Oosterland breidt uit met 55 woningen in Oostkenshil Japanners gebruiken Nederlandse kennis bij wederopbouw van Kobe 1 Peuter (3) omgekomen bij brand Veel belangstelling voor inspraakavond Zeeuwse Prijs 1995 voor integratie gehandicapten Programma Zomeruniversiteit Tafelronde valt in de prijzen Zierikzee als uitje in programma opgenomen ft I V DONDERDAG 15 JUNI 1995 NR 25788 Verwachting t/m maandag 20 juni ZltRIKZEESCHEii NIEUWSBODEÜ Uitgever Drukkerij Laken man Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur.) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn Inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 8 graden Middagtemp. 18 graden Windkracht zuidw. 3 Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 11 graden Middagtemp. 17 graden Windkracht west 4 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. 11 graden Middagtemp. 18 graden Windkracht west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 16 juni Zon op 05.19, onder 22.00 Maan op onder 09.32 Laatste Kwartier: 20 juni (00.02) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Er tekent zich een weers- verbetering af. De komende dagen vertoont de middagtemperatuur een stijgende lijn en er komt wat meer ruimte voor de zon! Van standvastig zomerweer is echter geen sprake; oceaanstoringen kunnen nu en dan doordringen tot west-Europa en de temperatuur blijft in Nederland iets onder de 'normale' waarde voor de tijd van het jaar. Vanavond, van nacht en morgenochtend is van een verbetering nog geen sprake. Ten noorden van Nederland ligt een de pressie en de daarbij behorende wolken trekken over het land. Het regent van tijd tot tijd. Het koelt van nacht nauwelijks af; de minimum temperatuur schommelt rond 10 graden. Vanaf morgenmiddag neemt de invloed van de depressie geleidelijk af. Op veel plaatsen klaart het dan langzaam op en hier en daar komt de zon door. Het wordt ongeveer 15 graden. De wind is westelijk en boven land zwak tot ma tig, rond kracht 3, langs de kust eerst nog nu en dan vrij krachtig, 5. Zaterdag zet deze verbeterende trend door. MIDDELBURG (ANP) - Bij een brand dinsdag in een wo ning in Middelburg is de 3-jari- ge Uk Ying omgekomen. Het jongetje was bij het uitbreken van de brand alleen thuis en speelde op zijn slaapkamer op de eerste verdieping. Volgens de brandweer is de brand vermoedelijk ontstaan, doordat het jongetje met een aansteker speelde. Voorbijgangers hebben nog ge probeerd het jongetje van de eerste verdieping te halen, maar zij werden op de trap al door het vuur tegengehouden. De ouders waren het zusje van de peuter van school gaan ha len. De brandweer heeft de brand op de slaapkamer geblust en het jongetje naar beneden ge bracht. Het slachtoffertje is daarop naar het ziekenhuis in Vlissingen vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. De brandschade aan de woning wordt geschat op 50- a 60.000 gulden. ZIERIKZEE - Voor de derde keer zal dit jaar weer de Zeeuwse Prijs ter bevordering van inte gratie van gehandicapten worden uitgereikt. De nominaties voor deze prijs moeten uiterlijk 1 september in het bezit zijn van de ZIG-jury. lans van uit te gaan en betrek king hebben of ontwikkeld zijn binnen de provincie Zee land. De jury bestaat uit de volgende personen: voorzitter W. Don (oud-lid gedeputeerde staten van Zeeland voor onder meer gehandicaptenbeleid), W. van de Voorde (WAO-Platform Zeeland, bestuurslid ZSG), L. de Groote (Nederlandse Ver eniging van Blinden en Slecht zienden en bestuurslid ZSG), P. Mes (Federatie Ouderver enigingen Verstandelijk Ge handicapten) en A. Brand (Speeltuinvereniging Meiveld) de winnaar van de ZIG-prijs 1993. Inzendingen kunnen gestuurd worden naar: Zeeuwse Stich ting voor Gehandicaptenbe leid, ter attentie van de ZIG-ju ry, kantoorgebouw Magnolia. Postbus 79, 4460 AB in Goes. De prijsuitreiking, door de burgemeester van Terneuzen, de