Tekort aan beheerders blijvend probleem Zierikzeese speeltuin In Renesse de lucht in tijdens pinksterweekend Drie Zierikzeese kunstenaars tonen werk in bijzondere ruimte Natuurproject genomineerd voor Toerismeprijs 1995 I OONOERDAG 1 JUNI 1995 NR 25781 7 Bestuur tvil geen banenpoolers meer Natuurbeleving op campings MIDDELBURG - Het Natuurproject 1995 van Re- creatiewerk Zeeland is genomineerd voor de Toe rismeprijs 1995. Het project wordt uitgevoerd in op dracht van de initiatiefgroep voor recreatie, natuur en landschap. De winnaar van de Toerisme prijs 1995 wordt tijdens een feestelijke bijeenkomst op 3 juli bekend gemaakt. is uitgewerkt. Aan de hand van bomen en alles wat daarmee te maken heeft is een scala van programma en activiteiten ideeën aangeboden. Het tweede deel van het Na tuurproject bevat een methode om de problematiek van de mobiliteit onder de aandacht te brengen van de toerist. De vorm die daarvoor gekozen is is meeleeftheater. Dat is in de praktijk een beproefd middel gebleken, waarbij op een actie- Bij het Natuurproject gaat het om verschillende zaken. Aan dacht wordt gevraagd voor de natuurbeleving op campings en bungalowparken. Door re creatiewerkers op campings en bungalowparken in Zeeland worden recreatieprogramma's uitgevoerd die gericht zijn op een natuurbeleving dichtbij, op de camping zelf. De recrea tiewerkers krijgen hiervoor in formatie via een boekje waarin het thema 'Van wortel tot tak' ve en ludieke wijze de proble matiek van de mobiliteit met de kinderen wordt doorgeno men. Kinderen worden aange zet om actief mee te doen met de reductie van recreatiekilo meters. Dat gebeurt door mid del van het bijhouden van gere den kilometers op speciale kaarten. Derde onderdeel van het re creatieproject is 3x anders. Dat is een combinatie van een mini- expositie, een diaserie en een rondleiding onder leiding van een gids. Eecreatiewerk Zee land heeft in samenwerking met de Provinciale WV dit on derdeel ontwikkeld. Het Na tuurproject 1995 wordt alge meen gezien als een voorloper op de Juni-natuurmaand, waarover onlangs een studie bijeenkomst is geweest. Na Bungee jumping nu ook Air diving RENESSE - Wie durft kan het komend pinksterweekend de lucht in in Renesse. Na het Bungee jumping - eerder al te beleven in de Schouwse badplaats - is er nu het Air diving en de Kabelballon. Ook voor de kinderen is er van alles te be leven. Verschillende looporkesten zorgen tijdens het pinksterweekend voor live muziek in Renesse^ Het Air diving is afgeleid van het elastiekspringen ofwel Bungee jumping. De deelne mers worden in een harnas ge hesen dat bevestigd is aan vijf staalkabels. Een kraan takelt hen op tot een hoogte van zestig meter. Boven aangeko men worden de waaghalzen losgekoppeld om na een vrije val van ongeveer drie seconden anderhalve meter boven de klinkers van Renesse te sche- Roofvogel Volgens de organisatoren voelt de deelnemer zich zeven secon den lang als een roofvogel in duikvlucht. Bezoekers kunnen van zaterdag 3 juni van 14.00 tot 22.00 uur deelnemen aan de ze spectaculaire activiteit. Voor de kinderen is er die za terdag ook van alles te doen: een opblaasbare klauterbaan, schminken, ^buttons maken, kindertheater en een aantal kinderspelen waaronder Mini golf, spijkerbroekhangen en clownskoppen gooien. Kinde ren kunnen aan deze activitei ten meedoen tussen 13.00 en 19.00 uur. De muziek wordt ver zorgd door looporkest Eupho- nia dat de hele dag door Renes se zal lopen. Zondag 4 juni kunnen bezoe kers van Renesse op een andere - wellicht'wat minder spectacu laire - manier de lucht in en wel met een kabelballon. In deze ballon kan men ervaren hoe het is om een ballonvaart te maken. Als iedereen in het