Burghsluis op één na drukste reddingbootstation van KNRM Gran Dorado Port Zélande RUN '95 SR NIEUWSBODE EXTRA m Swindle in Jailhouse chumm Expositie Cees de Rover OLD TIMERBEURS OPVOEDINGS PROBLEMEN FNV Jongeren opent opnieuw vakantiewerklijn Jaaroverzicht 1994 KNRM: In kader van vijfjarig bestaan Tijdelijke verkeersmaatregel Kabbelaarsbank op 10 juni - Begroting Binnenhof met occasions en Molentocht 3-4-5 juni (pinksteren) ZEELANDHALLEN-GOES Opleiding veehouderij Brochure nieuwe vestigingswet GO DOWN M0ZES WOENSDAG 31 MEI 1995 NIEUWSBODE EXTRA Een gewondewordt in de haven van Ouddorp aan wal gebracht. (Foto: Marijke Folkertsma). BURGHSLUIS/OUDDORP/STELLENDAM - Het station Burghsluis, gevestigd bij de Roompotsluis, was in het afgelopen jaar het op één na drukste sta tion van de Koninklijke Nederlandse Redding Maat schappij (KNRM). Het Schouwse station voerde 81 reddingen uit. Dat blijkt uit het jaaroverzicht reddingmaatschappij vorig 1994 van de KNRM. jaar 1183 maal in actie. Dat is Langs de gehele kust kwam de een stijging van dertien pro cent ten op zichte van 1993 toen de redders 1045 keer in actie kwamen. Het aantal personen dat werd gered of uit gevaar werd bevrijd bedraagt 2013, 256 mensen (14.5 procent) meer dan het jaar daarvoor. Het station Enkhuizen kwam vorig jaar met 83 hulpverlenin gen het meest in actie. Op de voet gevolgd door Burghsluis. KNRM-station Hindeloopen bracht met 182 personen vorig jaar de meeste geredden aan wal. De watersport blijft de zwaarste claim leggen op de maatschappij. De reddingbo ten rukten 773 maal uit, waar bij 1458 personen in veiligheid werden gebracht. Onder de wa tersporters werd de meeste hulp verleend (390 keer) aan motor- of zeiljachten. Aan windsurfers werd 102 maal hulp verleend, tegenover 79 in 1993. Het lijkt erop dat sportvissers meer aan hun veiligheid den ken dan voorheen. In deze cate gorie daalt het aantal hulpver leningen van 91 in 1993 tot 64 in het afgelopen jaar. Veiliger Er wordt veel gedaan om de be roepsvaart nog veiliger te ma ken. De gebruikte apparatuur aan boord van schepen wordt steeds beter. De invoering van nieuwe middelen om nood ken baar te maken en het veiliger maken van vaarroutes zijn daarvan voorbeelden. Toch blijft het aantal keren dat de KNRM jaarlijks hulp ver leent aan de beroepsvaart vrij constant. In 1994 werden voor de beroepsvaart 197 diensten uitgevoerd, waarbij 528 men sen veilig aan wal werdén ge bracht. De meeste diensten (72) werden verleend aan de be roepsvisserij. Aan koopvaar dij, sleepvaart en baggersche pen werd 31 maal hulp gebo den. Dertig keer kwam de KNRM in actie voor charter schepen en 13 keer voor de bin nenvaart. De resterende uitrukken wer den uitgevoerd voor het ver voer van gewonden en zieken, voornamelijk vanaf de Wad deneilanden, het bergen van stoffelijke overschotten, zoek acties en loos alarm. Nieuwe boten De KNRM is bezig met moder nisering van de vloot. In ver band daarmee worden de ko mende jaren de stations Burgh sluis, Den Helder, Schiermon nikoog, Hoek van Holland, Vlieland, Harlingen en Enk huizen voorzien van nieuwe reddingboten. Het nieuwe schip voor Burgh sluis is bijna klaar. De Graaf van Byland, zoals het schip gaat heten, kan eind volgend de maand te water worden ge laten. Het gaat om een 1320 pk sterk schip van het type Johan nes Frederik. Ook de huisvesting van enkele stations wordt verbeterd. De boothuizen in Stellendam en Scheveningen worden gemo derniseerd en het station Lem mer krijgt een geheel nieuw boothuis. Alle vervangingen van schepen en gebouwen wor den bekostigd uit schenkingen. Het boothuis van het station Ouddorp kreeg vorig jaar een geheel nieuw boothuis. Deze loods werd geschonken door mevrouw van der Eist. De aldaar gestationeerde redding boot moest in 1994 37 