Nederland stuurt mariniers naar brandhaard in Bosnië Kok beziet kansen van regiopolitie Een wapen in de klas is tegenwoordig heel normaal DEURLOG B,V. Britse kotter gezonken in storm op de Noordzee Rotterdams college trekt plan stadsprovincie terug Meerderheid Tweede Kamer gaat akkoord Politie vindt documenten van Valente Drugsbende Onderwijs Themadag: Uit de school klappen/1 WEEKEiSEKBT a ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Duitse vrachtvaarder maakt slagzij IJMUIDEN (ANP) - Een stormachtige wind en zware zeegang hebben donderdag op de Noordzee twee schepen in ernstige problemen gebracht. De Britse vissersboot Christine H. zonk vrijdagochtend nadat het eerder door overslaande golven een groot deel van de stuurhut had verloren. De Duitse vrachtvaarder Heinz Suhr maakte zware slagzij en is inmiddels op sleeptouw ge nomen door een sleepboot die het schip naar Den Helder sleept. Dat heeft het Kust wachtcentrum in IJmuiden meegedeeld. Donderdagochtend raakte het Duitse vrachtschip Heinz Suhr op ruim 160 kilometer ten noordwesten van Terschelling in moeilijkheden. Het 66 meter lange schip was met 1200 ton hardboard en triplex van Rus land onderweg naar de Britse havenstad Huil, toen het tegen 11 uur door de stormachtige wind en de hoge zeegang in moeilijkheden raakte. De vijf opvarenden gingen van boord toen hun schip zware slagzij begon te maken en dreigde te zinken. Het Neder landse offshore schip Ingeborg pikte hen op en bracht ze naar Den Helder. De vijf opvarenden van de uit Grimsby afkomstige Christine H. meldden tegen 14 uur dat zij kampten met overslaande gol ven, die de stuurhut van het schip gedeeltelijk wegsloegen. Daardoor stroomde water in het slechts negentien meter lange houten vissersvaartuig. Fout Het schip dreef urenlang stuur loos rond op 150 kilometer ten noordwesten van Den Helder. De opvarenden leken er met be hulp van de pompen in te sla gen hun vaartuig drijvend te houden. Zij bleven aan boord en zeiden tegen 18.00 uur de toestand op het schip onder controle te hebben. In de avond was het op sleeptouw op weg naar de thuishaven toen het alsnog fout ging. Zeegang Op de Noordzee stond donder dag urenlang een noordwester storm van windkracht acht met golven tot vijf meter. Tb- gen de avond namen wind kracht en zeegang af. ZWOLLE (ANP) - Premier Kok is bereid tijdens de besprekin gen over de begroting voor vol gend jaar na te gaan hoe de re gio's zijn te helpen waar de po litiezorg in de knel komt door de daling van het aantal mede werkers. Hij heeft dat donderdag toege zegd aan de politie IJsselland. Dat is een van de regio's waar het aantal korpsleden afneemt, terwijl het werk toeneemt. Ook Zeeland is zo'n krimpre- gio. IJsselland telt op dit moment 925 agenten. Omdat het een zo genoemde krimp regio" is, verdwijnen er 42 arbeidsplaat sen. Voor IJsselland is dat on aanvaardbaar. Door de geringe bezetting op het platteland lukt het de politie nauwelijks meer binnen tien minuten na de melding op de plek van een ongeval of ander onheil te zijn. Plattelandsgemeenten hebben daar flinke kritiek op. ROTTERDAM (ANP) - Het college van burgemeester en wethouders van Rotterdam onthoudt zich van verdere steun aan de huidige wetsvoorstellen voor de stadsprovincie Rotterdam, zoals die op dit mo ment bij de Tweede Kamer liggen. Namens het college zei wethou der H. den Oudendammer dat B en W zich zullen houden aan het raadsbesluit van 27 april, waarin deze gang van zaken is bepaald. Deze wetsvoorstellen zullen na het zomerreces worden behan deld, in plaats van in juni. Dat heeft de kamercommissie voor binnenlandse zaken donderdag bepaald. De fracties willen dat staatssecretaris Van de Vonder voort de huidige plannen aan past. Woensdag wees het referendum over de stadsprovincie Rotter dam uit dat de Rotterdamse be volking (86,4 procent) zich mas saal afkeert van de stadspro vincie Rotterdam en de daar aan gekoppelde opdeling van de Maasstad in tien of elf klei nere gemeenten. De uitslag heeft tot gevolg dat zowel in de Tweede Kamer als in Rotterdam naar hartelust wordt gefilosofeerd over de verdere scenario's die op de be stuurlijke herindeling van de Rotterdamse regio moeten worden losgelaten. Meest be luisterde alternatief is om de stadsprovincie - na een adem pauze - toch te vormen, maar Rotterdam in grotere brokken op te delen. Deze mogelijkheid zou echter haaks staan op de uitslag van het referendum. Aftreden Het vernietigende Rotterdam se veto over de bestuurlijke herverdeling leidt vooralsnog niet tot aftreden van een of meer wethouders in het Rotter damse college. Wethouder R. Smit verbond donderdag niet temin opnieuw zijn politieke lot aan de verdere afloop van de plannen met de regiovor ming. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 10 juni 01.10 135 07.20 -157 13.45 156 19.55 - 137 11 juni 02.10 146 08.20 -158 14.45 161 20.45 - 144 12 juni 03.05 155 09.10 -155 15.45 163 21.40 -149 ROOMPOT BUITEN 10 juni 12.25 165 06.05 -152 18.40 -134 11 juni 00.45 158 07.00 -157 13.10 178 19.30 -145 12 juni 01.35 176 07.55 -159 14.00 186 20.20 -155 BRUINISSE 10 juni 01.10 150 07.20 -164 13.45 171 20.00 -146 11 juni 02.00 163 08.20 -166 14.30 176 20.55 -153 12 juni 02.45 171 09.15 -164 15.15 174 21.45 -159 WEMELDINGE 10 juni 01.10 144 07.20 -162 13.45 166 19.55 -143 II juni 02.05 156 08.25 - 163 14.45 170 20.50 -150 12 juni 03.00 165 09.15 -161 15.30 169 21.45 -155 DEN HAAG (ANP) - De 170>Nederlandse militairen die in Bosnië de veiligheid en de effectiviteit van de VN-vredesmacht (Unprofor) moeten vergroten, kun nen vertrekken. De Tweede Kamer gaf donderdag in grote meerderheid het groene licht voor de uitzen ding van de extra troepen. Springtij 15 juni Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Het duurt volgens minister Voorhoeve (Defensie) zo'n 3,5 week voordat de Nederlandse manschappen in Bosnië inzet baar zijn. Het gaat bij de Nederlandse bijdrage om een mortiercom pagnie van de mariniers en de mortieropsporingseenheid van de landmacht. Zij maken in Bosnië deel uit van de zogehe ten multinationale eenheid waartoe Groot-Brittannië en Frankrijk de eerste aanzet heb ben gegeven. De Nederlandse militairen komen te velde on der Brits commando te staan. Alle fracties hechtten aan het handhaven van de bestaande bevelsstructuur. De VN- commandanten Janvier (Za greb) en Smith (Sarajevo) moe ten ook de nieuwe eenheden aansturen. De Kamer maakte zich in het verlengde daarvan zorgen over het mandaat waar onder de multinationale een heid gaat opereren. Met name WD, CDA, SGP en SP vrezen dat de Veiligheids raad de komende dagen tot een ruimer mandaat dan het huidi ge komt. Dit houdt het voor een kamer meerderheid onaanvaardbare risico in dat de 170 Nederland se militairen verzeild dreigen te raken in een vrede- afdwingende (peace enforcing) missie. Een dergelijke operatie is mogelijk veel gewelddadiger dan het huidige vredebewaren de (peace keeping) karakter van de VN-missie. „We willen geen uitbreiding of overschrijding van het huidige mandaat, wel een optimale in vulling", zo schetste VVD- kamerlid Blaauw. Het CDA, van de grote partijen met de VVD het meest gereserveerd over mogelijke uitzending, wees bij monde van De Hoop Scheffer op het gevaar van het overschrijden van een streep die we tot nu toe niet hebben willen overtrekken". Van Mierlo (Buitenlandse Za ken) trachtte beiden gerust te stellen met de mededeling het bijna uitgesloten te achten dat de Veiligheidsraad met een krachtiger mandaat zal ko men. Minister Voorhoeve legde nog maals uit dat de multinationa le eenheid de veiligheid en ef fectiviteit van Unprofor moet vergroten. De bewindsman be klemtoonde dat de extra VN- manschappen niet de opdracht krijgen met geweld corridors tot stand te brengen naar Sara jevo of de andere veilige ge bieden". Wapens Om de bewegingsvrijheid van de VN-macht te vergroten zul len de nieuwe eenheden met hun zwaardere wapens strate gische posities (kruispunten e.d.) innemen. Volgens Voor hoeve krijgen de strijdende partijen daarmee het signaal dat gewapenderhand wordt op getreden als ze toch konvooien of Unprofor-bewegingen blij ven hinderen. ,,Meer afschrikking door meer middelen", concludeerde Voor hoeve. Hij vindt dat de huidige blauwhelmen in