mandje zit stijgt de ballon op tot een hoogte van vij fendertig meter. Boven aangekomen kunnen de ballonvaard^rs een aantal minuten genieten van het uitzicht. Vervolgens zorgt een aantal jeeps ervoor dat alle deelnemers weer veilig op aar de terugkeren. De Kabelballon vliegt tussen 14.00 en 17.00 uur. Zondag kunnen de kinderen spelen op een springkasteel. Verder kunnen ze geschminkt worden en buttons maken. Kinderspelen die dag zijn het tuimeldoolhofde toren van Pi- sa, de reuze sjoelbak en nog veel meer. Mario de Gooche laar vertoont zijn kunsten en tot slot wordt er kindertheater gespeeld. Dit alles vindt plaats tussen 14.00 en 19.00 uur. De muziek wordt zondag verzorgd door de Artissjokkers. Andere opzet Galerie Noordhavenpoort ZIERIKZEE - Galerie Noordhavenpoort in Zierikzee heeft haar opzet gewijzigd. In plaats van wisselende exposities van landelijke kunstenaars, exposeren dit seizoen de drie Zierikzeese kunstenaars Marijke Fol- kertsma, Rijnhard Schregardus en Jan Jongschaap, permanent een selectie van hun werk in de poort. Vol gens Marijke Folkertsma moet de gewijzigde opzet niet negatief worden gezien als zou er sprake zijn van een neergaande lijn. „Alleen de functie is veranderd. Wij vinden een expositie van Zierikzeese kunstenaars waardevoller dan de galerie ook voor andèren open te stellen." De'reden voor de gewijzigde opzet van de seizoensexpositie in de Noordhavenpoort is een gebrek aan vrijwilligers en geld. Volgens haar kostte het ieder jaar weer veel tijd en moeite om de organisatie van de exposities rond te krijgen. ,,Het was in de werkgroep een komen en gaan van mensen. We moesten steeds weer op zoek naar anderen. Daar zijn we nu dus mee gestopt." Daarnaast moest er tijdens de exposities altijd een suppoost aanwezig zijn. En om daar een vrijwilli ger voor te vinden bleek vaak onmogelijk. Omdat het drietal nu zelf voor het toezicht zorgt behoort ook dat probleem tot het verleden. De vrees bestaat bij Fol kertsma dat sommige mensen zullen denken dat de Galerie NooVdhavenpoort een langza me dood sterft. Van een neer waartse lijn is volgens haar echter geen sprake. ,,De galerie heeft alleen een andere functie gekregen. Het is niet wat het was, maar het is wel een mooie expositie." Dat is natuurlijk makkelijk om dat van je eigen werk te zeggen, maar uit het gastenboek blijkt het gelijk van haar woorden. De bezoe kers laten zich in het algemeen zeer lovend uit over het ten toongestelde werk. En over de expositieruimte. Bijzonder En dat laatste is terecht vindt Jongschaap. ,,Ik vind he* óók heel bijzonder dat wij in deze ruimte mogen exposeren. De poort vraagt er weliswaar om dat je er iets mee doet, maar daarmee blijft het nog wel uniek dat je ze mag gebruiken. Het is prachtig om hier cultuur te brengen. Het leeft. De men sen kunnen de poort zien en te gelijkertijd van kunst genie ten. We slaan dus twee vliegen in één klap." Dat zij gedrieën in de Noordha venpoort exposeren berust niet op toeval. Buiten het feit dat ze elkaar al heel lang kennen her kennen ze ook veel in eikaars werk. Ze werken alle drie van uit hun innerlijk. „Het komt van binnenuit. We tonen met onze schilderijen hoe we echt zijn", aldus Schregardus. De uitwerking daarvan ver toont echter grote verschillen. Het werk van Jongschaap is zuiver expressief. Hij schildert om het schilderen zelf. Schre gardus' werk is figuratiever. Veel van zijn schilderijen zijn gebaseerd op architecturen uit de oudheid. Het werk van Fol kertsma zit daar tussen in. Zij is met name op zoek naar even wicht als ze schildert. De kleu ren, lijnen en compositie moe ten volledig in relatie staan tot elkaar. Het trio sluit niet uit dat ook andere Zierikzeese kunste naars