TNO ontwikkelt een speciale rolstoel voor op het strand Piet Slootmaker weer in de stad dm,i UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2fccj Zeeuwse Stichting Gehandicaptenbeleid enthousiast over beachwheeler Na opname in het Oosterscheldeziekenhuis Vrouw verkracht in Goes Te veel gedronken Motorrijder achtervolgd Wao'ers Kop/staart botsing Serooskerke Geld gestolen dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE binnenhuisadvies niEjrijke berrevoets ontwerpen en adviezen realisatie complete inrichtingen en kleinschalige bouw nieuwe haven 139 4301 dl zierikzee telefoon 01110 17299 06 5324 20 75 telefax 01110 14123 DONDERDAG 1 JUNI 1995 151e JAARGANG NR 25781 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 VI -H- TNO is bezig met de ontwikkeling van een speciale rolstoel voor op het strand. Op de foto een Amerikaanse voorstudie. (Foto: TNO Preventie en Gezondheid). LÈIDEN/ZIERIKZEE - De divisie Preventie en Gezondheid van TNO is bezig met de ontwikkeling van een speciale rolstoel voor gebruik op het strand en op bospaden. De Zeeuwse Stichting voor Gehandicaptenbe leid is enthousiast over het initiatief. Voor de 'beachwheeler' is onder meer aan de provincie Zeeland subsi die gevraagd. „Een dergelijke rolstoel kan in kustprovincies, zoals onze re creatieprovincie Zeeland, een grote betekenis hebben voor mensen met een handicap," zegt beleidsvoorlichter A. C. Luteijn van de Zeeuwse Stich ting Gehandicaptenbeleid (ZSG). „Slechts op enkele plaatsen is het strand immers toeganke lijk voor rolstoelgebruikers en soms zijn er plankieren. Maar dan nog is het zandvrij houden vaak problematisch," aldus Luteijn. Volgens de ZSG wordt het met de strandrolstoel ook voor ge zinnen met een gehandicapt kind of een ander gehandicapt gezinslid mogelijk de Zeeuwse stranden te bezoeken. Ook op golfterreinen zou de stoel vanwege zijn lichte wiel- druk niet misstaan, conclu deert de ZSG. De stichting zou het dan ook toejuichen als TNO er in slaagt de financie ring van het project rond te krijgen. Het idee van de 'beachwhee ler', 'duinroller' of 'zandvreter' zoals de stoel al wordt ge noemd, ontstond in Katwijk, waar de Stichting Ouderen werk zocht naar mogelijkhe den om minder-validen over het strand te verplaatsen. Tbt op heden is er in Nederland geen rolstoel geschikt voor het rijden door mul zand. Nu in de Verenigde Staten en kele bedrijven bezig zijn met ontwikkeling en promotie van terreinrolstoelen, acht TNO de tijd rijp om in Nederland een strand/terreinrolstoel te intro duceren. De organisatie voor fbegepast Natuurwetenschappelijk On derzoek in Leiden liet twee Amerikaanse stoelen overko men en zette die bij wijze van proef in bij een Katwijks strandpaviljoen en in het at tractiepark Duinrell. De ervaringen van de gebrui kers op die twee plaatsen zijn over het algemeen positief. Als pluspunten worden genoemd dat de rolstoel door zijn lucht banden en kunststof construc tie licht loopt door het zand. „Eindelijk weer op het strand en in het water," luidt een veel zeggende kreet op het enquête formulier. Als negatieve punten werden onder meer genoemd dat de stoel door het gemis van zwenkwielen moeilijk stuurt en dat de stoel niet inklapbaar is, waardoor hij niet kan wor den meegenomen in de auto. Het merendeel van de gebrui kers gaf aan de stoel regelma tig te willen huren. Daar heeft men gemiddeld zestien gulden per dag voor over. De verhuur van de stoelen zou geregeld kunnen worden door de exploi tanten van strandpaviljoens, reddingsbrigades, kustge- meenten, politie, EHBO-pos- ten en de attractieparken. Markt TNO wil doorgaan met de ont wikkeling van de strandrol stoel. Allereerst wil de organi satie onderzoeken of er een markt bestaat voor de vinding. Daarvoor gaat TNO enkele honderden brieven sturen naar potentiële gebruikers en naar horeca-ondernemers in den lande. Pas als gebleken is dat er een markt voor bestaat, wordt be sloten de rolstoel verder te ont wikkelen „En daarbij kan een geheel andere stoel uit de bus komen dan de Amerikaanse