MEI AK 1 kilo 13,98 Bureau voor particuliere thuiszorg blij met veranderingen gezondheidszorg Rien Poortvliet stelt aquarellen ter beschikking voor actie CT-scan Malse haasfilet, ZIERIKZËËSCHË NIEUWSBODE EXTRA VOORDELIG Autobedrijf Cor Melissant stukje of lapjes, VLEESMEESTEFt f 0,98 Gemarineerde kipfilet 1 kilo f 10,98 Zangavond Pinksterkamp NJN dé krant van schouwen - dumland! J Per 1 juli persoonlijk zorgbudget Afsluiting actie op vrijdag 27 oktober NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 31 MEI 1995 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND DEZE EDITIE BESTAAT UIT 16 PAGINA'S Voor alle liefhebbers van een pittige kaas met minder zout wordt het-genieten van Maaslanden A&P klanten krijgen nu bij aankoop van 500 gram Maaslander een fleurige theedoek gratis voor-niks. Kijk dat is pas goed nieuws! Geldig t/m zaterdag 3 juni 1995 A&P Services B V. tel 02154-83333 een ander. Ook heb ik een over eenkomst met de arbeidsbu reaus in Zierikzee, Goes en Middelburg. Als er een aan vraag binnen komt, ga ik zelf altijd eerst kijken hoe de situa tie is. Alles gaat in overleg met de zorgvrager. Gedurende de hele periode van de zorg ga ik ook regelmatig zelf kijken." Zelf is Marijke ook in het bezit van een HBO-V diploma en on langs rondde ze een studie mar nagement voor de gezondheids zorg af. Voordat ze het bureau startte was ze vier jaar werk zaam als bejaarden-verzorgen- de in verzorgingshuis De Wie ken in Zierikzee. Momenteel werkt ze een aantal uren in een verzorgingshuis. Het idee om een eigen bureau in thuiszorg te beginnen ont stond tijdêns haar studie HBO- V, een aantal jaren geleden. Marijke: „Mijn moeder kreeg een hersenbloeding en moest naar een verpleeghuis. Samen met de familie kwam ik tot de conclusie dat dat zo niet ging. We regelden dat ze met de ver zorging van thuiszorg naar huis'kon komen. Zo kon ze in een veilige, vertrouwde omge ving verblijven en is enige tijd later rustig overleden. Kort daarop kreeg ook mijn vader een hersenbloeding en kwam in een verpleeginrichting te recht. Hij liet echter onmiddel lijk de moed zakken in deze vreemde omgeving en overleed al vrij snel, nog voordat er sprake was van overleg over thuiszorg. Voor mij een schok kende ervaring. Een mens is een totaliteit met vele, niet van elkaar te schei den aspecten. Hij is een indivi du met een bepaalde lichame lijk constitutie, psychische gesteldheid en karakter. Een mens is een sociaal wezen en zijn leefsituatie wordt door al lerlei factoren bepaald. Boven dien worden deze factoren door ieder mens op een subjectieve manier beleefd. Deze aspecten worden veel te vaak uit het oog verloren binnen verpleegin richtingen en zieken- en verzor gingshuizen. Mijns inziens een hele verkeerde ontwikkeling die onnodig veel leed en geld kost." Maaslander kaas 500 gram ELKE DAG GOED NIEUWS Advertentie Nu ±40 occasions, diverse merken bij: Nijverheidsweg 4 - 3247 XX Dirksland Telefoon 01877-1598 - Fax 01877-1388 Advertentie Üleesmeestel 1 11 I 1 VERSMAN -f. i i i i i Geldig t/m zaterdag 3 |um Schelphoekstraat 1-3, Zierikzee, tel. 01110-16570 Advertentie Tevens bij de SCHOUDERHAM ONTBIJTSPEK PALINGWORST SN IJ WORST GEKOOKTE LEVER alles per 100 gram Schelphoekstraat 1-3 - Zierikzee - Telefoon 01110-16570 DREISCHOR - In de Neder landse Hervormde kerk in Dreischor wordt zaterdag avond 3 juni een zangavond ge houden voor de Stichting Re formatorische Hulpaktie Woord en Daad. Aan de avond werken mee het Christelijk Thools Mannen koor Rehoboth, tenor Johan Baaij, bariton Kees Deurloo en organist Bram Bout. Dirigent is Rijk J. Rijkse. De zangavond begint om 19.30 uur. Op het programma staan psalmen en geestelijke