Fikse schade door stunt op laatste schooldag van RSG Jaarlijkse snelheidscampagne officieel van start in Zierikzee Cultureel gesprek Schouws. Spel Alle gemeenten doen mee aan fietsmaand ambtenaren Voorstel sluitingsuur horeca Provincie bekijkt behoefte richtlijn strandvonderij Inventaris ETI officieel overhandigd aan Bruinooge 4 1 DONDERDAG 1 JUNI 1995 NR 25781 3 Op Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - Alle zes gemeenten op Schouwen-Dui veland doen dit keer mee aan de vierde editie van de Juni-Ambtenaren Fietsmaand, georganiseerd door de afdeling Zeeland van de Fietsersbond-Enfb. Vorig jaar waren het alleen de gemeenten Westerschouwen en Zierikzee wier ambtenaren in de maand juni ge bruik maakten van de fiets om van huis naar werk te rijden. Volgens voorzitter van de Fiet sersbond-Enfb afdeling Zee land en initiatiefnemer van de ambtenarenfietsmaand, Jan Midavaine komt de toegeno men belangstelling vooral door het feit dat gemeenten die mee doen, eerder in aanmerking komen voor subsidie in het ka der van het Actieplan Fiets, be doeld voor de aanleg van fiets- voorzieningen, dan gemeenten die de fietsmaand laten voor wat het is. De Grontmij legt momenteel in opdracht van de Vervoerregio Zeeland de laatste hand aan het opstellen van een Zeeuws Fietsnetwerk. In de herfst van dit jaar zal het hieruit voort vloeiende Actieplan Fiets wor den gepresenteerd. De Zeeuwse ambtenaren die meedoen aan de Juni-Ambte- naren-Fietsmaand, kunnen dit jaar nog beter hun zegje doen in de klankbordgroep van de Vervoerregio Zeeland. Westerschouwen vindt dat de geldende regeling op dit gebied sterk is verouderd en zodoende behoorlijk door de praktijk is achterhaald. De regeling stelt dat waardevolle of gevaarlijke spullen die op het strand wor den gevonden bij de strandvon der, in dit geval de burgemees ter, gebracht moeten worden. Maar in praktijk nemen men sen wat ze gebruiken kunnen, gewoon mee naar huis, maakt de gemeente het strand schoon en worden gevaarlijke vond sten bij de politie of de ge meente gemeld. Omdat volgens de gemeente een fenomeen als met de gif- Met het toegankelijk maken en het ordenen van het archief van het ETI zijn zevenhonderd rap porten snel en efficiënt te raad plegen door de onderzoeker. Het archief is zeer belangrijk voor de jongste sociaal-econo mische geschiedenis van Zee land. Het ETI werd opgericht om bedrijven te stimuleren zich in Zeeland te vestigen. Het ETI-archief bevindt zich in het Rijksarchief. Tijdens de zoektocht naar gun stige Zeeuwse ontwikkelingen heeft de instelling zich van 1947 tot 1986 bezig gehouden met talloze sociaal-economi sche onderwerpen. De onder zoeker kan terecht voor infor matie over toerisme, werkgele genheid en onderwijs. Maar ook bevat het archief studies over de modernisering van het vlaszwingelen in Dreischor en ZIERIKZEE - De Stichting Schouws. Spel heeft voor vrij dagavond 9 juni een een cultu reel gesprek op het program ma staan. Het gaat om een in formele avond waarbij geza menlijk wordt teruggekeken naar de culturele manifesta ties van het afgelopen seizoen. De avond biedt gelegenheid voor een cultureel gesprek tus sen donateürs, gasten en be stuursleden over de manifesta ties en de doelstelling van Stichting Schouws.Spel. In de pauze vólgt een bezoek Volgens Midavaine zal dit jaar meer dan de helft van de Zeeuwse gemeenteambtenaren meedoen en ook scherper let ten op de toestand van de plaatselijke fietsvoorzienin- gen. Het is de bedoeling dat de ambtenaren die in juni gebruik van de fiets voor het woon werkverkeer, kritisch naar de plaatselijke verkeerssituaties kijken en hun visie geven. De Fietsersbond-Enfb afdeling Zeeland verkeert, zegt de voor zitter, in een bevoorrechte posi tie doordat zij als enige parti culiere verkeersorganisatie zit ting heeft in de werkgroep van het Actieplan Fiets. De Juni-Ambtenaren-Fiets- maand 1995 is financieel moge lijk gemaakt door het Regio