keer uit rukken. Hiervan was de helft buiten en de ander helft op de Grevelingen. In de meest geval len ging het om calamiteiten bij de recreatievaart en surfers. Vorig jaar kregen de stations Eemshaven en Stellendam nieuwe boten. In Stellendam zijn nu twee boten gestatio neerd. Eén voor de Noordzee en één voor het Haringvliet. Afge lopen maandag werd begonnen met de bouw van een beman- ningsverblijf bij het botenhuis van de reddingsboot de Zee manspot. Hier kunnen de man nen zich douchen en verkleden als ze terugkomen van een mis sie. Primeur De Nationale Reddingbootdag beleefde vorig jaar zijn pri meur. Het evenement trok veel bezoekers die dit 'open huis' bijzonder waardeerden. De tweede dag begin deze maand trok eveneens veel belangstel lenden. Daarom heeft de KNRM besloten van de Natio nale Reddingbootdag een jaar lijks terugkerend evenement in de maand mei te maken. Verhuisd Tenslotte was 1994 voor de KNRM een bijzonder jaar om dat de maatschappij na 170 jaar in Amsterdam te zijn ge huisvest het hoofdkantoor ver- huisde naar de Haringkade in IJmuiden. In december werden het nieuwe kantoor en werk plaats in gebruik genomen. OUDDORP - Op Gran Dorado Port Zélande vindt op zaterdag 10 juni een groot sportevenement plaats: de Gran Dorado Port Zélande RUN '95. De run bestaat uit een tien Engels mijl wedstrijdloop en een 5,8 kilometer familieloop. Dit in het kader van het vijfjarig bestaan van het bungalowpark. sweaters. Alle lopers kunnen deelnemen aan de Tropical Party die speciaal in het kader van de Gran Dorado Port Zé lande Run '95 is georganiseerd (voor reserveringen: 01117- 4893). Deze party bestaat onder meer uit een Indonesisch buf fet en een karaoke-show. Wie mee wil doen aan de RUN moet zich snel opgeven bij Gran Dorado Port Zélande, af deling S E, Postbus 4000, 3253 ZZ in Ouddorp. Ook kan dit door een ingevuld inschrijf formulier in te leveren bij de start- en finishlijn. Voor meer informatie kan men terecht bij de afdeling S E, telefoon 01117-4881. De loop is georganiseerd in sa menwerking met de Stichting Triathlon in Dirksland en trai ners van de Radio Rijnmond Marathon Reizen. Het geheel zal op 10 juni worden onder steund door een drie uur du rend live-radioprogramma met live-verslaggevers van Radio Rijnmond Sport. Ook zullen tijdens dit programma arties ten live optreden. De presenta tor is Frank Vijg. Het programma begint om 13.30 uur met een demonstratie en warming-up onder leiding van het Center Sports Aerobic Demo Team. Vervolgens zal om 14.00 uur Fyenoord-trainer Wil lem van Hanegem in samen werking met de heer Lodders van "het Natuur- en recreatie schap Grevelingen het start schot geven in het centrum van Port Zélande. Hier is ook de fi nish. Om 16.00 uur is de prijs uitreiking door de burgemees ter van de gemeente Goederee de, de heer C. Sinke. Van 14.00 tot 17.00 is er een pleinfeest met diverse kraampjes. Kleedgelegenheid is in het sportcentrum Palais des Sports in het centrum en na af loop is er zwemgelegenheid in het subtropisch zwemparadijs. Iedere deelnemer ontvangt een leuke herinnering aan deze run in het kader van het vijfjarig bestaan. Tévens vindt op basis van de startnummers een grote verloting plaats met vele prij zen. De eerste prijs voor de 10 EM-wedstrijd (heren en dames) is een weekverblijf in Gran Do rado, de tweede prijs een week einde in Gran Dorado en de derde prijs is een Zuider Ster meubelbon ter waarde van 500 gulden. De vierde tot en met de tiende prijs bij de heren (bij de dames de vierde tot en met de zesde) bestaat uit een prijzentafel met onder meer trainingspakken, sporttassen, runningtights en OUDDORP - Het "dagelijksbestuur van het Natuur- en Recreatieschap de Grevelingen maakt bekend dat op zaterdag 10 juni tussen 13.45 en 15.45 uur twee wegen