MEI AKTIE Presentatie eerste CD Bruinisser Visserskoor in volle Concertzaal Inloopdagen op Janneke Dierxschool in Middelburg ~1 Bowlingbaan Renesse en restaurant Le Rabot bestaan vijfentwintig jaar r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE EXTRA VOORDELIG ABONNEMENT HEAD RACKET UNIVERSIE LITE 'Als de zuidwester loeit' Oude Zeeuwse Kerken Motortoertocht Excursies Staatsbosbeheer Samenzang Haamstede COMBIMAGNETRON GROTE KOELKAST li KERAMISCHE KOOKPLAAT VLAKSCHERM AFZUIGKAP Malse Hollandse kipfilet, 1 kilo 10,981 dé krant van schouwen - duiveland! J deurloo Schuithaven 2-4 NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 24 M El 1995 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND DEZE EDITIE BESTAAT UIT 20 PAGINA'S Z1ERIKZEE - De drukte rond de Concertzaal vrij-' dagavond deed al vermoeden dat het 'volle bak' zou worden. In de voorverkoop waren er 400 kaartjes over de toonbank gegaan en alle ingrediënten voor een Schouws avondje uit waren aanwezig: De pre sentatie van de eerste CD 'Als de zuidwester loeit' van het Bruinisser Visserskoor, met medewerking van Oosterlands Fanfare en klederdrachtgroep de Arke. Voorzitter Jaap Huizer toonde zich dan ook verheugd dat er zo veel mensen op dit festijn afge komen waren. Dat de Concert zaal in Zierikzee was gekozen voor dit Bru's evenement, was om de centrale ligging ervan op het eiland. De voorzitter heette in het bijzonder de zes burge meesters van Schouwen-Duive- land hartelijk welkom. Zij wa ren door het visserskoor uitge nodigd om als eersten de CD in ontvangst te nemen. Het 63 man tellende koor, ge kleed in blauw-wit gestreepte kiel, blauwe broek, schip perspet op, klompen aan en om de hals een blauw-wit ge bloemde zakdoek, begon met het eigen welkomstlied. Jaap Huizer, die bij het optreden de liedjes van commentaar voor zag meende: „Over vrouwen, de zee en de liefde zijn in de loop van de tijd waarschijnlijk de meeste liedjes geschreven en generaties lang gaan deze oud- Hollandse liedjes al mee. De vrouw en de zee, beiden zijn ze aanlokkelijk voor de zeeman en allebei even onpeilbaar." Tranen Dirigent Jaap Knuist beklom zijn 'schavotje' en daar schal den de bronzen stemmen door de Concertzaal. De liederen Bruinisser Vissersvrouw, Ke telbinkie, Zeeman oh Zeeman, Op de sluizen van IJmuiden, De Zuiderzee-Ballade en Als de Zuidwester loeit. Daarbij móésten de vrouwen in het pu bliek wel een traantje wegpin ken. De eenzame uren van vissers- en zeemansvrouwen worden erin bezongen. De nachten dat ze met hun kroost alleen zijn en weten dat vaderver weg op zee is om het brood voor vrouw en kinderen te verdienen. „Als de zuid wester loeit kan ik des nachts niet slapen over vissers, die in de ziedende golven 's nachts als een speelbal van de natuur de strijd moeten aan binden met de elementen. Zachtjes zingen de mannen van het visserskoor: „Dan bid ik in stilte voor die vissers ginds op zee Burgemeester A. Vogelaar dankte namens zijn collega's voor deze bijzondere uitnodi ging. „Bruinisse en trouwens heel Schouwen-Duiveland mag trots zijn op het koor. Het is een culturelè verrijking voor het eiland en mijn collega's en ik zijn zeer erkentelijk dat we jullie eerste CD in ontvangst mogen nemen. Bru bewijst op deze wijze weer eens dat het een uniek dorp is." Aan het eind van de presentatie kregen het koor, de fanfare en de klederdrachtgroep een staande ovatie. „We want more" is geen Bru's maar de roep om meer gaf het bestuur de gedachte in om hier wellicht een jaarlijks evenement van te maken. Aan Jaap Huizer de vraag waar het plotselinge suc ces aan te danken is. Hij meent: „Het