NAVO-bommen op munitiedepots van Bosnische Serviërs bij Pale waterstanc Uitzinnig menigte huldigt winnaars van de Europacup Veerboten lek door bacteriën en schimmels Tien jaar en forse boete voor smokkel van cocaïne Bruinvis in bassin Neeltje Jans overleden Luchtaanvallen met instemming van Russen Bijeenkomst Vlaanderen Nederland Concerten van Stones uitverkocht Chaos bij rondvaart Ajacieden a ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Lijndienst over Westerschelde VLISSINGEN (ANP) - Van twee en waarschijnlijk van drie veerboten van de lijndienst over de Wester schelde is de bodem aangetast. Het gaat om microbi ologische corrosie, die onder meer veroorzaakt wordt door steeds toenemende verfijning van brandstoffen en smeeroliën. Lekkage is het gevolg ervan. Op de bodems hebben zich zwavelafscheidende bacteriën, schimmels en gisten gevormd. In verbinding met andere stof fen als zeewater tast de zwavel het metaal onderin het schip aan. Het gevolg is dat kleine ronde gaatjes ontstaan. In mei 1994 kreeg de veerboot Prinses Margriet een plotselin ge lekkage. Tijdens een onderhouds- en inspectiebeurt, gekoppeld aan aanpassing aan de nieuwe veiligheidseisen, bleek ook de Prinses Christina aangetast. Lekkage was hier nog niet aan de orde. ,,Een forse tegenvaller" heeft directeur D. Vos van exploitant Provinciale Stoomboot diensten (PSD) onlangs aan de provincie gemeld. De aan tasting aan de Prinses Christi na is zodanig dat een langduri ge en kostbare reparatie nood zakelijk is. De binnenzijde van het schip is onder in de machi nekamer nauwelijks bereik baar. Drie ton Toch zal hier gelast en gecon serveerd moeten worden om de veerboot de komende jaren vol doende betrouwbaar te hou den. De kosten van de ingreep aan de Prinses Christina be dragen, volgens een voorzichti ge raming van de PSD- directeur, ruim 3 ton. Vos verwacht bij de aanpassing aan de Prins Willen Alexander voor de nieuwe veiligheidsei sen komend najaar met hetzelf de euvel te worden geconfron teerd. MIDDELBURG (ANP) - Officier van justitie mr. H. Mos heeft woensdag voor de rechtbank in Middel burg een gevangenisstraf van tien jaar en 100.000 gulden boete geëist tegen een 32-jarige Amsterdam mer. Hij wordt ervan verdacht be trokken te zijn geweest bij de smokkel van twee partijen co caïne van in totaal 3200 kilo gram, die in 1992 en 1993 Ne derland binnenkwamen. Twee boekhouders, een 49- jarige uit Bilthoven en een 30- jarige uit Amsterdam, die met ondermeer een administratie kantoor als witwasserij fun geerden, hoorden elk zeven jaar cel plus een ton boete te gen zich eisen. De hoofdverdachte in deze zaak, een 40-jarige man uit Zaandam kreeg al eerder in ho ger beroep vijftien jaar cel plus een half miljoen gulden boete opgelegd. Een 56-jarige man en een 39- jarige vrouw uit. Am sterdam werden eveneens in een eerder stadium veroor deeld tot elk acht jaar cel plus een boete van 50.000 gulden. De politie ziet de 32-jarige Am sterdammer die woensdag te recht stondVan B. als de grote man bij een transport van twee ton cocaïne, die medio augus tus 1993 in zowel de haven van Antwerpen als in een loods in Zaandam werd onderschept. NEELTJE JANS - Deze week is Frank, één van de twee bruinvissen, die vorige maand naar hét Veldstation bij de Delta Expo zijn overgebracht, plotseling overleden. Bij sectie, bleek, dat Frank veel blaasjeswier had gegeten. Dit heeft verdere voedselopname geblokkeerd en tot zijn dood geleid. Blaasjeswier komt overal op zee voor. Vermoedelijk moeten bruinvissen van hun moeder leren, dat dit geen voedsel voor hen is. nodig. Die functie heeft het Veldstation voor dolfijnen bij Delta Expo op Neeltje Jans, dat onlangs irl gebruik is geno men. Het is speciaal ^bedoeld om dieren als Frank, die gedu rende lange tijd om medische rednen of omdat zij kunstmelk nodig hebben, opgevangen en verzorgd zijn in het Dolfijnen Opvangcentrum in Harder wijk, weer te laten wennen aan zeecondities en te leren voor zichzelf te zorgen. De Bruinvis sen Frank