D66 verbolgen over gebrek inspraak keuze kunstobject Heroverweging beleid noodzakelijk door terugtredende rijksoverheid Koorzang voor hulp aan vluchtelingen uit Azië roept misverstanden op' 'Twee soorten Tele-Taxi Schrijfster Lieneke Dijkzeul in brugklas Professor Zeeman Wethouder Van der Wekken wil afgerond centrum openen Bedrijfsplaatsen van levensbelang voor kinderopvang In Nederlandse Hervormede kerk van Dreischor Motie krijgt geen steun Zêrikzeese raadsfracties In kader leesbevorderingsproject Sirene Raad Zierikzee akkoord'met afronding verbouwing ANBO Brouwershaven in brief aan gemeenten DINSDAG 30 MEI 1995 NR 2S780 In Haamstede is buitenschoolse opvang al mogelijk. Zierikzee vagt dit voorbeeld wellicht binnenkort. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Uitbreiding met buitenschoolse opvansin Zierikzee, vaste gastouders in loondienst, stimule ren van het verhuren van bedrijfsplaatsen en prioritdt toekennen aan het voortbestaan van de gerealiseer de opvangvoorzieningen, door gelden uit het Gemeeitefonds die overgeheveld worden van het rijk te oor merken voor kinderopvang. Deze voornemens staar in de concept-notitie Gemeentelijk kinderopvangbe- leid voor de jaren 1995 en 1996 van de Stichting Kin&ropvang Schouwen-Duiveland en de deelnemende ge meenten. I De concept-notitie komt woensdagavond aan de orde in de vergadering van de commis sie welzijn en sociale zaken. In deze notitie worden de uit gangspunten geformuleerd voor het financiële en inhoude lijke kinderopvangbeleid. Dit in verband met het overhevelen van de financiële middelen van het rijk naar het Gemeente fonds. Sinds 1994 beheert de Stichting Kinderopvang Schouwen- Duiveland kinderdagverblijf de Petteflet in Zierikzee, kin derdagverblijf en buiten schoolse opvang Meneer de Koekepeer in Haamstede en een gastouderbureau voor het hele eiland. De bezetting van de Petteflet en Meneer de Koe kepeer was eind 1994 respectie velijk 84 en 20 procent. De stichting heeft met de voor zieningen een vrijwel volledig pakket. Uitbreiding met een buitenschoolse opvang in Zie rikzee zou het pakket volledig maken. Op dit moment word onderzoek gedaan naar de md gelijkheid hiervan. In relatS hiermee wordt ook onderzoc/t of het mogelijk is het gasttf- flerbureau uit te breiden n2t vaste gastouders in loondiebt. Deze zouden vooral voor th- tenschoolse opvang kuruen worden ingezet. I In vergelijking met 1993 er sprake van een flinke grai in het aantal uren opvang er, het aantal bedrijven dat ee* be- drijfsplaats huurt. De /tich- ting verwacht voor 1995 «ft 1996 een volledige bezettingen de Petteflet en in ieder g«el één volledig bezette groP van twaalf kinderen in M'heer de Koekepeer. j Kostendekkend In de toekomst wil/e stichting het verhuren vd1 bedrijfs plaatsen stimuleren. Toename van het aantal bedrijfsplaatsen is van belang voor het voortbe staan van de opvangvoorzie ningen. Om kostendekkend te werken moet ongeveer negen tig procent van de capaciteit aan bedrijven worden ver huurd. In 1994 was dit 34 pro cent. Op dit moment krijgen bedrijven een korting van tweeduizend gulden voor een volledige kindplaats per jaar. Vanaf 1996 kunnen gemeenten op dit gebied een eigen beleid voeren. Dit jaar wordt onder zocht hoe dit kortings-beleid er het beste uit kan zien. Hoeveel geld er overgeheveld wordt naar het Gemeentefonds voor 1996 is op dit moment nog niet bekend. In de rijksbegro ting is een bedrag van 195 mil joen begroot. In vergelijking met het huidige budget van 235 miljoen betekent dat een forse bezuiniging. Volgens de con cept-notitie moet in beginsel de toevoeging aap het Gemeen tefonds geoormerkt worden voor de kinderopvang. Ook al druist dit in tegen het gemeen telijk beleid gelden niet te oor merken. De samenstellers van de noti tie, Ronald Lutz (directeur Stichting Kinderopvang Schouwen-Duiveland) en Cori- na Hart, medewerker afdeling Welzijn