op de Kabbe laarsbank (aan de Brouwersdam) voor het ver keer worden afgesloten in verband met de te houden Gran Dorado Port Zélande RUN 1995. De tijdelijk af te sluiten we gen zijn: - de toegangsweg naar het vakantiepark Port Zélande en de camping Kabbelaars bank, - de nieuwe ontsluitings- weg over het surf gebied Kabbelaarsbank. De zogenaamde Binnenpa- rallelweg van de Brouwers- dam wordt niet afgesloten. Voor nadere informatie kan men zich wenden tot: Natuur- en Recreatieschap de Grevelingen, Noorddijk- straat 3, 4318 BG Brouwers haven. Telefoon 01119-1553 of het Bezoekerscentrum De Grevelingen, De Punt 4, 3253 MC Ouddorp, telefoon 01878-2346. DIRKSLAND - De brief van het werkvoorzieningschap Binnenhof inzake de begro tingswijziging 1995 en de be groting voor 1996 komen aan de orde tijdens de vergadering van de commissie Algemene Bestuurszaken en Financiën van de gemeente Dirksland. Deze wordt gehouden op don derdag 1 juni in de raadzaal van het gemeentehuis. Aan vang is 19.00 uur. Onder de ingekomen stukken voor de vergadering bevindt zich verder de financiële k(r)ant van 1 januari tot en met 31 maart 1995 'Binnenhof'. De commissie zal zich tevens bui gen over de concept-begroting 1996 van het Grevelingenschap en verkoop van de gemeentelij ke garages in de gemeente Dirksland. Advertentie Vrijdagavond 2 juni speelt in Jongerencentrum Jailhouse, Sommelsdijk: Swindle. Never mind the nineties: Swindle Punk- ock. In razend tempo wordt de ene na de andere Punkrock-classic op het publiek afgevuurd. Vitaal, energiek, enthousiast zijn de kernwoorden voor een avond spetterende rock'n roll. Aanvang 22.00 uur. Eerherstel voor punk, daar draait het om bij Swindle. Iedere popcriticus erkent dat punk een ommezwaai teweeg bracht: tegenover de mega-acts van wereldsterren en verder ei genlijk niets. In het toenmalige pop-spectrum werden de eerste elpees van Dire Straits, Joe Jackson en Boomtown Rats in het vakje punk gezet. En Nirvana is volgens Jaap van Boven pure punk\ Advertentie -g Miacicinamis Schoenmakers sinds 1917 Westdijk 29 OTJDDORP - 'Vrijheid, Eenvoud en Tevredenheid' is de titel van de pasteltekeningen-expositie van Cees de Rover. Deze is tot en met 30 juni te zien in 't Blae- uwe Huus in Ouddorp. Cees de Rover is afkomstig uit Willemstad. Vrijheid, eenvoud en tevredenheid zijn voor hem drie onvermijdelijke factoren op weg naar geluk. Bovendien laten deze begrippen zich ge makkelijk vangen in de ele menten: wolken, lucht en water èn de plaats waar zij elkaar ontmoeten, de kust. 't Blaeuwe Huus (VVV-kantoor in Ouddorp) is geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30-12.00 en van 13.00- 17.00 uur. Op zaterdag van 8.30- 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur. Advertentie Automobielen, motoren, brommers, fietsen, trucks, landbouwwerktuigen, legervoertuigen etc. Kramen voor verkoop/ruil van onderdelen, accessoires, boeken, miniaturen, geschenken, etc. Separate parkeerplaats voor bezoekers met Old timers. Molentocht met finish in de Zeelandhallen op 4 juni n.m. Openingstijden zat. 12.00 - 20.00 uur Zon. en maand. 10.00 - 18.00 uur Toegang: 10,- p.p. Kinderen: 3,50 Tel. 01100-21020 DEN BOSCH - De Agrarische Hogeschool Den Bosch start in augustus 1995 met een HBO- (Jeeltijdopleiding Veehouderij. Hiermee speelt de Agrarische Hogeschool in op de actuele scholingsbehoefte in de vee houderijsector in Zuid- en Midden-Nederland. De deeltijdopleiding is inhou delijk van hetzelfde niveau als de dagopleiding veehouderij en wordt dus ook afgesloten' met het HBO-diploma. De cur sus is modulair van opzet, zo dat het studietempo indivi dueel kan worden aangepast. De opleiding is vooral bedoeld voor mensen met werkervaring in de veehouderij. Als voorop leiding geldt minimaal MBO- of HAVO-niveau. Voor