Spel in soep met sliertjes Bru's college op de bres voor De Zuidhoek Snelle evacuatie AZC bij grootscheepse brandoefening 4 Windenergieprojecten gaan door ondanks subsidiestop Jeugd Rode Kruisdag Totaal-visie in ontwikkeling voor Zierikzeese Concertzaal Door milieuheffing op elektriciteitsgebruik Wij staan voor de zwakkeren de samenleving' Communicatie personeel en brandweer kan beter Diefstal uit auto v VRIJDAG 26 MEI 1995 NR 25778 S ZIERIKZEE - De ontwikkeling van windenergieprojecten in Zeeland gaat ge woon door, ondanks het besluit van de regering om vanaf 1996 geen financiële steun meer te geven voor stimulering en ontwikkeling van windenergie. Bewoners van het asielzoekerscentrum Burgh-Haamstede kijken toe hoe de brandweer de 'verwondingen' van een Lotus-slachtoffer nathoudt. De kinderen waren nogal onder de indruk van dit deel van de oefening. (Foto; Marijke Folkertsma). BURGH-HAAMSTEDE - ,,Het ging goed. Binnen een paar minuten waren we eruit. Ook de kinderen. Een verrassing was het niet. We hebben de hele dag brandinstructie gehad." Dat zegt Ali Mohammed Jamma (24 jaar) uit Somalië. In het asielzoekerscentrum Burghllaamstede werd dinsdagavond een grootscheepse brandoefening gehouden. Daarbij kwam aan het'licht dat de communicatie tussen brandweer en AZC- personeel voor verbetering vatbaar is. Gespeeld werd dat in de kelder van het asielzoekercentrum een wasdroger in brand is ge vlogen. Via brandmelders in het gebouw wordt de alarm centrale in Vlissingen inge schakeld. Vervolgens gaat het alarm in het AZC af en moet ie dereen het gebouw verlaten. Dat doet ook een bewoonster van de tweede verdieping. Maar in haar paniek vergeet ze het broodrooster, dat voor een tweede brandhaard zorgt. Bij do 'brand' raken drie mensen, waaronder een brandweerman, gewond. Commandant Kamperland van de regiobrandweer, L. Sandce, toont zich na afloop tevreden over het verloop van de oefe ning. ,,Het was niet zo'n grote brand, maar het probleem was om in een moeilijk gebouw de slachtoffers te lokaliseren. Daarbij bleek dat de over dracht van informatie tussen AZC-personeel ,en de brand weer beter kan. We hebben een BKUINISSE - Meer dan 20 groepen uit de hoogste klassen van het basisonderwijs uit heel Zeeland komen op zater dag 17 juni voor een dagjeuit naar het Grevelingenstrand bij Bruinisse. In de omgeving van restaurant Meerzicht zullen deel van het gebouw gecontro leerd dat al door het personeel ontruimd en gecontroleerd was." Communicatie was ook een probleem bij de Ambulance dienst Oosterscheldezieken- huizen. Volgens een woord voerder van de dienst haperde de alarmontvanger van de tweede wagen. „Dat ding ver toont vaker storingen. Ons is jarenlang geleden al beloofd dat er nieuwe zouden komen," aldus de woordvoerder. Vreemd Enige spraakverwarring ont stond volgens hem ook doordat de ambulance die het eerst ter plaatse was geen gewonden vervoerde, maar aanwezig bleef op het terrein» „Die coör dineert de zaken, verleent hulp en blijft tot hel laatste slacht offer is vervoerd. Zo ontstaat de indruk dat de slachtoffers lang op vervoer moeten wach voor de meer dan honderd jeugdige hulpverleners allerlei leuke spelletjes worden geor ganiseerd. Verder demonstreren de jonge ren een aantal staaltjes van het kunnen op het gebied van eer ten. Dat komt begrijpelijker wijs wat vreemd over op een buitenstaander." De taak van de politie Ooster- scholdegroep bleef beperkt tot het vrijhouden van een veldje op het voorterrein waar de 'ge wonden' lagen en een deel van het hoofdgebouw. Bij een wer kelijke calamiteit had de poli tie de omgeving afgezet. Hoewel de bewoners van het AZC al op 29 april op de hoogte waren gebracht van de oefe ning, ontstond dinsdagavond toch enige paniek onder de kin deren. Het overtuigende spel van de LotussWichtoffers was hiervan de oorzaak. Calamiteitenplan Aanleiding voor de oefening waren het vorig jaar gemaakte aanvalsplan van de brandweer voor het AZC en het calamitei tenplan van de gemeente. Die moesten getoetst worden. Bur ste hulp bij ongelukken. Door middel van een sponsoractie le veren do Zeeuwse jeugd- EHBO'ers tevens een bijdrage aan hot in aanbouw zijnde hospitaalschip J. Ilenry Du- na nt. De opening wordt om 10.00 uur gemeester H. Ibes: „Iedere keer weer blijkt de verbinding het punt waar het op hapert. Dat krijg je er aleen maar uit door in de praktijk te oefe nen." Aan de oefening werd deelgenomen door de regionale brandweer en de brandweer Western-houwen met vier wa gens en 38 mensen, de Ambu lancedienst Oostcrscheldczie- kchuizon met twee wagens en zes mensen, vijf politiemen sen, een tiental personeelsle den van het,fA^C en twee gemeenle-amblénaren. Beheersing: Beheersing lqidde het credo van één van de Westerschouw.se spuitgasten. Hij had water druk, maar mocht tot zijn spijt do slangkraan niet openzetten. Zijn verlossing kwam pas na afloop van de oefening toen hij een grote blocmcnbak tot de rand toe ondei; liet lopen. verricht door Th. Ketting, voorzitter van de Rode Kruis afdeling in Bruinisse. 