Parachutisten, lasershow en reddingsdemonstratie in Bru dichters Frivole kantjes en versiersels onnodig voor arbeidersmeisjes streeknieuws Gevarieerd programma Bruniversails ff Kerkdiensten voor Hemelvaartsdag Werk aan de weg 0) Expositie Nuttige handwerken in Burghse Schoole A i i i 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Om 17.00 en 19.00 uur verzorgt de Koninlijke Marine demonstraties. Getoond wordt het redden van drenkelingen met behulp van een helikopter (Foto: Audio Visuele dienst Koninklijke Marine). BRUINISSE - Twee dagen lang - vrijdag 26 en zaterdag 27 mei - staat Bruinisse bol van de activiteiten tij dens de editie 1995 van Bruniversails. Vrijdag gaat het programma, als de weergoden mee willen werken, van start met een spectaculair optreden van vier parachutisten van het Korps Commando Troepen uit Roo sendaal. Verder staat onder meer een reddingsdemonstratie met helikopters en een Laser-show op het pro gramma. De opening door de para's staat gepland voor vrijdagmorgen 10.00 uur bij de Vissershaven. Vanaf 10.30 uur kan men te recht bij de kermisattracties op het havenplateau en is de Bru- se schooljeugd te vinden op de snuffelmarkt aan de Korte Ring. Op het Kerkplein staat een kleine kunstmarkt opge steld. Nieuw in het programma van Bruniversails zijn de windsurf- In 1878 kregen de nuttige hand werken voor meisjes een plaats op het leerplan. Het was onder deel van de campagne de kwa liteit van het gezinsleven van de arbeidende klasse te verbe teren. De gedachte erachter was dat de welvaart van een ar beidersgezin zou toenemen met het vergroten van de bedreven heid van de huisvrouw in handwerken. Met het opnemen van handwer ken in het onderwijs, moesten er natuurlijk ook mensen zijn die de scholieren konden on derwijzen. Wat er op de oplei ding van onderwijzeressen aan handwerk onderricht werd is te zien in een grote vitrine. Nachthemden, onderjurken, haak- en borduurwerk en fri- volité. Het handwerk is in veel variëteiten en maten te zien. Op sommige stukken is ook het behaalde cijfer te zien. Dit werd er met potlood opgeschre- wedstrijden bij paviljoen Meerzicht aan de Grevelingen- dam. Voor de eerste keer wordt gestreden om de Van Bellen Surfing Cup. De belangstelling voor de surf wedstrijden is groot onder de surfers. Er heb ben zich nu al meer dan 100 deelnemers gemeld, waaron der een aantal professionals. Nu al staat vast dat er vanwege die grote toeloop niet alleen vrijdag maar ook zaterdag ge ven in een schaal van één tot zes. De kledingstukken en proef lapjes dateren uit het begin van de twintigste eeuw; zo rond 1910. Ze zijn beschikbaar gesteld door het Nationaal Schoolmuseum in Rotterdam. „Achteraf gezien had dat niet echt nodig geweest", zegt be heerder Janet Timofei. „Ik heb nu al zo vaak gehoord van men sen dat ze ook nog wel iets thuis hebben liggen, dat ik wel tien vitrines had in kunnen richten. Dat is iets om volgen de keer rekening mee te hou den." In een andere vitrine is te zien hoe later in deze eeuw de meis jes op de lagere scholen klaar gestoomd werden voor het huisvrouwschap. In het eerste leerjaar stond breien op het leerprogramma. In de volgen- surft wordt. De windsurf- wedstrijd op vrijdag begint om 10.30 uur. Voor zaterdag staat de Catamaran-wedstrijd op het programma, maar vrijdag va ren de catamarans één voorron de om het traject te verkennen. Tegelijkertijd, om 12.00 uur, wordt de op het havenplateau opgestelde feestttent geopend. Daar kan men terecht voor een kopje koffie of een andere ver- de leerjaren werd onder meer aandacht besteed aan het her stellen van breiwerk en mazen. Timofei herinnert zich de frustratie van haarzelf nog goed. „Dan had je net een mooie sok gebreid, moest je daar weer een gat inmaken om het herstellen te oefenen." In de vitrine wordt ook aan dacht besteed aan het klasse- verschil. Een meisje uit een ar beidersgezin op de 'klompe- school' leerde