liederen. De zang avond wordt geopend door ds. Boer uit Sirjansland. J. Dan- kers uit Waddinxveen, reeds ja renlang hoofdbestuurslid van Woord en Daad, vertelt iets over het ziekenhuis in Haïti. De gezamenlijke Zeeuwse co mités houden dit jaar verschil lende acties voor de bouw van een nieuwe kliniek bij dit zie kenhuis. De kerk is open vanaf 19.00 uur. BROUWERSHAVEN - Tijdens de pinkstervakantie houdt af deling Schouwen-Duiveland en Goes van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie (NJN) een Pinksterkamp in Brouwershaven. Het kamp vormt de afsluiting van de jaarlijkse cursus veldbi- ologie van de NJN. Het Pinksterkamp wordt gehouden van 2 tot en met 5 juni. Met ba gage achterop fietsen de NJN- leden en nieuwe natuurken ners naar een kampeerplek in Brouwershaven, om van daar uit mooie natuurgebieden te ontdekken. Tijdens de excur sies die overdag gehouden wor den komen insecten, planten en vogels voor. Ook wordt met een net door zee gekord om zo het zeeleven vlak voor de kust te leren kennen. Wie meer wil weten kan bellen: 01110-12548. Als u in de maand mei een abonnement neemt q| a f 0C op de Zierikzeesche Nieuwsbode betaalt u Oivvi lib Ovjvv voor de eerste drie maanden. Daarna betaalt u f 48,50 per kwartaal bij een abonnement met automatische afschrijving of u kiest voor een van onderstaande betaalwijzen. kwartaalabonnement a f 51,- kwartaalabonnement met autom.afschr. a f 48,50 jaarabonnement a f 192,50 jaarabonnement met autom.afschr. a f 182,50 JA, ik wil zo'n extra voordelig abonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode. Ik betaal nog niet maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./Mevr adres postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank/gironummer vermelden: 2E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie B& Antwoordnummer 12 4300 VB Zierikzee ZIERIKZEE - De veranderingen en de bezuinigingen in de gezondheidszorg hebben tot gevolg gehad dat de overheid een andere koers gaat varen op het ge bied van de thuiszorg. Per 1 juli wordt het zoge naamde persoonsgebonden budget ingevoerd. Dat betekent heel simpel dat iedereen die langdurig thuiszorg nodig heeft de beschikking kan krijgen over een som geld, waarmee de nodig hulp 'inge kocht' kan worden. Naast de reguliere instellingen kan de patiënt hiermee steeds vaker terecht bij par ticuliere bureaus voor thuiszorg, zoals Deltazorg uit Middelburg. „In plaats van twee uur zorg, krijg je nu geld voor twee uur zorg,' legt Marijke Hendrikse van Deltazorg uit. „Wie bij voorbeeld uit het ziekenhuis komt en langdurig thuiszorg nodig heeft krijgt maandelijks een budget uitgekeerd. Een on afhankelijke indicatie commissie stelt vast hoeveel uur zorg men nodig heeft en vervolgens kan de patiënt kie zen voor zorg in natura of een zorgbudget. Kiest men voor de laatste mogelijkheid dan kan men naar een reguliere instel ling gaan of bij ons komen." Deltazorg is een particulier bu reau voor thuiszorg, gevestigd in Middelburg. Het heeft als werkgebied de regio's Noord en Zuid-Beveland, Schou wen-Duiveland en Walcheren. De laatste jaren zijn in Neder land op diverse plaatsen derge lijke bureaus opgezet. Marijke Hendrikse startte in november vorig jaar. Marijke: „Het parti culiere thuiszorgbureau heeft nog steeds te kampen met het misverstand dat het uitslui tend voor de beter gesitueerde zieke zou werken. Dit is hele maal niet waar. Een aantal ziektekostenverzekeraars ver goedt de rekening die men van ons krijgt, het ziekenfonds ech ter niet. Tevens is thuis-hulp, verzorging en verpleging be lastingtechnisch een aftrek post buitengewone lasten. Hulp van de Kruisvereniging is inkomensafhankelijk. De