Ajax klaar voor finale Alles mag, maar politie bepaalt wel de grenzen De spelers van Ajax Van Vossen begint op de bank Rijkaard herstelt goed DINSDAG 23 MEI 1995 NR 25777 9 DEN HAAG (ANP) - Ajax en AC Milan brengen woensdag 24 mei in Wenen tijdens de finale van de Champions League tal van gerenommeerde spelers- in het veld. De gemiddelde leeftijd van de Italianen (28 jaar) is aanmerkelijk hoger dan die van de Amsterdammers (ruim 23 jaar) en dat betaalt zich uit in ervaring. Terwijl Ajax-trainer Louis van Gaal de laatste jaren een bijna volledig nieuwe ploeg op bouwde, beschikt collega Fabrio Capello al jaren lang over een min of meer vaste groep met bij voor beeld Baresi, Costacurta, Maldini, Massaro en Al- bertini. Edwin van der Sar, 29-10-1970, doelman. Verdrong Stanley Menzo in maart 1993 uit het doel na diens blunder in de kwartfinale van het UEFA- bekertoernooi tegen Auxerre. Van der Sar is sindsdien onom streden, rustig en bijna nooit op een fout te betrappen. In Oranje inmiddels vaste reser vedoelman, die mogelijk zijn debuut maakt op 7 juni tegen Wit-Rusland. De Goey is ge blesseerd. Michael Reiziger, 2-5-1973, ver dediger. Een van de verrassin gen bij Ajax dit seizoen. Was eerder uitgeleend aan Volen- dam en FC Groningen, maar speelde onder Van Gaal opeens als rechtsachter en haalde zelfs het Nederlands elftal. Is met Van der Sar de enige speler die tot nog toe alle competitiedu els alsmede wedstrijden in de Champions League van de eer ste tot de laatste minuut speel de. Danny Blind, 1-8-1961, verdedi ger. De aanvoerder en oudste speler van het elftal. Blind speelde zeven seizoenen voor Sparta alvorens Johan Cruijff hem in 1986 naar Ajax haalde. Miste de Europese finale van 1987 tegen Lok Leipzig door een blessure en kreeg een jaar later een vroege rode kaart in de eindstrijd tegen KV Meche- len. Blind en Frank de Boer zijn de enige spelers van het huidige basiselftal die drie jaar geleden de UEFA-beker wonnen ten koste van Torino. Frank Rijkaard, 30-9-1962, ver dediger. Meest gelouterde spe ler van Ajax, wiens loopbaan nog maximaal twee wedstrij den omhelst. De finale tegen Milan, de club waarmee hij vijf seizoenen triomfen vierde, is zijn afscheid van het interna tionale voetbal dat niet mooier had kunnen zijn. Rijkaard keerde vorig seizoen terug naar Ajax en behaalde afgelopen weekeinde zijn vier de titel in successie: twee met Milan, twee met Ajax. In de competitie treft Rijkaard al leen nog FC Twente. Frank de Boer, 15-5-1970, ver dediger. Sinds zijn prille jeugd bij Ajax, heeft sinds zijn de buut in het seizoen 1988-89 al meer dan 200 wedstrijden ge speeld voor de landskampioen, hetgeen erg veel is voor een speler van 25. Wil recordinter national van Nederland wor den, staat inmiddels op 36 caps. Miste in de competitie geen wedstrijd, in de Champi ons League de tweede ontmoe ting tegen Bayern München door een schorsing. Scoorde ne gen keer in de eredivisie en twee keer in de Champions League, vooral dank zij zijn fantastisch genomen vrije trappen. Ronald de Boer, 15-5-1970, aan valler/middenvelder. Was dit seizoen afwisselend midden velder, op eigen verzoek, en aanvaller. Kreeg als cen trumspits veel kritiek op zijn lage aantal doelpunten. Debu teerde nog eerder dan twee lingbroer Frank in Ajax I, maar de doorbraak liet langer op zich wachten. Werd in 1991 verkocht aan FC Twente, maar Van Gaal haalde hem ander half jaar later terug voor de drievoudige prijs. Is de huidige voetballer van het jaar in Ne derland. Jari Litmanen, 20-2-1971, aan valler/middenvelder. De num