Bosnië vanwe ge hun lichte bewapening meer en meer het slachtoffer worden van Servische provocaties. Schietschijven Onder andere D66, PvdA, SGP en SP vroegen zich af waarom de nieuwe eenheden in ge vechtstenue gaan optreden en daarbij de blauwe VN-helm in ruilen voor de normale groene helm. De keuze voor de groene helm komt vooral voort uit vei ligheidsredenen, zo verduide lijkte Voorhoeve. Anders zijn ze nogal makkelijke schiet schijven." AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse politie heeft don derdagavond bij een inval in een woning aan de Admiraal de Ruyterweg documenten ge vonden die vermoedelijk af komstig zijn van de inbraak bij officier van justitie Valen te. Bij Valente werd vorig jaar thuis ingebroken, waarbij floppy's met justitie-gegevens verdwenen. Gegevens doken vervolgens op in de media. De politie heeft donderdag avond een man en zijn vriendin gearresteerd op verdenking van heling. De man is volgens een woordvoerder van de poli tie een scannerluisteraar en tipgever van de media. In de woning zijn onder meer uit draaien van gestolen floppy's en lijsten met kentekennum mers van recherche-auto's ge vonden. ZWOLLE - De politie heeft donderdag op meerdere plaat sen in Nederland dertien leden van een Chinese drugsbende aangehouden. In Duitsland zijn tegelijkertijd negentien verdachten opgepakt. In de loop van het onderzoek had de politie al een hoeveelheid her oïne met een straatwaarde van 16,5 miljoen gulden in beslag genomen. DEN HAAG - Minister Ritzen (Onderwijs) wil met ingang van het studiejaar '97/'98 geen nieuwe opleidingen aan hoge scholen en universiteiten toe staan. Daardoor kan de aan dacht van de instellingen volle dig gericht zijn op de voorgeno men wijziging van het huidige stelsel. APELDOORN (ANP) - Drie kleine pistolen, inclusief munitie. Aangebo den voor een vriendenprijsje. Directeur Kuipers van de scholengemeen schap „De Koppel" in Amersfoort kon zijn eigen ogen amper geloven, toen een van zijn leerlingen op school kluisje 1752 opende. „Dat was twee jaar gele den", herinnert Kuipers zich nog goed. „Op de laat ste dag voor de zomerva kantie wilde een aantal leerlingen weten waar ik naar tóe ging. Tben ik' zei 'naar Joegoslavië' werd mij meteen aangeraden toch vooral een pistool te kopen, omdat het daar oorlog en dus gevaarlijk was. Waarna een van de jongens me mee nam naar zijn schoolkluisje, waar ik zelf mocht uitkie zen wat ik op vakantie mee wilde nemen." Kuipers haalde het schok kende voorval vrijdag in Apeldoorn aan tijdens de themadag „uit de school klappen". Urenlang spra ken leerkrachten, hulpver leners en politiemensen over de toenemende crimi naliteit binnen het onder wijs. Een tot voor kort on besproken en meestal onder de tafel geschoven onder werp, omdat de meeste scholen bang zijn leerlingen te verliezen zodra bij ouders bekend wordt dat criminali teit ook óp de school van hun kinderen voorkomt. Dat struisvogelgedrag wordt minder. Om precies te zijn, sinds eind vorig jaar. Het Instituut voor Tbege- paste Sociale Wetenschap pen in Nijmegen publiceer de toen gegevens over crimi naliteit en agressie in en rond het klaslokaal. Met als meest onthutsend feit dat een kwart van de middelba re scholieren dagelijks van huis gaat met, verborgen tussen pen, papier en les materiaal, een (steek)wa- pen. Het onderwijsveld rea geerde ontsteld. De vakbon den hebben inmiddels een meldpunt ingericht voor leerkrachten die bedreigd worden door leerlingen of hun ouders. En staatssecre taris Netelenbos van onder wijs heeft aangekondigd voor de zomervakantiemet een actieprogramma te ko men om geweld op school te rug te dringen. „Het voorval op mijn school was geen incident. Niet op mijn school, maar ook niet op andere scholen binnen het voortgezet onderwijs", zegt Kuipers. „Hoewel schoolleidingen pretende ren de meest veilige school te hebben en naar buiten toe elke suggestie van agressi viteit ontkennen, kunnen we niet langer de ogen slui ten voor de realiteit. Veel scholieren vinden dat het op zak hebben van een mes een onderdeel is van hun stan daarduitrusting." Het Amersfoortse school hoofd