streeknieuws scïiouwen-duiveland Nieuwe locatie van Zierikzeese Paardenmarkt valt in de smaak Kwaliteit van nieuwe haring overtreft die van vorig jaar Meer publiek, minder dringen en gezelliger'' Prins Claus blijft thuis Walkaakjes of zeekaakjes: het maakt niet uit 1 DONDERDAG 1 JUNI 1995 NR 25781 5 Vooral kinderen beleefden veel plezier aan de Zeeuwse trekpaarden die bij de Zuidhavenpoort stonden. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Het experiment lijkt geslaagd: kooplieden en bezoekers bleken gisteren, woensdag, behoor lijk in hun nopjes met de nieuwe locatie van de Paardenmarkt in Zierikzee. In plaats van de eeuwenoude, traditionele marktplaats Balie en omgeving, vormden dit jaar voor het eerst het Havenplein, Havenpark en Oude Haven het toneel voor de uitgebreide jaarmarkt. Naar het cómmentaar onder de markthandelaren en het pu bliek in het algemeen te oorde len, heeft de gemeente Zierik zee een goede keuze gemaakt met het verschuiven van de markt naar de binnenstad. 'Ge zelliger, meer pubiek en los- ruimte', waren woensdag na melijk veelgehoorde opmer kingen. Vanachter een met parfum af geladen marktkraam op het randje van het Havenpark, zegt handelaar C. E. Lemtro dat zijn nieuwe plek buitenge woon goed bevalt. Lemtro komt al een aantal jaren met zijn stand naar de Paarden markt. Voorheen stond hij in de Raamstraat. En dat vond hij nu niet direct een superlocatie. ,,Die straat liep als het ware dood. Nu lopen de mensen een ronde. Er is meer ruimte en het is duidelijk gezelliger. Ik hoop dat de gemeente besluit om het zo te laten", aldus de markt koopman. Handelaar E. Smits verschijnt ook al jaren op de Paarden markt met zijn waar in de vorm van bedrukte T-shirts. Hij is vooral te spreken over ,,Mooi blank, zacht, niet te vet en vooral niet te zout," luidt het oordeel van Saman. Over de handel had Saman gisteren ook niets te klagen. „Met een prijs van 2,75 gulden of vier voor een tientje, lopen de ver kopen hier prima." Het onderscheid tuisen Hol landse Nieuwe of Deense is vol gens Saman niet meer te ma ken. Ook de manier van berei den heeft volgens de Zierikzee- het feit dat hij zijn goederen op zijn nieuwe stek aan de Oude Haven, nu beter kan in- en uit laden. „Ik kan m'n wagen ach ter mijn stand kwijt, en dat scheelt een hoop gedoe", zegt hij. „Volgens mij is het trou wens drukker dan vorig jaar, maar is het tenminste niet zo dringen geblazen, wat op de Balie en omgeving al snel wel het geval was. 'Deze nieuwe op zet lijkt me daarom goed en mag van mij zo blijven." In het centrum van Zierikzee stonden woensdag ruim 140 kramen met allerhande waar. Van 'vuilvretende schoonloop- matten' en textiel, tot braad worsten en de eenvoudige spons en zeem: er was voor elk wat Wils. Sommigen prezen hun handel luidruchtig aan, terwijl anderen het publiek ge woon op zich af lieten komen. Paarden 'Waar zijn nou die paarden?', wilde een argeloze bezoeker van de markt weten. De mede deling dat het Zierikzeese eve- se handelaar weinig tot geen invloed op de smaak. „Je hebt walkaakjes en op zee gekaakte haring. Maar dat maakt alle maal weinig uit." Het eerste vaatje Hollandse Nieuwe werd dinsdag traditie getrouw in de Scheveningse visafslag geveild. Koper werd het nieuwe beursfonds Vendex International, dat 73.000 gul den neertelde voor het eerste maatje. De opbrengst komt ten nement al enige jaren is ont daan van haai* oorspronkelijke functie, de paardenhandel, zorgt even voor een teleur gestelde blik op het gezicht van de