deel gaan nemen aan de ekpositie. „Ze hebben dan wel de verplichting ook zelf aanwe zig te kunnen zijn. En dat is niet bij iedereen het geval." Sinds de opening van de expo sitie hebben ze gemerkt dat dit zijn voordelen heeft. „Je krijgt allerlei reacties van het pu bliek. Dat fungeert als het wa re als klankbord en dat is ont zettend leuk", aldus Jong schaap. De expositie in de Noordhaven poort is vrijdag, zaterdag en zondag vrij te bezichtigen. Daarnaast zal ook tijdens bij zondere dagen, zoals de Tbe- ristehdagen, de poort worden opengesteld voor publiek. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Nijkex-kerveen: A. L. van Zwet te Uddel; door de Generale Synode als predikant voor buitengewone werkzaam heden (directeur van de stich ting Oikos): dr. A. Polhuis, pre dikant voor bijzondere werk zaamheden te Rotterdam-Cen trum (diakonaal predikant); te Denekamp: R. Brouwei\ kandi daat te Nieuwegein; te Oister- wijk en Helvoirt (Protestantse Gemeente Oisterwijk c.a.): R. P. Roodsant, kandidaat te Bun- nik, die dit beroep heeft aange nomen. Beroepen te Nieuwe Pekela: J. de Roo te Westerhaar. Gereformeerde Kerken Beroepen te Alkmaar (Refor matorische Gemeente): Dr. L. Witkamp (miss. predikant In donesië), wonende te Sei'oos- kerke). Aangenomen het beroep door de Pax-ticuliere Synode Noord- Holland voor het Radio- Evangelisatiewerk Kerk Zon der Gi'enzen (Bloemendaal): drs. A. Mak te Heemstede. Beroepen te Barchem (part time): mevr. drs. D. van Alphen-Ubbens te Amersfoort (voor de evangelisatie-arbeid in de stichting De Jeugshaven). Aangenomen naar Lunteren: drs. W. J. M. Scheltens te Haren (Gn); naar Bedum: drs. J. J. Timmermans te Dirkshorn. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Brouwershaven en te Rotterdam-Delf shaven: J.. A. Roose, kandidaat te Kam pen. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Tbrneuzen: P. Mul der te Capelle aan den IJssel- Middel watering. Bedankt voor Dirksland: A. Moerkerken te Gouda. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Bex-oepen te Bedfordale (Free Ref. Church): A. Boersma te Mussel. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor St. Annaland en voor Meliskerke: P. Melis te Nieuw-Beijerland. Christelijke Gereformeerde Kerken Tweetal te Apeldoorn: C. van Atten te Aalsmeer en J. Trom mel te Kornhorn. Beroepen te Nieuwe Pekela: W. J. A. Ester, kandidaat te Apel doorn; te Sint Jansklooster: J. M. Viergever te Naarden; te Hoofddorp: H. van de Steege te Papendrecht. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Urk: E. Venema te Elspeet. Bedankt voor Westzaan: A. Bac te Bodegraven. Brouwershaven beroept kandidaat J. A. Roose BROUWERSHAVEN - De Ge ïnformeerde Kerk Vrijgemaakt te Brouwershaven heeft een be roep uitgebracht op de heer J. A. Roose, kandidaat te Kam pen. Brouwershaven is vacant sinds het vertrek in 1993 van dr. W. F. Wisselink naar Spa kenburg-Zuid voor de missio naire dienst in Zaïre. Jacob Anthonie Roose werd ge boren te Hoek op 19 juni 1966 en is recentelijk beroepbaar ge steld. Volgens de commissieleden is hqt hoog tijd voor een goede regeling wat betreft het beheer van de Mr. Breetvelt speeltuin. (Foto: Ma rijke Folkertsma). ZIERIKZEE - De Mr. Breetveltspeeltuin in Zierikzee kampt met een tekort aan beheerders. Het is mogelijk om via de zogenaamde Praktijk Ervarings Plaatsen-regeling (PEP) twee personen aan te stellen die op part time-basis deze rol voor hun rekening nemen naast de vaste beheerder. Tot dusver heeft dat geen succes op geleverd, terwijl het zomerseizoen en de -vakantie voor de deur staan. Het probleem, waarmee de speeltuin al vaker te kampen heeft gehad, kwam gisteren aan de orde tijdens de commissievergadering