Onveilige verkeerssituaties door verkeerde plaats kombegrenzing Ladies' Circle draagt bij aan fonds slachtofferhulp 9 i UW KRANT VAN i SCHOUWEN-DUIVELAND f ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE S!oc| ROVZ: Zeeland blijft in achterstandssituatie Voor steun slachtoffers en extraatje vrijwilligers Brand Broeken gestolen Autobanden in brand Diefstal bedrijfsauto en speedboot I dé krant van schouwen - duiveland! ^/nnp ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 8 JUNI 1995 151e JAARGANG NR 25784 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 - Voor Brouwershaven oppert het ROVZ klinkers in plaats van asfalt, een groenstrook in het midden en aanpassing van de verlichting. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Een groot aantal komgrenzen in Zeeland is qua vormgeving slecht of onvoldoende herken baar. Daardoor merken bestuurders nauwelijks dat er sprake is van een overgang. Als gevolg hiervan wordt* er geeii snelheid aangepast én kunnen gevaarlijke situaties ontstaan. Volgens het Regionaal Orgaan voor de Verkeersveiligheid is hier met simpele oplossingen iets aan te doen. Aan het begin van veel be bouwde kom-grenzen in Zee land markeert slechts een ver keersbord de plek waar de au tomobilist snelheid moet gaan afnemen. Heel belangrijk vindt de ROVZ daarom de plaats waar het kombord zich bevindt. Tot voor kort waren hier wettelijk ook geen eisen voor vastgelegd. Sinds de in werkingtreding van de Wegen verkeerswet 1994 (die per 1 ja nuari ingevoerd is) zijn echter wel bepalingen opgenomen omtrent de inrichting en de plaats van kombegrenzingen. De bevoegdheid voor het vast stellen van een komgrens ligt bij de gemeente en moet aan een aantal wettelijke eisen vol doen: Als de weg een andere beheerder heeft, bijvoorbeeld het rijk, moet daar overleg mee gepleegd worden en in ieder ge val moet overleg gepleegd wor den met de plaatselijke politie. Verder worden in het BABW (Besluit Administratieve Bepa lingen inzake het Wegverkeer) duidelijk eisen gesteld rond de plaats en de inrichting van een komgrens. Rotonde Zo moet er bijvoorbeeld heel duidelijk een verandering in het karakter van de weg naar voren komen. Daarnaast moet de automobilist daadwerkelijk bebouwing zien als hij de kom grens nadert. Als dit niet het geval is, ontstaat de noodzaak om op een andere manier dui delijk te maken dat er een komgrens is. Bijvoorbeeld door een rotonde aan te leggen of de weg op te splitsen. Bij de meeste dorpen staat het plaats naambord alleen aan de rech terkant van de weg. Als dan de bebossing een beetje uitgroeit kan de situatie behoorlijk on duidelijk worden. Door het plaatsen van borden aan beide zijden van de weg, en de bebos sing in de gaten te houden, is de situatie al veel overzichtelij ker. Per situatie kan bekeken worden welke mogelijkheden er zijn. Óoor bijvoorbeeld de grens te verplaatsen naar een bestaande kruising of brug kan al veel verbeterd worden. Het blijkt dat een komgrens het meeste opvalt op de laatst genoemde punten omdat daar al vanzelfsprekend een snel heidsaanpassing noodzakelijk is. Verkeerslichten zijn niet al tijd een oplossing, aldus het ROVZ, omdat het nog al eens voorkomt dat automobilisten juist gas geven om nog net door groen te rijden. Tenslotte kan er veel gedaan worden door het plaatsen, of juist weghalen, van bomen, poortconstructies, trottoirbanden, paaltjes en drempels. Ook het veranderen van de bestrating, bijvoor beeld klinkers in plaats van as falt, kan effect hebben. Even als een aanpassing van de ver lichting. Gunstig Uit het jaarverslag van het ROVZ blijkt overigens dat Zee land aardig aan de weg tim mert op het gebied van de ver keersveiligheid. De acties die het afgelopen jaar gevoerd zijn hebben ervoor gezorgd dat het Zeeuwse beeld positief' afstak tegen het landelijke. De stij ging van het aantal verkeers doden in Nederland is onder meer terug te voeren op de ver minderde inzet van de politie bij de controle op de naleving