namelijk andere handwerken dan een leerling van de 'schoeneschool'. Een ar beidersmeisje moest zich be kwamen in degelijke dingen. Frivole kantjes en haken van versieringen waren voor haar niet weggelegd en bovendien overbodig. In de expositie is ook ruimte ingericht voor de zogenaamde textiele werkvormen op de ba sisscholen van tegenwoordig. Drie basisscholen uit Zierikzee snapering. Om 15.00 uur gaat in Oudestraat en Korte Ring een avond-braderie van start. In en nabij de Vissershaven wordt om 17.00 en 19.00 uur een Search And Rescue (SAR)de- monstratie verzorgd door de Koninklijke Marine. Daarbij gaat het om het met een heli kopter redden van drenkelin gen. Vanaf 16.00 uur st^iat op het havenplateau een Westland Lynx-helikopter opgesteld. De- hebben hiervoor werk ter be schikking gesteld. Nuttig is dit soort onderwijs nog steeds. Echter niet meer voor de toe komstige rol van de huis vrouw. Dat is niet alleen af te leiden uit de werkstukken, maar zeker ook uit het feit dat het breiwerk niet als vanzelf sprekend doqr een meisje ge maakt is, maar net zo goed door een jongen gemaakt kan zijn. De expositie Nuttige handwer ken wordt niet officieel ge opend. Dat gebeurt wel met de expositie Het verdronken land van Westenschouwen. Deze wordt vrijdagavond om 20.00 uur geopend door professor dr. D. G. Jongmans. Deze exposi tie is ingepast in de reguliere expositie van de natuur in de Westhoek. De expositie vertelt de geschiedenis van het haven tje bij Paalvoetsijde uit 1300 en van de toenmalige bewoners, aan de hand van vondsten van geograaf Frans Beekman uit Zierikzee. Paalvoetsijde is de vermoede lijke voorganger van Westen- schouwen. Rond het haventje ontwikkelde zich het Westende van Schouwen; het latere Westenschouwen. De mensen leefden er van de haringvisse rij en handel. Door verzanding verplaatsten deze zich naar Zierikzee en moesten de bewo ners dit bestaan opgeven. De nederzetting verdween onder het zand en verschijnt spora disch aan de oppervlakte. Dat gebeurde ook in januari 1994. In tegenstelling tot eerdere ke ren werden er toen sporen op getekend en vondsten verza meld. Voor Beekman was dit aanlei ding de historische geografie van de zuidwesthoek van Schouwen trachten te achter halen en de vondsten in een lo gisch verband te plaatsen. Voor de Stichting Westerschouwen Kultureel was dit op haar beurt aanleiding ruimte in te pasen voor een expositie in de Burghse Schoole. De Burghse Schoole is in de maanden juni tot en met augustus dagelijks geopend van dinsdag tot en met zater dag. In juni van 11.00 tot 13.00 uur en in juli en augustus van 11.00 tot 16.00 uur. ze machine kan van dichtbij bekeken worden en mensen van de Koninklijke Marine zijn aanwezig om tekst en uitleg te geven. De eerste dag van Bruniver sails wordt afgesloten in de feesttent met een optreden van het Trio Lennard Hoekman. De feestavond begint om 20.00 uur. Zowel op vrijdag als op zater dag is tijdens Bruniversails in Bruinisse de fitnessbus van het Zilveren Kruis present. In de bus kunnen geïnteresseerde passanten zich kosteloos op hun fitheid laten testen. Het fitness-busproject is door het Zilveren Kruis ontwikkeld in samenwerking met het Neder lands Instituut voor Sport en Gezondheid. Belangrijkste doel is mensen in zicht te geven in hun conditie en het motive ren tot het ontwikkelen van een gezonde leefstijl met meer beweging. Zaterdag 27 mei kan men vanaf 10.30 uur terecht bij de kermis attracties en de braderie in Ou destraat en Korte Ring. Vanaf 13.30 uur wordt de braderie op geluisterd door de Tivoli Band. Onder het motto 'Rondje Gre- velingen' gaan de catamarans om 11.00 uur van start voor een traject van 30 zeemijlen. Ter wijl de catamarans op de Gre- velingen varen kunnen de lief hebbers zich vergapen aan een vijftiental old-timers die staan opgesteld op de dijk bij de Vis sershaven. Vanaf 12.00 uur is de feesttent open. Dansdemonstratie Volgend programmapunt is de dansdemonstratie door Kra mer Danscentrum uit Zierik zee. Deze demonstratie staat gepland voor 15.00 uur in de feesttent. Tegelijkertijd ver zorgt de Bruse brandweer een demonstratie nabij de vissers haven. Getoond wordt hoe mensen die bekneld zitten in hun auto na een ongeluk be vrijd kunnen worden. In de feesttent gaat om 17.00 uur de playback-show van start. Dit evenement wordt verzorgd door jeugdsoos De Pul uit Bruinisse. 