is het stukje her kenbaarheid in de muziek, veel van onze fans hebben met het water te maken, gevoelens van angst om degene die op zee is, het verdriet van het afscheid, het is allemaal zo herkenbaar voor de mensen." Een me vrouw uit Dreischor voegt er aan toe: „Het zijn die man nenstemmen, die klinken door tot diep in je hart." Het Bruinisser Visserskoor is binnenkort weer te beluisteren op Bruniversails in Bruinisse. Het Bruinisser Visserskoor presenteerde afgelopen vrijdag de eerste CD. (Foto: Joop van Houdt). MIDDELBURG - De vrouwenvakschool Janneke Dierx in Middelburg geeft op de woensdagen 14 en 28 juni informatie over de opleidingen die deze school te bieden heeft. Deze vinden respectievelijk plaats van 9.30 tot 12.00 uur en van 20.00 tot 21.30 uur. De Janneke Dierxschool geeft onder meer opleidingen op het gebied van techniek, admi nistratie, commercie en infor matica. De duur van deze oplei dingen varieert van zes maan den tot twee jaar. Momenteel zijn of gaan er in dit studiejaar acht opleidingen van start. Om zoveel mogelijk tegemoet te komen aan de specifieke om standigheden waaronder her- intreedsters hun opleiding vol gen (de zorg voor kinderen en het huishouden) lopen de schoolvakanties, lestijden en lesdagen zoveel mogelijk syn chroon met die van de basis scholen. De leerlingen worden tijdens de opleiding voorbe reid op het leren combineren van de thuissituatie en het ver richten van betaald werk. Ver der wordt men met behulp van communicatie- en sociale vaar- digsheidtrainingen voorbereid op de werksituatie. Stages De stage vormt een belangrijk onderdeel van de opleiding. Deze vindt aansluitend op de opleiding plaats en duurt meestal drie maanden. Daar naast is er een praktijk verken ning, worden er excursies geor ganiseerd en gastdocenten uit genodigd. Een prettige bijeenkomst bij de Janneke Dierxschool is de regeling voor kinderopvang in de leeftijd van 0 tot 12 jaar. De kosten hiervoor worden gro tendeels betaald door de over heid. De eigen bijdrage wordt vastgesteld aan de hand van het inkomen. Naast deze beroepsgerichte dagopleidingen verzorgt de vrouwenvakschool ook korte cursussen en trainingen die, in tegenstelling tot de beroepsop leidingen, ook toegankelijk zijn voor mannen. De Janneke Dierxschool is één van de negen vrouwenvakscho len in Nederland en bestaat al weer tien jaar. De school wordt gefinancierd door het Regio naal Bureau Arbeidsvoorzie ning, het Europees Sociaal Fonds, de Provincie Zeeland, werkgeversfondsen en bedrij ven. Wie belangstelling heeft voor een opleiding kan hiermee ken nis komen maken op de ge noemde inloopdagen. De Jan neke Dierxschool is gevestigd aan het Molenwater 97 in Mid delburg. Voor meer informatie: telefoon 01180-23518. met de gebouwen boven. De brandweer heeft toen door er water op te spuiten de vloer door tegendruk weer op zijn plaats gekregen en is alles ge lukkig goed afgelopen. De vloer is daarop snel ver zwaard." De gemeente gaf gemakkelijk toestemming voor de bouw van de bowlingbaan, want men was blij dat er weer een slechtweer- voorziening bij gekomen was. Tbn: „We hebben er meteen een biljartzaal bij gemaakt met daarin, ook weer als eerste in Zeeland, een snookertafel. Naast de bowlingbaan kwam restaurant Le Rabot, dat is Frans voor: De Schaaf. Onze overbuurman stopte met zijn timmermanszaak en ik kreeg zijn oude schaven. Die hebben we aan de wand gehangen en de zaak ernaar vernoemd. In die tijd is de bowlingclub de Countryclub opgericht." In de tussentijd heeft Ben Suk kel de bar overgenomen en zwaait chef-kok Joh an Wisman de scepter over de keuken van Le Rabot. In de