van de verkeerswetgeving. Maar de activiteiten in Zeeland leverden de betrokkenen een compliment op van het Open baar Ministerie in Den Haag. In geen enkele provincie wor den in alle regio's dergelijke grootschalige campagnes ge voerd. Ondanks alles blijft Zeeland echter nog steeds in een achter standssituatie wat betreft het, aantal verkeersdoden in verge lijking met het landelijk ge middelde. Wel zet de trend van een daling in het aantal doden en ziekenhuis gewon den nog steeds door, terwijl landelijk een stijging te constateren is. In Nederland kwamen in 1994 bijna 1300 mensen om in het verkeer, bijna vier procent meer dan in 1993. In Zeeland waren er 36 verkeersdoden te genover 44 in 1993 te betreuren. Dat is een daling van 18 pro cent. Weliswaar een gunstige ontwikkeling ten opzichte van de rest van Nederland, maar met gemiddeld tien verkeers doden en 94 ziekenhuisgewon den per 100.000 inwoners tegen een landelijk gemiddelde van respectievelijk 8 en 74 blijft Zeeland nog steeds achter. Dat geldt met name voor de regio's Zeeuwsch-Vlaanderen en Schouwen-Duiveland met rela tief veel ernstige verkeers slachtoffers. ZIERIKZEE - De serviceclub Ladies' Circle Schouwen-Duiveland heeft gisteren op het politiebureau van Zierikzee symbolisch een bedrag van 1000 gulden over handigd aan de Stichting Steunfonds Slachtofferhulp. ,,Het is zaliger te geven dan te ontvangen," zei voorzitter An- drien Smeels van het steun fonds toen zij de cheque in ont vangst nam. ,,Maar het sum mum van zaligheid is natuur lijk te ontvangen en vervolgens weer weg te mogen geven." „Jullie hebben er hard voor ge werkt en wij hopen er veel mensen mee te kunnen helpen. Verder kunnen we er misschien onze vrijwilligers een pluim mee op de hoed steken. En dan denk ik aan een kerstpakket of Voorzitter Ineke Muller ban de Ladies' Circle (links op de foto) overhandigt de donatie aan Andrien Smeels, voorzitter van de Stichting Steunfonds Slachtofferhulp. (Foto: Joop van Houdt). zo. Want de slachtofferhulp drijft, zoals bekend, op haar vrijwilligers." Volgens Ineke Muller, voorzit ter van de Ladies' Circle Schouwen-Duiveland, was haar club in het oprichtings jaar op zoek naar een project in de regio. Via vrijwilligster Ine ke Lips kwam zij in contact met de Stichting Slachtoffer hulp Zeeland. „We hebben overlegd in de Circle en ieder een bleek positief over het idee. Onze kerstmarkt heeft niet zo veel opgeleverd, maar via de rommelmarkt hebben we toch een aardig bedrag bij een kunnen brengen." De stichting Slachtofferhulp verleent geestelijke en soms ook materiële bijstand aan slachtoffers van criminaliteit en ongevallen. Dat gebeurt door een groot aantal vrijwilli gers die voortdurend worden begeleid door enkele beroeps krachten. Vorig jaar verleende de stichting hulp aan 3814 men sen. In 1993 lag dit aantal nog op 1580 personen. „1992 en 1993 waren vrij inten sieve jaren voor Slachtoffer hulp," vertelt Ton Havenkamp, penningmeester van de Stich ting Steunfonds. „In 1992 ging de stichting bijna failliet. Er werd zó vaak een beroep op de slachtofferhulp gedaan dat in augustus van dat jaar het geld op was." Dat feit was aanlei ding voor de oprichting van de Stichting Steunfonds Slachtof ferhulp. Buffer Het fonds benaderde met rede lijk succes een aantal verzeke ringsmaatschappijen, grote Zeeuwse bedrijven en de ge meenten. Sindsdien heeft de stichting een jaarlijkse finan ciële buffer van 20 tot 25.000 gulden. Het geld is bedoeld voor uitke ringen aan slachtoffers die niet-verhaalbare financiële schade lijden. Vorig jaar wer den, volgens Havenkamp, hier mee vier slachtoffers aanzien lijk geholpen. Verder wordt het geld gebruikt voor extraatjes voor de vrijwilligers en - zoals onlangs - een videorecorder en televisie voor de wekelijkse instructie-avonden van de vrij willigers. Handen te kort De Stichting Slachtofferhulp Zeeland heeft op Schouwen- Duiveland zeven vrijwilligers tot haar beschikking. Volgens coördinator Luuc Smit is