'Het is alsof je door venster in je eigen geschiedenis kijkt' 'Je kunt merken dat de room er een beetje aan het afgaan is' stukken Expositie Het Verdronken Westenschouwen geopend Calandweg... racebaan Kerkhof Steeds minder mooiespullen op de rommelmarkt RESERVE MAANDAG 29 MEI 1995 NR 25779 5 ijpaarden piëta (1450-1500) oorstellendo Maria dragende het dode :haam van Jezus op de schoot sUectt* J S<mons. Haamstede) Hond Gekroonde vogel t i 1 Wil yi. «I 1. "''«■W' f%r-j. .èSÏ■'iv-- Enkele van de vondsten op het strand bij BURGH-HAAMSTEDE - „Een mooi kleinschalig project. Een voorbeeld van goed teamwork en goed veld werk". Zo omschreef prof. dr. W. G. Jongmans de nieuwe expositie Het Verdronken Westenschouwen in mu seum De Burghse Schoole in Burgh. De expositie is het resultaat van intensief veld- en studiewerk onder leiding van F. Beekman uit Zierikzee. Te zien zijn verschillende (gebruiks)voorwerpen uit een grijs verle den. Pronkstukken van de expositie zijn de met behulp van metaaldetectoren opgespoorde geestelijke en profane insignes. Vrijdag werd de expositie officieel geopend. In januari 1994 kwamen op het strand bij de trap van Westen schouwen bij laag water tussen de zandbanken stukken zwarte grond, houten paaltjes en aller lei scherven tevoorschijn. „Toen is het allemaal begon nen", aldus F. Beekman. Hij werd op de hoogte gebracht door K. Venema van het streek- archivariaat en dat werd het begin van een speurtocht in het verleden van Westenschouwen. Een speurtocht die Beekman samen met verschillende en thousiaste vrijwilligers onder nam en waarbij men gretig ge bruik maakte van de expertise van H. J. E. van Beuningen van het museum Boymans-Van Beuningen. „Alles bij elkaar zijn we er een jaar mee bezig geweest", aldus Beekman. Proefschrift Het resultaat van de speur tocht is een proefschrift onder de titel Het verdronken Westenschouwen, een belang rijke haven aan de monding van de Oosterschelde, het boekje Het verdronken Westen schouwen én de expositie in De Burghse Schoole. „En het gaat niet om het onderzoek maar wat je ermee doet", aldus pro fessor Jongmans in zijn toe spraak. Hij stak uitgebreid de loftrompet over de inventivi teit die Beekman volgens hem tentoonspreidde bij zijn onder zoek en de wijze waarop de in formatie verwerkt is. Jongmans schetste in het kort hoe in zijn visie de vroegere ha ven van Westenschouwen er uitgezien moet hebben. Hij te kende daar meteen bij aan dat niet alleen Westenschouwen opgeslokt is door de golven, maar dat er nog veel meer 'ver dronken land' is. „Het zou best kunnen dat er bijvoorbeeld bij Renesse ook ooit een haven is geweest", aldus Jongmans. „Er is in de loop der tijden veel schade geweest aan de kust lijn. Er is zeker 300 hectare ver dronken land". Beekman benadrukte in zijn toespraak het belang van de medewerking van de mensen van de Werkgroep van de Stich ting Westersehouwen Kultu- reel en de speurders met de me taaldetectoren. „Die hebben de 341 insignes gevonden en dat is in feite de grootste vondst ge weest", aldus Beekman. A. Damman, voorzitter van de Stichting Westersehouwen Kul- tureel noemde de expositie het resultaat van 'eén prachtidee dat met veel,- Enthousiasme werd overgenomen'. „Een idee dat ons ook bijzonder aan sprak", aldus Damman. In Kerkwerve werd een rom melmarkt gehouden ten bate van het orgelfonds en een zen dingsproject in Afrika voor de bouw van een school. Krista- lijn is, zo zegt hij, zo'n beetje een jaar bezig geweest met het verzamelen van spullen voor de rommelmarkt. „We hebben gelukkig