man. Maar het aanzicht van de drie Zeeuwse werkpaarden die als 'goedmakertje' bij de Zuidhavenpoort te kijk staan, zorgt voor een enigszins opge luchte uitdrukking. De Stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland was overi gens aanwezig met een kraam waar bezoekers de nodige tekst en uitleg konden krijgen. In diezelfde stand kon informatie worden verkegen over het rei len en zeilen rond het Streek- en Landbouwmuseum in Drei- schor. Beide onderwerpen wer den op de markt voor het voet licht gebracht in het kader van het lopende project Platte- landstoerisme. Publiekstrekker De Streek VW/Promotiestieh- ting Schouwen-Duiveland maakte woensdag van de gele genheid gebruik, het agrari- goede aan de stichting Colom- bine. Die zal het bedrag gebrui ken voor de bouw van een kin deropvanghuis in Biddinghui zen. Nog meer liefdadigheid werd dinsdagmiddag bedreven op het terras van het Kurhaus. Voorgereden in limousines en begeleid door motoragenten namen daar het corps diploma tique, het zakenleven en zelfs sche thema van het project, de excursieboerderijen en agrari sche evenementen, nog meer onder belangstelling te bren gen met de presentatie van de zogenaamde publiekstrekker. Het gaat hierbij om een fors verrijdbaar aankondigings bord in de vorm van een trac tor, waarop de komende agrari sche evenementen staan ver meld, zoals de Paardenkeu- ring, de Boerenmarkt en de Vlasdag. 'Het eerste zichtbare symbool van het project Plattelandstoe- risme', zoals A. M. J. van Hol- the tot Echten-Boomsma, voor zitter van de Streek VVV/Pro motie Schouwen-Duiveland, de publiekstrekker noemde, zal gedurende het seizoen onder meer langs drukke wegen te zien zijn. Aan de bovenkant van de wagen zit een wissel bord, waarop het eerstkomen de evenement kan worden aan gekondigd. In dit geval is dat de Tractorendag op 1 juli. De publiekstrekker heeft rond de 6000 gulden gekost en is door de Streek WV en de pro vincie gefinancierd. de hofhouding een beschaafd voorproefje van de vis. Het was niet uitgesproken druk bij de tafel met haringen en haringhapjes, veel buiten landers griezelen nu eenmaal van rauwe vis. Bijzondere gast op het culinair treffen was Raisa Gorbatsjov. „De Russen zijn ook dol op ha ring", meldde de vrouw van de vroegere Russische leider. Gorbatsjova kwam gelukkig niet alleen voor deze medede ling richting Scheveningen. De organisatoren van de opening van het haringseizoen overhan digen haar ook een cheque voor haar „trust". Raisa pro beert geld bijeen te brengen voor de gezondheidszorg in de voormalige Sovjet-Unie. Ze is speciaal bezig met beenmerg transplantaties voor kinderen. Steun is onmisbaar, want de gezondheidszorg in Rusland verkeert in een diepe crisis. Vlaggetjesdag: Zaterdag begint het haringsei zoen pas acht. Dan is het Vlag getjesdag op Scheveningen en kan iedereen meegenieten, zij het op eigen kosten. Minister Van Aartsen van visserij geeft om 11.00 uur in de Eerste Ha ven het startsein. Er is muziek, vermaak voor kinderen, een klederdrachten show, een haring-schoonmaak- wedstrijd en een fileertoer- nooi. Ook is er een show van „sterke mannen", die hun krachten meten in het, hoe kan het anders, „haringtonnen la den". ZIERIKZEE Boekenfeest Zaterdag 10 juni wordt in Zie rikzee voor de eerste keer een groot tuin- pn boekenfeest ge houden in de tuin van Boek handel De Vries. Honderden boeken zullen dan tegen een sterk gereduceerd tarief te koop liggen. Omdat De Vries een breed assortiment aan boe ken in huis wil hebben