zorgprijs bij Deltazorg varieert van 25 gulden tot 37,50 gulden. De goedkoopste zorg die wij le veren is voor huishoudelijke hulp. Voor de verzorging van zieken, waaronder ook revalidatie en stervensbegeleiding kan vallen is het duurst. Vooral als de thuiszorg een ziekenhuisopna me kan voorkomen of verkor ten, vergoeden verzekeraars soms de rekening. Na 1 juli maakt het echter niet meer uit hoe je verzekerd bent. Iedereen die recht op thuiszorg heeft kan in aanmerking komen voor een persoonlijk zorgbud get dat naar eigen inzicht be steed kan worden. Je kan dan kiezen voor kruiszorg, gezins zorg of een particulier bureau." Maatwerk Een groot verschil met de regu liere instellingen is dat een particulier bureau maatwerk kan leveren. De klant is zoge zegd koning. Wie 24 uur per dag verzorging nodig heeft kan dat krijgen. Een uurtje per dag kan ook. Daarbij komt dat dit allemaal in overleg kan wat be treft tijdstip en dagen. Neemt de familie de patiënt bijvoor beeld een dagje mee, dan komt de hulpverlener niet. Die flexi biliteit ontbreekt veelal bij de reguliere instellingen, vindt Marijke Hendrikse. Deltazorg biedt thuis-hulp, verzorging en verpleging aan mensen die niet in een verzorgings- of verpleeghuis willen worden opgenomen of uitstellen. Ook aan mensen die opname in een ziekenhuis wil len uitstellen of verkorten, maar ook aan diegenen die na ontslag uit het ziekenhuis ver zorging en verpleging nodig hebben. Tenslotte biedt Deltazorg on dersteuning aan mensen die een familielid verzorgen en aan hen die in hun eigen veili ge omgeving afscheid willen nemen van het leven. Een an der voordeel is het vervallen van de zogenaamde werkge versfunctie waarin iemand die een zorgbudget ontvangt zich bevindt. Hij betaaldt Toon' en moet premies en belasting be talen. Bij Deltazorg vervalt de ze functie. Marijke Hendrikse spreekt van een 'chaos' binnen de ge zondheidszorg. Marijke: „Die chaos geldt voor zowel patiën ten als hulpverleners. De over heid heeft kwaliteit hoog in het vaandel staan, maar dan al leen op papier. Veel mensen be seffen ook niet dat ze keuzes kunnen maken. Als je niet te vreden bent over je huisarts, dan ga je naar een andere. Dat zelfde geldt voor de thuiszorg. Werkers in zorginstellingen werken onder druk, door be zuinigingen en tekort aan per soneel. Maar als je je niet lek ker voelt kun je toch geen goe de zorg verlenen? Er moet veel veranderen. Volgens mij kan de hele gezondheidszorg veel goedkoper. Niemand zou langer in een zie kenhuis moeten verblijven dan strikt noodzakelijk is. Het is bewezen dat men, mits er een goede verzorging is, thuis snel ler geneest en zich veel pretti ger voelt. Dat mes snijdt aan twee kanten: het kost minder en men is sneller beter." Diploma's Deltazorg heeft inmiddels een personeelsbestand van onge veer honderd gekwalificeerde mensen. Marijke: „Ik heb geen mensen in dienst zonder diplo ma's. Het grote voordeel van deze manier van werken is dat je op afroep werkt. Zo heb ik bijvoorbeeld mensen in mijn bestand zitten die maar een paar uur per week beschikbaar zijn. Als ze niet kunnen bel ik Gerrit Poortvliet met de twee aquarellen die zijn neef Rien Poortvliet ter beschikking heeft gesteld voor de CT-scan-actie. Het linkse werk is in kleur, het andere zwart-wit. (Foto: Marijke Fol- kertsma). Ca)|ouw Rqdemaker VERHUIZINGEN SSkLtfifaUR 01180-26649 Piano/vleugelvervoer Marijke Hendrikse heeft sinds vorig jaar november een particulier bureau voor thuiszorg: Deltazorg. (Foto: Joop van Houdt). DIRKSLAND - De kunstenaar Rien Poortvliet heeft twee aquarellen ter beschikking gesteld ten bate van de actie CT-scan voor ziekenhuis Dirksland. Het initiatief