's Mid dags om 1(5.00 uur zal de bijeen komst worden afgesloten dooi de kringcommissaris van het Nederlandse Rode Kruis in Zeeland, mevrouw Th. J. Balkenende-Sandee. Belangstellenden zijn harte lijk welkom. Volgens project ingenieur van de afdeling Milieu van Deltan, J. W. de Groot kan het wegval len van de financiële bijdrage worden opgevangen door de milieuheffing die particulieren vanaf 1996 moeten gaan beta len op hel gebruik van elektri citeit. Hij vertelde dat het ex tra geld dat Deltan op die ma nier moet innen, wordt afge dragen aan 'Den Haag'. Maar wel na aftrek van de kosten die het energiebedrijf maakt voor de ontwikkeling en instand houding van milieuvriendelij ke manieren van enex-gie op wekken. In Noord-Bolland en Friesland was de subsidiestop van de Rijksoverheid en de 'land schapsvervuiling' die windtur bines zouden veroorzaken re den voor het afblazen van grootschalige windenergicpro- jcctcn. Volgens De Groot is daarvan in Zeeland geen spra ke. Deltan gaat gewoon door Op do lijst van ingekomen stukken van de raadsvergade ring prijkte een brief van De Zuidhoek over de begroting voor 1996 en de meerjarenra ming van het schap. CDA- gemeenteraadslid N. P. de Dnn- schutter toonde zich verontrust over de toekomst van het schap, Nergens „En wat ik in de brief nergens terug kan vinden is hoe De Zuidhoek denkt de problemen op te lossen", aldus De Dan- schutter. Hij stelde dat kortin gen op het gemeentefonds niet uit zullen blijven in de toe komst. „En dat mag toch niet ten koste van de sociaal zwak keren gaan", aldus De Dan- schutler. met het ontwikkelen van de windenergieparken. Dat houdt in dat de energiemaatschappij in 1997 wil beginnen met de bouw van een windenergie- park op Zuid-Beveland van 26 windturbines, die elk een capa citeit hebben van 500 kilowatt. In Zeeuwsch-Vlaanderen hoopt Deltan een windmolenpark te realiseren van veertig windtur bines, ook met een capaciteit van 500 kilowatt. Vooralsnog heeft de energiemaatschappij geen plannen om op Schouwen- Duiveland een windenergie park te realiseren. Wel zijn an- dci-c maatschappijen als Zeeu- wind en Energie Conections bezig met de voorbereiding voor kleine windenergiepar- ken, onder meer in de omge ving van Dreischor. De meeste windturbines in de regio staan momenteel op de Roggcnplaat bij Neeltje Jans. Bij Bruinisse staat een windturbine van een Lijst van de Volde vertogen wooi'digcr C. van den Berge sprong daarop in. „Uitholling van de werkvoorzlenings- schappen is voor ons niet be spreekbaar", aldus Van den Berge. Burgemeester Voge laar reageerde op de woorden van De Danschutter en Van den Berge mot de opmerking dat niemand in de toekomst kan kijken en dat het nu niet te zeg gen is hoe de toekomst er voor De Zuidhoek uitziet. N«tt niet zo slcchl Wethouder Houtekamer sloot zich daarbij aan en voegde er aan toe dat de positie van De Zuidhoek vergeleken met die van andere workvoorzicnings- schap in den lande nog niet zo particulier en in de polder na bij Kerkwerve staan twee windturbines die eigendom zijn van het personeel van een bedrijf op de Veluwe dat zich bezig houdt met de produktie van windturbines. De Nederlandse windenergie vereniging NEWIN verzet zich tegen het stopzetten van de fi nanciële steun voor windener gie vanuit den Haag. De ver eniging pleit voor de invoering van een 'terug-lever-vergoe ding' Zoals die ook in Dene marken' en Duitsland wordt toegepast. In die landen is door de overheid de prijs van door wind opgewekte elektriciteit vastgesteld op ongeveer twin tig cent per kilowattuur. Hier door is het geplaatste wind energievermogen enorm ge groeid en profiteren particulie ren, omwonenden en onderne mers financieel van windener gie. slecht is. „Vijfentachtig pro cent van de schappen werkt met verlies", aldus Houtekn- mcr. In zijn visie is er door de rijksoverheid al teveel gekort op de werkvoorzicningsschap- pen. Werk „En het valt voor de schappen niet mee om werk aan te trek ken", aldus Houtekamer. „Vroeger brachten de bedrijven waar men voor werkte het ma teriaal en haalden het ook weer op nadat het