en Tjitske waren de eerste twee dolfijnen, die naar het Veldstation zijn gebracht om daar geleidelijk te verwil deren en uiteindelijk weer uit gezet te kunnen worden in de Noordzee. Frank is in maart 1993 gestrand op* Ameland, omdat hij waarschijnlijk zijn moeder was kwijtgeraakt. Hij was toen ongeveer vijf maanden oud. Bruinvissen worden onge veer een jaar lang gezoogd door de moeder. In sterk ver zwakte toestand en met zware verwondingen is hij toen naar het Dolfijnen Opvang en On derzoek Centrum van Dolfina rium Harderwijk gebracht. Daar is hij na een lange verzor ging weer gezond geworden. Het doel van opvang en verzor ging van gestrande dolfijnen is steeds gericht op het weer uit zetten in de Noordzee. Soms is daar een tussenstation, een zo genaamd uitwenbassin voor Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP WEMELDINGE Springtij 31 mei Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 27 mei 03.10 145 09.10 -151 15.40 155 21.35 -138 28 mei 03.55 150 09.50 -146 16.15 155 22.05 -142 29 mei 04.35 155 10.25 -142 16.50 157 22.40 -148 27 mei 01.40 144 08.00 -148 14.00 158 20.10 -136 28 mei 02.15 150 08.25 -146 14.40 159 20.50 -144 29 mei 02.55 157 09.05 - 144 15.15 160 21.25 -149 27 mei 03.25 152 09.15 -160 15.50 163 21.35 -147 28 mei 04.20 158 09.50 -155 16.40 164 22.10 -152 29 mei 05.00 163 10.25 -152 17.15 164 22.45 -158 27 mei 03.20 151 09.15 -157 15.50 162 21.35 -144 28 mei 04.05 156 09.50 -152 16.25 162 22.05 -148 29 mei 04.45 161 10.25 -148 16.55 163 22.45 -154 BRUSSEL/MOSKOU/DEN HAAG (RTR/AFP/ANP) - NAVO-toestellen hebben vrijdagochtend voor de tweede keer binnen 24 uur een munitiedepot van de Boschnische Serviërs bij Pale gebombardeerd. De nieuwe aanval volgde omdat de Serviërs geen enkele aanstalten schenen te maken te voldoen aan het VN- ultimatum voor twaalf uur alle zware wapens uit de zone van 20 kilometer om Sarajevo te verwijderen. Een anonieme woordvoerder van hét Russische ministerie van buitenlandse maken stelde naar aanleiding van de acties van donderdag dat Rusland meent dat de Servische bom bardementen van de bescherm de zones van de Verenigde Na ties in Bosnië ,,de VN het recht geven opnieuw NAVO-vliegtui- gen in actie te laten komen." Hij zei dit nog voor de bombar dementen van vrijdag. Donderdagmiddag voerden de VN al bombardementen uit op het depot bij Pale, de hoofdstad van de Serviërs. Twee laserge- leide bommen van tussen de 500 en 1000 kilogram vernietig den twee bunkers. In de nacht van donderdag of vrijdag omsingelden de Bosni sche Serviërs in een reactie alle negen wapendepots van de VN in de buurt van Sarajevo. Zij dreigen te schieten op elke VN'er die eruit komt, aldus de Verenigde Naties. Daardoor zitten iets meer dan 150 blauw helmen opgesloten, zo'n hon derd Fransen, 33 Oekraïners en 21 Russen. Tevoren bestookten de Bosni sche Serviërs de door de VN in gestelde beschermde zones in BoSnië. Daardoor vielen alleen al in Tuzla 71 doden en meer dan 150 gewonden, de hoogste tol in Bosnië sinds in februari vorig jaar 68 mensen stierven door het inslaan van een gra naat op een markt in Sarajevo. De beschermde zones in Bosnië zijn Sarajevo, Gorazde, Tuzla, Srebrenica, Bihac en Zepa. Het ministerie van defensie in Den Haag wilde niet zeggen of Nederlandse F16-vliegtuigen, die zijn gestationeerd op de Ita liaanse basis Villafranca, aan de beide VN-operaties hebben deelgenomen. Defensie doet daar geen mededelingen over om de Nederlandse VN- manschappen in Bosnië, met name in Srebrenica, Tuzla en de zogeheten Sapna-vinger, niet onnodig in gevaar te bren gen, aldus een woordvoerder. Paraatheid In tegenstelling tot eerdere be richten van Defensie heeft voor het Dutchbat in Srebrenica niet de hoogste alarmfase ge golden. Het departement liet weten dat donderdagavond al leen de Nederlandse blauwhel men op het vliegveld bij Tuzla in de hoogste staat van paraat heid zijn gebracht vanwege Bosnisch-Servische beschietin gen op de stad. Vrijdagmorgen konden de Nederlandse man schappen