COMMENTflflR Vissteiger Kaaskenswater geplaatst Brouwse raad eens met boerderij-natuurcampings aan Rietdijk Zonnemaire Pluim Accijns Bonte knaagkever ook aanwezig in stadhuis Gedeputeerden openen een nieuw surfgebied Ria Geluk benoemd tot Lid van Verdienste van Horeca Nederland Hoorzitting Remedie tegen ziekte aardappelen Benoeming Diefstal auto Onder de Grevelingendijk DINSDAG 30 MEI 1995 NR 25780 3 Verwachting t/m zaterdag 27 mei Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA 2ierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ,,succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vfe% B.T.W. Volgens de Kamer van Koop handel voeren provincie en ge meenten met betrekking tot de Oosterschelde een te stringent milieubeleid. De beperkingen die deze overheden hebben op gelegd aan recreatie en visserij zijn ten koste gegaan van tien tallen arbeidsplaatsen. De aangekondigde nieuwe milieu maatregelen bedreigen vol gens de Kamer in enstige mate het voortbestaan van onderne mingen. Met haar kritiek verdient de Kamer van Koophandel een pluim. Eindelijk is er een in stantie die de kat de bel aan durft te binden. Natuurbe houd en milieubeheer hebben zich de laatste decennia ont wikkeld van alternatief actie programma tot trendy 'issue' waarmee het politiek makke lijk scoren is. Frappant voorbeeld hiervan is rederij Den Breejen in Zierik zee. Het bedrijf zag zich ge dwongen zijn vlaggeschip te verkopen omdat het vaarver- bod door het Oliegeultje fnui kend was voor de omzet. Een week na de verkoop van de rondvaartboot mocht er iro nisch genoeg weer wel door.de geul worden gevaren. Om ho rendol van te worden. Natuurlijk dient bij alles wat men onderneemt rekening ge houden te worden met de ge volgen ervan voor ons leefkli maat; maar het Zeeuwse mi lieubeleid neemt langzamer hand monstrueuze vormen aan. Het verstikt initiatieven voor landbouw, visserij en re creatie. Dat komt hard aan, met name in Noord-Zeeland dat schreeuwt om nieuwe eco nomise he impulsen. Meer ruimte voor de recreatie betekent meer toeristen en dat is slecht voor het milieu. Een ongezond milieu is op zijn beurt weer slecht voor het toe risme en dus slachten we zo de kip met de gouden eieren, luidt de cirkelredenering. Maar het tij is goeddeels ge keerd. Pleziervaartuigen heb ben inmiddels vuil watertanks en de patatkraam op de cam ping scheidt het vet van het af valwater De sectoren nemen zelf. hun maatregelen en dat moet voor de overheid reden zijn-de teugels te vieren Elders in den lande is al eerder aangetoond dat recreatie en milieu elkaar niet per se dwars hoeven te zitten. Er is, zo blijkt, een manier om eieren te rapen én de kip te sparen. Hopelijk nemen provincie en gemeenten de kritiek van de Kamer van Koophandel ter harte. A. vd N. DEN HAAG - De ministerraad heeft maandag ingestemd met een wetsvoorstel van de be windslieden van financiën om de accijns op benzine en dielso- lie reëel constant te houden. Dat kan door die jaarlijks per 1 januari te verhogen met het in flatiepercentage. Het Natuurpark Kaaskenswater begint langzaam vorm aan te nemen. De aanleg ervan verloopt langzamer dan gepland. Dat weer houdt de gemeente er echter niet van het park tussen de Van Veenlaan en Kaaskenswater dinsdag 20 juni officieel te openen. Het park heeft veel natuur- en educatieve waarden. Bovendien wordt het door speciale voorzieningen toegankelijk gemaakt voor mensen met een handicap. Een van deze voorzieningen, een vissteiger voor rolstoelgebruikers, werd vorige week aangelegd. Daarnaaast voorziet het park in een aangepaste volkstuin, een wandelroute voor visueel gehandicapten en een dierenweide. Volgens gemeente- voorlichter Th. Rig ter zal het park nog niet helemaal voltooid zijn voor de opening. Wel zal er al voldoende te zien zijn voor met name de sponsors. 