van de. gemeente Zie rikzee, gaan er vah uit dat de garantiesubsidiei wan vier van de vijf deelnemende gemeen ten gehandhaafd moet worden. Dit is afhankelijk van de toe voeging uit het Gemeente fonds. Deze subsidie bestaat uit maximaal één gulden per inwoner en wordt betaald wan neer sprake is van een exploi tatietekort. Duiveland stelt geen garantiesubsidie beschik baar. Bruinisse neemt niet deel in de stichting. ZIERIKZEE - D66 uitte gisteren tjdens de raadsvergadering van de gemeente Zierikzee alsnog haar onge noegen over het feit dat de inwoners van Zierikzee geen inspraak hebben gehad bij de keuze van een te reali seren kunstobject voor de stad. lólgens J. C. Schot-Klompe is het college van'burgemeester en wethouders hiermee afgeweken van eerder j/spraken. Een motie van D66, die de bevolking alsnog de gelegenheid geeft een oordeel te vellen bleek ech,fer niet op steun te kunnen rekenen van de overige fracties en werd dan ook niet ingediend. Volgens Schot was er afgespro ken dat inwoners van Zierikzee inspraak zouden hebben bij de definitieve keuze. Dit zou ge beuren door middel van een open avond of een tentoonstel ling van drie voorgeselecteerde ontwerpen in de Vierschaar van het stadhuis. Ook in de ad vertentie in een vaktijdschrift, i waarin kunstenaars gevraagd werd een ontwerp in te zenden,/ werd vermeld dat er waarde gehecht werd aan inspraak vai de bevolking. Zij kreeg steuI van W. F. Sprengelmeij^ (SGP/RPF/GPV). Va/deze inspraak is niets te- reptgekomen. De commissie kvam unaniem tot het oordeel dl het ontwerp van Teja van ipften uit Burgh-Haamstede /isdanig boven de andere ont- verpen uitstak, dat dit ook daadwerkelijk gerealiseerd /moest worden. Volgens burge meester mr. J. J. P. M. Assel- bergs is dat een gebruikelijke methode, wanneer er gekozen wordt om een commissie van wijze mannen in te schakelen. ,,Wij zouden de kunstenaars uitgenodigd hebben hun ont werp ten toon te stellen en de bezoekers een enquête in laten vullen, ware het niet dat de commissie van oordeel was dat dit de keuze moest zijn. Dan heeft het weinig zin de sug gestie van inspraak te wekken terwijl die er niet is. U kunt het daar niet mee eens zijn. Maar dat zijn de spelregels die we hebben afgesproken." Niet gepast Volgens Schot was er echter geen sprake van dat er regels waren afgesproken wanneer er Over het kunstperk zelf viel geen onvertogen woord, alleen bij de manier waarop de keuze tot stand gekomenvas stelde D66 grote vraagtekens. (Foto: Joop van Houdt). eigenlijk niets te kiezen viel. ,,Dat heeft u er in de commissie van gemaakt", zei ze tot Assel- bergs. Haar fractie hield zich bij de inspraak voor de bevol king. Een motie van de demo craten die een tentoonstelling inclusief enquête mogelijk maakt op korte termijn, bleek echter niet te kunnen rekenen op de steun van de overige raadsfracties. Zij vonden het niet gepast om achteraf anders te gaan beslissen. D66 kwam te laat met haar kritiek, aldus het oordeel over de motie, die daarop niet ingediend werd. D66 ging daarop akkoord met het toewijzen van de definitie ve opdracht voor het kunstob ject aan Van Hoften. „Daar hebben we niets op tegen. We betreuren alleen de gang van zaken rondom de inspraak", al dus Schot. De aanleiding om een nieuw kunstobject voor de stad te la ten vervaardigen waren giften van twee plaatselijke banken. Deze giften waren bestemd voor stadverfraaiing. Met bij dragen van provincie en ge meente is er 50.000 gulden be schikbaar. Het kunstobject zou in eerste instantie betrekking moeten hebben op onder meer de geschiedenis van Zierikzee zijn inwoners en de betekenis van de Oosterschelde voor de stad. Later werd gekozen voor het thema van de stad als parel aan de Oosterschelde. De keus viel uiteindelijk op een ont werp van Tbja van Hoften uit Burgh-Haamstede. BROUWERSHAVEN - In een brief aan de zes gemeenten op Schouwen- Duiveland pleit de