mer tien van Ajax. De Fin was zijn eerste seizoen bij Ajax nog reserve, achter Dennis Berg kamp. Na diens vertrek naar Inter won hij de strijd om de positie van schaduwspits" van de Deen Petersen en ein digde hij als eerste op de top- schutterslijst met 26 doelpun ten in de vorige competitie In de huidige jaargang had hij 17 keer succes en scoorde hij 6 maal in de Champions League. Hij is de eerste,Fin in de finale van het toernooi der landskam pioenen. Edgar Davids, 13-3-1973, mid denvelder. Afkomstig uit de ei gen opleiding. Maakt zijn prachtige techniek onderge schikt aan het systeem van snelle balcirculatie bij Ajax. Klein, maar fel en vol drift. Was de enige Ajacied die dit seizoen de rode kaart kreeg. Opende de score in de bekerfi nale van 1993 tegen Heeren veen. Onderging drie maanden geleden een operatie aan het linkeroog, maar was sneller dan verwacht terug. Clarence Seedorf, 1-4-1976, middenvelder. Maakte bijna drie jaar geleden zijn debuut in het eerste van Ajax, als 16- jarige, maar heeft dit seizoen een vaste plaats. Kan op alle plaatsen van het middenveld uit de voeten, doch ook op de positie vón Rijkaard achterin. Heeft een sterk lichaam, feillo ze techniek en verwoestend schot. Is sinds december, toen hij debuteerde tegen Luxem burg, een vaste kracht in Oran je. Staat in de belangstelling van Spaanse en Italiaanse clubs. Finidi George, 15-4-71, aanval ler. Finidi, Petrov en Mrkela mochten zich in de zomer van 1993 bewijzen tijdens een stage bij Ajax. Van Gaal besloot Fi nidi aan te trekken en de Nige- riaan bleek een gouden aan koop. De pas 24-jarige Finidi, wiens naam zonnige toekomst betekent, is nooit meer uit de basis weggeweest. Koppelt zijn prachtige techniek aan snel heid, werklust en een weg draaiende, klassieke voorzet. Met de nationale ploeg van Ni geria won hij al het Afrikaans kampioenschap en nam hij deel aan het WK in de Verenig de Staten. Nwankwo Kanu, 1-8-1976, aan valler. Lange, sensationele spits met grote voeten, maat 45/46.' Onvoorspelbaar in zijn acties. Kwam bij Ajax na het voor Nigeria succesvol verlo pen jeugd-WK in Japan. Maak te vooral in de maanden fe bruari en maart belangrijke doelpunten voor Ajax. Danny Blind, aanvoerder van Ajax. (Archieffoto). Patrick Kluivert, 1-7-1976, aan valler. Topschutter van Ajax in de huidige competitie met achttien, doelpunten, hoewel hij relatief weinig speelde. Kluivert, die qua voetbal iets heeft van Van Basten, was vo rig seizoen nog lid van de A- jeugd. Mede omdat de Brazili aan Ronaldo voor PSV koos, kreeg hij een kans van Van Gaal. Debuteerde inmiddels ook in Oranje. Mare Overmars, 29-3-1973, aan valler. Speelt meestal als linksbuiten bij Ajax, maar kan zich ook goed redden op de rechterflank. Is links- en rechtsbenig en zeer snel. Voor zet laat wel eens 'te wensen over. Gekocht van Willem II. Had dit seizoen voor het eerst in zijn bliksemcarrière een be hoorlijke terugval. Scoorde tij dens zijn debuut in Oranje, in Utrecht tegen Turkije, na vier minuten. Peter van Vossen, 21-4-1968, aanvaller. Via de amateur? van Vlissingen, Beveren en Ander- lecht bij Ajax beland, als duur ste aankoop van de huidige se lectie. Speelt bij Ajax vrij on gelukkig, is, meestal reserve. Typerend is zijn nooit versa gende gedrevenheid. Ondanks plaats op de bank bij Ajax bij na altijd opgenomen in de se lectie van Oranje. Miste het EK van 1992 door trombose in de arm, maar maakte in de aan loop naar het WK van 1994 de belangrijkste doelpunten van het Nederlands elftal. John van den Brom, 4-10-1966, middenvelder. Is in twee jaar