naal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland, binnen het kader van de actie -25%, en wordt on dersteund door Veilig Verkeer Nederland en de Voetgangers vereniging VBV. zakjes, zelden voorkomt, is er nauwelijks gelegenheid om er ervaring mee op te doen en is de kans groot dat er, als er daadwerkelijk iets gebeurt, fouten worden gemaakt of dat er zaken over het hoofd worden gezien. Om het risico zo klein mogelijk te maken, wil Westerschouwen een duidelijke gezamenlijke richtlijn opgesteld zien over hoe te handelen als er zaken op het strand aanspoelen. Gede puteerde staten van Zeeland hebben, inmiddels besloten te onderzoeken in hoeverre de an dere kustgemeenten ook be hoefte hebben aan een dergelij ke richtlijn. naar de vestiging van 'een ja- ponnenindustrie in Tferneuzen. Het ETI is in 1986 opgegaan in de provincie tijdens een reor ganisatie van het provinciaal apparaat. Tot dat jaar was het een onafhankelijk instituut, dat echter functioneerde als een soort provinciale dienst. De inventarisatie van het ETI is de eerste betaalde opdracht voor het Rijksarchief in Zee land. Sinds kort mag het Rijks archief voor derden werken. Overheidsinstellingen worden binnenkort verplicht», hun ar chieven na twintig jaar over te dragen aan een archiefdienst „in goede, geordende en toe gankelijke staat". Dit is op dit moment nog vijftig jaar. Voor uitlopend op deze verkorting van termijn is de provincie be gonnen met het bewerken van de bestanden. aan de Museumhaven met een toelichting door een van de le den van de Stichting Museum haven. Vervolgens zal voorzit ter van Schouws.Spel, Dick Sterkenburg, een vooruitblik op het nieuwe seizoen geven. Muzikale omlijsting De muzikale omlijsting van de ze avond is in handen van Jan Jongschaap uit Zierikzee. De bijeenkomst wordt gehouden in restaurant Mondragon in Zierikzee en begint om 20.00 uur. Verwachting t/m maandag 5 juni WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 10 graden Middagtemp. 19 graden Windkracht zuid 3 Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 11 graden Middagtemp. 17 graden Windkracht west 4 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. 9 graden Middagtemp. 16 graden Windkracht west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 2 juni Zon op 05.25, onder 21.49 Maan op 09.10, onder Eerste Kwartier: 6 juni (12.27) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het is rustig weer. Van nacht daalt de temperatuur tot om streeks graden. Mogelijk ontstaan hier en daar enkele mistbanken. Het blijft droog, ook morgen over dag. De zon schijnt dan geregeld en de temperatuur loopt op tot onge veer 17 graden. De wind waalt uit westelijke richtingen en is zwak tot matig, rond kracht 3. Het rustige weer is te danken aan een uitloper van een hogedrukgebied, die ook de eerstkomende dagen nog een gunstige invloed heeft in onze om geving. Het blijft vrijwel overal droog. Bij flinke zonnige perioden loopt de temperatuur zaterdag nog op tot dicht bij 20 graden. Vanaf zondag gaat de temperatuur iets omlaag. Dat wordt veroorzaakt door een depressie die in het weekeinde naar de Noordzee trekt. Achter deze depressie stroomt koelere en onsta biele lucht naar ons land.De zon moet terrein prijsgeven en de kans op buien wordt aanmerkelijk groter. BROUWERSHAVEN - Naar aanleiding van eerdere ge sprekken binnen de commissie algemene zaken van de ge meente Brouwershaven en de horeca-ondernemers in het stadje, heeft het college een nieuw voorstel op tafel gelegd omtrent het instellen van een sluitingsuur voor de horeca. In het .voorstel wordt uigegaan van een algemeen sluitingsuur voor alle zaken van 2.00 uur 's nachts. Vervolgens is er dan de mogelijkheid om elk jaar, op aanvraag, vergunning te ver krijgen voor openstelling tus sen 2.00 uur en 4.00 uur. Echter wel met dien verstande dat er gedurende die uren geen nieu we bezoekers meer mogen wor den toegelaten. Als een ondernemer geen ge bruik maakt van deze jaarlijk