'Zij brachten in totaal ruim tienduizend guldén bijeen voor het plaatsen van bomen, banken en picknicksets. Na plaatsing worden deze voorzien van een naaamplaatje van de schenker. Mede voor de sponsors is besloten de opening al op korte termijn te verrichten. Daarnaast speelt hierbij ook de belangstelling van de media een rol volgens Rigter. (Foto; Joop van Houdt). Schadepost van elfduizend gulden ZIERIKZEE - Een aantal houten onderdelen van de torenspits van het stadhuis is aangetast door de bon te knaagkever. Gisteren ging de gemeenteraad ak koord met een krediet van ruim elfduizend gulden voor herstel van de schade en bestrijding van de ke ver. De gebreken kwamen aan het licht tijdens een onlangs ge houden inspectie. De inspectie is uitgevoerd nadat het carillon en de klokkestoel voor renova tie verwijderd zijn uit de stad huistoren. Het herstel van de houten onderdelen gebeurt met toepassing van glasvezel- versterkte wapeningsstaven en epoxyharsen. De werkzaamheden moeten voor eind juni worden uitge voerd. Het is alleen mogelijk in de toren te werken bij afwe zigheid van het carillon en de klokkestoel. Deze werden een aantal weken geleden uit de to ren verwijderd voor een gron dige opknapbeurt. Daarom ook kwam het voor stel zonder voorafgaand over leg in een functionele commis sie gan de orde tijdens de raadsvergadering. Alle fracties zagen de urgentie van de werk zaamheden in. Unaniem gin gen zij akkoord met het voor stel van het college van burge meester en wethouders een krediet van ruim elfduizend gulden beschikbaar te stellen. Aan Grevelingenzijde Brouwersdam SCHARENDIJKE/OUDDORP - De Zeeuwse gede puteerde J. G. van Zwieten en de Zuid-Hollandse ge deputeerde H. B. de Groot openen donderdag 1 juni een nieuw openbaar surfgebied aan de Brouwers- dam tussen Scharendijke en Ouddorp. Dé opening wordt ook bijge woond door de Zuid-Hollandse gedeputeerde en tevens voor zitter van het Natuur- en re creatieschap De Grevelingen, J. Heijkoop. Het nieuwe surf gebied draagt de naam Kabbe- laarsbank. Het heeft een lengte van 1,5 kilometer en ligt tussen de Kabbelaarsbank en de ha ven Middelplaat op de grens van Zeeland en Zuid-Holland. Bij het surfgebied is veel par keerruimte vlak langs het wa ter gecreëerd. Ook zijn in het gebied vier toiletgebouwen met douches gerealiseerd. Om de kosten te dekken die het Grevelingenschap maakt om het terrein en de toiletten schoon te houden wordt een parkeervergoeding gevraagd. Op het terrein zijn diverse par keerautomaten geplaatst. Eerste op Schouwen-Duiveland SCHUDDEBEURS - Tijdens een bijeenkomst maan dagavond in Hósfellerie Schuddebéurs is horeca ondernemer Ria Geluk uit Zierikzee benoemd tot Lid van Verdienste van Koninklijke Horeca Neder land. Het is de eerste keer dat een inwoner van Schouwen-Duiveland deze eer te beurt valt. Geluk werd door de afdeling Schouwen-Duiveland van Ko ninklijke Horeca Nederland voorgedragen -voor de onder scheiding vanwege haar in spanningen voor de organisa tie. Ruim tien jaar was Ria Ge luk voorzitter van de Schou- wen-Duivelandse afdeling van Horeca Nederland totdat zij deze functie in januari dit jaar neerlegde. Daarnaast maakt zij al geruime tijd deel uit van de ledenraad van Horeca Ne derland. De onderscheiding werd haar uitgereikt door G. van der Veen, voorzitter van Koninklij ke Horeca Nederland. Hij nam de gelegenheid te baat om de loftrompet te steken over de or ganisatorische talenten van Ria Geluk. Behalve Horecaon- derneemster is zij lid van de D66-fractie binnen de Zeeuwse staten. R den Dekker uit Ouwerkerk is haar opgevolgd als voorzitter van de afdeling Schouwen-Duiveland van Ho reca Nederland. Ria Geluk werd gisteren com pleet verrast door de eer die haar te beurt viel. ,,Ik wist wel dat er iets zou gebeuren en we hadden ook gewoon een af- scheidsdineetje afgesproken, maar die onderscheiding had ik niet verwacht", aldus Ria Geluk. ,,Ik ben er ook best trots op. Ik loop er gewoon een beetjè van te glimmen". De Zie- rikzeese caféhoudster heeft de bij de onderscheiding behoren de oorkonde inmiddels een plaatsje gegeven aan de wand in haar café. De Koninklijke Horeca Neder land behartigt de belangen van haar leden alsmede die van het hotel-, restaurant-, en cafébe drijf. Meer dan 12.000 zelfstan dige horeca-ondernemers zijn aangesloten bij de branche organisatie. Daarvan hebben zo'n kleine 40 het gebracht tot Lid van Verdienste. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht noordw. 4 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht noprdw. 