Engelse regering stuurt extra troepen naar Bosnië Voetbalsupporters op de vuist in studio van RTL4 Zeker 1500 doden bij aardbeving op Sachalin Dijkstal wil sponsoring van politieke partijen toestaan Bemiddelaars in conflict KLM en verkeersvliegers Binnen 24 uur nieuw mandaat Verenigde Naties Vrouw dood bij ongeval 'Watjes' vatten vlam Uitgenodigd voor programma Lief en Leed Files door toeristen op thuisreis Overlast 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Russische stad van kaart geveegd MOSKOU (RTR/DPA/AFP) - Bij de aardbeving zon dag op het Russische eiland Sachalin in het Verre Oosten zijn zeker 1500 mensen omgekomen, aldus de lokale autoriteiten maandag. Het officiële dodental is driehonderd, maar er worden ongeveer 3000 men sen vermist. Reddingswerkers op Sachalin hebben tot dusver 160 lijken geborgen uit het puin in Nefte- gorsk, de stad die het zwaarst is getroffen. Tot dusver zijn tweehonderd mensen levend uit de ruïnes gehaald en 279 mensen per helikopter naar het vasteland overgebracht. Nefte- gorsk is voor 80 procent ver woest. De beving sloeg met een kracht van 7,5 op de schaal van Richter toe gedurende de nacht van zaterdag op zondag, toen de meeste bewoners in het ge bied lagen te slapen. Het epi centrum lag 160 kilometer ten zuiden van Neftegorsk. Een video-opname van plaatse lijke journalisten toonde de vernielingen in Neftegorsk, waar rookkolommen uit het puin opstegen. Huilende vrou wen stonden op straat voor in gestorte of brandende gebou wen. Van onder het puin is het gekreun te horen van slachtof fers die nog klem zitten. In de stad zijn alle twintig flatge bouwen, een school en 64 hui zen als kaartenhuizen in elkaar gestort, aldus de autoriteiten. Tfelefoon, water en stroom zijn er niet meer. Op de beelden is nog niets te zien van gecoöordineerde red dingswerkzaamheden. Er is geen groot materieel, waar door hulpverleners de lijken bij de ledematen uit het puin moeten trekken. Rusland stuurde tot dusver vijfhonderd reddingswerkers, zevenhon derd ton medicijnen en een mo biel ziekenhuis naar het ge bied. De reddingswerkzaamheden worden bemoeilijkt door kou en dichte mist. De wegen in het gebied zijn slecht, de rivieren en de Zee van Ochotsk tussen Sachalin en het vasteland zijn bevroren, en er zijn geen goede vliegvelden. Japan en Zuid- Korea hebben hulp toegezegd. Olieramp Vice-gouverneur Viktor Goere- vitsj van Sachalin sprak be richten over een dreigende olie ramp tegen. Zondag waar schuwde de directeur van de plaatselijke oliemaatschappij voor een milieuramp doordat een negentig kilometer lange pijplijn op vijftien plaatsen is gebarsten. Ook oliebronnen en opslagtanks zouden zijn be schadigd. Zaken ordentelijk regelen DEN HAAG (ANP) - Minister Dijkstal van binnen landse zaken wil een wettelijke basis leggen voor de sponsoring van politieke partijen. Hij voelt er weinig voor de sub- sidies te verhogen nu het aan tal leden van een aantal partij en en dus de inkomsten daar van teruglopen. Dat zei hij maandagochtend bij Hier en Nu-radio. Volgens Dijkstal is er niets op tegen om bedrijven geld te la ten geven aan politieke partij en, „als het maar ordentelijk is geregeld". Hij denkt aan een paar eenvoudige in de wet vast gelegde regels. Een onafhanke lijke accountantscontrole zou moeten uitwijzen of alles is ge gaan zoals die regels voor schrijven. Dijkstal is niet bang dat de in tegriteit van de partij die van sponsoring gebruikt maakt, in het geding komt. Subsidie Dijkstal vraagt zich in het al gemeen af of de overheid niet moet stoppen om apart subsi die te geven voor de jongeren, de vrouwen en het wetenschap pelijk onderzoek dat politieke partijen verrichten. Het lijkt hem beter de partijen één be drag te geven en hen zelf te la ten bepalen op welke manier ze dat geld besteden. Actie piloten nog niet van de baan AMSTELVEEN (ANP) - De kans dat het conflict tus sen de KLM en de vereniging van Nederlandse Ver keersvliegers (VNV) door bemiddeling wordt opge lost is het afgelopen weekeinde aanmerkelijk ver groot. Dat stelt de president-direc teur van de KLM, P. Bouw, maandag op een bijeenkomst op het hoofdkantoor van de luchtvaartmaatschappij in Amstelveen. „Tbch moet de si tuatie