in Srebrenica zowel als Tuzla de bunkers weer ver laten. Z1ERIKZEE - Leden van pro vinciale staten van de Zuid- Nederlandse provincies Zee land, Limburg en Noord-Bra bant ontmoeten elkaar op 28 mei tijdens een bijeenkomst in het provinciehuis van Noord- Brabant te 's-Hertogenbosch. Naar verwachting zo'n 150 sta tenleden en leden van de ver schillende colleges van gedepu teerde staten zullen met elkaar van gedachten wisselen en ideeën opdoen over de Zuid- Nederlandse samenwerking. In 1992 spraken de drie provin cies ineen intentieverklaring af nauwer te gaan samenwer ken met het oog op ingrijpende ontwikkelingen op het terrein van het openbaar bestuur en de schaal van de maatschapelijke ontwikkelingen. Daarbij wordt steeds nauwer samenge werkt met de Vlaamse provin cies en Vlaanderen. De samen werking richt zich op projecten op het gebied van de sociaal- economische ontwikkeling, milieu, cultuur, welzijn, ver keer en vervoer en ruimtelijke ontwikkeling: Met name de goede contacten tussen de Vlaamse en Zuid-Nederlandse provincies zijn een belangrijke factor bij de recente verbete ring van de relatie tussen Ne derland en Vlaanderen. AMSTERDAM (ANP) - De kaarten voor de twee concer ten die de Rolling Stones vrij dag en zaterdag in Paradiso in Amsterdam geven, zijn al uit verkocht. Dat heeft Paradiso bekendgemaakt. Om tien uur vrijdagmorgan werd bekendgemaakt dat de kaarten te koop waren bij De Melkweg, waar op dat moment al lange rijen mensen stonden. Ook bij Paradiso, de Stads schouwburg en de Nieuwe Mu ziekhandel in de Leidsestraat hadden zich mensen verzameld in de hoop dat daar de kaarten verkocht zouden worden. AMSTERDAM (ANP) - Voetbalminnend Amsterdam heeft twee vol strekt verschillende gezichten getoond bij het feest dat in de hoofdstad losbarste nadat Ajax in Wenen de Champions League veroverde. Kort na afloop van de finale braken woensdagnacht op en rond het Leidseplein he vige rellen uit, waarbij tachtig mensen gewond raakten en de materiële schade groot was. Een dag later bij de officiële huldi ging van de voetbalhelden was het echter één groot feest, waarbij nauwelijks een wanklank viel. Zowel bij aankomst van het Ajax-gezelschap op Schip hol als bij de ontvangst op het volgestroomde Mu seumplein en later tijdens de feestelijke boottocht door. de Amsterdamse grachten vierden' bijna een kwart miljoen mensen uit zinnig van vreugde samen met de spelers het succes. De politie was, zoals burge meester Patijn beaamde, woensdagnacht niet echt goed voorbereid op de rel len. Donderdag trok Her mandad wel een blik dien ders open: duizend in to taal. Het feest begon donderdag echt toen duizenden toe schouwers het vliegtuig met de voetbalhelden laag zagen overvliegen over de stad. Het toestel maakte op slechts honderden meters hoogte een rondje bovenhel Museumplein. Het vlieg tuig „zwaaide" naar de sup porters door minutenlang boven de uitzinnige massa in de lucht heen en weer te waggelen. Uit zijn dak Bij aankomst op Schiphol ging Louis van Gaal com pleet uit zijn dak. De samba dansend met de moeder van Patrick Kluivert swingde de Ajax-trainer de trappen van het vliegtuig af. Even na vieren arriveerde de bus met spelers op het overvolle Museumplein. Daar ston den mensen al uren op hun idolen te wachten. Het uit gelaten publiek juichte de spelers luidkeels toe Burge meester Patijn reikte Frank Rijkaard de sportmedaille van de stad Amsterdam uit. „Dit is nog maar het begin", zei Louis van Gaal vanaf het podium. Met hem scandeer de de menigte „Ajax, Ajax, Ajax." Patrick Kluivert toonde de cup aan de uitzin nige massa. „Hij is van jul lie hoor." Rijkaard bedank te de fans namens de hele selectie. „Dit is een onverge telijke dag." Ondertussen hield de brandweer de mas sa met spuiten koel. Tien tallen mensen raakten on wel in het gedrang. De poli tie arresteerde slechts een handjevol supporters. Daarna begon rond kwart over zes de rondvaarttocht door de grachten. Talloze bootjes begeleidden de Aja cieden. Er heerste op het