Zoekplaatje sevansa Brouwershaven 0111S-1634 Ondernemerschap in Nederland groeit sneller dan in Europa Provincie geeft 12.000 gulden voor dorpsraden Brouwershaven Campings doen mee aan proef inzamelen GFT-afval Onderzoek Economisch Instituut Midden- en Kleinbedrijf Een goed en duidelijk handvat Voorschouw Kunstschouw VRIJDAG 9 JUNI 1995 NR 25785 3 I Nieuwerkerk 01114-1368 UNAstraat 10 Noorddijkstraat 8 technisch installatieburo Zierikzee 01110-13348 verkoop en reparatie St. Domusstraat 79 Op Prinsenhoeve en De Wijde Bliek RENESSE - Een tweetal campings op Schouwen doet deze zomer mee aan een proef om groente-, fruit- en tuinafval (GFT) in te zamelen. Het gaat om De Wijde Bliek en De Prinsenhoeve in Renesse. „De kosten van het huisvuil rijzen op dit moment de pan uit. Als we fracties uit het afval goedkoper kunnen afvoeren, dan drukt dat onze kosten", aldus H. P. van Oost van De Wijde Bliek en tevns bestuurslid van Recron Zeeland. De proef is een samenwerking van Recron Zeeland, afvalver werker Boon Middelburg en de provincie Zeeland, die ook een financiële bijdrage aan de proef leverde. Naast de twee campings op Renesse doen ook mee De Roompot en De Schots man in Kamperland, Dishoek in Koudekerke en De Paarde kreek in Kortgene. Naast het terugdringen van de kosten voor huisvuil, hopen de cam pinghouders door de GFT- inzameling de milieuzorg op kampeerbedrijven verder te verhogen en hun gasten extra service te verlenen. Volgens Van Oost heeft inmiddels ne gentig procent van de Zeeuwse campings een zogenaamde mi lieustraat in huis, een bepaald terrein op de camping waar voorzieningen voor het depone ren van glas, blik en papier staan en een kist voor che misch afval. „En daar komt in ons geval dus een GFT-bak bij. Alle mensen die een vaste staanplaats hebben, krijgen een emmertje en een papieren zak mee, bij de toeristische eenheden bevestigen we een emmertje op de nummerpaal en krijgen de mensen een zak mee. Is het zaakje vol, dan kun nen ze die in de centrale bak le gen. De firma Boon voert de bakken af", aldus Van Oost. Of het systeem ook werkt, moet volgens hem blijken. Vol gende week worden de gasten op De Wijde Bliek geïnfor meerd en zullen de emmers worden verspreid. Om zijn kampeerders te motiveren mee te doen aan de proef, laat Van Oost door het Openbaar Li chaam Afvalstoffenverwij de ring Zeeland (OLAZ), de afne mer van het GFT-afval, een hoop compost brengen. Daar- van mogen de gasten gratis een deel ophalen voor hun tuintje op de camping. Aan de hand van proef wordt dit jaar nagegaan hoe de inza meling het beste kan werken en wordt bekeken wat de voor- en nadelen van de verschillen de systemen zijn. Op De Prin senhoeve vindt de inzameling namelijk weer via een ander systeem plaats. Als de ver wachtingen voor de resultaten uitkomen is het volgens de pro vincie de bedoeling dat het in zamelen in 1996 doorgaat en wordt uitgebreid naar meer kampeerbedrijven. ZIERIKZEE Zondagsschool Op zondag 18 juni bestaat de zondagsschool De Zaaier van de Christelijke Gereformeerde Kerk vijftig jaar. Op deze dag legt L. B. Jonker na vijftig jaar het voorzitterschap neer. Ter gelegenheid van het jubileum houdt de zondagsschool een reünie. Iedereen die ooit op De Zaaier zat, is op zaterdag 17 ju ni welkom van 15.00 uur tot 16.30 uur in de zalen van de Christelijke Gereformeerde Kerk in Zierikzee. Ook is er ge legenheid de heer Jonker de hand te drukken. De huidige leerlingen van de zondags school worden niet vergeten. Ook voor hen is er feest. Op 17 juni om 12.00 uur worden ze verwacht in de zalen van de Christelijke Gereformeerde Kerk in Zierikzee voor een maaltijd en een verrassing. Rommelmarkt De Wieken Omroep Stichting in Zierikzee houdt op zaterdag 24 juni de jaarlijkse rommel markt op het terrein achter het verzorgingshuis De Wieken in Zierikzee. Deze keer bestaat de markt uit zeventien kramen, waaronder een grote antiek- en curiosastand, een boekenstand en elektronicastand. In de kel der wordt allerlei meubilair verkocht. Verder zijn er spelen en verzorgt zanger John Prins de muzikale omlijsting van de dag. De opbrengst van de rom melmarkt komt ten goede aan de Wieken Omroep Stichting, die onder