Feestlied 'De meeste gemaakte fout is lopen met nieuwe schoenen' Prijsvraag ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE SO JAAR Zierikzeesche Avondvierdaagse 5 Hulpverleners Rode Kruis paraat bij wandeltocht Tekst muziek: A. van Hese Vijftig jaar Aa Vee Dee ieder jaar loop ik mee, 't is goed, 't is fijn, oké. Heel gezond voor je lijf, dat is zeker buiten kijf, 't is goed,'t is fijn, oké. Kijk maar vrolijk in 't rond, lopen is heel gezond 't is goed, 't is fijn, oké Iedereen doet graag mee met je groep of met z'n twee 't is goed, 't is fijn, oké 't Kan warm zijn of koud zijn, soms regen maar donderdag schijnt altijd weer de zon.... Refrein: Zierikzee (klap-klap) Zierikzee (klap-klap) lang zal ze leven, loop maar mee in Zierikzee Zierikzee (klap-klap), Zierikzee (klap-klap) lang zal ze leven, ik loop mee in Zierikzee. Vijftig jaar zijn voorbij in een heel lange rij 't was goed, 't was fijn, oké Wie er bij is geweest weet dit is een groot feest t was goed, 't was fijn oké De dorst en de pijn-tjes, de blaren maar donderdag staan bloemen voor je klaar.... Refrein: Zierikzee (klap-klap) Zierikzee (klap-klap) lang zal ze leven, loop maar mee in Zierikzee Zierikzee (klap-klap), Zierikzee (klap-klap) lang zal ze leven, ik loop mee in Zierikzee. ZIERIKZEE - In deze speciale uitgave ter gelegenheid van de vijftigste Avondvierdaagse is een prijsvraag opgenomen. Om in aanmerking te komen voor een van de drie prijzen dienen de onderstaande vragen goed beantwoord te wor den. De goede antwoorden kunnen vergezeld van naam en adres ingeleverd worden bij de Zierikzeesche Nieuwsbode. De antwoorden moeten dan wel voor 15 juni bij de krant in de brievenbus liggen. De vragen. 1. Uit hoevel leden bestaat het huidige vierdaagsecomité? 2. In welk jaar werd de eerste vierdaagse verlopen? 3. Wie schreef de tekst van het speciale feestlied? Onder de goede inzendingen worden de volgende prijzen verloot. Eerste prijs: Zes vrijkaartjes voor het zwemparadijs van het vrijetijdscentrum De Parel in Domburg. Tweede prijs: Drie jaar lang met zes personen gratis deelname aan de Zierik zeesche Avondvierdaagse. Derde prijs: Zondagmiddagbrunch voor twee volwassenen, eventueel met twee kinderen, in Res taurant de Zeelandbrug. Op maandag, op dinsdag, op woensdag maar donderdag dan is het voor elkaar.... Refrein: Zierikzee (klap-klap) Zierikzee (klap-klap) lang zal ze leven, loop maar mee in Zierikzee, Zierikzee (klap-klap), Zierikzee (klap-klap) lang zal ze leven, ik loop mee in Zierikzee. Rode Kruis-vrijwilliger Nannie Schot:Sandalen en plastic schoenen absoluut ongeschikt voor wandeltocht. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - ,,Och, je maakt van alles mee. Wij hebben het zelfs een keer meegemaakt dat een automobilist zich niets aantrok van de overstekende wandelaars en gewoon doorreed. Dat ging maar net goed". Aan het woord is Nannie Schot uit Zierikzee, lid van de Rode Kruis-colonne Zierikzee/Kerkwerve en alweer vijftien jaar betrokken bij de hulpverlening van de Rode Kruis-vrijwilligers tijdens hét wandelevenement van Schouwen-Duiveland: de Zierikzeese Avondvierdaagse. Van meet af aan zijn de vrijwilligers van het Rode Kruis paraat bij allerlei evenementen. Eén van die evene menten volgens Nannie Schot waar niet alleen de wandelaars maar ook de Rode Kruis-vrijwilligers naar