en ruimte wil maken voor het nieuwe aanbod dat in het na jaar verschijnt, houdt de win kel opruiming. Op 10 juni wor den de boeken die langer dan twee jaar in de zaak hebben gestaan, met zestig tot tachtig procent korting opgeruimd. Het feest begint om 9.30 uur en duurt tot 16.00 uur. Zeeuwse Vrouwenraad Het Platform Zeeuwse Vrou wenraad houdt op dinsdagoch tend 13 juni een algemene le denvergadering in restaurant Mondragon in Zierikzee. De huishoudelijke vergadering begint om 9.30 uur en duurt tot 10.45 uur. Om 11.00 uur houdt de heer J. J. A. Franse, be leidsmedewerker Volksgezond heid bij de Stichting VMC Zee land, een inleiding met als titel Wat is er aan de hand in de ge zondheidszorg? Hij zal daarbij ingaan op recente politieke ontwikkelingen in de gezond heidszorg. De vergadering wordt rond 12.00 uur besloten. SEROOSKERKE Zangdienst Zondag 4 juni wordt in de Ne derlandse Hervormde Kerk in Serooskerke een zangdienst ge houden. Medewerking aan de ze dienst verleent het Vrij Evangelisch zangkoor Hallelu ja uit Goes. Dirigent van het koor is P. van der Klooster. Het orgel wordt bespeeld door A. Verhorst. Voorganger is ds A. B. den Hartog uit Andel. De zangdienst begint om 19.00 uur. BROUWERSHAVEN Concert In de Grote of Sint Nicolaas- kerk in Brouwershaven is za terdag 3 juni een concert waar aan wordt meegewerkt door het vocaal ensemble Cantiona Musicum uit Nieuwerkerk, het groot en Klein Schoolkoor van het Calvijn College uit Goes en het instrumentaal ensemble van het Calvijn College. Op het programma staan werken van Schütz, Hauptmann, Attwood, Hartmann, Bach, Homilius en Purcell. Het concert is gratis toegankelijk. Aanvang 20.00 uur. Pinkstermarkt Op het parkeerterrein/ijsbaan achter de Poortdijkstraat in Brouwershaven wordt zaterdag 3 juni een Pinkstermarkt ge houden. Behalve kramen, waar allerlei artikelen worden ver kocht omvat het evenement een aantal attracties voor kinde ren. De markt is van 9.00 tot 16.30 uur. Oud papier Vanaf 9.00 uur wordt zaterdag 3 juni weer oud papier opge haald. De opbrengst is bedoeld voor de Algemene Sport Ver eniging. Muziekuitvoering Vrijdag 9 juni is er in het stad huis van Brouwershaven een concertuitvoering döor het Dshamilja Strijkkwartet. De aanvang is 20.00 uur. Het pro gramma bestaat uit werken van Haydn, Shostakowitsch en Schumann. Het kwartet werd in 1993 opgericht en is geves tigd in Maastricht. De leiding is in handen van Henh Guit- tart, lid van het Schonberg strijkkwartet. De leden zijn Roeland Gehlen, Manon Meijs, Suzanne Beckmann en Thomas Rademacher. In 1994 werd het kwartet geselecteerd als beste kamermuziekensemble van het Maastrichts Conservatorium. Rommelmarkt obs De Schoener Openbare basisschool De Schoener in Brouwershaven, houdt op zaterdag 10 juni de jaarlijkse rommelmarkt in de botenloods van de gebroeders Van Ast aan de Delingsdijk. Openingsuren van 9.00 uur tot 15.00 uur. Omdat het de vijftiende keer is dat de school de rommelmarkt organiseert, is er 's morgens, rond 10.30 uur, een optreden van dweilband de Notenklu- vers uit Brouwershaven en om 13.00 uur een optreden van de Zeeuwse Rei, een groep die ou de liedjes en ballades ten geho re brengt. DREISCHOR Rommelmarkt De Hervormde Kerk in Drei- schor houdt op zaterdag 10 juni vanaf 8.30 uur een rommel markt. Naast de gebruikelijke 'hebbedingetjes', is er ook het nodige te eten en te drinken en zijn er tal van spelletjes te doen. De rommelmarkt wordt gehouden aan de Zuiddijk 4 in Dreischor. KERKWERVE Collecte De