bij Ajax niet echt doorgebro ken, hoewel hij vorig seizoen vrij veel speeltijd kreeg en in de huidige jaargang als vervan ger van Litmanen belangrijke doelpunten maakte tegen Vi tesse, NEC en FC Utrecht. Speelde nog geen minuut in de Champions League. Twijfelt over toekomst. Blijven bij Ajax of niet? kiende positiespel probeert Ajax bovendien zoveel moge lijk persoonlijke duels te ver mijden. Scheidsrechter De vraag is ook hoeveel de scheidsrechter toelaat. Wat dat betreft heeft Van Gaal niet al te veel vertrouwen in de Roemeen Craciunescu die hij blijkbaar te licht vindt voor het karwei. Zoals de Belg Van den Wijn- gaert vorige week de Italiaanse confrontatie niet aankon. Da vids: ,,Ik denk dat Milan de messen geslepen heeft." Tijdens de training van maan dag, voor de gelegenheid in het stadion in plaats van ernaast, had Van Gaal ongezonde span ning gezien, althans in het be gin. „Ér werden zo veel ballen verkeerd gepasst. Er was geen weerstand, geen wind, de tem peratuur was goed, het veld was juist gemaaid, ja het veld was het beste van de wereld, niets stond de spelers in de weg goede passes te geven. Toch ge beurde dat niet." Pas later ging het beter, het positiespel met name, en dat is heilig bij Ajax. De spanning was opeens ge zond. groep problemen kan veroorza ken. „Helemaal gerust ben ik daar niet op", geeft Damen aarze lend toe. „We houden rekening met enkele tientallen suppor ters die zonder kaartje op stap gaan." Ajax en AC Milan heb ben elk 17.500 toegangsbewij zen gekregen. Daarnaast zijn 8.000 kaarten beschikbaar ge steld voor de sponsors van de Champions League en 6.000 voor de Oostenrijkse voetbal fans. Ook de kaartverkoop aan die laatste groep is aan strenge banden gelegd. Maximaal vier kaarten per persoon en met verplichte registratie. Daar door is het vrijwel uitgesloten dat zwarte kaarten op de markt komen. Los daarvan, de Oostenrijkse politie kondigde al aan hard op te treden tegen de zwarte handel. AMSTERDAM (ANP) - De trai ning van Ajax was bijna afge lopen en trainer Louis van Gaal vroeg aan Frank Rijk aard hoe het met hem was ge gaan. De voetballer knikte en zei: „Goed". De deze week meestbesproken knie van de Nederlandse velden herstelt naar behoren. Rijkaard trainde maandag voor het eerst met de groep mee sinds hij een paar weken geleden een knieband in het linker gewricht verrekte. Over de maandagse sessie kon Van Gaal alleen tevreden zijn. „Frank had toch twee weken niets gedaan. Met de groep trainen is toch weer anders dan individueel. Je rent en keert, zonder dat je je daarvan be wust bent." De 32-jarige Rijkaard neemt deze week afscheid als voetbal ler. Peter van Vossen speelde nog geen minuut met Ajax in de Champions League. (Foto: Joop van Houdt). WENEN (ANP) - Tot op heden speelde Peter van Vos sen nog geen minuut in de Champions League. Het zullen er dit seizoen in ieder geval geen negentig worden. Louis van Gaal houdt de Zierikzeeënaar zo als verwacht, hoogstwaarschijnlijk op de bank. De opstelling van Ajax is bekend. Althans, voor Van Gaal. Pas woensdag maakt hij de ploeg echter we reldkundig. Dat is gebruikelijk bij hem. De wed strijd wordt uitgezonden op Nederland 2. Ajax staat voor mooi, aantrek kelijk voetbal dat de harten van de fans soms doet over- slaan. Voor één keer. echter is de club metr-wè relöfaam tevre den met winnen alleen; woens dag, tijdens de finale van de Champions League tegen AC Milan. Trainer Van Gaal: „Ik hoop dat we winnen. Als dat met mooi spel gebeurt, is dat meegenomen. Voor deze ene keer is winnen zonder mooi spel