meer elke maand televisie-uitzendingen verzorgt voor de bewoners van het ver zorgingshuis en de bijbehoren de veertig aanleunwoningen. BURGH Zomeravonden Op woensdag 21 juni start een nieuwe serie zomeravondbij eenkomsten over zin, ziel en za ligheid in de Hervormde kerk van Burgh. Net als vorig jaar wordt de spits afgebeten door een avond over kerkmuziek. Dit jaar verzorgt Piet Zuidema de eerste avond. Hij noemt zichzelf muzikant te Amster dam, was jarenlang als vaste organist aan de experimentele Keizersgracht verbonden. Hij schreef melodieën bij teksten van onder meer Huub Ooster huis en Niek Schuman en bun delde deze in Engelenwijsjes. Samen met de cantorij van de Hervormde gemeente en de aanwezigen op 21 juni, wil hij gaan zingen. Hij zal daarbij in gaan op de verschillende stro mingen die er op dit moment zijn in de kerkmuziek. De avond begint om 19.30 uur. RENESSE Dansavond In het dorpshuis in Renesse wordt op zaterdag 17 juni een dansavond gehouden voor jong en oud. De aanvang is 20,00 Eucharistieviering Op zondag 25 juni wordt een Eucharistieviering gehouden in de toeristenkerk De Ark in Renesse. Deze zal in een live uitzending op Radio 5 te be luisteren zijn. Medewerking aan de dienst, die om 11.00 uur begint, geven het zangkoor Nu met Hope onder leiding van El vira Vos, en organist Wim Boer. Na de zegen is er van 12.00 uur tot 13.00 uur gelegenheid voor muziek, discussie en nieuws uit kerk en samenleving vanaf het terras van het Delta-hotel. Ook dit onderdeel wordt live op Radio 5 uitgezonden. In ver band met deze zondagviering komt de zaterdagavonddienst van 19.00 uur te vervallen. ELLEMEET Rommelmarkt De openbare basisschool 't Meetje houdt zaterdag 24 juni haar jaarlijkse rommelmarkt op het schoolplein. Om 9.00 uur gaan de hekken van het school plein open en tot ongeveer 15.00 uur kan men terecht voor tweedehands artikelen en eet- en drinkwaren. De opbrengst van de rommelmarkt is be stemd voor spelmateriaal voor de leerlingen. OOSTERLAND Reisje soos Op 6 juni jongstleden vertrok ken de leden van de Ooster- landse bejaardensociëteit voor hun jaarlijkse reisje. Het uit stapje ging via Gorinchem naar Meerkerk, voor de koffie met gebak en vandaaruit naar Elburg. Daar maakten de 48 deelnemers een rondvaart over de Veluwe-randmeren. Na de lunch vertrok het gezelschap naar de Dr A. Vogeltuinen, waar eerst een film werd beke- nen en later een rondleiding volgde. Na bezichtiging van El- bui'g, ging de reis terug via de Flevopolders en kreeg het ge zelschap ook het VOC-schip de Batavia te zien. In Harmeien werd tenslotte het diner ge bruikt. Advertentie ZIERIKZEE/ZOETERMEER - Het jaarlijkse aantal startende ondernemingen is In Nederland vanaf 1988 jaar op jaar gestegen, terwijl dit gemiddeld in Europa licht is gedaald. Hoewel het aantal onderne mingen nog steeds relatief gering is, is ons land be zig aan een inhaalrace. De overleving van nieuwe be drijven is in Nederland het hoogste van Europa. Na drie jaar is driekwart van de bedrijven nog actief, terwijl het Europese gemiddelde op ongeveer tweederde ligt. Dit is een van de belangrijkste resul taten van het Third Annual Re port of the European Observa tory for SMES, een onderzoek dat in opdracht van de Europe se Commissie jaarlijks wordt uitgevoerd door zestien onder zoeksinstituten in Europa, ge coördineerd door het Econo misch Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf (EIM) in Zoetermeer. De werkgelegenheidsgroei van het midden- en kleinbedrijf (MKB) was in Nederland de af gelopen jaren relatief hoog; het Nederlandse MKB behoorde de afgelopen jaren bij de top van Europa. Sinds 1990 draait het MKB als banenmotor van de Europese economie evenwel niet op volle toeren, hetgeen deels te maken heeft met de te genvallende conjunctuur in het begin van de jaren negentig, en deels met het gegeven dat de werkgelegenheidsgroei sterk achterblijft bij de groei van de produktie. Met name door groeiende con currentie op internationalise rende markten en door hard nekkige personeelsvoorzie ningsproblemen zijn onderne mers in het midden- en klein bedrijf in toenemende mate ge dwongen minder arbeidsinten sieve groeistrategieën te kie zen. De