heer drs. R. C. E. Barbé, vindt plaats op vrijdag 13 ok tober in Paviljoen Westkant, Scheldeboulevard 1 in Terneu zen. De integratie van mensen met een handicap in de Zeeuwse sa menleving kan op vele manie ren worden bevorderd. Door bij toegankelijkheid, bruik baarheid en bereikbaarheid i van gebouwen rekening te houden met de benodigde voorzieningen bijvoorbeeld. Maar ook door extra aandacht te besteden aan informatiever spreiding over handicaps en integratie en door het bieden van geschikte sport- en recre atiemogelijkheden. Zowel individuele personen als instanties en organisaties kunnen voor een prijs in aan merking komen. Wanneer ie mand een project voordraagt is het wel belangrijk dat de per soon of instantie van de voor dracht op de hoogte is. Dit om een goede beschrijving te kun nen geven. Er bleef geen stoel onbezet in het Oosterlandse dorpshuis tijdens de inspraakavond over Oostkenshil. (Foto: Joop van Houdt). MIDDELBURG - De Zomeruniversiteit Zee- ALPHEN AAN DE RIJN (ANP) - Duikers hebben in de nacht van dinsdag op woens dag rond half een in Alphen aan de Rijn het stoffelijk over schot van een collega gebor gen. Een nominatie moet aan een aantal voorwaarden voldoen zoals: het moet origineel en vernieuwend zijn en zoveel mogelijk gebruik maken van de geldende voorzieningen of als project daarin opgenomen zijn. Bovendien dient er een voorbeeldfunctie en een stimu- OOSTERLAND - Wanneer alles volgens plan verloopt verrijzen er ten westen van Oosterland bin nen nu en tien jaar zo'n 55 woningen. Gisteravond werd in Dorpshuis Oosterhof het nieuwe be stemmingsplan Oostkenshil gepresenteerd aan een groot aantal belangstellenden. Deze uitten weinig kritiek op de plannen. Uitbreiding van het dorp is noodzakelijk, omdat er op dit moment geen vierkante meter bouwgrond meer voorradig is, terwijl de vraag ernaar nog steeds aanzien lijk is. Om problemen tijdens de ontwikkeling Oostkenshil uit te sluiten wordt ook het bestem mingsplan Kom Oosterland gewijzigd. De locatie voor het plan Oost kenshil ligt achter de Molen weg en wordt in het zuiden en westen begrensd door een wa terloop. De noordelijke grens ligt ter hoogte van de Korte Weststraat. De oppervlakte be draagt bijna vier hectare. In het voor-ontwerp wordt uitge gaan van 55 woningen. Dit aan tal ligt echter niet vast. Vol gens A. Schiettekatte van de afdeling Bestuurszaken van de gemeente Duiveland, is het waarschijnlijk dat dit aantal naar beneden wordt bijge steld. Uit recente ervaringen blijkt dat de voorkeur voor vrijstaande woningen groter is dan verwacht. Deze woningen nemen meer ruimte in beslag, met als gevolg minder wonin gen per hectare. Volgens provinciale cijfers moet Oosterland met het nieu we bestemmingsplan tot het jaar 2004 in de woningbehoefte kunnen voorzien. De verwach ting is echter dat het niet zo lang zal duren voordat er nee moet worden verkocht. „Bij het plan d'Heule in Nieuwer- kerk ging de provincie uit van het jaar 2000, maar daarvan zijn nu al bijna alle kavels ver kocht", aldus Schiettekatte. Gezien de grote belangstelling gisteren, is het waarschijnlijk dat het jaar 2004 inderdaad niet gehaald wordt. Eigen bevolking Burgemeester G. Hokken liet er gisteren geen twijfel over bestaan voor wie de bouw grond bestemd is. „Voor onze eigen bevolking. Wij gaan niet bouwen voor de Randstad. Wij bouwen voor u en uw kinde ren", zo vertrouwde hij de aan wezigen toe. Hokken loopt hiermee vooruit op een nog door de gemeenteraad te ne men besluit. Het voorstel van het college is om in Oosterland alleen men sen in aanmerking te laten ko men voor een woning, wanneer deze een economische binding hebben met het dorp. Van: avond komt dit voorstel aan de orde in de vergadering van de commissie bestuurszaken. Hokken was gisteren zeer ze ker van zijn zaak. Volgens hem onderschrijft de gemeenteraad voor honderd procent het stre ven van