1 MEI AKTIE Gemeenten steunen Brouws plan voor instelling van dorpsraden Veel blikschade 0 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 'Rode kaart' Wim Overweel EXTRA VOORDELIG ABONNEMENT 3 TERUG NAAR BASIS 4 RADIODEBUUT 5 EXPOSITIE 7 RONDE MIDDEN-ZEELAND Sprintzege Blijlevens in Ronde van Midden-Zeeland dé krant van schouwen- duiveland f Proefproject waarover definitief wordt beslist bij gemeentelijke herindeling >2 £8- bj ZIERIKZEESCHE «IEUWSBODE MAANDAG 29 MEI 1995 151e JAARGANG NR 25779 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Groot nadeel is heel gauw toegebracht, maar zelden kan het bijtijds weer worden goedgemaakt. Casti Af en toe xon HET WEER Vannacht opklaringen eh op de meeste plaatsen droog. Minimum- temp. ±9 graden. Af en toe zon en kans op een bui. Middagtemp. 17 graden. Zuidwestenwind, ma tig, rond kracht 3. Overdaggelei delijk draaiend naar west. De stichting Bruniversails wil terug naar haar basis: de watersport. Het jubilerende koor Nu met Hope maakt in juni het radio-debuut. Prof. dr. W. G. Jongmans opende in Burghse Schoole een expositie over Het verdronken Westenschouwen. De Ronde van Midden-Zeeland trok op Schouwen- Duiveland grote publieke belangstelling. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Verzilverde Grutten verdeeld ZIERIKZEE - Bijna tweehonderd renners versche nen zaterdag aan de start voor de 36e editie van de Ronde van Midden-Zeeland, een koers voor profes sionals en qua belangrijkheid de derde wedstrijd op Nederlandse bodem. Alleen de Amstel Goldrace en Veenendaal-Veenendaal spreken momenteel nog meer aan. Hoewel de naam van Adriano Baffi internationaal wellicht meer gewicht in de schaal had gegooid was de organisatie ook zeer tevreden met de winst van een Hollands sprinttalent, dat misschien in de komende Tbur de France ook al van de partij zal zijn. Een grote valpartij was de keerzijde van de me daille van een mooie en span nende wielerwedstrijd. In Brouwershaven werden de voorrondes van de Zeeuwse j eugdtenniskampioenschap- pen gehouden. Het aantal deel nemers bleef achter bij de ver wachtingen zodat het drie da gen durende toernooi ingekort kon worden tot één wedstrijd dag. In de verschillende leef tijdscategorieën werden geen verrassende uitslagen geno teerd. Sport op pagina 6 en 7. Advertentie Als u in de maand mei een abonnement neemt a/iUIq IOC Art op de Zierikzeesche Nieuwsbode betaalt u wlwvl 110 J vvjl/v voor de eerste drie maanden. Daarna betaalt u f 48,50 per kwartaal bij een abonnement met automatische afschrijving of u kiest voor een van onderstaande betaalwijzen. Q kwartaalabonnement a f 51,— kwartaalabonnement met autom.afschr. f 48,50 jaarabonnement f 192,50 jaarabonnement met autom.afschr. a f182,50 JA, ik wil zo'n extra voordelig abonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode. Ik betaal nog niet maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./Mevr adres postcode plaats: telefoon -handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank/gironummer vermelden- .- 22 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie ca Antwoordnummer 12 4300 VB Zierikzee ZIERIKZEE - Veel blikschade, maar geen gewonden. Dat is de balans van een weekeinde op Schouwen- Duiveland waarin zes verkeersongelukken gebeur den. Vier auto's raakten zo zwaar beschadigd dat zij moesten worden weggesleept. Vrijdag was het raak op de Boutlaan in Scharendijke. De 26-jarige uit Middenschouwen afkomstige bestuurder van een truck met oplegger zag bij het achteruitrijden de camper van een 27-jarige inwoner van Brussel over het hoofd. De camper raakte licht bescha digd. Zaterdagavond gebeurde een ongeluk op de kruising Stoofweg/Dammenweg bij Se- rooskerke. Een 31-jarige inwo ner van Opheusden reed met zijn auto over de Stoof weg ko mende vanuit de richting Re- nesse. De man wilde linksaf slaan de Dammenweg maar zou daarbij volgens de politie geen voorrang hebben verleend aan de hem naderende auto be stuurd