groei van het MKB le vert thans minder banen op dan in het verleden. Gedurende de afgelopen zes jaar ging het ondernemingskli maat van het MKB in de nieu we lidstaten Oostenrijk, Fin land en Zweden en ook in Noorwegen meer lijken op dat van de Europese Unie: deze landen anticipeerden op de toe treding tot de Unie. De totale administratieve lasten voor on dernemingen in de Europese Unie bedragen jaarlijks zo'n 400 miljard gulden. Lastendruk Uitgedrukt per werknemer zijn de administratieve lasten voor kleine en middelgrote on dernemingen aanmerkelijk ho ger dan voor grote bedrijven. De administratieve lastendruk is in Nederland vergeleken met andere landen in Europa rela tief hoog. Tegelijkertijdwor den er in Nederland relatief veel initiatieven ontwikkeld om de administratieve lasten» druk voor het midden- en kleinbedrijf te verlichten. Een zonnig overzicht van een plaats ergens op Schouwen-DuA- veland, alweer vanuit de helikopter van Tonny Prince genomen. Achterop de foto van vorige week schreef Joop van Houdt de tekst: ..Zeker zo'n 300 inzendingen zouden we hierop moeten krijgenDe goede inzenders van deze week zullen wel weten vjat hij met deze hint bedoelde: het Zoekplaatje was de dak constructie van het distributiecentrum van de Koninklijke Zee- landia aan de Deltastraat. Hier werken namelijk ruim 300 men sen. Maar er kwamen geen 300 maar 30 inzendingen, waarvan on geveerde helft expliciet erbij vermeldde dat het om het distribu tiecentrum ging. Eén van de inzenders wist nog te vertellen dat dit dak geel van kleur is. De winnaar van deze week is J. de Kuij- per. Nieuwe Haven 59, 4301 DK in Zierikzee. De cadeaubon wordt zo spoedig mogelijk toegestuurd. Wie denkt te weten waar bovenstaand foto is gemaakt, kan dat schriftelijk melden aan de redactie van de Zierikzeesche Nieuivsbode, Postbus 1, 4300 AA in Zierikzee. De oplossing kan ook in de brievenbus aan het Janne- wekken 11 in Zierikzee gegooid worden. Inzendingen dienen uiterlijk woensdag 14 juni binnen te zijn. Op de enveloppe graag het woord Zoekplaatje vermelden. BROUWERSHAVEN - De Provincie komt over de brug met een bijdrage van 12.000 gulden voor het instellen van dorpsraden in de kernen Brouwershaven, Zonnemaire, Dreischor en Noordgouwe. Een en ander maakte wethouder G. J. van de Velde-de Wilde bekend tijdens een vergadering van de commissie algemene zaken van de gemeente Brouwershaven donderdagavond, waarbij de leden zich positief uitlieten over de verorde ning waarin de samenstelling, werkwijze en de bevoegdheden van de dorpsraden is vastgelegd. Wethouder mevrouw G. J. van de Velde-de Wilde: ,,Ik reken er op dat mensen zich massaal aan zullen melden." De vier in te stellen dorpsra den, ofwel functionele commis sies, voor de kernen zullen be staan uit tenminste zeven le den die worden benoemd door de gemeenteraad en afkomstig zijn uit in een verordening ge regelde groeperingen. Het col lege van b en w van Brouwers haven wil direct na afloop van de zomervakanties starten met de werving en selectie van de commissieleden. Inmiddels hebben de andere vijf gemeenten op Schouwen- Duiveland hun steun gegeven aan het plan van Brouwersha ven om de belangen van de kleine kernen na de gemeente lijke herindeling, veilig te stel len door het instellen van dorpsraden. De raden moeten volgens de donderdag bespro ken verordening bestaan uit een lid op voordracht en vanuit de sportverenigingen die ge bruik maken van de gymzaal in Brouwershaven, een lid op voordracht en vanuit de oude- renorganisaties, de midden stand, de jeugd van 18 tot en met 21 jaar, het overige sociaal cultureel werk, de vaste ge bruikers van het Tonnenmaga- zijn en iemand die geen van de ze groeperingen vertegenwoor digt. PvdA-commissielid me vrouw E. M. O verbosch-de Reijger, die de opgestelde re gels 'een goed en duidelijk handvat' noemde, vroeg zich echter wel af waarom er geen afgevaardigde van de muziek vereniging op de lijst staat. Muziek en sport hebben even veel waarde, daarom moet ook uit die groep een lid komen", aldus Overbosch. Wethouder Van de Velde verze kerde haar dat goed is nage dacht over het samenstel- lingsl-ijstje. „Maar je moet toch een keuze maken en dan