'Drie nummers lukt ze nog net zonder te beginnen met kletsen' Onderzoek Nationaal Park Oosterschelde Herdenking groeit uit tot ware Sail Breskens Grote aanvoer en uitstekende kwaliteit kenmerken het afgelopen mosselseizoen Zeeland op weg naar nieuwe verscheidenheid Auto rijdt door ruiten Te hard over Scheldestraat Produktschap Vis maant politiek tot bezinning Geslaagde jaaruitvoering Zeeuwse Muziekschool DINSDAG 23 MEI 1995 NR 25777 3 Verwachting 1 lm zaterdag 27 mei ZIERIKZEESCHEEjSjJ nieuwsbodePI Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W. MIDDELBURG - De Voorlopige Commissie Natio nale Parken (VCNP) heeft gedeputeerde staten van Zeeland verzocht voor 15 augustus advies uit te brengen met betrekking tot het aanstellen van de Oosterschelde als Nationaal Park. De VCNP ver richt onderzoek naar de haalbaarheid hiervan en de condities waaronder dit moet gebeuren. De VCNP heeft op 16 november 1994 besloten te onderzoeken of het mogelijk is de Oosterschel de aan te wijzen als Nationaal Park en onder welke condities dit kon. Dit deden zij naar aan leiding van een oriënterend be zoek in september vorig jaar. De VCNP was hiertoe uitgeno digd door de provincie Zeeland en de Stuurgroep Oosterschel de. Het onderzoek moet resul teren in een advies aan minis ter J. J. van Aartsen van land bouw, natuurbeheer en visse rij. De Stuurgroep Oosterschelde krijgt bij het samenstellen van het advies aan de VCNP een coördinerende functie. Zij stelt een concept-visie op, waarin de visies van participanten en be langhebbenden betrokken worden. Op deze ontwerp-visie kunnen de betrokken instan ties reageren. Naar aanleiding van de reacties wordt een defi nitieve visie opgesteld en toe gezonden aan de VCNP. De procedure van de studie naar de Oosterschelde ver schilt van die van eerdere stu dies van de VCNP naar Natio nale Tarken. Door het werk van provincie en Stuurgroep is namelijk al veel bekend over de Oosterschelde. De Stuur groep lijkt in verschillende op zichten op een Overlegorgaan zoals dat bij nationale parïcen gebruikelijk is. Volgens de VCNP rechtvaardigt dit een vereenvoudigde procedure. Nationale parken zijn aaneen gesloten gebieden van ten minste duizend hectare. Ze be staan uit natuurterreinen, wa teren en/of bossen, met een bij zondere landschappelijke gesteldheid en planten- en die renleven, waar tevens goede mogelijkheden aanwezig zijn voor recreatief medegebruik. Tot nu toe zijn er nog geen ge- tijdegebieden aangewezen als Nationaal Park. AMSTERDAM - Kenmerkte Zeeland zich voorheen door een verscheidenheid van leefwijzen, nu ont wikkelt zich in de provincie eerder een verscheiden heid van woonmilieus. Een en ander concludeert Frans Thissen uit Haarlem in zijn proefschrift Be woners en nederzettingen in Zeeland: op weg naar een nieuwe verscheidenheid. De oude verscheidenheid bin nen de provincie was er één die eigen is aan een archipel, aan de eilandelijkheid van Zee land. De leefwijze van de be volking was van eiland tot ei land, soms zelfs van plaats tot plaats verschillend. Thissen stelt dat Zeeland op weg is naar een nieuwe ver scheidenheid. Zeeland ken merkt zich niet zozeer meer door verschillende leefwijzen als wel door verschillen in leef omgeving. Variaties in de aantrekkelijk heid om te wonen en té recrèë- ren vormen daarbij een belang rijke achtergrond. Daarbij wordt overigens aansluiting gevonden bij de verscheiden heid in cultuur-historische aantrekkelijkheid die voor Zeeland zo karakteristisch is en die het resultaat is van loka le verschillen in leefwijze van vroegere generaties. Het provinciaal bestuur is zich volgens Thissen bewust van de opkomst van een nieuwe ver scheidenheid. In het nederzet- tingenbeleid van het Streek plan Zeeland wordt de woon functie van nederzettingen als uitgangspunt genomen voor de ontwikkeling van afzonderlij ke