Rode Kruis collecte in Kerkwerve heeft 1005,35 .gul den opgebracht. OUWERKERK Bijeenkomst NBvP De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Duiveland heeft woensdag 7 ju ni de laatste bijeenkomst van dit.seizoen in het dorpshuis in Ouwerkerk. Leerlingen van de openbare basisschool 't Stoofje uit Ouwerkerk voeren de musi cal Windkracht 8 op. Na de pau ze wordt er bingo gespeeld. De aanvang van de avond is 19.30 uur. BRUINISSE Fotowedstrijd Ondernemersvereniging Brui- nisse heeft tijdens Bruniver- sails een fotowedstrijd gehou den. Van de 29 inzendingen kwamen de volgende prijswin naars uit de bus. De familie C. IJzelenberg won de hoofdprijs van 75 gulden. Richard Krijger sleepte 50 gulden in de wacht en Charelle IJzelenberg won 25 gulden. De prijswinnaars Ste phanie van der Spek, D. A. Wiebrens, Marleen van den Berge, Michel Krijger en S. Ot- te mogen een tientje afhalen bij Novalux Braber. Oud papier Op zaterdag 3 juni gaan de pa pierophalers in Bruinisse van af half negen weer van deur tot deur. Vriendelijk wordt er ver zocht om het papier tijdig en gebundeld langs de straat te zetten. Vrijdagavond bezoeken de Bruse papiermannen de plaatselijke ondernemers. GOES VVD-vergadering Maandag 12 juni vergadert het algemeen bestuur van WD- Kamercentrale Zeeland in de Prins van Oranje in Goes. Op de agenda staat onder meer de bespreking van het evaluatie rapport over de Provinciale Statenverkiezingen van 8 maart jongstleden. De verga dering begint om 19.45 uur. Aboriginals In het Oosterscheldeziekên- huis aan de 's-Gravenpolder- weg in Goes is tot maandag 26 juni een tentoonstelling van vrije kunstwerken van Abori ginal kunstenaars uit Arnhem- land te zien. De Aboriginals weten zich grotendeels in leven te houden met de produkten van de gevarieerde bush waar ze in leven. Vanwege hun geïso leerde levenswijze maken de kunstenaars onvervalste tradi tionele schilderingen op boom bast. Deze Dreamtime-beelden worden tegenwoordig ook op litho's en etsen afgebeeld. Hiervan zijn enkele fraaie voorbeelden te zien op de expo sitie. Verder omvat de expositie enkele beschilderde houten geestenbeelden en gevlochten draagmanden. De tentoonstel ling is elke dag toegankelijk. After Care Goes houdt dins dagmiddag 13 juni om 14.00 uur de maandelijkse bijeen komst in het gebouw van de Stichting Algemeen Maat schappelijk Werk aan de Zon nebloemstraat 53 in Goes. MIDDELBURG Koophandel Vanaf vandaag, donderdag, is telefonische informatie uit de Handelsregisters van de Ka mer van Koophandel te verkij- gen via speciale 06-informatie- nummers. Voor inzage in het handels-, verenigingen- of stichtingenregister kan men uitsluitend nog terecht op tele foonnummer 06-91122392, voor gegevens van bedrijven uit Midden- en Noord-Zeeland, en 06-91122342, voor gegevens uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze nummers zijn bereikbaar van maandag tot en met vrijdag van 8.30 uur tot 17.00 uur. Ver der blijft de mogelijkheid be staan om in het kantoor van de Kamers van Koophandel koste loos inzage te hebben in de re gisters. Daarnaast kunnen uit treksels uit de registers ook schriftelijk of per fax worden aangevraagd tegen de daar voor geldende tarieven. Vrouwenactivitelten Op initiatief van de organisa tie Lesbische en Andere Vrou wen Activiteiten (LAVA) wordt in juni een aantal evenementen voor vrouwen gehouden. Op zaterdag 17 juni vertrekt vanaf de Grote Markt in Middelburg om 10.30 uur een motortoer tocht door Zeeland die de titel 'sightseeing bij