kijk je naar welke groeperingen het grootste draagvlak onder de bevolking hebben", aldus de wethouder, die eraan toevoeg de dat een lid van de muziek vereniging ook best onder een andere categorie in de commis sie terecht kan. Middenstand 'Een lid op voordracht van de middenstand', riep zowel bij PvdA-er J. W. Heinen als P. van der Meide, GPV/SGP/RPF, de nodige vragen op. „Niét lo gisch dat er uit die groep een voordracht zou komen. De mid denstand is geen gebruiker", stelde Heinen. De wethouder noemde een dergelijke voor dracht echter 'geen discussie punt': „De middenstand is van groot, cruciaal belang voor de leefbaarheid van onze kernen." Afgezien yan PvdA-er Heinen waren alle commissieleden het erover eens dat een ambtelijk secretaris onontbeerlijk is voor een goed reilen en zeilen van een dorpsraad. „Ik vind het niet nodig een vaste secretaris toe te voegen. Die kan de com missie best zelf toevoegen". Van de Velde meent dat een ambtelijk secretaris juist wel nodig is voor een goede wissel werking tussen b en w en de dorpsraad. Dorpshuis Een van de belangrijkste taken van de nieuwe dorpsraden vormt het bestuurlijk beheer van het dorpshuis en/of gym zaal in de kern. Dat houdt onder meer in de verantwoordelijkheid voor verhuur en exploitatie van die gebouwen, planning en onder houd van de inventaris en groot onderhoud. Van de Velde zei er van uit te gaan dat mensen zich massaal aan zullen melden voor een zetel in de te vormen commissies. Ze vindt het aan de dorpsraden zelf om te zijner tijd uit te dragen hoe goed dit systeem werkt. „Ik kan me niet voorstellen dat bij goede geluiden, de nieuwe gemeente, de dorpsraden zal afblazen", aldus de wethouder. PvdA-commissielid J. W. Hei nen: .Commissie kan best zelf een secretaris toevoegen." Verwachting t/m dinsdag 13 juni WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht variabel 2 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30 Min.temp. 10 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht n.oost 3 Dinsdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 10 juni Zon op 05.20, onder 21.56 Maan op 18.36, onder 03.28 11 juni Zon op 05.20, onder 21.57 Maan op 19.53, onder 04.06 12 juni Zon op 05.20, onder 21.58 Maan op 21.05, onder 04.53 Volle Maan: 13 juni (06.04) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het einde van het koele weer lijkt in zicht. Naar het zich nu laat aanzien loopt de temperatuur rond het midden van de volgende week op tot ongeveer 20 graden. Er komt dan ook wat meer ruimte voor de zon en de kans op buien neemt geleidelijk af. Tijdens het weekeinde is van deze weersverbetering nog maar weinig te merken. Het weer van zaterdag kenmerkt zich op nieuw door lage temperaturen, het wordt ongeveer 15 graden, en door enkele buien. Soms schijnt de zon even, maar de bewolking houdt de overhand. Verder waait de wind uit richtingen tussen zuid en west en is zwak tot matig, rond kracht 3. Zon dag zijn de veranderingen margi naal; zo valt de middagtemperatuur een fractie hoger uit. De buienkans neemt iets af, al zullen er maar wei nig plaatsen zijn waar het de gehele dag droog blijft. Veel wind is er zon dag niet. De buien van dit weekein de hangen samen met een depres sie. Komende nacht ligt ze dicht in de buurt van de Waddeneilanden, daarna koerst ze langzaam naar het zuiden. Tegelijkertijd neemt ze in betekenis af. Volgende week ont staat er een nieuwe storing, maar nu boven midden-Europa. Deze voert de zachtere lucht aan. SMILDE - De politie in Dren the heeft donderdagochtend in Smilde een grote hennepkwe kerij opgerold. BURGH-HAAMSTEDE - Bij Galerie Borsboom aan de Ach terweg 7 in Burgh-Haamstede vindt op vrijdag 9 juni de offi ciële opening plaats van de voorschouw van de Kunst- schouw 1995. Aanvang is 20.00 uur. De opening zal verricht worden door wethouder van Wester- schou wen Gert Jan van der Salm. Hij is, samen met Geert van Breugel en Bert Stuit be last met de organisatie van de Kunstschouw. In de galerie zijn werken te zien van dertien deelnemende kunstenaars. ZIERIKZEESCHE^ NIEUWSBODES*! Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8,00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3