afdeling Brouwershaven van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) voor het in stand houden van de ZWN-Tele-taxi als aanvulling op het openbaar vervoer op Sphouwen-Duiveland. De ANBO spreekt in de brief haar verbazing uit over de on derlinge verschillen van gehandicapten- en ouderenver- voersmogelijkheden in Zee land. In de eerste plaats op Schouwen-Duiveland, waar zo wel Tele-taxi's rijden die een alternatief bieden aan gehan dicapten (die sinds vorig jaar geen vergoeding meer krijgen voor hun eigen auto) als de ZWN-Tele-taxi waarvan men sen in de omgeving van Drei schor en Zierikzee gebruik kunnen maken „De sterk op el kaar lijkende namen Tele-taxi Oosterschelderegio en ZWN Tble-taxi werken misverstan den in de hand." De ANBO uit daarbij de sug- dat met opzet wordt ge probeerd de bekendheid van de ZWN-Tele-taxi zo klein moge lijk te houden en het gebied waarin ze beschikbaar is te be perken. „Zodat de Tble-taxi openbaar vervoer geen reële kans van slagen heeft." De AN BO pleit voor het instandhou den en uitbreiden van deze voorziening, onder meer van wege het universele karakter van het openbaar vervoer. „Het blijkt dat zelfs binnen de provincie Zeelarid verschillen bestaan in gehandicapten- en ouderenvervoersmogelijkhe- den. De Thuiszorg Walcheren werkt met bonboekjes. Hoe kan een inwoner van Schou wen-Duiveland die op Walche ren is gebruik maken van een tele-taxi? Moet men daarvoor dan zo'n bonboekje aanschaf fen bij de Thuiszorg Walche ren?" De ANBO wijst er op dat veel ouderen niet gehandicapt zijn en redelijk openbaar vervoer vragen, ook buiten de regio en de provincie waar zij wonen. Waar dat niet kan worden ge boden willen zij als aanvulling op het openbaar vervoer ge bruik kunnen maken van tele- taxi openbaar vervoer dat hier op aansluit. „Voor hen hoeft geen duur systeem (interliner red.) te worden opzet om te vol doen aan hun 'normale' reis- verlangens. Zodat ze mogen meebetalen aan dat speciale vervoer." ZIERIKZEE - De kinderboekenschrijfster Lieneke Dijkzeul komt donderdag 1 juni naar Zierikzee. Zij bezoekt de Regionale scholengemeenschap Professor Zeeman om met leerlingen van de brugklassen te praten over haar werk. Lieneke Dijkzeul schreef onder meer de kinderboeken 'De tweede viool' en 'Een muis met klauwen'. De schrijfster vertelt de leerlingen over haar boeken en natuurlijk kunnen de kinde ren vragen stellen. Het bezoek van Lieneke Dijkzeul vindt plaats in het kader van het leesbevorderingsproject Sire ne. Sirene is een project waarin de openbare bibliotheek De Stol- pe en de RSG Professor Zee man samen werken met als doel het plezier in lezen te be vorderen bij leerlingen van het voortgezet onderwijs. Een van de activiteiten was deelname aan de landelijke kinderjury door een aantal brugklasleer lingen. Zij moesten hiervoor boeken lezen die in 1994 werden uitge geven of in het Nederlands werden vertaald. Een veel gele zen boek was 'Een bezem in het fietsenrek' van Lieneke Dijk zeul. Het bezoek van deze schrijfster aan de school is daarom bedoeld als afsluiting van de deelname aan de kin derjury. Eerdere activiteiten die op de RSG werden gehouden in het kader van het leesbevorde ringsproject Sirene waren Bulkboek's Dag van de litera tuur, een literair café met de schrijfster Anke de Vries en het lespakket 'Op reis met Odys seus' waarbij lezen centraal stond. ZIERIKZEE - Een ruime meerderheid van de ge meenteraad van Zierikzee ging gisteren akkoord met het beschikbaar stellen van een krediet van bij na 265.000 gulden voor de afronding van de verbou wing van het Multifunctioneel Centrum aan de Huy- bertstraat. D66 en SGP/RPF/GPV deden dat gedeel telijk. Zij zijn tegen een krediet voor aanpassingen van de aula, zodat daarin onder meer ook kleinscha lig theater gepresenteerd kan worden. Volgens J. Th. M. van der Veer (D66) kan er pas sprake zijn van een aanpassing van de aula wanneer