ook genoeg." En midden velder Edgar Davids: „Ik te ken voor een superslechte wed strijd die we met 1-0 winnen." Ook Ajax ontkomt niet aan de wet van de finale, die alleen leuk is als na het laatste fluit signaal de beker in de handen rust, of die nou grote oren heeft of niet. De beker van woensdag heeft de grootste oren van alle maal. Veel Europese ontknopingen van de laatste jaren waren nau welijks om aan te zien, hoewel de 4-0 van AC Milan vorig jaar tegen Barcelona een uitzonde ring was. Voor een keer mag het woensdag ietsje minder zijn, ook bij Ajax. Van Gaal herinnerde maandag aan de door Oranje verloren finale van het wereldkampioenschap 1974, toen de wereld de mond vol had van het Nederlandse totaalvoetbal, maar Duitsland wel wereldkampioen werd. Wim Rijsbergen, tegenwoordig trainer van Volendam, was toen één van de verliezers en dat doet na ruim twintig jaar nog pijn. „Ben je belazerd", antwoordt hij op de vraag of een mooi kijkspel woensdag belangrijk is. „Finales zijn geen .wedstrijden waar je gezel lig naar toe gaat." Dat telkens weer duizenden toestromen naar het stadion en miljoenen aan de buis geplakt zijn, komt meer door de spanning, chau vinisme en verwachtingen die .Voetbal',' nou éénmaal ontlokt aan het volk. Voorzichtigheid Rijsbergen verwacht ook bij Ajax voorzichtigheid. Libero Blind zal heus niet ver voor zijn verdediging voetballen, zoals hij in partijtjes tegen MVV of Go Ahead Eagles naar hartelust kan doen. En tegen stander Baresi al helemaal niet, dat staat wel vast. Misschien dat het voetbal van Ajax, als weinig andere clubs in het internationale voetbal altijd met drie aanvallers, na volging vindt buiten de lands grenzen. Zeker bij succes. Van Gaal waarschuwde echter de wereld alvast dat daarvoor ho ge kwaliteit nodig is bij spelers en trainers. De vorige Europese finales in de maand mei (Zaragoza-Arse- nal en Parma-Ju vent us) waren ordinaire schaafpartijen, met 21 gele kaarten in drie duels. Rijsbergen, donderdag met zijn Volendam zelf in de beker finale tegen Feyenoord te be zichtigen: „Je zag zelfs dat Vi- alli, een creatieve speler toch, bijna het hoofd van een ander van de romp afschopte." Van Gaal bekeek alleen de tweede partij Juventus-Parma en vond het jammer dat de late re landskampioen niet won we gens de aanvallende bedoelin gen van Juventus. Tegen Milan verwacht hij een duel op het scherpst van de snede, geen schoppartij. Door het uitge- Spanning Even heeft Van Gaal slechts last van spanning, vertelde hij. Woensdag, in een korte periode voor de wedstrijd. „Dan heb ik mijn werk gedaan en ander half uur niets te doen. Dan moet je afwachten hoe het uit pakt, hoewel je in de wedstrijd nog wel iets kunt bijsturen. Dat uurtje is het vervelendst." Opstellingen Waarschijnlijk start Ajax woensdag om 20.30 uur in het Ernst-Happelstadion van We nen met de volgende elf spe lers: Van der Sar; Reiziger, Blind, Rijkaard en Frank de Boer; Seedorf, Litmanen en Davids; Finidi, Ronald de Boer en Overmars. Op de bank zit ten dan Kanu, Kluivert, Van Vossen, Bogarde en reserve- doelman Grim. De .eerste drie zijn aanvallers. Van den Brom, mee als zeventiende man, moet in het geval iedereen fit blijft op de tribune plaatsnemen. AC Milan speelt vermoedelijk als volgt: Rossi; Panucci, Bare si, Costacurta en Maldini; Bo- ban, Albertini, Desailly en Lentini; Savicevic en Simone. Lentini is de laatste weken in blakende vorm en heeft zich waargemaakt voor een plaats in de basis. Donadoni is zijn mogelijke vervanger. Hard optreden AMSTERDAM (ANP) - Vrijheid, blijheid. De