zo worden ingeschat dat de dreiging van acties niet he lemaal is weggenomen", zei Bouw. Geen voorwaarden De KLM-top ziet het liefst dat er zonder voorwaarden vooraf twee bemiddelaars aan de slag gaan. De ene zou het huidige cao-conflict uit het slop moeten trekken, de ander zou moeten fungeren als onafhankelijk voorzitter van een zogenoemde benchmark-studie, waarin een vergelijking wordt gemaakt tussen de kosten van de piloten van de KLM en die van de con currenten. Volgens Bouw heeft VNV- president B. Baksteen die sug gesties afgelopen weekeinde in een „uitgebreid gesprek niet categorisch afgewezen". Vanmiddag, maandag, zitten de top van de luchtvaartmaat schappij en de VNV met elkaar aan tafel in een laatste poging de voor dinsdag aangekondig de werkonderbreking te voor komen. Mislukt dat overleg, dan leggen de VNV-leden het werk dinsdag zes uur lang stil, hetgeen grote gevolgen zal heb ben voor onder meer de KLM- passagiers. Schade Bouw schat de schade voor zijn maatschappij in dat geval op tien vijftien miljoen gulden. Maar ook als de actie niet door gaat is de schade groot. De KLM rekent nu al op een scha depost van miljoenen guldens. Tijden cn standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland l.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 30 mei 05.10 160 11.00 -141 17.25 158 23.25 -153 ROOMPOT BUITEN 30 mei 03.30 162 09.45 -142 15.50 162 22.05 -153 BRUINISSE 30 mei 05.35 167 11.00 -152 17.45 165 23.25 -163 WEMELDINGE 30 mei 05.20 166 11.00 -147 17.30 164 23.25 -159 Springtij 31 mei Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 SARAJEVO (RTR/AFP/DPA/ANP) - De Britse regering heeft zondagavond na spoedoverleg besloten haar VN-troepen in Bosnië te versterken. Secretaris-generaal Boutros Ghali van de Verenigde Naties zal binnen 24 uur aan de Veiligheidsraad opties voorstellen om de VN-missie in Bosnië te doen herleven. Dat heeft zijn speciale afgezant voor ex-Joegoslavië, Yasushi Akashi, maandag gezegd. De VN-leiding in ex-Joegoslavië was vorige week al bezig het verslag op te stellen nadat de Raad om opheldering over het huidige mandaat had ge vraagd. Het gezag van de VN kreeg een zware klap nadat de Bosnische Serviërs 367 blauwhelmen en waarnemers, onder wie drie Nederlanders, in gijzeling had den genomen. De Servische acties zijn een vergelding voor de NAVO- luchtaanvallen van vorige week donderdag en vrijdag op munitiedepots bij het Bosnisch-Servische hoofd kwartier in Pale. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Christop her, die maandag in Den Haag een bijeenkomst van de Con- tacgroep bijwoont, is evenals de Britse regering voorstander van een versterking van de VN- troepenmacht. Dit om krachtiger te kunnen optreden tegen de Bosnische Serviërs, die het afgelopen weekeinde met nieuwe gijze lingen van blauwhelmen de si tuatie in Bosnië op de spits dreven. Opstandige Serviërs in het aangrenzende Kroatië schoten de Bosnische minister van buitenlandse zaken dood. De Verenigde Staten willen dat het mandaat van de VN- troepenmacht „beter wordt omschreven" en dat de blauw helmen „beter worden uitge rust", verklaarde een Ameri kaanse functionaris die onge noemd wilde blijven. In Den Haag zullen vanavond, maandag, in de Contactgroep voor Bosnië de opties worden besproken waarover de VN en de Navo beschikken om de spanning op de Balkan te ver minderen. Welke de mogelijk heden zijn wilden Amerikaan se woordvoerders niet zeggen, maar militaire acties zijn niet van tafel. In Brussel komen de ministers van buitenlandse zaken van de Europese Unie bijeen om zich te beraden over de dramatische ontwikkelingen in Bosnië. De nieuwe gijzelingen van af gelopen weekeinde meegere kend, houden de Serviërs meer dan driehonderd blauwhelmen en dertig onbewapende VN- waarnemers, onder controle. Zeker zeventien militaire waarnemers dienen als mense lijk schild om verdere luch taanvallen te voorkomen. Na de gijzeling van Britse VN- soldaten besloot Londen zon dag twee artillerie-batterijen en een genie-eenheid met tanks naar Bosnië te sturen. De rege ring dreigde de Serviërs met ernstige gevolgen indien de Bitse soldaten niet ongedeerd worden vrijgelaten. Een lucht landingsbrigade kreeg op dracht