welzijn en so ciale zaken. De commissieleden zagen alle maal de nood in om zo snel mo gelijk tot een oplossing te ko men. P. A. M. Wezenberg (PvdA) stelde voor akkoord te gaan met het voorstel van het college van de PEP-regeling ge bruik te maken. Met dien ver stande dat de kosten die hier mee gemoeid zijn (2.400 gul den) wat hem betreft ook op een andere manier besteed mo gen worden. De andere fracties wilden zover niet gaan. Z9 hielden vast aan de voorgestel de oplossing. Wanneer er zich andere mogelijkheden aandie nen, willen zij daar nader over beslissen. Banenpool Het beheerdersprobleem van de speeltuin is niet nieuw. Eer der werden beheerders aan gesteld uit de banenpool. De ervaringen hiermee waren ech ter slecht. Volgens bestuurslid mevrouw J. L. Schoonen bleek het moeilijk om de discipline op te brengen een hele dag in de speeltuin aanwezig te zijn. „Het kwam regelmatig voor dat de beheerder een aantal uren weg was, of gewoon hele maal niet kwam opdagen. En dat kan natuurlijk niet." Ge zien deze ervaringen wil het bestuur een structurele rege ling. Een structurele oplossing is mogelijk via de PEP-regeling. Met deze regeling kunnen werklozen aangesteld worden, die met behoud van uitkering maximaal honderd gulden per maand mogen bijverdienen. Tot dusver hebben zich echter nog geen kandidaten aange diend. „Eén vrouw zag het wel zitten, maar zij heeft tot dusver geen contact meer opgeno men", aldus Schoonen. En dat terwijl de zomer zich aandient. Wanneer ook de va kantie. is aangebroken zijn er dagelijks tussen 30 en 75 kin deren in de speeltuin. Op dit moment is er een beheerder die op vrijwillige basis in de speel tuin aanwezig is buiten de schooltijden. „Maar wanneer hij werk krijgt zijn we hem kwijt en dan zitten we met de handen in het haar", aldus Schoonen. Deze zomer zal dat nog niet direct merkbaar zijn. „Er zal geen sprake zijn van beperkte openingstijden", zo verzekerde zij. Lovende woorden van de com missieleden waren er voor het Beleidsplan 'Met het oog op 2000' van de Stichting Brogum Podiumkunsten. In dit beleids plan ontvouwt de. stichting haar toekomstplannen. Het ge bouw aan de Julianastraat wordt voor ongeveer een kwart miljoen verbouwd. Er komt een aparte jeugdsoos, Brogum krijgt een laad- en losruimte, twee kleedkamers en een nieu we entree. In de programme ring komt de komende jaren meer ruimte voor jazz, wereld muziek en theater. De commis sie was van mening dat het be leidsplan goed inpasbaar is in het toekomstige integrale be leidsplan van Zierikzee. Ondanks het feit dat hij het een goed beleidsplan vond, plaatste Wezenberg vraagte kens bij het aandeel van de jon geren in het plan. Hij vond dat aan de magere kant. Volgens de aanwezige voorzitter van Stichting Brogum, Peter Groen, worden de jongeren echter niet vergeten. „Het pop podium voor jongeren blijft. Maar er komt gewoon meer omheen" Overwegend positieve reacties waren er ook op de conceptno titie Gemeentelijk Kinderop- vangbeleid. In .deze notitie wordt een aantal uitgangspun ten geformuleerd voor de jaren 1995 en 1996, waaronder het uitbreiden van de voorzienin gen in Zierikzee met een bui tenschoolse opvang. Volgens de commissie moeten de uit gangspunten worden overgeno men en richtinggevend zijn voor het beleid. J. de Bruijne (SGP/RPF/GPV) plaatste hierbij echter wel een kritische noot. Volgens hem zijn in principe de ouders ver antwoordelijk voor de opvoe ding van hun kinderen. „Zij moeten dus ook voor de kosten opdraaien. Slechts wanneer zij daar financieel geen kans voor zien is het een taak van de over heid bij te springen." Air diving: vanaf 60 meter als een roofvogel omlaag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 7