uitkij ken - is de Avondvierdaagse. Elke avond worden acht Rode Kruis mensen ingeschakeld voor de medi sche begeleiding van het wandeleve nement. Oude schoenen Eén van hen bemenst het Rode Kruis- gebouw van waaruit eventueel een ambulance opgeroepen kan worden. De overige zeven rijden mee in ver schillende volgwagens en kijken of er ergens blaren doorgeprikt moeten worden of dat er op een andere ma nier hulp verleend moet worden. „Het gebeurt bijvoorbeeld ook weieens dat kinderen elkaar in het prikkeldraad duwen of dat ze met gras gaan gooi en. En dat laatste kan nog weieens al lergische reacties geven", aldus Nan nie Schot. Een Avondvierdaagse lopen op nieu we schoenen, ook al zijn het ultramo derne sportschoenen, is volgens haar vragen om problemen. „Die fout wordt het meest gemaakt", aldus Nannie Schot. Het beste is om op ou de schoenen te lopen, schoenen die goed ingelopen zijn. „Wij adviseren mensen ook om sokken binnneste- buiten te dragen tijdens de avondvier daagse. In die moderne sportsokken zitten naadjes bij de tenen en die gaan bij zo'n wandeltocht op den duur irriteren. Liefst ook geen nylon sokken dragen, want die ademen niet". Veel mensen wassen hun voeten voordat ze aan een wandeltocht be ginnen, maar dat is volgens Nannie Schot niet aan te bevelen. „Je moet nooit met vochtige voeten in de schoenen gaan. Het beste is om je voeten in te wrijven met kamferspiri- tus en te poederen met talkpoeder. Die kamferspiritus stinkt wel, maar je kunt er blaren mee voorkomen". San dalen en plastic schoenen behoren tot het schoeisel dat absoluut onge schikt is voor het lopen van een wan deltocht. Wat je volgens Nannie Schot ook ze ker niet moet doen is het ongetraind lopen van de langste afstand: 15 kilo meter. „We hebben het eens meege maakt met een Engelsman die onge traind - per se de vijftien kilometer wil de lopen. Die had al heel snel bloed- blaren en die hebben we toch uitein delijk zover gekregen dat hij ermee stopte. Want op kapotte voeten kun je niet doorlopen". Blaren prikken Het meeste werk hebben de Rode Kruis-vrijwilligers tijdens de Avond vierdaagse aan het blaren prikken. Nannie Schot: „De eerste avond is het meestal nogal rustig wat dat be treft. Dan komen er wel mensen bij je om advies vragen, maar zijn er nog weinig blaren. De tweede avond heb ben we het meestal hartstikke druk". Met alcohol wordt de blaar schoonge maakt en zoals Nannie Schot het noemt 'opgeklopt'. Vervolgens wordt de blaar doorgeprikt en krijgt de voet ter plaatse 'een nieuw huidje'. Dat nieuwe huidje bestaat uit een compres van methaline. „Als dat er eenmaal opzit voel je niets meer van de blaar", aldus Nannie Schot. Een techniek die ook wel gebruikt wordt bij wandeltochten is het intapen van de voeten. „Bij de Zierikzeese Avond vierdaagse doen we dat meestal niet. Het kost nogal veel tijd, en de mees ten willen toch zo snel mogelijk weer doorlopen". Leeftijd speelt bij het lopen van een Avondvierdaagse volgens Nannie Schot geen doorslaggevende rol. De conditie en de manier waarop de wan deltocht door de deelnemer wordt voorbereid is belangrijker. De hulpver lening door de Rode Kruis-vrijwilli gers is dankbaar werk. „Wij krijgen nooit vervelende reacties. De mensen zijn maar wat blij dat ze geen last meer hebben van blaren".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 17