E MEI AKTIE Brouwenaars komen met alternatieve plannen voor herinrichting Markt 0 1 Londen-Haarlem per vélocipède r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE EXTRA VOORDELIG ABONNEMENT nu hypotheekrente vanaf 5,7% ING JÈ!) BANK Bomen blijven een doorn in het oog 1 üüaüM B Grafschennis in Zierikzee Diefstal tuinmeubels en uit auto Politie Zierikzee maakt snelheidscontroles bekend dé krant van schouwen - duiveland! II ZIERIKZEESCHE ^NIEUWSBODE Heeft li het plan een nieuwe woning te bauwen of wilt u een andere woning kopen'.'' Zierikzee, Lange Nubelstraat 6-12, te. 01110-18130/1S132 DINSDAG 23 MEI 1995 151e JAARGANG NR 25777 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 i i— I I :i! 1 0? j !'v- i \'é:i 1 H av<2 A 2-,-Ao't f ttr i P*"~! r** I Het plan van het Actie Comité Vader Cats. Een kleiner Marktplein, géén bomen en meer ruimte voor de voetganger BROUWERSHAVEN - Het verzet tegen de plannen van de gemeente Brouwershaven voor herinrichting van de Markt blijkt nog lang niet gedoofd. Integendeel. Tijdens een hoorzitting over de gemeentelijke plannen gisteravond, maandag, in het Tonnenmagazijn kwamen zowel het Actie Comité Vader Cats als de heer Van Dijke met alternatieve herinrichtingsplannen. Verder bleek tijdens de door naar schatting ruim 40 Brouwe- naren bezochte hoorzitting dat het plan van de gemeente om de Markt te omzomen met bomen veel Brouwe naars nog steeds een doorn in het oog is. De allereerste plannen voor herinrichting van de Brouwse Markt ontmoetten een stroom van kritiek en leidden tot de oprichting van het Actie Comi té Vader Cats dat de plannen, zo bleek tijdens de hoorzitting, steeds op de voet en met een kritisch oog is blijven volgen. Binnen de gemeenteraad werd uiteindelijk een meerderheid gevonden voor een plan waar bij de Markt een zeker besloten karakter kreeg. Driekwart van het plein met het standbeeld van Jacob Cats zou vrij van auto's blijven en plaats bieden aan Vader Cats zelf, de muziek tent en een aantal terrassen. Parkeren zou dan aan de rand van het plein mogelijk blijven voor ongeveer 70 auto's. Terrassen Vanuit de zaal kwam van ver schillende kanten kritiek op de plaats' van de terrassen in het plan van de gemeente. Deze staan geprojecteerd aan de rand van het plein en worden van. de rijbaan afgescheiden door parkeer-insteekhavens. Die constructie, zo luidde vrij vertaald de kritiek, is vragen om problemen. Obers moeten met bladen vol al dan niet vloeibare versnaperingen de weg oversteken en tussen de ge parkeerd staande auto's door naar de klanten op het terras. „E51 dat lijkt mij toch gevaar lijk", aldus één van de critici. Alvorens hij het plan van Actie Comité Vader Cats introdu ceerde deed Peter de Koeyer het wensenlijst je van het actie comité nog eens uit de doeken: het standbeeld van Jacob Cats mag niet verplaatst worden, de muziektent moet blijven en er mogen geen bomen bij geplant worden. Verder wil het actieco mité alleen tweerichtingsver keer op Haven Noordzijde, Ha ven Zuidzijde en de kop van de haven. Voor de andere gedeel ten van de Markt zou dan één richtingsverkeer ingesteld moeten worden. In het alternatieve plan van het actiecomité wordt uitgegaan van het opnemen van terrassen in brede wandelstroken aan noord- en westzijde van de Markt. Het plein zou in de vi sie van het actiecomité best wat kleiner gemaakt kunnen worden en de rijbaan wat smal ler. Bomen staan niet ingete kend op het alternatieve plan van het actiecomité. Ook oud-burgemeester C. Slabbekoorn ageerde in een reactie op het gemeentelijke plan - dat hij omschreef als 'verkeerstechnisch goed' - te gen het omzomen van de Markt met bomen. „Bomen staan in de weg en zijn hinderlijk. In de winter krijg