kleine twintigduizend Ajax-supporters die per vliegtuig, bus of eigen vervoer richting Wenen trekken, hebben volkomen de vrije hand ook zelf een feest te maken van Ajax-AC Milan, het onverbiddelijke klapstuk van het voetbalseizoen. De Weense politie weigert op voorhand met tal van vrijheidsbeperkende maat regelen de Nederlandse en Italiaanse voetbalfans te behandelen als vee. Integendeel: de Oostenrijkse hoofdstad is ook woensdag het Wenen zoals Nederlandse va kantiegangers dat kennen. In clusief historische en muzikale bezienswaardigheden, maar ook met tapperijen op vrijwel elke hoek van elke straat, waar de kraan gewoon, alsof er niets aan de hand is, van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat openstaat. Nederlandse en Italiaanse sup porters zijn overal welkom. De Weense politie onderneemt zelfs geen enkele activiteit bei de groepen voetbalfans voor de finale fysiek uit elkaar te hou den. Pas in het roemruchte Ernst-Happelstadion wordt een strikte scheiding aange bracht tussen supporters van Ajax en die van AC Milan. Lieverdjes „Alles kan en alles mag. Dat is het uitgangspunt van de Ween se politie. Maar dat alles wel tot een bepaalde hoogte", zegt Theo Damen, voetbalcoördina tor bij de Amsterdamse politie. Met zes collega's begeleidt hij de Ajax-supporters. Als voor bereiding daarop is hij al een keer naar Wenen gevlogen om werkafspraken te maken met zijn Oostenrijkse collega's. Af spraken die vrijwel dagelijks, maar dan telefonisch, worden verfijnd. Damen, ook bij de /.lieverdjes" van de beruchte F-side van Ajax een bekende verschij ning: „Om alle misverstanden te voorkomen: de politie in Oostenrijk is streng. Minder tolerant dan wij in Nederland gewend zijn. Zodra het ook maar even misgaat, zal de Weense politie hard ingrijpen. Met vaak stevige gevolgen, want ook in Oostenrijk steekt het recht zo in elkaar dat opge pakte supporters er niet blind van uit moeten gaan dat zij snel worden vrijgelaten. Ook daar kan het misschien wel een paar dagen, of zelfs nog langer duren voordat ar restanten weer naar huis mo gen." De Amsterdamse politie man refereert aan de twaalf Ajax-supporters die, ook tot zijn eigen verbijstering, na de halve finale Bayern München- Ajax wekenlang achter slot en grendel zaten in een Zuidduitse gevangenis. Spelregels De spelregels van de Weense politie zijn duidelijk: in de bin nenstad geen verdovende mid delen, messen, boksbeugels en vuurwerk, en binnen het sta dion geen alcohol, vuurwerk, kettingen, messen, vlaggestok- ken en voorwerpen waarmee kan worden gegooid. Bij de di verse ingangen van het Ernst- Happelstadion wordt daar streng op gecontroleerd. Het Ajax-legioen gaat met 160 bussen en 33 vliegtuigen, waar onder zeven kleine privé- toestellen, naar Wenen. Slechts een beperkt aantal supporters komt op eigen gelegenheid naar de Oostenrijkse hoofd stad. Damen: „De bulk komt pas woensdag aan. Al om zeven uur 's ochtends landen de eer ste toestellen in Wenen. De bus sen, die in totaal vanuit 26 plaatsen in Nederland vertrek ken, reizen dinsdagavond af en arriveren woensdagmiddag rond twee uur in Wenen. Ajax zet 62 stewards in om de bussen die vanuit Amsterdam vertrek ken te begeleiden." Ajax wordt in V/enen gesteund door zo'n 20.000 supporters. Onder hen, ook enkele fans van Peter van Vossen. (Foto: Joop van Houdt). De Amsterdamse politie hoopt vurig dat het aantal supporters dat op goed geluk zonder kaartje naar Wenen is gereisd tot een minimum beperkt is ge bleven. Ibmeer omdat juist die

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 9