het college om alleen voor de eigen bevolking te bou wen. Voor de kern Nieuwer- kerk werd eenzelfde besluit vorig jaar genomen. Om problemen tijdens de ont wikkeling van Oostkenshil te voorkomen wordt ook het be stemmingsplan Kom Ooster land herzien. Langs de Molen weg en de Lange Achterweg ligt een aantal percelen met on der meer de bestemming land bouw en bedrijf. In de praktijk zijn deze bestemmingen ach terhaald. Met de herziening worden de bestemmingen aan gepast aan de werkelijkheid. Hierdoor zijn met elkaar con flicterende belangen Uitgeslo- tèn. Daarnaast worden de maatregelen die genomen zijn in het kader van het Dorpsplan Oosterland in de herziening meegenomen. En ook wordt de plankaart aangepast aan het besluit van Rijkswaterstaat het tracé van de N59 te handha ven. In de plankaart werd nog rekening gehouden met het rechtdoor trekken van de weg langs Oosterland. Omdat dit plan verlaten is, is het moge lijk het bedrijventerrein ver der uit te breiden richting N59, dan was voorzien. Goothoogte Tegen de plannen van de ge meente werd gisteren slechts één bezwaar gemaakt. Dit be trof de hoogte van de wonin gen. Volgens het plan bedraagt de maximale goothoogte zes meter. Een van de aanwezigen wil dit veranderd zien in 3,5 meter. Zoals de andere wonin gen in de omgeving. Verder be stond er slechts ongerustheid over details van het plan. Zo als de geringe breedte van de ontsluitingsweg, eventuele schadevergoeding bij schade door het heien of het wegver keer en het Voorzien in vol doende parkeergelegenheid en een speelplaats. Daarnaast werd er de sugges tie" gedaan om alvast rekening te houden met de mogelijkheid een rondweg ten westen van Oostkenshil aan te leggen van af de N59. „Als jullie daar nu alvast rekening me houden zijn wij straks af van al het zware verkeer door het dorp", zo werd er gezegd. Deze en an dere opmerkingen worden meegenomen in de verdere procedure. Nog tot eind deze week staat de inspraak open voor het bestemmingsplan Oostkenshil. Voor de herzie ning van het bestemmingsplan Kom Oosterland kan dit nog tot 3 juli. De inspraak is be doeld om de mensen al in een vroeg stadium hun bezwaren kenbaar te laten maken, zodat de plannen later geen onnodige vertragingen oplopen. Ook la ter in de procedure kunnen er nog bezwaren ingediend wor den. land vindt dit jaar plaats van 21 tot en met 24 augustus. De meeste dagprogramma's van de Zomeruniversiteit Zeeland worden, net als in voorgaande jaren, gehouden in Hotel Britannia aan de Boulevard in Vlissingen. Het onderdeel Energie en Duurzame ontwikkeling vindt plaats in de aula van Pechiney op maandag 21 augustus. Deze dag duurt van 10.00 tot 16.30 uur. Op dinsdag 22 augustus zal Duurzaamheid in de Land bouw uit verschillende invals hoeken worden benaderd. De ze dag is voorbereid in samenwerking met het Zeeuw se Platform Landbouw, Milieu en Consument en düurt van 10.00 tot 16.30 uur. Van geheel andere orde zijn de bijeenkomsten Dialect in Zee land. Deze worden gehouden op dinsdag 22 en woensdag 23 augustus. De eerste dag ligt de nadruk op de Zeeuws-Vlaamse dialecten en de tweede dag meer op die van boven de Wes- terschelde. Stress In werksituaties worden men sen in toenemende mate gecon fronteerd met stress. Hoe men hiermee om kan gaan wordt op woensdag 23 augustus onder meer toegelicht door prof. dr. A. J. P. Schrijvers, hoogleraar gezondheidswetenschappen RU in Utrecht. Verder zijn er studiedagen over duurzame ontwikkeling van stedelijke gebieden (woensdag 23 en donderdag 24 augustus), flexibilisering van de arbeid (donderdag 24 augus tus) en over de toekomst van hét'landelijk gebied'en de'rol van de ruimtelijke ordening (donderdag 24 augustus). Tevens is er een avondpro gramma met de volgende on derwerpen: Grenzen aan de Ethiek (maandag 21 augustus), Elektronische Snelweg (dins dag 22 augustus), Zeeuwse dia lecten (woensdag 23 