Grevelingenschap gedwongen tot verhoging bijdrage deelnemers Zilveren Schor heropend Verwijzing van kinderen naar speciaal onderwijs wordt anders Geslaagd voor een KNBRD-brevet Open huis poppenmaakster Kerkmuziek centraal op eerste zomeravond Zaadvisserij twee weken verlengd 'Katseveer' verkocht DINSDAG 30 MEI 1995 NR 25780 Opbrengsten parkeer- en liggelden vallen tegen De uitbreiding van de surfoever aan de Brouwersdam, die donderdag officieel in gebruik genomen wordt, is het meest recente voor beeld van de kwaliteitshandhaving van het Grevelingenmeer. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De bijdrage van rijk, provincies en gemeenten in het exploitatietekort van Natuur- en recrea tieschap de Grevelingen stijgt volgend jaar met 380.000 gulden in vergelijking met voorgaande jaren. In to taal dragen de deelnemers voor 2.380.000 gulden bij in het tekort. Het schap verlaat hiermee het begro- tingsplafond van twee miljoen. De verhoging is noodzakelijk voor toekomstige vervangings-investeringen en groot onderhoud. De baten uit parkeer- en liggelden zijn hiervoor niet toereikend. De zes gemeenten op Schouwen-Duiveland dragen in totaal bijna vijftigduizend gulden bij. 7 De Nieuwerkerkse poppenmaakster Alie Mol houdt vrijdag 2 en zaterdag 3 juni open huis. Vrijdag staat haar woning aan de Meeuwenstraat 15 tussen 10.00 en 17.00 uur open voor belangstel lenden die haar poppen willen bekijken. Zaterdag kan iedereen daar terecht van 11.00 tot 17.00 uur. Bij Reddingsbrigade Zierikzee-Duiveland ZIERIKZEE - Het afgelopen seizoen zijn bij de Red dingsbrigade Zierikzee-Duiveland de zwemoplei- dingen gehouden voor de KNBRD-brevetten. On langs hebben de laatste kandidaten hun brevetten gehaald. „Zonder het nemen van dras tische maatregelen staan we met de rug tegen de muur en fi nanciële ingrepen zijn onont koombaar", concludeert het dagelijks bestuur van het Natuur- en recreatieschap de Grevelingen in de begroting van 1996. De oorzaak van de verhoging is gelegen in het feit dat er geen indexering op de deelnemersbijdrage is toege past. In het verleden werden de financiële problemen onder meer opgelost door het invoe ren van het profijtbeginsel (parkeer- en liggeldregeling). De opbrengsten hieruit vallen echter tegen en er zijn echter geen mogelijkheden om dit profijtbeginsel verder door te voeren. Uit een analyse van een ac countantsbureau blijkt dat er structureel ruim vier ton (prijspeil 1994) aan de egalisa tiereserve moet worden toege voegd voor toekomstige ver- Behalve in Zeeland wordt op 1 januari in elke provincie in Ne derland een Regionale Verwij zingscommissie actief. Daar mee verdwijnt de Centrale Aanmeldings- en Onderzoeks Kommissie (CAOK), die tot nu toe bepaalde welke kinderen in aanmerking kwamen voor spe ciaal onderwijs. De wijze waarop de nieuwe commissie vangingsinvesteringen en groot onderhoud. Voor 1994 en 1995 betekent dit een toevoe ging van in totaal 8,5 ton. Aan gezien de reserve op 31 decem ber 1995 slechts 438.000 gulden bedroeg, bedraagt het tekort 412.000 gulden. Op dit moment is nog onbekend hoe dit tekort gedekt moet worden. Het schap denkt hiervoor de exploitatie-overschotten aan te wenden. Van het totale begrote exploita tietekort neemt het rijk zestig procent voor zijn rekening. Dat komt voor 1996 neer op afge rond 1,4 miljoen. De bijdragen van de provincies Zuid-Hol land en Zeeland zijn begroot op respectievelijk 595.000 en 238.000 gulden. Voor de ge meenten van Schouwen-Duive land en Goeree-Overflakkee resteert een bedrag van 119.000 gulden (1,55 gulden per inwo ner). Bijna 50.000 gulden komt voor rekening van de zes ge- functioneert wordt grotendeels bepaald door de nieuwe wet. Daarnaast is overleg