bewerkt was. Nu moeten de wei'kvoor zieningsschappen zelf hun ma teriaal halen, liet bewerken en het ook weer zelf afleveren bij de bedrijven. Dat valt niet mee". Om tegenvallers op te kunnen vangen beschikt het Zierikzee- se werkvoorzieningsschap over een egalisatiefonds waaruit in geval van nood geput kan wor den. „Wat. ons college betreft dient dat egalisatiefonds onge schonden beschikbaar te blij ven. Als er tekorten zijn moe ten wij die opvangen", aldus Houtekamer. BKUINISSE - „Als Dc Zuidhoek verlies maakt die nen wij dat te dragen. Wij staan voor de zwakken in de samenleving'". Dat antwoordde wethouder G. E. Houtekamer van Bruinisse op vragen vanuit de raad over de toekomst van werkvoorzieningsschap De Zuidhoek in Zierikzee. Een en ander kwam aan de orde tijdens de woensdag gehouden gemeenteraads vergadering in Bruinisse. ZIERIKZEE - In het kader van de begrotingsbehan deling 1996 wordt een totaal-visie ontwikkeld voor de renovatie van de Coneertzaal in Zierikzee. Ook wordt nog dit jaar de handelwijze van het ambtena renapparaat van Zierikzee vastgelegd in een ge dragscode.*^ u al wordt er volgens bepaalde regels gewerkt, waarbij het streven is meer klantvriende lijk en klantgericht te werken. Dit staat te lezen in de voorjaarsnota van b en w van Zierikzee. Deze wordt maandag 29 mei in de raadsvergadering be handeld. Voor de Zierikzeese Concert zaal wordt een totaalplan voor bereid. De benodigde aanpas singen kunnen volgens het col lege niet los worden gezien van een totale i*cnovatie .van de Concertzaal. Om te voorkomen dat er door ad hoc-beslissingen investeringen worden gedaan die later niet blijken te passen in het geheel vinden b en w een totaal-visie gewenst. Bij de be grotingsbehandeling 1996 ko men zij met een voorstel hier toe. Klantgericht De tekortkomingen in het ambtelijk apparaat die vorig jaar geconstateerd waren zijn volgens b en w verminderd, omdat vanaf 1995 de beleidsad visering geïntegreerd wordt uitgevoerd. Het streven is een klantgerichte organisatie. Dit kan door het verschei'pen van de bewakingsprocedures en de voortgangscontroles. Daarnaast dient volgens b en w de burger meer betrokken te worden bij het bestuui*. Dit is mogelijk door meer klant vriendelijk en klantgericht te werken. Nu al wordt een bur ger bij het doen van een aan- vraag op de hoogte gesteld over de wijze waarop de betreffende procedure verloopt, welke beïnvloedingsmogelijkheden er zijn en het tijdstip waarop de beslissing genomen wordt. Getracht wordt deze handel wijze per 1 september in een gedragscode vast te leggen. Volgens de chefs financiën van de zes gemeenten op Schoil- wen-Duiveland kunnen de jaarschijven 1997 tot en met 1999 van de meerjarenbegro ting het beste ten behoeve van de nieuwe gemeente Schouwen-Duiveland opge steld worden. Op deze manier kan beter rekening gehouden worden met zaken die het hele eiland aangaan. Het advies van de chefs finan ciën wordt voorgelegd aan de stuurgroep die bestuurlijk lei ding geeft aan de gemeentelij ke herindeling. In het kader van de gemeente lijke herindeling werd al eer der besloten tot een vacatu restop, of indien dit niet accep tabel is, vacatures alleen op tij delijke basis in te vullen. Daarnaast worden er geen in vesteringen gedaan, die na de gemeentelijke herindeling tot kapitaalvernietiging kunnen leiden. Het gemeentelijk fi nancieel beheer wordt sinds de vaststelling van de ontwerpre geling van de herindeling door provinciale staten in septem ber 1994, extra in de gaten ge houden door de provincie. Het project. Meer Bewegen voor Ouderen is, althans in zwembad Dol fijn in Nienwerkerk, een succes. Elke maandagmiddag houdt een groep senioren daar de spieren soepel. Een nieuw initiatief van Dol fijn is de duathlon, die maandag voor de eert te keer werd gehouden en waaraan '?A mensen deelnamen. Die geheel verzorgde dag bestaat uit. zes kilometer mandelen en een uur oefeningen in het zwembad. Na afloop ontvangen zij een certificaat. Vanuit do. juiste hoek gefotografeerd lijken de wateroefeningen tijdens de du at.hlon op een spel in een reusachtig bord soejt met sliertjes. (Foto: Joop van Houdt). SCHARBNDIJKE - Uit dn auto van oen 40-,jarige man uit Nnuwind (D.) is woensdag op dn Hrouwnr.sdain ondnr meer ooil vnrrnkijkor gestolen. De diefstal Is geploegd tussen 15.30 en 16.30 uur. Do auto stond geparkeerd op dn Hrou wersdam. Er werd oen ruitje Ingeslagen, waarna enkele goe deren, waaronder een verrekij ker werden weggenomen. Do totale schade Is onbekend. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5