waarmee we geëxperimenteerd hebben," licht projectleider, mevrouw P. G. M. Slaats van TNO toe. Slaats: „De experimentele fase is achter de rug. Nu zijn we in het stadium dat er financiers gevonden moeten worden voor het behoefte-onderzoek, de verdere ontwikkeling en de in troductie van de stoel." Anderhalve ton TNO denkt hiervoor in eerste instantie een bedrag van 150.000 gulden nodig te hebben en klopte daarvoor aan bij de provincie Zuid-Holland. Dit provinciebestuur liet weten po sitief te staan tegenover het idee, maar de anderhalve ton niet alleen te willen betalen. Vandaar dat TNO nu alle Ne derlandse provincies om subsi die heeft gevraagd. ZIERIKZEE - Hij zingt alweer zijn lijflied Dag vogels, dag vissen, dag bloemen, dag kinderen, dag sloot. Brekepoot. Hij vraagt zich weer verbaasd af 'hoe ze zo kunnen groeien'. Piet Slootmaker is terug in Zierik- zee. Na een opname in het Oosterscheldeziekenhuis in Goes vanwege een beroerte, maakte de verstandelijk gehandicapte 'bekende Zierikzeeënaar' een paar moeilijke weken door. Afgelopen week keerde Piet weer terug naar zijn woon plaats. „De neuroloog sprak er zijn verbazing over uit dat Piet zo'n sterke man is. Er ging een enorme kracht van hem uit om dat hij zo graag terug wilde naar huis", aldus een van de medewerkers van Schouwen- oord. Het gezinsvervangend te huis in Zierikzee waar de 77- jarige Piet al vele jaren met plezier woont. Regelmatig fietste hij vanuit de Tbuwbaan, waar Schouwen- oord staat, naar de binnenstad van Zierikzee om daar Zierik- zeeënaren én toeristen aan te spreken en te verbazen met zijn enthousiaste verhalen. Piet zat daarbij vaak op het bankje bij Concordia dat de gemeente Zie rikzee daar, speciaal op zijn verzoek, voor hem liet neerzet ten. Op 22 april werd het dagelijkse leven van Piet Slootmaker plotseling doorbroken en moest hij worden opgenomen in het ziekenhuis. Veel mensen in Zierikzee dachten dat het slecht was afgelopen met Piet. Maar na een paar moeilijke da gen, ging het alweer een beetje beter. Vele tientallen kaartjes en bezoekjes, onder andere van de Zierikzeese burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs, hiel- Piet Slootmaker is weer terug in de stad. Samen met zijn zus Saar zit hij regelmatig op een bankje voor de deur van Schouwenoord. (Foto: Marijke Folkertsma). pen hem door de moeilijke pe riode heen. Zo komt ook zijn zus Saar elke dag op bezoek en brengt dan verse aardbeien om aan te sterken. Vorige week mocht Piet weer naar huis. Tbr gelegenheid van zijn thuiskomst was Schou wenoord versierd met slingers en prijkte een bord met de tekst 'Welkom' op de deur. Hoewel Piel in het ziekenhuis goed is opgeknapt, is hij nog niet helemaal de oude. Hij praat moeilijker dan voorheen en kan alleen nog maar kleine stukjes lopen. Daarom werd voor de gevel van Schouwen oord een bank geplaatst voor Piet. Op die manier kan hij op loop afstand toch over zijn 'eigen' bankje beschikken. Familie en konnissen van Piet Slootmaker of medewerkers van Schou wenoord rijden de bekende Zierikzeeënaar af en toe per rolstoel naar zijn geliefde bin nenstad. Volgens een van de medewerkers van Schouwen oord is Piet nog In een revali- datieperiode, zodat de kans be staat dat hij in de komende tijd weer verder kan lopen en beter kan praten. Piets belangstelling voor de mensen om hem heen en spe ciaal voor mooie vrouwen is nog het zo groot als Vanouds. Evenmin heeft Piet zijn goede humeur er bij verloren. En daar zijn zo blij mee bij Schou wenoord. „Want Piet hoort bij ons én bij Zierikzee." GOES - In een park in Goes is dinsdagavond een 18-jarige in woonster van die stad ver kracht. Van de dader ont breekt tot nu toe elk spoor. De vrouw wandelde rond 20.00 uur in het park toen zij werd vastgepakt door een man die haar de bosjes introk en ver krachtte. De dader verdween daarna te voet in het park. De dader is een man met een donkere huidskleur, leeftijd tussen de 20 en 30 jaar, zwart krullend haar, normaal postuur, lengte tussen de 1,75 en 1,80 meter. Hij was gekleed in een trainingsjack