augustus) en Flexibilisering van de ar beidsmarkt. De debatavonden en de cultu rele avond vinden plaats in de aula van de Zeeuwse Biblio theek aan de Kousteensedijk in Middelburg. ZIERIKZEE - Aan de Schou- wen-Duivelandse afdeling van de Nederlandse Tafelronde is zaterdag in Rotterdam de Henk Bruna Award toege kend. Het hoofdbestuur van de servi ceclub voor 40-minners vond dat Schouwen-Duiveland van de tweehonderd afdelingen het best de tafelgedachte heeft uit gedragen. De award met bijbe horend kunstwerk is zaterdag tijdens de-jaarvergadering uit gereikt. De Tafelronde Schouwen-Dui veland levert dit jaar voor de derde keer een belangrijke bij drage aan vakanties voor kin deren uit het gebied rondom Tsjernobyl. Eind deze maand komt een groep van vijftig kin deren naar Ellemeet. Waterputten Bovendien heeft de afdeling zich enthousiast gestort op een project voor waterputten in Zambia. Landelijk president Robert Kreder roemde de Schouwse Tafelronde om het sterk groeiend aantal buiten landse contacten en de wer ving van veel nieuwe leden. Klaas Bart van den Berg uit Zierikzee, coördinator van het werkgelegenheidsproject Zee land Noord, is tijdens de jaar vergadering benoemd tot dis trictsvoorzitter. BERLIJN (DPA/AFP/ANP) - Na een kruistocht van meer dan twintig jaar gaat komend weekeinde de droom van de Amerikaanse kunstenaar Christo in vervulling. Zater dag om half zes 's ochtends be gint hij met het inpakken van de Rijksdag in Berlijn. ZIERIKZEE - Een delegatie van twaalf Japan ners uit de stad Kobe, die in januari door een aardbeving werd getroffen, brachten gisteren een bezoek aan Zierikzee. De Japanners, met vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven en de overheid, zijn op bezoek in Nederland om ken nis te maken met de mogelijkheden die het Ne derlandse bedrijfsleven kan bieden bij de we deropbouw van de stad. Twee bedrijven uit Oud-Beijerland zijn benaderd voor het ontwik kelen van apparatuur die nodig zijn om de her stelwerkzaamheden te laten aanvangen. dat in normale omstandighe den verboden is, maar voor één keer werd er een uitzondering gemaakt. Ook het zilveren bestek ont snapte niet aan de aandacht. Geen detail werd overgeslagen en toen een van de delegatiele den ontdekte dat een van de tanden een stuk korter was dan de andere wilde hij direct weten wat hiervan de oorzaak was. Bij de expositie van de Waters noodramp in 1953 was de link met het huidige Kobe snel ge legd. Op een groot geborduurd schilderij is te zien hoeveel, land door het water werd over spoeld. 'In de nood leert men zijn vrienden kennen', staat er op geschreven. Het uitstapje naar Zierikzee was bedoeld als uitje voor de Japanners. Daarvoor brachten zij een bezoek aan de Delta Ex po op de Neeltje Jans. Tevens konden ze daar kennis maken met de Stormvloedkering, het betonbouwwerk bij uitstek, volgens een van de begelei ders, de heer G. L. Vcrberno. Dat er gekozen is voor de Stormvloedkering heeft ook te maken met het feit dat de om geving, met name hel zoute water, zeer veel invloed uitoe fent op de betonconstructie. Hun wandeling door Zierikzee was ze goed bevallen „Very Beautiful' zei do heer S. Yo- koyama. Wat. hem tijdens zijn bezoek aan Nederland aange naam heeft verrast was de ken nis die er bij de mensen be stond over de aardbeving in Kobe. Hij was daarbij zeer on der de indruk van de meele vendheid van de mensen. Vol gens Yokoyama zijn de levensomstandigheden in Ko be nog steeds zeer slecht. Op dit moment leven er zo'n 25.000 mensen in schuilplaatsen. Bestek Tn Zierikzee namen de Japan ners na hun ontvangst op het stadhuis een ki jkje in het Stad huismuseum. Met name de dakconstructie oogstte bewon dering en de camera's flitsten dan ook naar hartelust. Iets De stadhuistoren iverd vanuit verschillende posities vastgelegd op de gevoelige plaat. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3