door een 25-jarige inwo ner van het Duitse Wurselen. Diezelfde middag botsten op de kruising Hogezoom/Arm- hoekseweg twee auto's op el kaar. Een 21-jarige inwoner van Someren reed met zijn auto over de Hogezoom in de rich ting van Renesse en zou vol gens de politie geen voorrang hebben verleend aan een auto bestuurd door een 53-jarige in woonster van Rotterdam die van rechts uit de Armhoekse- weg kwam en de Hogezoom op wilde rijden. De auto van de Rotterdamse moest worden weggesleept. Op de Torenweg bij Nieuw- Haamstede deed een 30-jarige inwoner van het Zwitserse Gal len een onplezierige ontdek king. Hij had zijn auto onbe schadigd geparkeerd bij de vuurtoren, maar ontdekte bij terugkomst een forse deuk in het rechtervoorportier. De da der is onbekend gebleven en na de aanrijding doorgereden. Zaterdagmiddag botsten op de N59 ter hoogte van het Pikgat vier auto's op elkaar. Het onge luk gebeurde toen een onbe kend gebleven automobilist het erf van een boerderij opreed. Het verkeer achter hem stopte, maar een 69-jarige inwoner van Gemert zou dit volgens de politie te laat heb ben opgemerkt. Hij botste op de auto voor hem, bestuurd door een 34-jarige inwoonster van Derf Bosch. Door de klap botste zij weer op de aüto voor haar, bestuurd door een 46- jarige man uit Bakel. Die op zijn beurt schoof door de bot sing met zijn auto tegen die van een 38-jarige inwoonster van Nieuwerkerk aan den IJs- sel. Twee auto's raakten zo zwaar beschadigd dat zij moes ten worden weggesleept Even later botsten nog twee auto's op elkaar. Een 38-jarige inwoner van Halsteren remde af voor de ravage van op elkaar gebotste auto's. Volgens de po litie zou de achter hem rijden de 50-jarige inwoonster van Halsteren dat te laat hebben opgemerkt waardoor zij met haar auto achterop die van haar stadsgenoot botste. nele commissie. Tijdens de pe riode tot de gemeentelijke her indeling zou de commissie al gemene adviesbevoegdheid krijgen die betrekking heeft op alle maatregelen die de ge meente wil nemen ten aanzien van de kernen. Het is de bedoe ling dat de commissie in een vroeg stadium volledig wordt geïnformeerd over de achter gronden daarvan. Dat houdt in dat zij zich reeds over de plan nen uitspreken voor die in de reguliere gemeentelijke ad viescommissies aan de orde ko men. Het advies dat zij daarbij uitbrengen wordt een zeker ge wicht toegekend. Dat houdt onder meer in dat de gemeente geen bestuurlijke besluiten mag nemen, die afwijken van die van de commissie, op het moment dat de commissie zich nog niet heeft uitgesproken. Werkbezoeken Het plan van Brouwershaven voor de instelling van dorpsraden wordt gesteund door de andere gemeenten in de regio. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Het plan van de gemeente Brouwershaven, om de belangen van de kleine kernen na de ge meentelijke herindeling veilig te stellen door het instellen van dorpsraden ofwel functionele commissies, wordt gesteund door de vijf andere gemeenten in de regio. Dat blijkt uit een brief aan gedeputeerde staten waarin de Vereniging van Burgemeesters, wethouders en secretarissen (B, W en S) op Schouwen-Duiveland het provinciaal bestuur vraagt een projectaanvraag van Brouwershaven betreffende de instelling van dorpscommissies financieel te ondersteunen. De gemeente hoopt het geld te krijgen uit het budget van 700.000 gulden dat de provincie heeft gereserveerd voor regionale leefbaarheidsprojecten. Uit een toelichting van de ge meente Brouwershaven blijkt dat de taak va'n de dorpsraden in eerste instantie beperkt blijft tot inspraak en het geven van advies bij gemeentelijke beslissingen die van belang zijn voor de kern die zij verte genwoordigen. Het gaat om een proefproject dat loopt tot de gemeentelijke herindeling van Schouwen-Duiveland tot één gemeente op 1 januari 1997. De resultaten van het proefpro ject worden dan overgedragen aan het bestuur van de nieuwe gemeente. Die bepaalt aan de hand daarvan of op heel Schou wen-Duiveland