hiertoe werd genomen door een familielid van de kunstenaar, de heer G. Poortvliet uit Dirks land. Door het raden van de plaats waar de tekenin gen gemaakt zijn kan men in het bezit komen van één van de twee kunstwerken. Zoals veel mensen op Goeree- Overflakkee wellicht weten heeft Rien Poortvliet een groot deel van zijn jeugd in Dirks land op Goeree-Overflakkee doorgebracht. Het is dan ook niet verwonderlijk dat hij een warm plekje heeft voor deze omgeving en dat de karakte ristieke landschappen veelvul dig voorkomen in zijn boek van de Hak op de Tbk. Ook de vader van Gerrit komt in dit boek voor de vaders van Gerrit en Rien waren neven. Gerrit: „Toen ik bij hem kwam met het verzoek om werk ter beschik king te stellen, reageerde hij heel spontaan. Je moet niet vergeten dat men veelvuldig bij hem aanklopt met dergelij ke verzoeken. Ik dacht wel dat hij het zou doen, maar het was toch een verrassing." Gerrit Poortvliet is voorzitter van de Stichting Omloop Goe ree-Overflakkee en het is dan ook deze stichting die de actie ondersteunt, gesponsord door een makelaardij van het ei land. Het is de bedoeling dat de aquarellen op verschillende openbare plaatsen op het ei land getoond worden zodat ze goed zichtbaar zijn. Gerrit: „Bij de kunstwerken kan men dan een formulier krijgen met tien mogelijke plaatsen waar de schilderijen gemaakt zijn. Ook de bon in de krant kunnen de mensen gebruiken om een antwoord op te sturen. Wel moet er 2,50 aan postzegels bijgeplakt worden. Het adres waar de bon heengestuurd moet worden is: Stichting Om loop Goeree-Overflakkee, Postbus 107, 3257 ZJ in Oolt- gensplaat." Publieksplaatsen Waar de aquarellen komen te hangen blijft nog geheim. Al leen de eerste plaats wil Gerrit verklappen: „Dat zal zijn in een bekende wachtkamer in Dirksland. Welke, dat kunnen de mensen misschien wel ra den. Tijdens de omloop, op 11 en 12 augustus, gaan de kunst werken mee met de route en zijn te bekijken op de verschil lende publieksplaatsen". De start en de finish van de om loop zijn in Ooltgensplaat. Ook dan kan men nog meedoen met de actie. Wel moet er dan ter plekke 2,50 betaald wor den. Verder is het voor ieder een mogelijk om lopers te sponsoren per kilometer (er wordt 110 kilometer afgelegd binnen 24 uur)." De aquarel met het hert is in kleur. De afbeelding van de op vliegende eenden is een zwart/wit tekening. Welke van de twee kunstwerken onder de goede inzenders verloot zal worden blijft ook nog even ge heim. Het kunstwerk dat niet verloot wordt zal op 27 oktober geveild worden en uiteraard is de opbrengst bestemd voor de CT-scan. Op 27 oktober zal ook de win naar bekend worden gemaakt en tevens is deze datum de offi ciële afsluiting van de actie Zorg voor CT. Momenteel lopen er nog steeds diverse acties voor de CT en is al veel geld binnen. Bij de afsluiting van de TV-actie was de stand rond de 330.000 gulden. „Dit bena dert al aardig het bedrag van 450.000 gulden dat we denken bij elkaar te krijgen," vertelt P. J. van Zielst uit Middelharnis. Hij is voorzitter van de Stich ting VEMA, die speciaal voor dit doel werd opgericht. „Als we het beoogde bedrag bij elkaar krijgen zou dit beteke nen dat iedere inwoner van Goeree-Overflakkee een tien tje meebetaald heeft aan de scan. Dat is echt heel veel." Op 27 oktober zal de totale op brengst aan de VEMA overhan digd worden. Tot die datum kan men uiteraard nog steeds mee doen en acties op touw zet ten of gewoon geld overmaken op bankrekeningnummer 31.41.30.284 (giro van de bank: 374524). Voor informatie kun nen belangstellenden bellen met de heer Van Zielst, tele foonnummer 01870-82243. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1