3 Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht variabel 3 ZON* EN MAANSTANDEN 31 mei Zon op 05.25 onder 21.48 Maan op 07.16, onder 23.15 1 juni Zon op 05.26, onder 21.48 Maan op 08.11, onder 23.53 Eerste Kwartier: 6 juni (12.27) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het vrij zonnige weer van de afgelopen dagen wordt tijdelijk onderbroken. Morgen is het een overwegend bewolkte en buiige dag. Met een noordelijke wind, die toe neemt tot matigkracht 3 tot 4, en een middagtemperatuur van ongeveer 16 graden is het bovendien een stuk frisser dan vandaag. Bewolking en buien hangen samen met de schei ding tussen warme lucht, die in oost- Europa overheerst, en koelere lucht in het westen. De scheidingslijn ligt boven Duitsland en beweegt zich morgen langzaam in onze richting. De warme lucht bereikt ons niet maar we krijgen wel te maken met bewolking en buien. Vanavond en vannacht raakt het in het oosten van ons land al bewolkt. Daar is de kans op buien dan ook het grootst. De mi nimumtemperatuur wordt ongeveer 10 graden. Morgen overdag kunnen bewolking en buien zich verder uit breiden naar het westen. Ook don derdag komen er nog enkele buien voor. Daarna neemt een hogedruk- gebied de macht opnieuw in han den. Het wordt dan droger, zonniger en de temperatuur loopt langzaam op. BROUWERSHAVEN - In café restaurant 't Opstapje in Den Osse wordt vrijdag 9 juni een hoorzitting gehouden over het bestemmingsplan Den Osse. Het gaat om een initiatief van het Brouwse college van burge meester en wethouders om de momenteel geldende vijf klei nere stukjes bestemmingsplan, die op Den Osse van toepassing zijn, samen te voegen tot één groter bestemmingsplan. Dat heeft als voordeel dat voor het hele gebied dezelfde voor schriften gelden. Tijdens de hoorzitting in 't Opstapje wordt een toelichting gegeven op het nieuwe bestemmings plan en kunnen vragen worden gesteld. Het bestemmingsplan Den Osse heeft niets te maken met de nieuwe ontsluitingsweg die vanaf Den Osse naar de De- lingsdijk wordt aangelegd. Daarop is het bestemmings plan buitengebied van toepas sing. De hoorzitting kan door iedere belangstellende worden bijgewoond. Aanvang 20.00 uur. LEEK (ANP) - De politie en dierenbescherming hebben maandag in een woning in Leek een 72-jarige zwaar ver waarloosde vrouw ontdekt. ZIERIKZEE - Er zijn mogelijk heden om de problemen met de bacterieziekte zwartbenigheid bij aardappelen terug te drin gen. Dat blijkt uit een door het CPRO-DLO uitgevoerd onder zoek. .Genoemde ziekte wordt ver oorzaakt door de Erwiniabac- teriën en leidt in Nederland vaak voor economische verlie zen omdat de kwaliteit- van pootgoed aangetast wordt waardoor het minder oplevert. In sommige gevallen worden complete partijen pootgoed zelfs afgekeurd en dat kan een behoorlijke strop zijn. CPRO- DLO heeft nu een methode ont wikkeld om aarappelrassen re sistent te maken tegen de ziek te. Inmiddels wordt aan gewerkt aan het ontwikkelen van aar dappelplanten die dankzij mo derne biotechnische eiwitten maken die ten minste de knol len beter bestand maken tegen de bacterieziekte. DEN HAAG - Niet langer de commissaris van de koningin maar de gemeenteraad krijgt het recht op aanbeveling bij de benoeming van een nieuwe burgemeester aan de minister van binnenlandse zaken. De commissaris van de koningin geeft voortaan slechts advies. De minister draagt de kandi daat voor aan de Kroon, die vervolgens benoemt. BROUWERSHAVEN - Een 28- jarige man uit het Duitse Munster werd maandag onaan genaam verrast toen zijn auto gestolen bleek te zijn. Hij had het voertuig zondag avond geparkeerd aan de Heer- nisweg bij Brouwershaven. Maandag was de auto verdwe nen. Het gaat om een zwarte metallic BMW met het kente ken MS-DR325. Een 49-jarige man uit Brouwershaven, die eveneens aan de Heernisweg woont, ontdekte maandag dat in dezelfde nacht verschillende elektrische gereedschappen werden gestolen uit zijn schuur. In het poldergebied tussen Brouwershaven en Zonnemaire zullen verkeerstellingen worden ver richt om na te gaan wanneer de verkeersbelasting zo hoog is dat er geen campings meer mogen bij komen. (Foto: Joop van Houdt). BROUWERSHAVEN - De waarborg" dat de aanvragers de groenvoorzieningen, die