opslagruimte bij drie boerderijen in de buurt, anders zou ik niet weten waar we met het spul zouden moeten blij ven", aldus Kristalijn. Zeskamp Elk jaar wordt in Kerkwerve een grote rommelmarkt gehou den. Het ene jaar wordt deze georganiseerd door de Her vormde Kerk en het andere jaar door de Christelijke Gere formeerde Kerk. „We willen el kaar niet in de wielen rijden", aldus Kristalijn. Zelf was hij zaterdagmorgen al om half vier in touw op de rommel marktspullen van de verschil lende opslagadressen te halen en om de kramen neer te zet ten. „We hadden twee grote en twee kleine aanhangers vol spullen. En zo'n aanhanger van negen meter lang en 2,5 breed, daar kan heel wat op hoor", vertelt Kristalijn. Elk jaar probeert men iets origineels te beden ken voor de rommelmarkt en dit jaar was dat in Kerkwerve de zeskamp, op poten gezet door de club -16. „Het was hele maal hun eigen idee, en ze heb ben de spullen die ervoor nodig waren voor een deel ook zelf gemaakt", aldus Kristalijn. Na afloop van de rommel markt in Kerkwerve werd de balans opgemaakt en tevreden meldt Kristalijn de opbrengst: 11.500,-. „Daar zijn we dik te vreden mee", aldus Kristalijn. „Toch niet slecht als je dat met guldens en rijksdaalders bij el kaar kunt krijgen". Een deel van de spullen die overbleven aan het einde van de dag gaat naar Roemenië. In Brouwershaven was het Bostonplein het toneel van een bazar/rommelmarkt. Ook hier een bijzonder uitgebreid assor timent van tweedehands spul len, variërend van glas- en aar dewerk tot complete stereo installaties, TV's, bankstellen en wandmeubelen. Verder wa ren er stands met bloemen en planten en was er van plastic kratten een complete boeken wand neergezet. Er werd door twee violistes voor live-muziek gezorgd, er was een schminkhoekje voor de kinderen en men kon zich te goed doen aan poffertjes of een kopje koffie nuttigen op een terras. Bijzonder onderdeel van de Brouwse bazar was - naast het Rad van Avontuur - een veiling. Deze bracht ver houdingsgewijs behoorlijk wat geld in het laatje. „Alleen za ten er geen echt kostbare din gen bij. We hebben in het verle den weieens een schilderij van Marja de Lange op de veiling gehad en dat bracht veel op. Hij overhandigde tijdens de bijeenkomst in De Burghse Schoole het eerste exemplaar van het boekje aan H. Uil, president-commissaris van de Slavenkas die de totstandko ming van het boekje door fi nanciële ondersteuning moge lijk maakte. Vervolgens was er voor de genodigden gelegen heid om de nieuwe expositie in de Burghse Schoole te bekij ken. Visserij De expositie in de Burghse Schoole geeft een beeld van Westenschouwen in de periode van 1450 tot 1500. In die tijd was handel en visserij in en rond Westenschouwen één van de belangrijkste bronnen van inkomsten voor de toenmalige inwoners. Later - eind 1400 - zorgde zand en slib uit de Oos terschelde voor grote proble men voor de haven van Westen schouwen. Samen met de ero sie van de zuidduinen zorgde dat zand en slib voor het snel verzanden van de haven en daarmee de teloorgang van de visserij ter plaatse. „De snelle verzanding moet in druk gemaakt hebben op de in woners van Westenschouwen. Mede hierdoor is de legende van Westenschouwen ont staan", aldus de Stichting Wes tersehouwen Kultureel over de expositie. Volgens de legende zouden Westenschouwse vis sers een zeemeermin in hun netten hebben gevangen waar op de vertoornde zeemeerman een vloek uitsprak over het dorp: 'Westenschouwe, 't zét je rouwe, dat je genomen eit m'n vrouwe. Westenschouwen za vergae, m§ de toren