nederzettingen, - Op dinsdag 6 juni promoveert Thissen aan de Universiteit van Amsterdam op dit onder werp. BRESKENS - De jaarlijkse herdenking van de Zee slag op Schoneveld krijgt deze keer in Breskens ex tra allure door de echte zeeslag die op zaterdagavond 10 juni wordt uitgevoerd. Zo'n veertig oude plat- en rondbodemschepen geven de show die wordt omge ven door het nodige vuurwerk. Voorafgaand aan de zeeslag vinden er op 9 en 10 juni in Breskens vele activiteiten plaats in het kader van deze maritiem-historische herden king. Door de uitbreiding van het maritieme gebeuren en de grote inbreng van de Konink lijke Marine, heeft de organisa tie de herdenking als onderti tel Sail Breskens, meegegeven. Vrijdagavond 9 juni treedt in de Nederlandse Hemormde kerk van Breskens het blazer sensemble van de Marinierska pel op. Dit rond een lezing over admiraal De Ruyter. Zaterdag geeft rond de officiële herdenking het Scheldelood- senkoor acte de présence en wel om 15.30 uur en 16.30 uur bij de vismijn. Verder is er 's ochtends een vlaggenparade en een vrijmarkt en geeft de Ko ninklijke Marine om 13.00 uur een helikopterdemonstratie bij de haven. Admiraalzeilen door oude schepen is vanaf 14.30 uur op de rede van Breskens te aan schouwen. In 1673 wist een vloot onder leiding van Michiel de Ruyter een overmacht aan Engelse en Franse schepen te verjagen tij dens de Zeeslag bij de Vlakte van Schoneveld, een vlakte voor de Zeeuws-Vlaamse kust. De Ruyter wist te winnen met een relatief kleine vloot door voor het eerst in de geschiede nis, gebruik te maken van vlaggesignalen als communi catiemiddel. Op deze manier wist hij zijn schepen in kielli- nie te varen om zo succesvol de zeven dagen durende slag te beëindigen. HAAMSTEDE - Een 52-jarige inwoner van Pingjum reed gis teren in de Margrietstraat in Haamstede door vier dubbel glas ramen, die langs de weg stonden opgesteld. De ramen waren door een bouwbedrijf opgesteld in ver band met de renovatie van de woningen in de Margrietstraat. Then de man uit stilstand schuin naar voren reed raakte hij de ramen die daarop bra ken. Advertentie WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 60% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht west 3 Vrijdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 60% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht noordw. 3 Zaterdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 40% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht noordw. 3 ZON- EN MAANSTANDEN 24 mei Zon op 05.34 onder 21.38 Maan op 03.22, onder 16.36 25 mei Zon op 05.33, onder 21.39 Maan op 03.46, onder 17.43 Nieuwe Maan: 29 mei (11.28) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt morgen een war me dag. Hier en daar bereikt de ther mometer een zomerse waarde van 25 graden. Dat betekent overigens niet dat het ook droog blijft. Het ko mende etmaal neemt de kans op een regen- of onweersbui juist toe. Van nacht is de buienkans nog klein. Er is weinig bewolking en de temperatuur daalt tot ongeveer 9 graden. Morgen overdag schijnt de zon af en toe. Op veel plaatsen blijft het eerst nog droog maar later op de dag, vooral in de avond, valt er een regen- of on weersbui. De wind waait uit een over wegend zuidelijke richting en is zwak tot matig, kracht 3 of minder. De toe name van de neerslagkans hangt sa men met het naderen van een fronta le storing, die de scheiding markeert tussen koelere lucht in noordwest- Europa en warme lucht boven het midden van Europa. Donderdag ligt deze scheiding precies boven ons land. Dat levert enkele regen- of on weersbuien op. In het oosten van het land blijft het dan nog warm, maar in het westen komt de temperatuur die dag waarschijnlijk niet meer boven de 20 graden uit. Vrijdag vallen er ook enkele onweersbuien, maar in het weekeinde lijkt het weer zich te herstellen. RIJSWIJK - Bij het Neder lands Zuivelbureau verdwij nen dit jaar 52 van de 135 ar beidsplaatsen. ZIERIKZEE - Bij een snel heidscontrole op de Schel destraat in Zierikzee werden maandje dertien grcn geconstateerd. De controle werd uitgevoerd tussen 10.25 en 11.36 uur. In to taal passeerden 265 voertuigen de radarapparatuur. Dertien deden dat met een hogere snel heid dan de maximum toe gestane vijftig kilometer per uur. De hoogst gemeten snel heid bedroeg 76 kilometer per uur. Tijdens de surveillance in het kader van het Gericht Ver keerstoezicht werd gisteren ook vijf keer proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden door het rode licht. den en minimaal 0,15 gulden zal bedragen. Pachtprijzen Met het ministerie is overeen stemming bereikt over de pachtprijzen voor de Grevelin- gen en de Yerseke Bank. Het Produktschap meldt dat het ministerie heeft toegezegd, bij het vaststellen van de pacht prijs uit te gaan van de gemid delde sterftepercentages oes ters door bonamia ostrea, een oesterziekte. Advies De activiteiten van het Pro duktschap Vis namen ook in 1994 toe. Aan overheidsinstan ties werden 222 adviezen ver strekt, in 1993 ging het om 203 adviezen. Het aantal vast gestelde verordeningen en be sluiten bedroeg twintig, in 1993 elf. In november bracht het produktschap de nota Op Koers uit, waarin de visie op het visserijbeleid 1995 is vast gelegd. vierdelig werk van W. Kahl. De fluitisten zochten het vervol gens in een swingend optreden, met nummers van Gershwin en Wanders. Voor de tweede- en derdejaars leerlingen, die deel uitmaken van het elementair ensemble, was toen het grote moment aangebroken. Zij hadden nog nooit voor publiek opgetreden. Dat was volgens dirigent Myra Groenendael overigens niet het enige probleem. Meer dan drie nummers per optreden kunnen de leerlingen niet aan, verklap te zij tegen het publiek. ,,Dat lukt ze nog net zonder te begin nen met kletsen." Nadat ook de klarinet-, saxo foon- en blokfluitleerlingen hun kunsten hadden vertoond, was het na de pauze de beurt aan het tweedejaarsleerlinge- nensemble amv. Met medewer king van het elementair en semble speelden zij onder lei ding van Ellengard Jense drie vrolijke liedjes. Het was een totaal optreden, want er moest niet alleen gespeeld worden, maar ook gedanst. Het afsluitende optreden van de uitvoering kwam voor reke ning van de ad hoc-fanfare on der leiding van Anton Kempe. De uit 44 leden tellende fanfa re, bestaande uit gevorderde leerlingen en oud-leerlingen ter aanvulling voor de lagere registers, is een maand geleden begonnen met de repetities. In deze maand leerden zij Petite Suite Européenne van Waig- nein en The universal band col lection van De Haan. Het op treden van het gelegenheidsor kest was een afsluiting waar dig. Zoals gebruikelijk zorg den zij voor de apotheose van de avond. Rekening- ZIERIKZEE/RIJSWIJK - De mosselsector heeft een g-oed seizoen achter de rug. Het jaarverslag van het Produktschap Vis in Rijswijk, meldt dat de aanvoer met bijna 85 procent is gegroeid van 570.000 naar ruim een miljoen mosselton. En dat is sinds 1985 niet meer voorgekomen. Verder noemt het Produktschap de in het seizoen 1994/'95 aangevoerde mosselen van uitstekende kwaliteit. Door de overvloedige aanvoer van mosselen bleef de import van mosselen door de handela ren beperkt tot 60.000 ton, te genover ruim 288.000 ton in 1993. Dé gemiddelde veiling- prijs daalde van 1,64 gulden in '93 aanzienlijk naar 0,95 gul den per kilo vorig jaar. De afzet van mosselen naar België en Frankrijk bleef vol gens het Produktschap, vrij stabiel. Naast een stijging van de binnenlandse afzet, nam ook de export naar andere lan den aanzienlijk toe van 12.000 ton naar 40.000 ton. Kokkels De mechanische kokkelvisserij viste in de Waddenzee 2,36 mil joen kilo kokkelvlees op. In de Oosterschelde was dat 3,31 mil joen kilo. Kleinere hoeveelhe den dan voor de Waddenzee en Oosterschelde als op te vissen hoeveelheid in het visplan, wa-\, ren vastgesteld. 