bepleit heldere ge dragsregels voor leerkrach ten en leerlingen en daar naast loepzuivere afspra ken met de politie om ver baal en fysiek geweld op school de kop in te drukken. Kuipers: „Maak binnen het schoolreglement maar hel dere regels. Een zinssnede als 'er wordt regelmatig ge controleerd op wapens' of 'in geval van wapenbezit volgt onmiddelijke schor sing of verwijdering' of 'bij het constateren van wapen bezit wordt in alle gevallen aangifte gedaan' helpt onte genzeggelijk en de sancties zijn duidelijk." Daarover zijn volgens Kui pers ook bindende afspra ken te maken met de dichts- bijzijnde politiepost. Dat beaamde vrijdag in Apel doorn politieman J. Arts, verbonden aan het wijk team Raampoort in Amster dam. Hij bepleitte een inni ge samenwerking tussen schoolleiding en politie. „In Amsterdam-West heb ben we daar na de nodige aanloopproblemen goede ervaringen mee opgedaan. We hebben op neutraal ter rein, in een spreekkamer van een GG GD-gebouw, een meldpunt ingericht waar leraren, leerlingen en ouders met vragen en pro blemen terecht kunnen." Alles wat daar ter tafel komt wordt zeer vertrouwe lijk behandeld. Meldingen van diefstal belanden niet meteen in het justitiële cir cuit. Eerst zoeken we naar alternatieve oplossingen waar preventie en tijdige in terventie voorop staat." Suske en Wiske '"DE BEGEERDE BERG'*' door Willy Vandersteen [JEROH! Uit doe jij hier F IEL Beter aan wu vraten Jk eh Ik moet daarboven lever in pakje: Daarboven is V? Ueer met taakjes bezijdieJ Ulooj me, dajluhl nier verdragen /y^erommelttjk Vrijdag 9 juni Zierikzee Open dag. Brugzicht. 14.00- 18.00 uur. Bijeenkomst Stichting Schouws.Spel. Restaurant Mondragon. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Opening voorschouw van de Kunstschouw. Galerie Bors- boom, Achterweg 7. 20.00 uur. Den Osse Hoorzitting bestemmingsplan Den Osse. Café-restaurant 't Opstapje. 20.00 uur. Brouwershaven Concertuitvoering Dshamilja Strijkkwartet. Stadhuis. 20.00 uur. Zonnemaire Kleuterfeest groep 1 en 2 van school De Zonnewijzer. Dreisehor Oud-papieractie in kern en pol der. Van muziekvereniging Crescendo. Ophalen vanaf 18.00 uur. Gebonden en op tijd langs de weg. Zaterdag 10 juni Zierikzee Sportdag werkvoorzienings schappen in RSG Professor Zeeman. Van 09.00 tot 16.00 uur. Tuin- en boekenfeest. Boek handel De Vries. 09.30-16.00 uur. Kinderrommelmarkt Mini- stars. Meester Breetveltspeel- tuin. Vanaf 11.00 uur. Open dag Studio Active. Wie lingenstraat 19. 11.00 tot 17.00 uur. Brou wersh a ven Rommelmarkt obs De Schoe ner. In de botenloods aan de Delingsdijk. Van 09.00 tot 15.00 uur. Dreisehor Rommelmarkt Nederlandse Hervormde Kerk. In de schuur van fam. v. d. Velde aan de Zuiddijkweg 4. Noordgouwe Swingfeest. Kuuroord De Schouwe, Donkereweg 1. 21.00- 22.30 uur. Zondag 11 juni Haamstede Gezinsdienst. Nederlandse Hervormde kerk. 10.00 uur. Noordgouwe Open dag kuur- en gezond heidscentrum De Schouw, Don kereweg 1. Van 12.00 tot 17.00 uur. Burgh-Haamstede Excursie in Zeepeduinen. Ver trek om 13.30 uur vanaf Slot Moermond.Aanmelden bij WV Haamstede. Maandag 12 juni Brouwershaven Vergadering commissie ruim telijk beheer. Stadhuis. 19.30 uur. Algemene ledenvergadering WV Brouwershaven in restau rant Holiday Plaza. 20.00 uur. Dinsdag 13 juni Zierikzee Algemene ledenvergadering Platform Zeeuwse Vrouwen raad. Restaurant Mondragon. 09.30 uur. Fietstocht voor senioren. Rou te Oosterland (26 km). Start zwembad Onderdak. 13.30 uur. Brouwershaven Excursie op Grevelingenmeer. Vooraf melden bij WV Brou wershaven. 09.30 en 13.00 uur. Woensdag 14 juni Haamstede Studiedag Confessionele Ver eniging in Nederlandse Her vormde kerk. Nederlandse Hervormde kerk. 14.30 tot 20.30 uur. Donderdag 15 juni Zierikzee Anywavefestival. Brogum. Van 20.30 tot 23.00 uur. Brouwershaven Vergadering commissie finan ciën. Stadhuis. 19.30 uur. Zaterdag 17 juni Zierikzee Rommelmarkt Onder de Beuze aan het Havenplein van de Lu therse gemeente. 08.00 uur. Anywavefestival. Brogum. Van 13.30 tot 03.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. 0HRM6255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2