degenen die beschikken over relevante beroepservaring en vooroplei ding (bijvoorbeeld Middelbaar Kader), is het mogelijk de op leiding in 4 jaar af te ronden. De cursus wordt in de avond uren aangeboden. Het volledi ge programma bevat twee cur susavonden per week. De deel tijdstudenten moeten rekening houden met een studielast van ongeveer 20 uur per week. Voor meer informatie en een informatiefolder kunt u con tact opnemen met mevrouw T. Kerkhof-de Jong, Agrarische Hogeschool Den Bosch, .tele foon 073-120788 of fax 074- 144510. BODEGRAVEN - Wie na 1 ja nuari 1996 een bedrijf wil star ten, krijgt met de nieuwe vestigingswet te maken. De huidige middenstandsoplei ding en de ondernemersoplei- dingen worden vervangen door het diploma Algemene Onder nemers Vaardigheden (AOV). Daarnaast zullen voor een aan tal branches helemaal geen vestigingsdiploma's meer no dig zijn. De nieuwe vestigingswet: een ABC'tje informeert helder en bondig over die veranderingen. Met deze folder in de hand kan iedereen in één oogopslag zien welk diploma of vestigingsver gunning straks nodig is. Het ABC'tje is onder meer gratis verkrijgbaar bij de Kamer van Koophandel en het Arbeidsbu- De nieuwe vestigingswet: een ABC'tje kwam in goed overleg met het Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf Nederland en het ministerie van economi sche zaken tot stand. Het is een produkt van samenwerking tussen het IMKO, CMO en het NOI. Voor meer informatie: IMKO, Marktstraat 27, 2411 BE Bodegraven, telefoon 01726- 19255. Rubriek over het opvoeden van kinderen door Rini Stoutjesdijk en Ellen Dreijer. Zij zijn als orthopedagogen verbonden aan het Pedagogisch Hulp- en Adviesburo, Vlasmarkt 8, 4461 CW in Goes. Telefoon 01100-50470. Kinderen heb je vierentwintig uur per dag, zeven dagen in de week. Hoewel de meeste ouders heel goed in staat zijn zelf hun kinderen op te voeden, weten we ook dat kinderen soms zorgen geven. Het lijkt wel alsof het opvoeden van kinderen tegenwoordig moeilijker is dan vroeger. Het lijkt ook of ouders onzekerder zijn geworden in hun opvoedings- handelen dan de generaties voor hen. De belangstelling voor opvoeden op zich is enorm toegenomen. Opvoeders kunnen zich verwonderd afvragen: „Doen wij het dan wer kelijk zo anders als vroeger? Is het werkelijk zoveel moei lijker en zo ja, waar komt dat dan door?" Er bestaat nu eenmaal geen diploma- voor ouderschap, dus is het logisch dat je wel eens twijfelt of je het wel goed doet en daarom hulp of advies nodig hebt bij het oplossen van een groot of klein probleem. Voor ruim 300 kinderen wendden in de afgelopen vier jaar ouders, leerkrachten en andere opvoeders zich tot het Peda gogisch Hulp- en Adviesburo dat gevestigd is in Goes. Het Pedagogisch Hulp- en Adviesburo is een bureau voor eerstelijns pedagogische hulpverlening. Hun vragen hadden steeds betrekking op de eigen opvoedings- of onderwijssitu atie. Soms vroeg men pm algemene informatie. Vaker was er behoefte aan praktische hulp bij het opvoeden of het on derwijs. Soms kwamen zij na een verwijzing van een huisarts, soms op aanbeveling van leerkrachten of kennissen, soms op eigen initiatief. Heel gewone mensen, met heel gewone kin deren. De adviezen die op ons bureau worden gegeven komen tot stand door samen met de betrokken personen te bekijken welke oplossingen het best passen in die situatie. Voor opvoeden bestaat immers geen recept. Het bureau geeft advies op maat, toegespitst op die ouder met dat kind. Ons uitgangspunt daarbij is dat ouders naar beste vermo gen hun kinderen opvoeden en zij dat elk op hun eigen wijze ook kunnen. Toch zijn er in de dagelijkse omgang met kinderen momenten waarop een advies welkom is. Naast specifieke opvoedkundige adviezen geeft het bureau alge mene informatie over de