zich voor te bereiden om in Bosnië te worden ingezet. Mariniers - Drie Amerikaanse marinesche pen met 2.000 mariniers zijn door Washington naar de Adri- atische Zee gestuurd en krui sen voor de kust van Bosnië, meldde CNN. Amerikaanse en Britse commando-eenheden hebben zich de afgelopen we ken verzameld in Italië, meld de het Duitse Die Welt. Zij kun nen worden ingezet bij een eventuele evacuatie van VN- troepen, maar ook voor de be vrijding van gegijzelde VN- soldaten, aldus het blad. Maar de Amerikanen houden vast aan hun beleid geen grondtroe pen beschikbaar te stellen, al dus functionarissen in Was hington. Beschietingen De Bosnische Serviërs bescho ten zondag opnieuw de bevei ligde zone Tuzla met haar gro tendeels islamitische bevol king. Vier mensen stierven, meerdere personen raakten ge wond. Bij Servische beschie tingen op de stad waren don derdag 71 mensen om het leven gekomen, 150 raakten gewond. WINTERSWIJK (ANP) - Een vrouw van wie de identiteit nog niet is vastgesteld, is zon dag om het leven gekomen bij een verkeersongeval in Win terswijk. Zij bestuurde een auto waar aan een caravan was gekop peld. Door nog onbekende oor zaak reed zij op de Groenlose- weg tegen een boom. De auto vloog in brand. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat om standers de vrouw niet konden redden. Zij zat alleen in de auto. DEN HAAG (ANP) - Ze ven voetballers van Die Haghe hebben zaterdag brandwonden opgelopen toen een ludieke ver kleedpartij door een „grappenmaker" uitliep op een drama. Tbr gelegenheid van het einde van het voetbalsei zoen had het zevental zich verkleed als watjes, omdat de trainer ze daarvoor eens had uitge maakt. Bij wijze van grap hield iemand een aansteker bij een van de wattenbol- len, waarna deze vlam vatte. Tte hulp schietende mede-watjes raakten 1 eveneens in brand, aldus de Haagse politie. De mannen sprongen daarop in een sloot waardoor de brandwon den beperkt bleven. Twee van hen zijn opge nomen in het ziekenhuis. HILVERSUM (ANP) - Ongeveer 150 voetbalsuppor ters zijn zondagavond op het complex van RTL4 in Hilversum met elkaar op de vuist gegaan. Daarbij is zeker een persoon gewond geraakt door glasscher ven. Hij werd ter plekke behandeld, aldus de politie. wijk bij het RTL-terrein op Kerkelanden. De aanleiding voor de massale knokpartij is nog niet bekend. Enkele tientallen voetbalfans waren in de studio's aanwezig voor het programma Lief en Leed dat over supporters zou gaan. Het programma, dat rechtstreeks wordt uitgezon den, ging niet door. Volgens een Feyenoord-suppor- ter zaten enkele tientallen Rot- terdamse voetbalfans samen met FC Utrecht-supporters in de studio toen tientallen Ajax- indringers de boel verstoorden. Hij herkende ze aan hun Ajax- sjaaltjes. De stormloop gebeur de vlak voor de uitzending dié om tien voor tien zou begin nen. De Amsterdamse voetbal fans waren wel voor de uitzen- De politie van Hilversum zette in totaal 100 man, van wie 25 ME'ers, in om dg supporters uit elkaar te halen. Aanhoudingen zijn niet verricht, maar de poli tie verwacht de komende da gen wel enkele supporters te kunnen aanhouden aan de hand van video-opnamen en getuigeverklaringen. Zowel in het RTL-gebouw als buiten het pand zijn vernielin gen aangericht. Ruiten sneu velden en meubilair werd be schadigd. Het is nog niet be kend hoe groot de schade is. Enkele raddraaiers hebben op het parkeerterrein auto's ver nield. De politie had de situa tie rond kwart over elf uur weer onder controle. Op dat moment liepen nog wel groep jes supporters rond in de woon- ding uitgenodigd maar kwa men niet opdagen. Volgens de beveiligingsdienst probeerden de Ajax-supporters dwars door de deuren, glazen wanden van de kantine en de hal van het RTL-gebouw door te dringen tot aan de studio. Volgens sommigen is daarbij geschoten. De supporters in de studio en hun wachtende maat jes in de hal gingen daarop de indringers achterna waarna buiten het gebouw een knok partij volgde en vernielingen werden aangericht. KNVB-scheidsrechter John Blankenstein, een van de gas ten van presentatrice Maya Eksteen, dacht in eerste instan tie aan een bommelding toen hij rumoer buiten de studio hoorde. Hij noemt het een vre selijke