gevoerd met de Zeeuwse WSNS-samen- werkingsverbanden en een lan delijk samenwerkingsverband van reformatorische scholen. Daaruit bleek dat het Zeeuwse speciaal onderwijs de voor keur geeft aan een 'lichte' com missie. Een commissie die niet meenten van Schouwen- Duiveland. De Raad van Bestuur van het Grevelingenschap spreekt zich in haar vergadering van 29 juni uit over de begroting voor 1996. Wanneer de raad akkoord gaat zijn de deelnemers hieraan ge>- houden. Directeur van het schap, J. Lodders, ziet de verga dering met vertrouwen tege moet, al wil hij nog geen uit spraak doen over het oordeel van de Raad van Bestuur. „We zitten al zo lang op de nullijn. Dat kan gewoon niet langer. In het dagelijks bestuur was de draagkracht voor de verhoging van de bijdrage groot. De ver tegenwoordigers in de Raad van Bestuur zullen dit dan ook vurig bepleiten. Het belang van het gebied wordt door ie dereen onderkend. Maar of dat ook zijn financiële vertaalslag krijgt moeten we afwachten." Sinds de oprichting van het Grevelingenschap in 1986 is het alle aanmeldingsdossiers doorspit en beoordeelt. Uit een profielschets, die werd samengesteld door vertegen woordigers van de samenwer kingsverbanden en de school begeleidingsdienst Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ), blijkt dat de nieuwe commissie niet alleen over de nodige deskundigheid moet be- totaal van de deelnemersbij drage vastgesteld op twee mil joen. Dit bedrag was een begro tingsplafond. De deelnemers bijdragen zijn niet geïndexeerd voor loon- en prijsstijgingen. De eerste jaren leverde dit geen problemen op. Al in 1992 bleek echter dat zonder maatregelen het begrotingsplafond niet ge handhaafd kon worden zonder nadere besluitvorming. Dit leidde onder meer tot een be zuinigingsmaatregel op bet Tbezicht, efficiencymaatrege len en het doorvoeren van het profijtbeginsel door middel ,van het heffen van parkeer- en liggelden. De ontvangen gelden uit het profijtbeginsel vallen echter tegen. In vergelijking met 1995 zijn de baten uit de parkeer- en liggeldregeling voor 1996 naar beneden bijgesteld tot 401.600 gulden. In 1995 werd nog een bedrag van 475.000 gulden be groot. schikken, maar ook achter de opvattingen moet staan die het speciaal onderwijs in Zeeland kenbaar heeft gemaakt. Vol gens het RPCZ zal het er in de praktijk op neerkomen dat de beoordeling van de commissie sterk wordt bepaald door een zorgvuldig voortraject in het samenwerkingsverband Behalve een profielschets, ont wierpen de vertegenwoordi gers van de samenwerkingsver banden en het RPCZ ook een reglement waarin de taken en werkzaamheden van de nieuwe Regionale Verwijzingscommis sie worden beschreven. Even als een overzicht van aan dachtspunten voor het onder wijskundig rapport dat de ba sisschool, die een kind aan meldt voor speciaal onderwijs, moet overleggen. Vrijwel alle besturen van Zeeuwse basis scholen hebben inmiddels een versie van de profielschets on dertekend. Omdat de Regionale Verwij zingscommissie onafhankelijk is en haar eigen werkwijze kan bepalen hoeft zij formeel geen rekening te houden met het ontwerp-reglement dat de ver tegenwoordigers van de samen werkingsverbanden en het RPCZ samen stelden. De leden die voor de Verwijzingscom missie zijn voorgedragen heb ben echter uitdrukkelijk aan gegeven het reglement te wil len gebruiken als uitgangs punt. Als lid van de Verwij zingscommissie zijn voorge dragen orthopedagoge drs. P. Brasz uit Tbrneuzen, ABOB- medewerker J. J. Korstanje uit Middelburg, gepensioneerd jeugdarts J. D. Fregeres uit Middelburg, schoolbegeleider BGS M. Noort uit Hendrik Ido Ambacht en stafdocent PABO Hogeschool Zeeland F. Kruse uit Middelburg. Het RPCZ heeft voor