'Door de hand kokkel visserij mag jaarlijks 1/17 deel van het totale qou- tuim worden opgevist. Oesters In 1994 is op de Grevelingen ge vist op basis van het visplan 'Platte oestervisserij op de vrije gronden van de Grevelin gen in het seizoen 1994/1995'. Een visplan dat door het Pro duktschap is opgesteld. Gevist werd in de periode van 15 okto ber tot en met 15 december. In het visplan is opgenomen dat er wordt gevist met één vaar tuig dat wordt aangewezen door drie partijen: de Vereni ging van Oesterkwekers en Ex porteurs Vervoex, de Vereni ging van Beroepsaalvissers De Grevelingen en de Vereniging ter bevordering van de Oester cultuur Yerseke Ostrea. Afdracht In het visplan zijn de vistijden, gebieden, de controle en de be rekening van de afdracht aan het Rijk opgenomen. Met name dit laatste heeft volgens het Produktschap, veel discussie gegeven. Uiteindelijk is over eengekomen dat de afdracht per oester maximaal 0,45 gul- Omdat de Nederlandse visserij het kind van de rekening dreigt te worden als minister Jorritsma het voorstel niet in trekt, heeft het Produktschap de politiek opgeroepen tot be zinning te komen. Het Produktschap vreest dat Nederland een voorstel zal doen voor de sluiting van een gebied in de Nederlandse vis serij zone, waardoor vooral Ne derlandse vissers de negatieve gevolgen zullen, ondervinden. Het schap meerit "dat schattin gen aangeven dat de totale schade voor met name de vis- sector in het noorden van ons land, kan oplopen tot 467 mil joen gulden. Volgens het Produktschap wijst een overgrote meerder heid van de deelnemende lan den de sluiting af, omdat het nut van dergelijke gesloten ge bieden volgens de Internatio nale Raad voor het Onderzoek der Zee (ICES), onvoldoende is aangetoond. ZIERIKZEE - Ruim honderdvijftig: leerlingen, groot en klein, van de Zeeuwse Muziekschool in Zierikzee zetten gisteravond, dinsdag, hun beste beentje voor tijdens de jaarlijkse uitvoering in de Concertzaal in Zierikzee. Voor sommigen was het de eerste keer dat ze voor publiek optraden en dan voel je natuurlijk wel even de zenuwen door je keel gieren. En ook al valt er dan zo nu en dan een nootje verkeerd. De prestatie is er niet minder om. Evenmin als het applaus van het in groten getale opgekomen publiek. De uitvoering stond in het te ken van het groepsmusiceren. Samen met de docenten had den de leerlingen de afgelopen weken een aantal werken in gestudeerd. De ensembles wa ren allemaal van verschillend niveau. Waar het ene bestond uit gevorderde leerlingen be stond het andere uit leerlingen die nog maar krap een jaar les achter de rug hebben. Zelfs de leerlingen van de Algemene Muzikale Vorming (amv) tra den voor het voetlicht, met een vertederend optreden over di nosaurus, giraffen en nijlpaar den. De accordeons beten het spits af. Onder begeleiding van de versterkte accordeon van Har ry Schroevers, die voor een so nore achtegrondbeat zorgde, speelden de elf leerlingen een Bij het musiceren voor publiek is opperste concentratie vereist. (Foto: Joop van Houdt). Belangrijke gebieden in de Waddenzee en Oosterschelde zijn voor de mosselzaadvisserij en kokkel visserij gesloten. Dit in het kader van het beleid rond de Structuurnota Zee- en kustvisserij. (Ar chieffoto). Het Produktschap heeft zich onlangs in een brief aan de mi nister van verkeer en water staat mevrouw A. Jorritsma, uitgesproken tegen de sluiting van een gebied voor onderzoek naar de effecten van de visserij op het leefmilieu. Tijdens de vierde Noordzee ministerscon ferentie op 8 en 9 juni .in Esj- berg, zal Nederland voorstel len de Europese unie te vragen om sluiting van een gebied. Bezinning

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3