feestmaand juni biedt Le Rabot zijn gasten vanwege het zilveren jubileum een driegan gen diner en één uur bowlen aan voor de prijs van negentien gulden. Bovendien kan men in de ijssalon voor vijf gulden ge nieten van een voortreffelijke ijscoupe. Advertentie ZIERIKZEE - Op initiatief van de stichting Oude Zeeuwse Kerken wordt zaterdag 10 juni een excursie gehouden naar de Sint Gertrudiskerk in Geer- truidenberg en de Grote Catharina- of Catharijnekerk in Heusden. Ook worden beide stadjes na der bekeken. De bus waarmee de reis wordt gemaakt vertrekt vanuit Vlissingen, Middelburg en Goes. ZIERIKZEE - Op donderdag 25 mei, Hemelvaartsdag, wordt de motortoertocht Deltarit ge houden. Het gaat om een ini tiatief van de Koninklijke Ne derlandse Motorrijders Ver eniging. De deelnemers kunnen kiezen uit drie routes, waaronder een tocht van 120 kilometer die hoofdzakelijk door Zeeland voert. De Deltarit gaat van start vanuit De Raayberg in Bergen op Zoom, waar belang stellenden zich van 10.00 tot 13.45 uur kunnen laten in schrijven. Kuipersweg 23-25 Middelburg Q\ De Rolerij 9-11 Burgh-Haamstede mSl 01180-26649 zorgzame verhuizers O sinds 1886! \J O z N "D X DC ZIERIKZEE - Dauwtrappen met de boswachter, vo gels kijken, wandelen, fietsen of varen. Staatsbos beheer heeft voor het komende seizoen weer veel ac tiviteiten op het programma staan. Vanaf nu komt de natuurliefhebber weer volop aan zijn of haar trekken. In Zeeland is een aantal aan trekkelijke excursies te volgen. In Middelburg kan men met Staatsbosbeheer op stap in het Deltagebied: eeuwenoude bos sen op Walcheren, jonge bossen om Het Veerse meer of graslan den tussen duin en dijk. Van mei tot en met juli kan men iedere dinsdag- en vrij dagavond om 19.00 uur mee op excursie in de Meeuwenduinen op Schouwen. De excursie wordt geleid door de Natuur- en-Vogelwacht Schouwen-Dui veland. Voor informatie en op gave kan men terecht bij de VW in Haamstede, telefoon 01115-1513. Een vaartocht naar en excursie op de Haringvreter (Veerse Meer) is mogelijk van mei tot en met september. Iedere woensdagmiddag kan men mee van 14.00 tot 17.00 uur. Voor meer informatie en opgave: fir ma Dijkhuizen, telefoon 01184- 19367, Op een zij-arm van het Veerse Meer zijn kano-natuurtochten onder leiding van een gids te maken. Deze tochten worden gehouden op 3 en 17 juni, 1, 15 en 29 juli en op 12 augustus en duren van 10.00 tot 13.30 uur. Voor informatie en reserverin gen: Kanocentrum Veerse HAAMSTEDE - De jaarlijkse serie maandagavondzang in de Gereformeerde kerk in Haam stede gaaat maandag 10 juli van start met medewerking van Fred Mann op panfluit en Harry Hamer op orgel. De organisatie en de leiding van de samenzangavonden is in handen van Jan van den Driest. Na de eerste zangavond zijn er nog samenzangavonden op 17, 24 en 31 juli en 7, 14 en 21 augustus. De aanvang is steeds om 20.00 uifr. Advertentie SUPER LUXE SET t.w,v. f6000.- Bij aankoop van een complete keuken of de helft van de geld waarde als extra korting ROTTERDAM: STADIONWEG 41a - 010-4834441 OUD-BEYERLAND: BURG. D BROEKMANLN 2 - 01860-21066 Meer, Europagaai. Tfelefoon 01198-1609. Tenslotte zijn er nog verschil lende tochten te maken in de maand juni: op 3 juni, van 10.00 tot 13.00 uur een vaartocht over het Krammer-Volkerak met een bezoek aan de Helle gatsplaten (aanmelden bij Staatsbosbeheer Klaaswaal, boswachter R. van Loo, tele foon 01864-3692). Op 3 en 6 juni is er van 14.00 tot 17.00 uur een orchideeënwandeling met kof fie en Zeeuwse bolus over de Schotsman (Veerse Meer) Aan melden en informatie bij Cam ping De Schotsman, telefoon 01107-1751. Op 10 juni is