sun' mee kreeg. De route is 200 kilometer lang en voert onder meer door Schouwen-Duiveland. (Aan melding en informatie 01180- 33597). Op zaterdag 24 juni wordt vanaf diverse opstap plaatsen in Zeeland een bustocht gehouden naar Roze Zaterdag in Hilversum (01189- 3095). Het LAVAseizoen wordt zaterdag i juli afgesloten met een kampvuur op het strand in Vrouwenpolder. i Pleegzorg De wervingscampagne voor pleegouders Geef geen geld, geef een thuis, is volgens de Stichting Jeugdzorg in Middel burg, een succes. Vijftig men sen hebben informatie aange vraagd in het eerste half jaar na de start van de campagne. De campagne die in totaal zo'n tachtig nieuwe pleegouders moet opleveren, loopt nog twee jaar. Óm in die periode tot tachtig nieuwe pleegouders te komen moeten volgens de Stichting echter nog veel meer mensen informatie aanvragen. De campagne Geef geen geld, geef een thuis, roept de Zeeuw se bevolking op om nu eens geen geld te geven, maar om hun huis open te stellen voor kinderen die hulp nodig heb ben omdat ze niet meer thuis kunnen wonen. Koophandel De Kamer van Koophandel or ganiseert in samenwerking met het Instituut midden- en kleinbedrijf op dinsdag 13 juni een startersvoorlichtingsbij- eenkomst. De bijeenkomst is bedoeld voor iedereen die met plannen rondloopt om een ei gen bedrijf te beginnen, 's Mid dags wordt er algemene voor lichting gegeven met het onder nemingsplan als rode draad, 's Avonds zijn er twee workshops waar. aan de hand van twee praktijksituaties wordt inge gaan op het opstellen van een begroting en het vaststellen van de haalbaarheid. De bij eenkomst begint om 13.30 uur, duurt tot 22.00 uur en wordt ge houden bij de Kamer van Koophandel in Middelburg. OOSTKAPELLE Rondleiding Westhove Het Zeeuws Biologisch Mu seum in Oostkapelle houdt op woensdag 7 juni de rondleiding Westhove toen en nu. De rond leiding onthult veel geheimen van het kasteel Westhove en de cultuurhistorische en natuur lijke waarden van de omge ving. De aanvang is om 14.00 uur. De tocht duurt tot onge veer 15.30 uur. Aansluitend aan de rondleiding en een bezoek aan het museum is er om 18.00 uur gelegenheid deel te nemen aan een Bourgondische maal tijd in kasteel Westhove. Ver der is er op 7 juni ook de rond leiding Verhalen van het bos, die gaat over geschiedenis, anekdotes en de natuur die haar eigen verhaal vertelt. De aanvang is 18.30 uur. De rond leiding duurt anderhalf uur. Voor beide excursies geldt dat liefhebbers zich vooraf moeten aanmelden bij het Zeeuws Bio logisch Museum. Daarnaast is in de koffiekamer van het mu seum tot en met 11 juni een aquarellententoonstelling te zien van Diana Capello-Ste- vens en de expositie Enge Beestjes van natuurfotografe Ciska Lepelaars. Laatstge noemde tentoonstelling is tot en met 1 oktober te bezichtigen en maakt deel uit van de totale presentatie over geleedpotigen in het Zeeuws Biologisch Mu seum. HELSINKI (ANP) - Prins Claus neemt niet deel aan het staatsbezoek aan Finland, dat donderdag begint. Zijn arts heeft hem dat afgeraden. De prins is de laatste tijd erg druk geweest, onder meer met het staatsbezoek aan Israël en de vele herdenkingen en vie ringen van het einde van de Tweede Wereldoorlog. ZIERIKZEE - De nieuwe haring is dit keer beter van kwaliteit dan vorig jaar. Dat zegt de Zierikzeese vis handelaar D. Saman, die net als al zijn collega's elders in den lande de zilte lekkernij gisteren voor het eerst over de toonbank mocht laten gaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5