dat voor de wintermaanden vol doende. In de zomer echter, komt de stichting handen te kort. Zeker gezien de start vo rig jaar van de hulpverlening aan vakantiegangers in Renes- ZAANSTAD - Een grote uit slaande brand heeft woensdag avond het winkelcentrum Westerkoog/Molenwerf in Koog aan de Zaan volledig ver woest. Bij de brand kwamen hoge concentraties giftig kool- monoxyde vrij. Tien woningen in de omgeving moesten wor den ontruimd. Het zijn de hoogste wensen die ons beletten gelukkig te zijn. Ebner-Eschenbach Buien en koel HET WEER Overwegend bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur om streeks 9 graden. Middagtempera- tuur ongeveer 14 graden. Wind, zuidwest tot west, matig kracht 4, aan de kust krachtig, 6. Vannacht aan de kust eerst nog hard, 7. 2 REFERENDUM Rotterdam zei gisteren massaal nee tegen opdeling van de stad in tien gemeenten. 3 HUIZEN Rond het Eerste Weegje in Zierikzee is onder voor waarden plaats voor maximaal 40 woningen. 5 FIETSEN De fiets is in de gemeente Zierikzee momenteel het meest onveilige vervoermiddel. r\ VJ 11 WATERSPORT De Nederlandse School voor Zeekayakkers oefende in de wateren rond Schouwen-Duiveland. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ZIERIKZEE - Twee inwoners van Burgh-Haamstede zijn dinsdagmiddag aangehouden in Zierikzee in verband met de diefstal van een aantal spij kerbroeken. Deze hadden zij gestolen bij een winkel aan de Schuithaven. De diefstal werd omstreeks 15.00 uur gepleegd. De politie zette de achtervolging in en vond de daders in de wijk Mal ta nabij de N59. Het bleek te gaan om twee 25-jarige man nen uit Burgh-Haamstede. ZIERIKZEE - Aan de Boeren- weg in Zierikzee ging woens dagmiddag een partij autoban den in vlammen op. De banden vlatten vlam toen de bewoner kachelhout aan het verbran den was. Volgens brandweercomman dant Huib Fierens lagen de banden te dicht bij het hout. Door de wind waaide het vuur over naar de banden die daar door vlam vatten. Een enorme rookontwikkeling was het ge volg. De brandweer rukte in eerste instantie uit met één blusvoertuig en een hulpverle ningswagen. In verband met watergebrek werd ook een tweede blusvoertuig opgeroe pen. DÈN HAAG - Minister Melkert van sociale zaken en werkgele genheid is bereid de bezuini gingen op de arbeidsbureaus volgend jaar iets te verzachten. BROUWERSHAVEN/SE- ROOSKERKE - In Brouwers haven is dinsdagmorgen een bedrijfswagen gestolen. In Se- rooskerke werd een gele speed boot, inclusief trailer, gesto len. De wagen van een 34-jarige man uit Brouwershaven heeft het opschrift Lopatka Keuken montagebedrijf. Het voertuig stond geparkeerd aan de Brouwse Poortdijkstraat. De kleur van de wagen is wit. De speedboot is eigendom van een 17-jarige inwoner van Zie rikzee. Hij werd gestolen van een campingterrein aan de Se- rooskerkseweg van een 24- jarige inwoner van deze plaats. De diefstal is vermoedelijk ge pleegd tussen maandag 16.00 en dinsdag 11.00 uur. De waar de van de boot en trailer is 3.000 gulden. Van het terrein werden ook een grasmaaier en een frees gestolen. In Oosterland werd in de nacht van dinsdag op woensdag een caravan gestolen van een 67- jarige man uit Zierikzee. De ca ravan is van het merk Hobby en heeft een waarde van 4.500 gulden. Hij stond geparkeerd aan de N59. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met deZierikzeesche Nieuwsbode, en neem i een abonnement. I j JA, ik wil een j kwartaalabonnement 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 48,50 i j jaarabonnement a 192,50 j Qjaarabonnementmetautom.afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste i twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam :Dhr./m evr., j adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: I Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar 1 O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, i CO Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee i ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1