en sprak gebrekkig Nederlands en En gels. De politie van district Ooster- scheldebekken onderzoekt de zaak met een team van vijf man en wordt geassisteerd door het Bureau Tbchnische Onderzoeken. Een aantal spo ren gevonden op de plaats van het misdrijf, is voor onderzoek naar het Gerechtelijk Labora torium gezonden. ZIERIKZEE - Een 33-jarige in woonster van Scharcndijkc is afgelopen nacht, woensdag op donderdag, aangehouden we gens rijden onder invloed. De vrouw reed in de Hof- ferstraat in Zierikzee. Ze blies 505 ug/1. De vrouw kreeg een proces-verbaal, een dagvaar ding en een rijverbod van vijf uur. Uitvinding is niet zozeer inspiratie als wel transpiratie. Th. A. Edison Perioden met zon HET WEER Vannacht kans op een mistbank en minimumtemperatuur om streeks 9 graden. Overdag perlo den met zon en droog. Middag- temperatuur ongeveer 17 graden. Wind uit westelijke richtingen, zwak tot matig, rond kracht 3. o 3 STUNT Stunt op laatste schooldag van RSG Professor Zee man loopt uit de hand. 5 PAARDENMARKT Verplaatsen Paardenmarkt naar centrum Zierikzee blijkt goede keus. 7 SPEELTUIN Mr. Breetveldtspeeltuin in Zierikzee kampt met be heerdersprobleem. 9 VOETBAL Kampioenschap Zierikzee leidt tot groot aantal nieuwe leden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Op de Weg naar de Val heeft de politie giste ren, woensdag, tussen 12.00 en 13.00 een snelheidscontrole uitgevoerd. Er werden 285 voertuigen gere gistreerd. Het aantal overtre dingen bedroeg 72, waarbij de hoogst gemeten snelheid 142 kilometer per uur bedroeg. Die snelheid kwam voor reke ning van een 33-jarige motor rijder uit Spijkenisse. In een achtervolging registreerde de politie op de Zeelandbrug een snelheid van 173 kilometer per uur, terwijl daar maar 70 gere den mag worden. Door de poli tie van Goes werd de motorrij der opgewacht. In opdracht van de officier van justitie werd de motor, een Ka wasaki ZZR-1100 met een ge schatte waarde van 20.000 gul den, van de eigenaar in beslag genomen. De man is op een an dere manier naar huis gereisd. Op 21 juni wordt hij op de te rechtzitting verwacht. DEN HAAG - De coalitiepartij en .zijn het woensdag met staatssecretaris Linschoten (so ciale zaken) eens geworden over een inkomensvoorziening voor oudere wao'ers die bij her keuring hun uitkering verlie zen. Zij krijgen tot hun 65ste recht op een vervolguitkering ww. SEROOSKERKE - Dinsdag avond rond 21.00 uur, vond op de rijksweg N57 ter hoogte van Serooskerke, een kop/staart botsing plaats. Twee uit de richting Haamste de komende auto's waren bij de aanrijding betrokken. Een 39- jarige inwoonster van Luxem burg twijfelde bij de verkeers lichten met de Delingsdijk wat betreft de rijrichting, en min derde snelheid. Een erachter rijdende 47-jarige inwoonster van Haamstede, had dit te laat in de gaten en reed met volle snelheid tegen haar voorganger. Haar auto raakte total loss, de Luxem burgse licht beschadigd. ZIERIKZEE - Een 53-jarige in woonster van Ouwerkerk deed woensdag aangifte van dief stal van haar portemonnee. Deze werd woensdag op de markt in Zierikzee uit haar tas gehaald. In de portemonnee zaten onder meer een geldbedrag en ver schillende pasjes. Een 28-jarige inwoonster van Zierikzee raakte woensdag ook een geldbedrag kwijt. Ze nam bij een geldautomaat aan het Havenpark geld op. Then zij hier weg liep, nam ze wel haar pasje mee, maar niet haar geld. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. I j JA, ik wil een kwartaalabonnement 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. èi 48,50 i j U jaarabonnement 192,50 j Ujaarabonnementmetautom. afschr, 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste i twee weken gratis. j Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af, j naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: —p» Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar J Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, m Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee i z i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1