se vergunningaanvraag, kan op aanvraag, in bijzondere geval len een incidentele ontheffing worden verleend die ook geldt voor tussen 2.00 uur en 4.00 uur. ZIERIKZEESCHEifï NIEUWSBODEÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven, Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn excfusief 17'/2% B.T.W. MIDDELBURG - De provincie Zeeland gaat momen teel na of er bij de kustgemeenten behoefte bestaat aan een gezamenlijke richtlijn voor de strandvonde rij. Dit naar aanleiding van een verzoek van de ge meente Westerschouwen, die dit verzoek indiende na het aanspoelen van de gifzakjes vorig jaar. Eerste betaalde opdracht Rijksarchief MIDDELBURG - De inventarisatie van de archieven van de Stichting Economisch Technologisch Insti tuut voor Zeeland, 1947-1986 is onlangs afgerond. Woensdag 7 juni krijgt gedeputeerde D. J. P. Bruin- ooge de inventaris aangeboden in het Provinciehuis in Middelburg. De inventaris is gemaakt door het Rijksarchief in Zeeland, in opdracht van het Provin ciaal Bestuur. Voor het Rijksarchief was dit de eer ste commerciële opdracht. 'Er valt nog veel te doen om taakstelling te halen'' Met vaardige hand stuurde A. H. den Boon (rechts) zijn Karmann-Ghia, met daarin gedeputeerde J. I. Hennekeij (links) en mr. W. G. C. de Jong (midden), door de afgesloten Nobelpoort. Rechts achterin ing. W. J. Blommaert, van het ROVZ. (Foto: Marijke Fol- kertsma). ZIERIKZEE - Met het doorrijden van een stuk doek in de Nobelpoort in Zierikzee ging gisteren de snel heidscampagne 'Mag 't wat minder?' officieel van start. De campagne is een initiatief van de Voetgangers vereniging en Veilig Verkeer Nederland. De actie, die tot 30 juni duurt, maakt onderdeel uit van het streven in het jaar 2000 een Éwart minder verkeersslachtoffers te hebben. Tijdens de campagne wordt uitgebreid gecontroleerd op de 80- en 100-kilometerwegen. In Zeeland rijdt ruim vijftig procent van de automobilisten te hard op deze wegen. In zijn toespraak wees gedepu teerde J. I. Hennekeij (verkeer en vervoer) op het nut van de jaarlijkse snelheidscampagne. Met name de 80-kilometer-we- gen zijn berucht vanwege de ve le verkeersslachtoffers. Dat is zeker in Zeeland het geval, om dat deze provincie relatief veel van dé^e wegen binnen haar grenzen heeft. Uit metingen blijkt dat op deze wegen in Zeeland tussen de vijftig en zestig procent van de automo bilisten te hard rijdt. „Er valt dus nog veel te doen voor ons allen om de taakstelling te ha len", aldus Hennekeij. Deze taakstelling is dat het percen tage auto's dat sneller rijdt dan de limiet in het jaar 2000 maxi maal tien procent bedraagt. Volgens Hennekeij is het van groot belang dat de gemiddel de snelheid omlaag gaat. Uit onderzoeken in Scandinavië en de Verenigde Staten blijkt dat een verlaging van tien kilome ter per uur op 80- en 100 kilo meterwegen leidt tot een kwart minder ongevallen.en zelfs tot een grotere verlaging van het aantal slachtoffers. Positief De voorzitter Veilig Verkeer Nederland (WN) district Zee land, A. H. den Boon is wat dit betreft positief gestemd. Het pessimisme over het project Gericht Verkeers Toezicht (GVT) is volgens hem onterecht gebleken. Hij onderbouwde dit met het feit dat het aantal ver keersslachtoffers op Walchèren met 26 procent is afgenomen. „De GVT-groep is een van de goede projecten waar we veel meer onder kunnen brengen", aldus Den Boon. Het GVT is een gezamenlijk project van politie, openbaar ministerie, Koninklijke Marechaussee, WN, Voetgangersvereniging en wegbeheerders. Het project is gericht op preventie, maar er wordt ook verbaliserend opge treden. Mr. W. G. C. de Jong, directeur Voetgangers vereniging, deelde het optimisme van Den Boon niet. Volgens hem stijgt het aantal verkeersdoden weer in Nederland. „Deze stijging brengt ons verder weg van het gestelde doel." Hij plaatste dan ook vraagtekens bij de oorzaak van de daling. Volgens hem kan deze daling ook ande re oorzaken hebben dan het