er vanaf 16.00 uur een rondvaart over het Veerse Meer en aansluitend een mos selmaaltijd aan boord. Tijdens de tocht vertelt de boswachter over de omgeving en tevens is er een korte excursie over de Haringvreter (opgave bij Dijk huizen). Een wandeling over het orchideeëngrasland kan men maken op 14, 16, 17, 21 en 23 juni. Rond 9.30 uur wordt gestart met een kopje koffie. De wandeling duurt van 10.00 tot 13.00 uur en gebeurt onder leiding van de boswachter. Aansluitend volgt een pick nick. Aanmelden en informatie op Camping de Schotsman. Advertentie Originele boerenachteriiam, 100 gram 2,49 C)heesmee$tei 1 II 1 VERSMAN i i f i 1 1 1 1 Geldig t'm zaterdag 27 mei. Schelphoekstraat 1-3, Zierikzee, tel. 01110-16570 Als u in de maand mei een abonnement neemt ol A/*htc XOC fifl op de Zierikzeesche Nieuwsbode betaalt u wICvi I lO J vv/jw v voor de eerste drie maanden. Daarna betaald u f 48,50 per kwartaal bij een abonnement met automatische afschrijving of u kiest voor een van onderstaande betaalwijzen. kwartaalabonnement kwartaalabonnement met autom.afschr. a jaarabonnement a jaarabonnement met autom.afschr. a JA, ik wil zo'n extra voordelig abonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode. Ik betaal nog niet maar wacht eerst uw bericht af. Dhr./Mevr f 51,- f 48,50 f 192,50 f 182,50 naam adres postcode telefoon Bij automatische afschrijving ui bank/gironummer vermelden: handtekening: 2Z Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie DQ Antwoordnummer 12 4300 VB Zierikzee Ton Rijstenbil, Ben Sukkel en chef-kok Johan Wisman (v.l.n.r.) restaurant Le Rabot. (Foto: Joop van Houdt). RENESSE - „Mijn vader wilde overal altijd het eer ste mee zijn," mijmert Ton Rijstenbil uit Renesse over zijn vorig jaar overleden vader, „we hadden dan ook als eersten hier in de regio een bowlingbaan en een snookertafel." Inmiddels bestaat de bowling baan Renesse en restaurant Le Rabot alweer 25 jaar. En dat zal niet ongemerkt voorbij gaan. Ton werkte toen hij van school kwam eerst een tijdje bij zijn vader in de exclusieve groente zaak in Den Haag. Toen de con- voor de Bowlingbaan Renesse en currentie scherper werd gingen ze over o$ een supermarkt. „Dat was nou echt niets voor mij, we moesten toen nog alles zelf afwegen en verpakken en daar had ik toch een hekel aan." Zijn vrouw had camping Schouwen gekocht in Renesse en daar ging Tbn toen in de kantine werken. Al gauw werd het een café, alom bekend als café de Bariton. „Kort daarop is mijn vader ook naar Schou wen gekomen," aldus Ton. „We zijn toen samen bar de Coun tryclub begonnen, met daar naast de ijssalon. We waren ook weer de eersten, die elke nacht tot twee uur open moch ten zijn, dat had je toen nog nergens." Rijstenbil senior, hij was Zeeuw van geboorte ging in Den Haag al vaak naar de bow lingbaan. Dat was de eerste, die in Nederland gebouwd was. In zijn bar werd toen een na maak bowlingbaantje neerge zet, eigenlijk meer een kermi sattractie. Toen echter werd er al een clubje opgericht van bowlingliefhebbers. Vloer „Op een gegeven moment wil den we het toch wat professió- neler aan gaan pakken," ver telt Tbn, „we hebben toen be sloten om de bowlingbaan met het restaurant neer te zetten, op de bovenverdieping. In het pand waar de familie Hart van het transportbedrijf het woon huis heeft gehad. Daaronder zette toen tegelijkertijd de ei genaar van Funhouse zijn be drijf op. Bij de bouw daarvan is er nog paniek uitgebroken, omdat de vloer door het grond water naar boven werd gestuwd. Er was een verkeerde bereke ning gemaakt en wij zaten er

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1