bluve stae'. Op de expositie liggen ver schillende vondsten uit deze tijd. Bijzonder zijn zoals al aangestipt de gevonden pel grimsinsignes. Buiten de 'ge wone' pelgrimsinsignes kan men insignes bewonderen van Onze Lieve Vrouwe. De symbo liek speelt bij de insignes een belangrijke rol. Een aantal van de gevonden insignes zijn sexu- eel getint en tonen bijvoor beeld een gevleugeld fallusdier of een fallusboom met vulva. De Burghse Schoole is in juni geopend op dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 13.0.0 uur en in de maanden juli en augustus op dezelfde dagen van 11.00 tot 16.00 uur. De ledaciie behoudt Z>Ch het recht «ooi ingekomen Mukken m te konen Plaatsing betekent niet dal de inhoud door do redactie wordt onderschre»en Inge zonden stukken ii|n builen «erantwooideli|kheid »an de redactie en uitsluitend «ooi rekening van de bnel schrijver, waarvan naam en adres t»i de redactie bekond moeten zijn Vrijwel dagelijks kunnen we lezen dat er in Zierikzee en om streken snelheidscontroles ge houden worden en dat dit no dig is, blijkt wel uit het aantal overtreders dat deze controles oplevert. Het gaat dan om controles op de Weg naar de Val, Moriaans- hoofd en wat dichter bij huis Lange Blokweg en in mindere mate in Poortambacht. Het verbaast me iedere keer dat er (vrijwel) nooit op de Ca- landweg gecontroleerd wordt. Wegversmalling ten spijt, het lijkt wel een sport om daar zo snel mogelijk tussendoor te la veren, wordt er door een aantal automobilisten en motorrij ders veel te hard gereden. Niet alleen door luxe auto's, maar ook door vrachtwagens en au tobussen. Gezien alle zijstraten, die van af de Scheepstimmerdijk voor rangsstraten zijn, ontstaan er soms gevaarlijke situaties. Nu alweer vele, vele jaren gele den, is mij, na een droevige ge beurtenis door een adjudant van politie gezegd: „50 kilome ter (toegestane snelheid), is voor de Calandweg veel te hard." Het verkeer is in die ja ren enorm toegenomen en de 50 kilometer is nog steeds van kracht. Enkele maanden gele den heb ik de politie gebeld en gevraagd waarom er (vrijwel) nooit op de Calandweg' gecon troleerd wordt. De agente ant woordde: „daar hebben we geen tijd voor, er zijn hier maar twee mensen voor". Het lijkt mij hard nodig, dat ook de Ca landweg meer aandacht van de politie krijgt. Ik denk dat ve len het met mij eens zullen zijn. Het zal wellicht ook de lawaai-overlast ten goede ko men. A. de Jonge-Regoort, Zierikzee Augustus 1994 We brachten je naar de laatste rustplaats, een groen plekje, de stilte was daar. Vergeet mij nietjes sieren je steen. Vol zorg aangebracht, voor jou mijn schat. Om ieder voorjaar op nieuw te bloeien, vol hoop gaan wij er heen. Dan komen er ongewenste personen, ver stoppen zich achter de bomen, maken ons opnieuw verdrietig, een lichtje om te branden, ka pot gemaakt met hun vieze handen, waarom, we zijn nog volop aan het rouwen, om hem die ons zo dierbaar was. Ik zou willen vragen, met ogen vol tranen, wie zijn jullie, wat doe je ons aan. Fam. C. Korsman, Burgh-Haamstede Naar aanleiding van de vernie lingen, aangebracht op de be graafplaats in Zierikzee. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te 't Harde (toez.): J. Maasland te Kootwijkerbroek; te Besoyen (toez.): J. Eertink, kandidaat te Rijssen. Aangenomen te Moordrecht (deelgemeente Bethel): A. J. van den Herik, kandidaat te Strijen. Bedankt voor Genemuiden: dr. P. Vermeer te Huizen; voor Vriezenveen (buitengewone wijkgemeente Beth-El): M. van Kooten te Montfoort. Beroepbaar: ds. J. H. C. Olie, Hoofdstraat 27, 5161 PD Sprang-Capelle. Christelijke Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Doornspijk: G. Bouw te Urk (Eben Haezer- kerk). Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Boskoop: P. Me lis te Nieuw-Beijerland. Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland ZIERIKZEE - Dinsdag 30 mei, 19.30 uur ds. D. Monster, Bar- neveld. KERKWERVE/BROUWERSHAVEN/ZIERIKZEE - Liefhebbers van rommelmarkten en braderieën kon den afgelopen weekeinde op Schouwen-Duiveland hun hart ophalen. In Bruinisse was er Bruniversails, in Renesse de Renessedag en in Kerkwerve, Zierikzee en Brouwershaven werden rommelmarkten gehouden en dat bracht heel wat mensen op de been. ,,Het wordt wel steeds moeilijker om op een rommelmarkt echt mooie dingen ter verkoop aan te bieden. Je kunt toch merken dat de room er een beetje aan het afgaan is", aldus C. S. Kristalijn uit Kerkwerve, één van de drijvende krachten achter de zaterdag gehouden rommel markt aan de Beatrixstraat in Kerkwerve van de Christelijke Gereformeerde Kerk. De rommelmarkten in de regio, op de foto die in Kerkwerve, profiteerden van het fraaie weer. (Fo to: Joop van Houdt). Maar er werd wel goed gebo den", aldus mevrouw G. N. de Vries-Bijl van het organiserend comité. Alles bij elkaar kijkt men in Brouwershaven met tevreden heid terug op de bazar/rom melmarkt. Uiteindelijk lever de deze ruim 12.000,- op. De opbrengst is gedeeltelijk be stemd voor de kerk. Een ander deel gaat naar Jetty Stouten uit Brouwershaven die al een aantal jaren medisch en evan gelisatiewerk verricht in Bur kina Faso. In totaal ongeveer 30 mensen spanden zich in Brou wershaven in om van de ba zar/rommelmarkt een succes te maken. In Zierikzee was het atletiek vereniging Delta Sport die on der de Beuze een rommelmarkt hield. Ondanks de zware con currentie van de andere evene menten in de regio had men over belangstelling niet te kla gen. Vooral in de ochtenduren was het druk in Zierikzee en dat was te merken onder de Beuze. „Ik denk dat we onge veer een jaar bezig zijn geweest met het inzamelen van spul len", vertelt vrijwilliger L. van Kralingen. Om half zeven 's ochtends was hij samen met een aantal andere vrijwilligers al in de weer om alles klaar te zetten. Om acht uur werd het startsein gegeven voor de rommelmarkt. „En het is eigenlijk de hele dag druk geweest", aldus mevrouw J. van de Kasteele. De rommel markt van Delta Sport leverde de atletiekvereniging 3100,- op en daar was men zeer tevre den mee. „Het is meer dan we vorig jaar hadden", aldus me vrouw Van de Kasteele. De op brengst van de rommelmarkt is bestemd voor de bouw van een nieuw clubgebouw voor Delta Sport. j** r a Als columnist kun je niet achter blijven. In deze tijden hoort het over voétballen te gaan, dus zal ik er ook aan moeten geloven. Ik heb dus woensdagavond naar Ajax gekeken. De hele dag had ik de familie al warmgemaakt door af en toe eens: 'Ajax wint de wereldcup' te galmen, maar iedereen staarde me mee warig aan: 'Zo jong en nu al..Wat dat betreft is de opvoeding van mijn kinderen op een fiasco uitgelopen. Geen enkele telg heb ik warm kunnen krijgen om een avondje naar een voetbalwedstrijd te kijken. Zelfs een Eu ropa-cup finale houdt ze niet in de huiskamer. Ze hebben wel wat beters te doen en op fijn zinnige wijze laten ze blijken dat hun vader zich nog in een primitief stadium van de evo lutie bevindt. Wat heb je er aan om anderhalf uur naar een rollend balletje te staren? Ik had beter naar De Banjaard kunnen gaan. Nu zat ik moederziel alleen, met als