hen een erkennings- verzoek ingediend bij de mi nister. BURGH-HAAMSTEDE - De nieuwe serie zomeravonden over zin, ziel en zaligheid in de Hervormde kerk van Burgh gaat woensdag 21 juni van start met een avond over kerk muziek. Piet Zuidema licht de liederen toe, die vervolgens sa men gezongen worden. In de eerste avond staan de ver schillende stromingen die er op dit moment bestaan in de kerk muziek centraal. Piet Zuidema licht deze stromingen toe. Hij noemt zichzelf muzikant te Amsterdam en was jarenlang als vaste organist aan de expe rimentele Keizersgrachtkerk verbonden. Samen met de cantorij van de Hervormde gemeente en de aanwezigen wil hij zingen. Hij zal daarbij uitgebreid stilstaan bij het Liedboek en de plaats daarvan in de huidige stromin gen in de kerkmuziek. Ook an dere stromingen komen aan bod. De avond begint om 19.30 uur. Het verdere programma van de serie bestaat uit een lezing met Jaap Goedegebuure op woens dag 12 juli, van maandag 17 juli tot zaterdag 5 augustus zomer- tentoonstelling, vrijdag 21 juli een concert met Kees van Eer- sel en Els Kloós, donderdag 3 augustus theatervoorstelling in de Gereformeeerde kerk in Haamstede, zondag 6 augustus een lezing met Ruud Bartlema en woensdag 16 augustus tot zondag 20 augustus verhalen- weekeinde voor jongeren. BRUINISSE - De mosselsector mag in totaal nog 150.000 ton mosselzaad vissen op de weste lijke Waddenzee. De Directie Visserijen heeft dat besloten. Op verschillendebestekken werden vorige week nieuwe zaadbankjes ontdekt. Dat ge beurde met name in de gebie den Molenrak en Doove Balg. Als gevolg van het gunstig ver loop wist het gros van de 88 vergunninghouders in een dag (maandag) 70 procent van de toegewezen 75.000 tonnen bo ven de wateroppervlakte te ha len. Het resterende gedeelte werd de volgende dag in de laadruimen gevierd en op de kweekpercelen uitgezaaid. De gezamenlijke kweekbedrijven hebben tijdens de eerste twee weken van de voorjaarszaad- visserijcampagne inmiddels 175.000 ton mosselzaad gevan gen. BRUINISSE - Machinefabriek en Dokmij Padmos in Bruinis- se heeft het voormalig duik- schip 'Katseveer' van duikbe- drijf Noorthoek verkocht naar de Kaap Verdische eilanden. Het vroegere vissersschip dat in 1963 bij scheepswerf Van der Molen in Zaandam van stapel liep gaat tussen de eilanden in de Atlantische Oceaan een nieuwe toekomst tegemoet als vrachtvaarder. Jarenlang nam het vaartuig onder het registra tienummer ARM 4 van W. van Belzen uit Arnemuiden deel aan de boomkorvisserij op de Noordzee. Hieronder volgt de volledige lijst met de 188 geslaagden: Brevet A: Niels v. d. Berge, He len de Bie, Sandra van der Bijl, Nathalie van der Bijl, Bart den Boer, Judith Boere, Yvonne Bom, Ihnia Bommeljé, John Boot, Johannis Capelle, Bart- Jan van Damme, Esther van Ditmarsch, Hendrik van Driel, Willem van Driel, Sandra van Duyn, Johan Flikweert, Pieter Flikweert, Rianda Flikweert, Dominique Francke, Jacob ine Geuze, Mark Goudzwaard, Ari- anne Grootenboer, Dingeman Heijboer, Anne van Hekke, Bi- anca Heyboer, Lenneke van 't Hof, Vanya van Iwaarden, An ton de Kan, Marja de Kan, Ju dith Kenters, Martijn Kik, Martijn Kik II, Michael Knij- nenburg, Anita Koetsier, Cori- ne Koetsier, Martine Kort, Alexander van Leeuwen, Se- bastiaan van Leeuwen, Kim Leune, Esther v. d. Linde, Jan,- nita van der Maale, Julian Mes, Klaas Otte, Sarissa-de Ronde, Eelco Starreveld, Lain Stubbs, Esther Vaes, Sandra van de Velde, Ellen van de Velde, Bram Verwijs, Remy Voshol. Thomas Voshol, Jolanda v. d. Wekken, Karien v. d. Wekken, Rinske van der Wielen, Erik Willemse, Martineke de Wit, Judith Zweistra, Leontine Zweistra. Brevet b: Alicia Admiraal. He- leen van de Berge; Jacomine den Boer, Jamilla