dorpsraden worden ingesteld. In een ambtelijke notitie, af komstig uit het Brouwse stad huis, worden de dorpsraden omschreven als commissies. Het Brouws gemeentebestuur moet daarbij een keuze maken tussen een territoriale commis sie of een functionele commis sie. Aan een territoriale com missie kunnen gemeentelijke bestuurstaken worden uit besteed terwijl het aantal com missieleden kan worden aan gepast aan de grootte van de problemen die zich voordoen. Een functionele cpmmissie heeft meer een adviserende taak terwijl Brouwershaven ook het beheer van de plaatse lijke dorpshuizen aan de com missie wil overdragen. Uit de ambtelijke notitie blijkt dat een territoriale commissie eigenlijk alleen zin heeft in ge meenten met 100.000 tot 200.000 inwoners. Onder meer omdat er veel (dure) ambtelijke on dersteuning en coördinatie bij nodig is. „Territoriale commis sies betekenen het ontstaan van een vierde bestuurslaag." Daarom wordt in de notitie voorgesteld tot de gemeentelij ke herindeling in .1997 een groeimodel toe te passen waar bij bestuursbevoegdheden slechts in beperkte mate wor den uitbesteed. Per dorpskern zou een functionele commissie kunnen worden ingesteld, die algemene adviesbevoegdheid krijgt. Juridisch gezien maakt het niet uit of wordt gekozen voor een lichte vorm van een territo riale commissie of een wat zwaarder opgetuigde functio- Vanuit het college van burge meester en wethouders en de raad moeten regelmatig werk bezoeken worden afgelegd aan de commissie. De commissiele den zouden de bevoegdheid krijgen om rechtstreeks ge meentewerken aan te spreken voor uitvoering van eenvoudi ge onderhoudswerkzaamhe den. Een van de belangrijkste' taken voor de nieuwe dorpsra den of -commissies is het be stuurlijk beheer van het dorps huis en/of de gymzaal in hun kern. Dat houdt onder meer de verantwoordelijkheid voor verhuur en exploitatie van die gebouwen, planning en onder houd van de inventaris én groot onderhoud. De leden van de commissie kunnen worden gekozen via een procedure die vergelijk baar is met raadsverkiezingen of ze kunnen worden geselec teerd via een open oproep. Daarnaast bestaat de moge lijkheid dat de burgers die in de commissie komen worden aangevuld met leden van de po litieke partijen die in de ge meenteraad zijn vertegenwoor digd, of van het college van b en w. In het stadhuis in Brou wershaven wordt donderdag 8 juni een openbare vergadering gehouden waarbij de Brouwse adviescommissie algemene za ken zich over dit onderwerp uitspreekt. De vergadering be gint om 19.30 uur en kan door iedere belangstellende worden bijgewoond. Het publiek heeft ook inspraak. Met een door scheidsrechter Raymond Massop symbolische rode kaart op zak verdween Wim Overweel zaterdag van het veld. Ter gelegenheid van het afscheid van de 38-jarige middenvelder was een wedstrijd georganiseerd tussen oud-Zierikzee en oud-Bruse Boys. Overweel speelde be houdens enige korte onderbrekingen twintig jaar lang in het eerste van Zierikzee. De gasten uit Bruinisse wonnen het duel overigens met 4-1. Voor oud-Zierikzee scoorde Theo Wittenberg. De doel punten van Bruse Boys werden gemaakt door Wim Geluk, Tonnie van den Berge en Adrie de Jonge (2x). „Bij Zierikzee hadden een stuk of wat spelers een jaar of zeven acht niet meer gespeeld terwijl het team van Bru nog vaak actief is. Dat heeft de doorslag gegevenaldus Overweel. 's Avonds tijdens de kampioensreceptie van Zierikzee, werd hij nogmaals in de bloemetjes gezet. Van de se lectie en het bestuur kreeg hij bij zijn afscheid een tuinameublement cadeau. Overweel omschreef zich vrijdag in deze krant als een sportieve speler die wel zijn mondje flink wist te roeren. „Toen ik rond de twintig was, had ik daardoor wel eens conflicten met de trainer. Dan kon ik wel eens wat eerder van de training weg. Ik was hard voor anderen, maar ook hard voor mezelf. Dat is nu anders. Ik ben milder geworden." (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1