water een chaotische druk te. Alles wat varen kon was ook op het water, waaron der waterfietsen en scoo ters. Op bruggen en langs de grachten juichten hordes mensen in rood-wit de voet ballers toe. Gek van feest vreugde sprongen aanhan gers in het water. Op de grachten was er af en toe geen doorkomen aan. Boot jes botsten veelvuldig. De ajacieden lieten zich het grootse onthaal goed sma ken en maakten vreugde dansen. Kluivert stond breed lachend achterop de boot, Danny Blind zoende het publiek toe. Contrast Het contrast tussen het grootse inhuldigingsfeest, en de eveneens grote feest vreugde in Wenen, en de he vige rellen rond het Leidse plein was groot. Bij die on geregeldheden raakten bij na 80 mensen (licht) ge wond, onder wie zes agen ten. Hun verwondingen vallen mee De politie ar resteerde 35 relschoppers, maar verwacht komende week na het zien van video opnames meer arrestaties. De politie wijt de agressie aan buitensporig drankge bruik. AMSTERDAM - Prinses Mar griet opent volgende week vrij dag de zomertentoonstelling van het Koninklijk Paleis Am sterdam: Jacob van Campen, Het Klassieke Ideaal in de Gouden Eeuw. HOOGEVEEN - Een op drift geraakte zeppelin heeft woens dagavond in Drenthe voor cha os gezorgd. De ballon moest de opening van, het hoofdkantoor van een Supermarktketen luister bijzetten. DEN HAAG - Klassieke con certen trekken meer publiek dan popconcerten. Het aantal bezoekers voor popconcerten, musicals of opera's stijgt ech ter sneller dan dat voor klas sieke concerten. Suske en Wiske 'DE BEGEERDE BERG' door Willy Vandersteen Verdorie, dit is een steile HUmiJk lit bi/no in de loojste versnelling 1 Vrijdag 26 mei Haamstede Jubileumconcert gemengd koor Nu met Hope. Nederland se Hervormde kerk. 20.00 uur. Nieuwerkerk Oud papier-inzameling. Con tainerbij gebouw Salem. 18.30- 20.00 uur. Zaterdag 27 mei Zierikzee Rommelmarkt atletiekvereni ging Delta Sport. Onder de Beuze. Vanaf 08.00 uur. Theatervoorstelling in Bro- gum. Zusenzo speelt De Bittere tranen van Petra von Kant van W. R. Fassbinder. 20.30 uur. Kerkwerve Rommelmarkt/bazar. Beatrix- straat. 09.00 tot en met 15.30 uur. Renesse Renessedag. Rond de kerk. 09.00-16.00 uur. Brouwershaven Rommelmarkt. Vanaf 09.00 uur rond de Gereformeerde kerk aan het Bostonplein. Dreischor Zangavond Duivelands Man nenkoor en mannenkoor De Lofzang. Nederlandse Her vormde kerk. 19.30 uur. Maandag 29 mei Zierikzee Raadsvergadering in de raad zaal van het stadhuis. 19.30 uur. Burgh-H aamstede Vergadering adviescommissie financiën. Gemeentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering in stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 30 mei Zierikzee Fietstocht voor senioren. Rou te Pepermolen (25 km). Start sportpark Den Hogen Blok. 13.30 uur. Openbare vergadering Werk groep Ontwikkelingssamen- weerking Zierikzee in de com missiekamer van het stadhuis. 20.00 uur. Brouwershaven Excursie op Grevelingenmeer. Vooraf melden bij WV Brou wershaven. 09.30 tot 13.00 uur. Woensdag 31 mei Zierikzee Start Snelheidscampagne 1995 WN. Stadhuis. 10.00 uur. Paardenmarkt Jaarmarkt Havenplein, Havenpark, Oude Haven. Overdag. Brouwershaven Samenzangavond EO in Sint Nicolaaskerk. 20.00 uur. Zaterdag 3 juni Burgh-Haamstede Rommelmarkt. Rondom Gere formeerde kerk. Vanaf 09.00 uur. Dinsdag 6 juni Zierikzee Bijeenkomst gespreksgroep Ouders van Druggebruikers (OVD). Multifunctioneel Cen trum. 19.30 uur. Zaterdag 10 juni Zierikzee Kinderrommelmarkt. Mr. Breetveltspeeltuin. Vanaf 11.00 Dinsdag 13 juni Zierikzee Fietstocht voor senioren. Rou te Oosterland (26 km). Start zwembad Onderdak. 13.30 uur. Brouwershaven Excursie op Grevelingenmeer. Vooraf melden bij VVV Brou wershaven. 09.30 tot 13.00 uur. Donderdag 15 juni Zierikzee Anywavefestival. Brogum. Van 20.30 tot 23.00 uur. Vrijdag 16 juni Zierikzee Anywavefestival. Brogum. Van 21.00 tot 01.00 uur. Zaterdag 17 juni Zierikzee Anywavefestival. Brogum. Van 13.30 tot 03.00 uur. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2