enige ge zelschap een flesje pils, naar de wedstrijd te kijken. En het was niks. Die Van Gaal kan dan wel aardig in de lucht springen, hij had er beter aan gedaan om Peter van Vossen direct op te stellen, dan waren we zo over die Italia nen heen gewandeld. Nu was het maar een droeve toestand en elk moment verwachtte ik dat die Italianen een eind zouden maken aan het Nederlandse gepruts. Maar het is anders gelopen. Tot ontsteltenis van de Milanese middenstand maakte een doelpunt van Pa trick Kluivert een einde aan de rinkelende kassa. Patrick Kluivert die door allerlei Jo- manda's allang wist dat hij het winnende doelpunt zou gaan scoren werd in een wirwar van bewegingen binnen enkele seconden wereldberoemd. Maar het meest werd ik ge boeid door de beelden na het laatste fluitsig naal van meneer Craniunescu, en dan niet de beelden van de feestvierende Ajax-leiding die een soort indianendans rondom een denk beeldige totempaal probeerde te imiteren, maar meer nog de beelden van de Italianen die terloops nog even te zien waren. De desillusie van Desailly, de speler die een van zijn beste wedstrijden speelde, maar die nu aan de grond zat genageld, de handen achter zijn rug, en begreep dat miljarden lires een andere weg gaan als je even aan je auto sleutel in plaats van aan de bal denkt. De ge zichten van alle Italiaanse spelers, die met ge bogen hoofd op een vreemdsoortig podium moesten verschijnen, de manier waarop ze de ere-medaille, zonder er ook maar naar te kijken, in handen namen... Vasten zeker heeft een kunstenaar er iets moois van gemaakt, maar je had de Italianen even vrolijk een me daille van de Zierikzeese Avondvierdaagse in handen kunnen drukken. Het zal me niet ver bazen of Albertini en Donadoni hebben dat ding diezelfde avond vanuit de bus in de Donau geflikkerd of de volgende dag aan een jankend neefje gegeven. Het winnen van een Europacup hangt soms van een enkele centi- metersaf. Maar ik zag ook het gezicht van* Peter van Vossen. Hoe klein is de kans in je leven dat je een Europacup finale meemaakt. En dan maak je er eentje mee, maar dan mag je aan de kant blijven hangen, terwijl je natuurlijk diep in je hart denkt dat jij het beter zou doen dan die jongen die daar in het veld staat te klungelen. Toen de beker in een religieuze roes al swingend van hand tot hand ging wachtte Peter bescheiden af of hij nog aan de beurt kwam. Hij hield de beker omhoog (want je moet er toch iets mee doen) en kuste het monsterlijke ding. Het leek of hij net als vroe ger een of andere enge tante een kusje moest geven. Ik stel voor om een monument te maken. Niet voor Van Gaal of Kluivert of een van die ande re (aanstaande) miljonairs, maar voor alle re- serve-spelers van SKNWK tot Ajax. Het is het beeld van een starende voetballer met zijn beide handen onder zijn hoofd: de reserve speler. Want deze jongens die er toch willen en moeten zijn, maar het lang niet gemakke lijk hebben verdienen een hommage. Je kunt beter een verliezende basisspeler zijn, dan een winnende reserve. Als Peter van Vossen het beslissende doelpunt had gemaakt dan was Zierikzee te klein geweest. Met het Colle ge van b en w voorop waren we hossend over de Dam gegaan, een rondje door de Hema en via de Passage naar de Gasthuiskerk om daar met orgelbegeleiding het 'Peter is mijn ideaal' aan te heffen. Nu bleef het stil in Zierikzee, want onze Peter was 'slechts' reserve. Nog wel. Maar we houden de moed erin. Eens zul len we hossen met Van Vossen. Zonder reser ves.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5