's Avonds wordt het program ma om 19.00 uur voortgezet een optreden van het Bruinisser Visserskoor. Het koor is te vin den in de muziektent aan de Korte Ring. In de feesttent gaat om 20.00 uur een feestavond van start, wederom met mede werking van het Trio Lennard Hoekman. De editie 1995 van Bruniversails wordt afgesloten met een spectaculaire Laser show bij het Havenplateau. De ze show gaat om 22.00 uur van start en duurt tot 23.00 uur. ZIERIKZEE Ledenvergadering NCVB De afdeling Zierikzee van de Nederlandse Christen Vrou wen Bond (NCVB) hield on langs de laatste ledenvergade ring van dit seizoen. Gastspre ker mevrouw A. van der Hoop- de Mooij - diëtiste voor de Kruisverenigingen - wees in haar inleiding op het belang van gezonde voeding. Recent is na een groot onderzoek geble ken dat er nog steeds te vet ge geten wordt. Aan de hand van een vragenlijst werden de aan wezigen aan het denken gezet over hun eetgewoontes en na de pauze werden de dames aan het werk ge^et. Onder leiding van mevrouw De Hoop werden di verse gezonde en lekkere hap jes gemaakt. Tbt slot kregen de aanwezigen een receptenboek je om thuis gezond maar ook lekker te kunnen eten. De ver gadering werd met een gedicht en gebed gesloten door me vrouw H. van Loon-Hogeweg. BROUWERSHAVEN Collecte De onlangs in Brouwershaven gehouden collecte voor het Ast mafonds, heeft 829,90 gulden opgebracht. Concert In de Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven verzorgt het vocaal ensemble Cantiona Mu- sicum uit Nieuwerkerk onder leiding van Arie van 't Geloof zaterdag 3 juni een concert. Verder werken mee het Groot en Klein Schoolkoor van het Calvijn College uit Goes onder leiding van Kok van Luik en het Instrumentaal Ensemble van dezelfde school. Op het programma staan werken van Schütz, Hauptmann, Attwood, Hartmann, Bach, Homelius en Purcell. Het concert begint om 20.00 uur. De toegang is vrij. OUWERKERK Collecte In de week van 29 mei tot en met 3 juni gaan in Ouwerkerk zeven collectanten op pad voor het Nationaal Epilepsiefonds. Donderdag 25 mei Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gewone wijkge- meente: 09.30 uur ds. B. Baks, Haamstede. Kerkwerve: 10.00 uur H. Schipper. Serooskerke; 10.00 uur ds. J. van Oostende, Scherpenzeel. Burgh: 10.00 uur ds. A. R. van der Deijl. Haam stede: 10.00 uur dienst. Renes- se: 09.30 uur ds. D. Stap, gez. dienst. Noordwelle: Zie Renes- se. Noordgouwe: Zie Dreischor. Dreischor: 09.30 uur dienst. Ouwerkerk: 10.00 uur A. Ot- ten. Oosterland: 10.00 uur ds. Scherff, Colijnsplaat. Sirjans- ~land: 10.00 uur ds. H. J. Boer. Bruinisse: 10.00 uur ds. J. Smit. Samen op Weg-gemeente Scharendijke: Bethlehemkerk: 10.00 uur da. H. B. Graafland. Duiveland (Nieuwerkerk): Jo- hanneskerk (Kerkring): 10.00 uur ds. J. Knoop. Lutherse Kerk Zierikzee: 10.00 uur ds. W. Baan, Dordrecht. Viering H.A. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 09.00 uur dr. A. Job- sen. Haamstede: 09.00 uur ds. L. J. Lingen. Brouwersha- ven/Zonnemaire: 10.00 uur ds. A. P. Spaa. Bruinisse: 10.00 uur dhr. J. A. Murre, Middelburg. EDE - Een explosie heeft maandagavond een woning aan de Hulsbeek in Ede totaal vernield. Er vielen geen ge- wbnden. De schade is enorm, aldus een woordvoerder van de politie. RENESSE - Tot eind juli wordt onderhoudswerk uitgevoerd aan een aantal provinciale we gen in Zeeland boven de Wes- terschelde. Op Schouwen-Duiveland gaat het om een deel van de weg Renesse-Scharendijke (N652), I waar over een lengte van zo'n j anderhalve kilometer de hoofdrijbaan en de aanliggen- I de fietsstroken van nieuw as falt worden voorzien, en om de weg Zierikzee-Brouwershaven (N654). Daar wordt bijna vier kilometer van de hoofdrijbaan onder handen genomen. Op de Bevelanden worden de len van de hoofdrijbaan van de weg Vlissingen-Oost-Goes (N254), 's-Gravenpolder-Ove- zande (N666) en 's-Heer Arendskerke-Wolphaartsdijk (N668), van een nieuwe asfalt- laag voorzien. Aan de hoofdrij baan van de weg Kruiningen- Yerseke (N673), worden repara ties verricht. Op Walcheren wordt gewerkt aan delen van de hoofdrijbaan van de weg Middelburg-Vlis- singen-Oost (N254) en de weg Oost-Souburg-Vlissingen-oost (N662). Op de plaatsen waar wordt ge werkt, gelden snelheidsbeper kingen en worden waarschu wingstekens en borden ge plaatst. Waar wegen tijdens het werk compleet worden afgeslo ten, staan omleidingsroutes aangegeven. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 09.30 uur lees- dienst. Christelijke Geref. Kerken Zierikzee: 09.30 uur ds. J. Oosterbroek. Kerkwerve: 10.00 uur ds. H, Korving. Haamste de: 09.30 uur ds. J. C. Harde man. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 uur lees- dienst. Oosterland: 10.00 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 09.45 uur lees dienst. Bruinisse: 10.00 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 uur leesdienst. Oosterland: 9.30 uur lees dienst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: 09.30 uur Hemel vaart van de Heer. Herenkoor. Haamstede: 10.00 uur Hemel vaart van de Heer. Renesse: 10.00 uur Hemelvaart van de Heer. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Kinderdijk-Mid delweg: R. van Kooten te Soest (bw); te Polsbroek (Vlist): C. Gielen, kandidaat te Oude Pe- kela; te Zetten en Andelst: J. van Dijk te Tholen; te Goes (bw): C. van Duijn te Krimpen aan den IJssel (bw); te Hasselt (deelgemeente De Baak): H. Engelsma te Oosterbierum en Wijnaldum. Bedankt voor Veen: L. W. Ch. Ruijgrok te Middelharnis. Gereformeerde Kerken Beroepen te Ferwerd: drs. J. F. Kroon te Alteveer. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Goes: S. de Vries te Haren. Christelijke Geref. Kerken Beroepen te Katwijk aan Zee: A. Baars te Middelharnis; te Rotterdam-West: H. Korving te Kerkwerve. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Aagtekerke: P. Mulder te Capelle aan den IJs- sel-Middelwatering; voor Zoe- termeer: P. van Ruitenburg te Dordrecht. Christelijke Gereformeerde Kerken Tweetal te Rotterdam-West: A. G. Boogaard te Tholen en Oud- Vossemeer en H. Korving te Kerkwerve. Bedankt voor 's-Gravenhage- Zuid: H. P. Brandsma te Den Helder. Op de kledingstukken van de opleiding is het behaalde cijfer te lezen. (Foto: Joop van Houdt). 0) Goudsbloemen Je bent niet van adel Je bent niet voornaam Toch ben je een bloem Met een heel dure naam Je bent niet van adel Je bent niet van klas Je bent niet gekweekt In een tuin of een klas. Je duikt overal op Langs de kant van de weg Langs de rand van een sloot Of soms onder een heg Je bent 't bloempje der armen Toch mag je er zijn Met je goudgele blaadjes Met je kleur zacht en fijn Al ben je in 't leven Dan geen orchidee Als je een goudsbloem mag zijn Wees dankbaar er mee. A. Wiebrens-Beekman Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus I. 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. BURGH-HAAMSTEDE - De veertig-plussers weten het zich ongetwijfeld nog allemaal te herinneren. Bij velen ligt er ook nog wel ergens een lapje onderin de kast. Zo nu en dan laten ze het nog eens door hun handen gaan en denken dan aan de handwerklessen van weleer. Nuttige handwerken was vroeger een ver plicht onderdeel van het onderwijs op de lagere school. In de Burghse Schoole is hiervan deze zomer een expositie te zien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 6