gebeurtenis. De politie heeft de Rotterdam se en Utrechtse supporters rond middernacht onder poli- tie-escorte uit Hilversum bege leid. DRIEBERGEN (ANP) - Terug kerende vakantiegangers heb ben zondag voor grote verkeer sopstoppingen gezorgd. De topdrukte lag 's middags rond vijf uur toen het Korps Landelijke Politiediensten in Driebergen 25 files telde met een totale lengte van ruim 190 kilometer. Druk was het vooral in Zee land, rond de Veluwe met ver keer vanuit de noordelijke pro vincies richting midden van het land en in het zuiden van het land met verkeer richting de Randstad. De ANWB schatte eerder dat ruim een miljoen Nederlanders in het Hemelvaartsweekeinde er voor een korte vakantie op uit zouden trekken. EINDHOVEN (ANP) - Zware regenval heeft zondagavond laat voor ernstige overlast ge zorgd in Oost-Brabant. Politie en brandweerkorpsen zijn overstroomd met telefoon tjes. Op tal van plaatsen liepen tunnels onder water en kwa men straten blank te staan. In Eindhoven kwamen een stadsbus en een personenauto vast te zitten in een tunnel in de binnenstad. Suske en Wiske "de begeerde berg' door Willy Vandersteen tiaar die kerel heeft mu een pak geld gegeven om U" tegen te ze ff enen dat u/as nog maar de helft 11 ii' i i ii Jk moet hoe dan ook dit vrachtje op zyn bestemming zien te krijgen, dan ben ik meteen uit de problemen JakkesDe asfaltu/eg houdt hier op1 Hu zijn het nog en- 'Diueg uordt steeds maar steiler en smaller f) kei stenen Maandag 29 mei Zierikzee Raadsvergadering in de raad zaal van het stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering adviescommissie financiën. Gemeentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering in stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 30 mei Zierikzee Fietstocht voor senioren. Rou te Pepermolen (25 km). Start sportpark Den Hogen Blok. 13.30 uur. Openbare vergadering Werk groep Ontwikkelingssamen- weerking Zierikzee in de com missiekamer van het stadhuis. 20.00 uur. Brouwershaven Excursie op Grevelingenmeer. Vooraf melden bij VVV Brou wershaven. 09.30 tot 13.00 uur. Woensdag 31 mei Zierikzee Start Snelheidscampagne 1995 WN. Stadhuis. 10.00 uur. Paardenmarkt/Jaarmarkt. Havenplein, Havenpark, Oude Haven. Overdag. Vergadering commissie welzijn en sociale zaken in de raadzaal van het stadhuis. 19.30 uur. Brouwershaven Samenzangavond EO in Sint Nicolaaskerk. 20.00 uur. Donderdag 1 juni Zierikzee Sportdag speciaal onderwijs. Onderdak. Vanaf 10.15 uur. Zaterdag 3 juni Burgh-Haamstede Rommelmarkt. Rondom Gere-, formeerde kerk. Vanaf 09.00 uur. Renesse Air driving in het centrum. Van 14.00 tot 22.00 uur. Brouwershaven Pinkstermarkt. Op de ijsbaan. Van 09.00 tot 16.00 uur. Concert door Cantonia Musi- cum uit Nieuwerkerk m.m.v. Kamerkoor en Muziekensem- ble Calvijn College uit Goes. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Dreischor Zangavond, stichting Woord en Daad m.m.v. het Chr. Thools mannekoor Rehoboth. Neder landse Hervormde kerk. 19.30 uur. Sirjansland Rommelmarkt/verkoping. CZAV-loods. Vanaf 09.30 uur. Zondag 4 juni Renesse Kabelballon in het centrum. Van 14.00 tot 17.00 uur. Dinsdag 6 juni Zierikzee Bijeenkomst gespreksgroep Ouders van Druggebruikers (OVD). Multifunctioneel Cen trum. 19.30 uur. Donderdag 8 juni Brouwershaven Vergadering adviescommissie algemene zaken. Stadhuis. 19.30 uur. Zaterdag 10 juni Zierikzee Sportdag werkvoorzienings schappen in RSG Professor Zeeman. Van 09.00 tot 16.00 uur. Kinderrommelmarkt Mi- nistars. Meester Breet- veltspeeltuin. Vanaf 11.00 uur. Brouwershaven Rommelmarkt obs De Schoe ner. Bij de school of in de bo- tenloods. Van 09.00 tot 15.00 uur. Dreischor Rommelmarkt. In de schuur van fam. v. d. Velde aan de Zuiddijkweg 4. Zondag 11 juni Noordgouwe Open dag kuur- en gezondheid scentrum De Schouw, Donkere- weg 1. Van 10.00 tot 17.00 uur. Dinsdag 13 juni Zierikzee Fietstocht voor senioren. Rou te Oosterland (26 km). Start zwembad Onderdak. 13.30 uur. Brouwershaven Excursie op Grevelingenmeer. Vooraf melden bij VVV Brou wershaven. 09.30 tot 13.00 uur. Dinsdag 20 juni Zierikzee Zomerfeest Jan Wouter van den Doelschool. 09.30 uur voor stelling.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2