ontwikkeling en opvoeding van kinderen tijdens lezingen en ouderavonden. In dit kader zal het bureau het komend jaar een vaste op- voedrubriek in deze krant verzorgen waarin u kunt lezen over alledaagse opvoed-thema's als: slapen, eten, bewegen, spreken, zindelijkheid en gehoorzaamheid. Maar ook over conflicten tussen opvoeders en kinderen en faalangst. Steeds zal aan de hand van praktijkvoorbeelden praktische informatie gegeven worden waar u vast in uw eigen opvoe dingssituatie iets aan heeft. Ook is het mogelijk ons rechtstreekse vragen voor te leg gen, waar we dan in een volgende rubriek op terugkomen. De adviezen illustreren we met herkenbare voorbeelden uit de praktijk. We schenken aandacht aan de achtergronden, oorzaken en aan mogelijke aanpassingen en oplossingen. Het is de bedoeling deze rubriek iedere laatste woensdag van de maand te brengen. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - FNV Jongeren opent 1 juni voor de vijfde keer de vakantiewerklijn. Jongeren kunnen deze lijn bellen met vragen en klachten over vakantiewerk. De vakantiewerklijn is een onderdeel van de jaarlijks terugkerende Vakan tiewerkcampagne die dit jaar op 24 juni officieel van start gaat. FNV Jongeren wil hierin zo veel mogelijk jongeren informeren over hun rechten en plichten. Jongeren die vakantiewerk doen kunnen bij de vakantie werklijn terecht voor informa tie over lonen, contracten, stu diefinanciering, kinderbijslag, ziektekostenpremie, belasting, vakantoetoeslag en nog veel meer. De vakantiewerklijn is geopend op werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur. Het telefoon nummer is: 06-8212147 en kost twintig cent per minuut. Jon geren kunnen ook een informa tiepakket en een gratis folder bestellen bij de vakantiewerk lijn. Beide bevatten informatie over al deze onderwerpen. Het pakket is gratis voor leden van FNV Jongeren. Johan Stekelenburg geeft 24 juni om 14.00 uur op het Neude in Utrecht het startsein voor de jaarlijkse Vakantiewerkcam pagne. Gedurende deze cam pagne probeert FNV Jongeren zoveel mogelijk jongeren te be reiken die vakantiewerk doen. Medewerkers van FNV Jonge ren geven bijvoorbeeld voor lichting op scholen en bedrij ven. Ook kunnen jongeren met al hun vragen terecht op de Me- gafestatie op 22 tot 30 juli in de Jaarbeurs in Utrecht. Oplage 29.860 Hét Huis-aan-huis blad voor Schouwen-Duiveland en Goeree - Overflakkee Verschijnt wekelijks huis-aan-huis in: Bruinisse/Zierikzee/Westerschouwen, Renesse, Burgh- Haamstede, Westenschouwen, Noordwelte, Serooskerke Middenschouwen, Kerkwerve, Scharendijke, Ellemeet Brouwershaven, Brouwershaven, Schuddebeurs, Dreischor, Zonnemaire, Noordgouwe Duiveland, Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Sirjansland, Oosterland. Goedereede, Goedereede. Goedereede-Havenhoofd, Ouddorp, Stellendam Oostflakkee, Achthuizen, Den Bommel, Ooltgensplaat, Oude- Tonge Middelharnis, Middelharnis, Sommelsdijk, Nieuwe Tonge, Stad aan 't Haringvliet Dirksland, Dirksland, Herkingen, Melissant. Uitgave en druk Druktechniek Sluitingstijd advertenties Advertentie-verkoop Bezorging/Lezersservice Redaktie Drukkerij Lakenman Ochtman bv Jannewekken 11, 4301 HH Zierikzee Postbus 1, 4300 AA Zierikzee Telefoon 01110-16551 Telefax 01110-14315 Offsetrotatie Dinsdag 11.30 uur voor Schouwen-Duiveland Frits Koster na 18.00 uur 01119-1941, voor Goeree-Overflakkee Ad de Gans na 18.00 uur 01870-82554 01110-17314. Tijdens kantooruren 01110-16551 toestel 225. Na 18.00 uur Madeion Lagendijk 01110-16065. De Nieuwsbode Extra maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis bladen in Zeeland. Totale oplage 169.585. julianastraat 46 - zierikzee tel. 01110-15500 za 3 juni (ex Brood/Bob Color) support NONO EGO

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 10