zij bij hun campings planden, ook werkelijk uitvoeren was een belangrijk criterium tijdens de raadsvergadering, maandagavond in het Brouwse stadhuis. Op het laatste moment voegde het Brouwse college van b en w een aanvullend voorstel toe aan het raadsvoorstel in te stemmen met de realisatie van twee boerderijcampings van respectievelijk 35 en 75 standplaatsen aan de Rietdijk tussen Brouwershaven en Zonnemaire. Een voorstel dat de gemeente juridische zekerheid geeft over de daadwerkelijke uitvoering van de natuurontwikkeling die bij de campings is gepland. De Brouwse raadsfracties stemden unaniem in met een artikel 21-procedure; een voor- bereidingsbesluit dat het G. M. van der Bijl en N. A. Deïst mo gelijk moet maken hun cam pingplannen te realiseren. Al leen de PvdA-fractie liet bij monde van A. de Vlieger weten zich zorgen te maken over de toekomst van het Grevelingen- oever-Oost gebied. „Wij maken het voorbehoud dat de uit komst van de verkeerstellin gen, die zullen worden gehou den, bepalend zal zijn voor het al dan niet honoreren van soortgelijke aanvragen?' De Vlieger doelde daarmee op het feit dat de Brouwse ge meenteraad in november 1994, via de nota Ontw'ikkelingsvi- sie Plattelandstoerisme, een gebied langs de oostzijde van de Grevelingenoever vaststelde waar kleinschalige campings mogen komen. Campings van 35 en 75 standplaatsen, zoals nu zijn aangevraagd, blijken in dat concept te passen. Maar de PvdA is bang dat de polderwe gen in het gebied te zwaar wor den belast wanneer nog meer van dergelijke campings wor den gerealiseerd. Daarom be nadrukte De Vlieger dat moge lijke verdere ontwikkelingen steeds zorgvuldig moeten wor den afgewogen in de advies commissie ruimtelijk beheer. De overige fracties hadden geen enkel probleem met het verlenen van medewerking aan de aanvragen voor beide boer derijcampings. M. C. J. Mol (VVD) sprak er zijn waarde ring over uit dat de aanvragers hun oorspronkelijke aantal standplaatsen halveerden. D66-raadslid Th. van Dijk was van mening dat de campings met bijbehorende groenvoor zieningen goed passen in het landschap en niet te groot zijn. „Op deze manier kunnen wij als raad voorkomen dat ont wikkelingen plaats vinden die wij niet willen." P. van der Meide (SGP/RPF/GPV) advi seerde om* net als in Den Osse, de eis in te bouwen dat per aan tal kampeereenheden dat wordt gerealiseerd een groen- of landschapsvoorziening wordt uitgevoerd. Burgemeester L. N. Labruyère verzekerde de raad dat wordt begonnen met verkeerstellin gen in het poldergebied nog voor de boerderij campings zijn gerealiseerd. „Op die manier kunnen we precies vaststellen hoe groot de verkeerstoename is die de campings met zich meebrengen. Dat is een basis om verder beleid op te stoelen. De infrastructuur is een van de khelpunten in het Grevelingen- oever-Oost gebied. De ver keersdrukte op de polderwe gen bepaalt welke uitbreidin gen in de toekomst mogelijk zijn." Het raadsbesluit bete kent niet dat de realisatie van de campings direct kan begin nen. Aan een artikel 21- procedure zit een inspraakpro cedure gekoppeld, waarin be zwaar kan worden gemaakt en een hoorzitting moet worden gehouden. Camping De Bulke Ook camping De Bulke aan de Spuiweg in Brouwershaven kwam tijdens de raadsvergade ring ter sprake. Het college van b en w. stelde aan de raad voor, de grond, waarop de camping is gerealiseerd ,i te kópen van het Waterschap Schouwen-Dui veland. Tot nu toe had de ge meente -deze grond in erfpacht en verhuurde hem vervolgens aan de exploitant van de cam ping. Omdat de raad nog geen vast toekomstplan heeft met de camping was het college van mening dat de eigendomsitua tie beter geregeld kan worden via aankoop van de grond. „Of De Bulke blijft of we willen daar geen camping meer. In beide gevallen is dat gemakke lijker te realiseren wanneer de grond van de gemeente is", al dus de burgemeester. In ant woord op opmerkingen van CDA-raadslid R. J. van der Wekken zegde hij toe de cam ping niet voor langer dan een jaar tegelijk te verhuren aan de exploitant. „Wanneer een nieuw huurcontract wordt af gesloten leggen wij dat eerst voor aan de raad."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3