GVT-project, zoals de verbete ring van de techniek en mate riaal in de auto-industrie. De Jong pleitte ervoor de aan dacht van de snelheidscontrole te verleggen naar binnen de be bouwde kom. Als redenen hier voor noemde hij het feit dat binnen de bebouwde kom het meest mensen getroffen wor den door een verkeersongeval. Daarnaast overschrijdt vijftig procent van de automobilisten de maximumsnelheid binnen de bebouwde kom en is de sub jectieve beleving van onveilig heid het grootst. Volgens De Jong wordt er te veel alleen gecontroleerd bij de toegang tot de bebouwde kom. „Het is nuttiger om te meten waar het onveilig is en waar de meeste conflicten optreden; bij scholen en winkels bijvoor beeld." Voor wegen buiten de bebouw de kom is een dergelijk meet systeem in ontwikkeling. Om meer inzicht te krijgen in de snelheidsproblematiek werken rijk, provincie en het Regio naal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland (ROVZ) aan het opzetten van een snel heidsmeetnet voor heel Zee land. Door meetpunten langs de wegen worden de rij snelhe den in beeld gebracht. Hiermee krijgen de wegbeheerders en politie een beter overzicht waar problemen en knelpun ten liggen. Dit wordt gebruikt om gerichter beleid te maken. Ook kunnen met het meet systeem de effecten van snel heidsacties en doorlopende snelheidscontroles in het kader van het Gericht Verkeers Toe zicht beter in beeld worden ge bracht. Schoolgebouw en amfitheater besmeurd met verf vrij gemakkelijk van het glas te verwijderen is, maar dat het schoonmaken van steen en be ton nog een hele klus wordt. Schuldbewust meldde een aan tal 'daders' zich gistermorgen bij de rector. „Ze hadden geen slechte intentie. Ze hebben al leen het effect van hun stunt verkeerd ingeschat. De groep heeft echter nog wel een ap peltje te schillen met de ge meente, want die is eigenaar van het amfitheater," vertelt rector R. Soesman. Over de omvang van de schade kon Soesman gisteren nog geen me dedeling doen. Daders Paul en Martijn reage ren aanvankelijk laconiek. Of de Nieuwsbode geen collecte kan houden en: „Normaal re serveren ze één procent van 'de bouwkosten van een school voor kunst. Wij doen het gratis en dan is het nog niet goed." Maar dan serieuzer: „Er wordt elk jaar een stunt georgani seerd op de laatste schooldag. We hadden echt niet de bedoe ling om schade te veroorza ken." Mat en dekkend Even tevoren ontdekken de beide rechercheurs helemaal bovenin de vlaggemast een em mer. Als die naar beneden wordt gehaald - onderwijl een van de functionarissen bedrui pend met gele verf - blijkt er een verfroller en een plastic bus in te zitten. „Geeft een matte, dekkende verflaag. Uit stekende plakkaatverf voor zo wel school als hobby," leest de bevlekte rechercheur op de ge bruiksaanwijzing. ZIERIKZEE - Met blozende hoofden stonden ze gisterochtend op het school plein: De 20-jarige Martijn R. en zijn 19-jarige studiegenoot Paul H. uit Zierik zee. Samen met enkele andere schoolverlaters draaien ze op voor een fikse scha de aan het gebouw van de RSG Professor Zeeman en het daarvoor gelegen amfi theater. 'Bij wijze van stunt op hun laat ste schooldag bedachten de twee dat het wel leuk zou zijn om schoolgebouw en omgeving te voorzien van een rijke scha kering aan frisse kleuren. In de nacht van dinsdag op woens dag maakten zij daar, geholpen door 'een stuk of tien' anderen, uitgebreid werk van. Vrijwel het gehele amfitheater, alle ramen aan de voorzij"de en de entree van de RSG werden met vele vierkante meters blauwe, gele, groene, rode en witte plakkaatverf bewerkt. De schrik kwam gisterochtend, toen de schoolleiding aangifte deed bij de politie. De uit Goes overgekomen technische re cherche stelde vast dat de verf Enkele dadersvan de uit de hand gelopen stunt op de Regionale Scholengemeenschap Professor Zeeman: ,,We hadden niet de bedoeling schade aan te richten(Foto: Marijke Folkertsma).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3