Bounarrat, Joanne Bouwman, Kees Bouw man, Mariska Brouwer, An drea de Bruine, Monique Fili- us, Andrea van Gastel, Elze Geuze, Diane Groenendijk, Marinka Groenendijk, Natasja Hage, Gaby Heiligers, Kirsten Heiligers, Dave Hendrikse, Jeanique van Iwaarden, Aman da van der Maas, Kees Mes, Stefan Pen, Jan Willem Viege- ver, Lobke van de Weel. Brevet 1: Renate Blom, Mariet den Boer, Anette Bom, Niels van Dijke, Angeliek Doele- man, Janwillem van Doorn, Joost Fioole, Remco Flohil, Marcel Kieboom, Femke v. d. Linde, Marit van der Linde; Chantal Mays, Dinanda Node- lyk, Albertine Plugge, Jan ter Riet, Inge ter Riet, Bennart Schot, Jessica Schouten, Joyce Speelman, Kim Speelman, Ma rian Stoutjesdijk, Pieternel Tieleman, Jan-Willem Uil, Sa- mira v. d. Wielen. Brevet 2: Willem v. d. Berge, Johan Bogert, Erik Bokelaar, Marieke Bom, Martijn van Damme, Diane van Ditmarsch, Daan Doeswijk, Michael Doo- ge, Johan van Dreven, Linda van den Eynde, Andre Flik weert, Peter Flikweert, Delia de Gast, Renata Goudzwaard, Richard Goudzwaard, Kim Heijboer, Claudia Kiesenberg, Arjan Krakeel, Jelle Lanting, Rianne Mes, Corne den Otter, Jeroen Pen, Janneke Ruiten beek, Jan Scheele, Jennifer Schwantje, Anita Sinke, Na thalie Sonneveld, Albert 'Uil, Sebastiaan van de Ven, Aniek Verwest, Carola van de Zande, Proj al Zeegers. Brevet 3: Bert Ambergen, Ar jan Bal, Heieen Boom, Jolanda Brouwer, Raija Dubelaar, Lob-' ke Heijmans, Manon Heij- mans, Gerwin van den Hoek, Jaco van der Jagt, Eric de Jon ge, Karlien v. d. Kasteele, Leslie Letterie, Jeroen Massop, Elise ter Riet, Marcel van Slob be, Rene Stol, Johan Stoutjes dijk, Jaap-Jan Uil, Bart Uit- terhoeve, Peter Uitterhoeve, Lieven Viergever, Jessica de Vries, Dennis van der Wielen, Marieke van der Wielen, Elma Zomer. Brevet 5: Wieteke Babijn, Siob- han Eilers, Lenneke Hakbijl, Mark Hakbijl, Martijn Kouij zer, Doortje Lekkerkerk, San- der van der Linden, Kees Uil. Brevet 6: Lasse Dubelaar, Paul Kouijzer, Wilco Nuijens, Den nis Pol, Christian van Putten, Alexander van Putten, Esme van de Vate, Remi van Veldho ven, Arjan van de Zande. KNBRD diploma A: Jeroen Babijn, Monique Hage, Ma thijs van IJsseldijk, Elise Ver kerk, Barbara Vink. KNBRD diploma B: Micehl Janse, Peter van der Schee, Pa trick Verwest. Vanaf 1 januari 1996 bepaalt de Regionale Verwijzingscommissie Zeeland welke kinderen in aan merking komen voor speciaal onderwijs. Op de archieffoto twee leerlingen van de ZMLK-afdeling van de Beatrixschool. (Foto: Joop van Houdt). Middels het luiden van een oude scheepsklok heropende Hare Majesteit Koningin Beatrix vrij dag ontmoetingscentrum Het Zilveren Schor in Arnemuiden. Het ontmoetingscentrum maakt deel uit van het geschenk van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan het Nederlandse volk ter gele genheid van het Koninklijk huwelijksfeest in 1963. Nu is het Zilveren Schor één van de drie centra van de Stichting Nationaal Ontmoetingscentrum (NOC) naast vakantiecentrum De Buitenjan in Veldhoven en buitencentrum St. Walrick in Overasselt. Het NOC werd in 1984 opgericht op initia tief van het Nationaal Jeugd Fonds Jantje Beton waarvan Hare Majesteit de Koningin bescherm vrouwe is. ZIERIKZEE - Vanaf 1 januari 1996 beoordeelt de Regionale Verwijzingscommis sie Zeeland of een kind met leer- of opvoedingsproblemen op een school voor speciaal onderwijs moet worden geplaatst of kan worden opgevangen op de ei gen basisschool. De nieuwe commissie wordt ingesteld in het kader van het 'Weer Samen Naar School-beleid'. Een beleid waarbij basisschoolpersoneel wordt toegerust om leerlingen met problemen zolang mogelijk op te vangen in de eigen basisschool.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 7