er sprake is van een integraal cultuurbeleid, waar in ook andere podia in betrok ken worden. „Er is nu sprake van een stukje nieuw beleid dat ik te ad hoccerig vind", al dus Van der Veer. De aanpas singen bestaan onder meer uit een flexibel toneel, buizen om verlichting aan op te hangen, gordijnen en een regiehok. In totaal is hiermee een bedrag gemoeid van tussen de zestig en zeventigduizend gulden. Feesten Door de aanpassingen wordt het ook mogelijk om bijvoor beeld feesten als bruiloften in het mfc te houden. Ook SGP/RPF/GPV-vertegen woordiger J. de Bruijne had problemen met de aanpassin gen aan de aula. Volgens hem^ zijn ze de wens van slechts één van de gebruikers (de Amateur Comedie Zierikzee). Om prece dentwerking te voorkomen wilde hij uitgaan van het oor spronkelijke plan voor de aula. Volgens wethouder D. van der Wekken was de vrees van De Bruijne niet op zijn plaats. „De aanpassingen voor kleine thea- erprodukties zijn niet voor één huurder. Je verhoogt er de mul tifunctionaliteit mee. Boven dien moeten we het centrum op 29 september afgerond kunnen openen." Behalve de aanpas singen aan de aula voorziet de afronding in voorzieningen ten behoeve van de koffiebar, vloerbedekking in de gang op de begane grond en in aanpas singen van de trapopgangen. Gesteund Van der Wekken werd in zijn mening gesteund door de PvdA en VVD. Mevrouw J. T. Bos (WD) betrok hierin ook het feit dat je de aanpassingen be ter nu kunt uitvoeren dan in een later stadium in verband met de overlast voor de gebrui kers. Gedurende de zomer is deze overlast het geringst. P. A. M. Wezenberg (PvdA) zag de in vestering als een aanwinst voor Zierikzee. Parkeerplaatsen De gemeenteraad ging gisteren ook akkoord met het plaatsen op het bestedingsplan van ex tra parkeerplaatsen in de buurt van het mfc. Gebleken is dat de huidige parkeèrvoorzie- ningen niet toereikend zijn. Over de plaats van deze par keerplaatsen is nog niet be slist. De opstelling van een be heersovereenkomst voor het toekomstig onderhoud werd aangehouden. Hierover volgen eerst beraadslagingen in com- missievorm. DREISCHOR - Toen men meer dan zes eeuwen gele den begon met de bouw van de kerk in Dreischor zal de akoestiek niet de eerste zorg geweest zijn. Toch bleek zaterdagavond weer eens hoe koren hier tot hun recht komen. De werkgroep Schouwen Dui veland ZOA, christelijke orga nisatie voor internationale vluchtelingenhulp in Zuid Oost Azië hield hier haar jaar lijkse zangavond. Twee mannenkoren verleenden hun medewerking. Het Duive- lands Mannenkoor onder lei ding van H. Weekhout en De Lofzang uit Goes, geleid door J. de Ridder. Hun gezamenlijk in tro zette de toon: het bronzen timbre van meer dan tachtig geoefende stemmen vulde de goed bezette Nederlandse Her vormde kerk. G. C. Slingerland herinnerde er aan in zijn openingswoord dat meer dan 17 miljoen Aien- sen - meer dan de hele beyDi king van Nederland - van huis en haard verdreven zijn. En nog terug moeten naar huis. Daar zet ZOA zich voor in. Lan delijk voorzitter A. Lock schetste de praktische proble men die daarbij opgelost moe ten worden. De koren Duidelijk was dat het Duive- lands Mannenkoor zijn aan hang, van jong tot oud, had meegenomen. Goed teken dat ook nu nog zovelen de moeite nemen om wekelijks te oefenen om tot de muzikale prestaties te komen zoals die van dit koor. Wat onder meer bleek uit een perfect uitgevoerde Am- brosiaanse Lofzang van E. Ruh. De Lofzang uit Goes gaf blijk over uitstekende tenoren te be schikken in een gave uitvoe ring van een virtuoos werk als De Storm van J. Wisse. De orgelbegeleiding was in de vertrouwde handen van S. Fol- mer. Hij kent dit orgel en weet hoe alle registers tot hun recht te laten komen. Waarbij zeker zijn ondersteuning van de sa menzang gememoreerd mag worden: een subtiel samenspel van organist en kerkgangers.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5