je er gladde stra ten door en bovendien veroor zaken ze overlast door vogel uitwerpselen. En waarom zou je bomen planten waar ze niet thuishoren. Ze tasten in Brou wershaven het open stadsbeeld aan", aldus Slabbekoorn. In het plan van Brouwenaar Van Dijke zijn wel - zij het mondjesmaat - bomen ingete kend. „Maar wel op zo'n ma nier dat de gevels in het zicht blijven", aldus Van Dijke. Ook hij pleit in zijn plan voor één richtingsverkeer. In grote lij nen komt zijn alternatieve plan overeen met dat van het Actie Comité Vader Cats. Van Dijke stelt net als het actiecomité voor om meer ruimte voor de voetganger te creëren door de aanleg van wandelstroken. In zijn plan zijn deze voorzien van uitstulpingen die plaatse lijk de rijbaan versmallen en dus, in de visie van Van Dijke, een 'verkeersregulerende' wer king hebben. Een ander ver schil tussen het plan van het actiecomité en het plan van Van Dijke is dat in zijn plan meer parkeerplaatsen ingete kend staan. Ook pleit hij voor een verhoogd plateau - eigen lijk een soort overmaatse vluchtheuvel ter hoogte van het Vorenomme. Ook weer met het oogmerk om ter plaatse de rijbaan voor het gemotoriseerd verkeer te versmallen. De opvallend grote weerstand die het plan om de Brouwse Markt te omzomen met bomen ontmoet lijkt diep geworteld bij de Brouwenaren. „Ik heb wel van mensen gehoord dat zij als er bomen zouden komen zij ze meteen om zouden zagen", aldus één van de aanwezigen. Volgens Peter de Koeyer - zelf ook geen voorstander van dat onderdeel van het gemeentelij ke plan - speelt de historische achtergrond van de Smalstad wat dat betreft ook een belang rijke rol. „Er hebben hier nooit bomen gestaan en de mensen willen gewoon niet dat het karakter van de Markt verandert", al dus De Koeyer na afloop van de hoorzitting. Het is de bedoe ling dat de resultaten van de hoorzitting in verschillende commissies doorgesproken worden en dat .in september van dit jaar een definitief her inrichtingsplan voorgelegd wordt aan de Brouwse gemeen teraad. De heren Robert Taylor uit Michigan, Steve Stevens uit Illinois en Loren Hufstetler uit Edinburgh zijn momenteel bezig aan een monstertocht per vélocipède van Londen naar Haarlem. Het drietal overnachtte in Haamstede bij Hotel Bom. Vanochtend vroeg (zie foto) zetten de onverschrokken twee Amerikanen en de Schot hun tocht voort door het Schouwse landschap richting Holland. De in stijl geklede heren zijn collectioneurs van oude fietsen en bezoeken in Haarlem een tentoonstelling van deze antieke vervoermid delen. De reis terug gaat met moderner transport. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Op de Algemene Begraafplaats aan de Zelke- weg in Zierikzee zijn vernielin gen aangericht. Dit werd ont dekt door medewerkers van de gemeente tijdens onderhouds werkzaamheden. Er zijn verschillende grafzer ken omgeduwd en grafversie ringen vernield. Bij diverse grafzerken zijn pok de aldaar geplaatste bloempotten kapot gegooid. Wanneer de vernielin gen precies zijn aangericht is niet bekend. De politie ver zoekt mogelijke getuigen con tact op te nemen met het bu reau in Zierikzee. BROUWERSHAVEN - In Brouwershaven is maandag in gebroken in een auto. In Brui- nisse werden tuinmeubels ge stolen. De auto, in bezit van een 65- jarige inwoner van Düsseldorf, stond geparkeerd aan de Lan- gendijk. Er werden goederen, meegenomen ter waarde van ongeveer 250 gulden. In Brui- nisse werden tuintafels en - stoelen weggehaald, een 30- jarige inwoonster van Bruinis- se deed hiervan aangifte. Bij de politie zijn het afgelopen weekeinde meer meldingen ge komen van diefstal van tuin meubels. Zij geeft het advies deze 's avonds met een ketting vast te binden of binnen te zet ten. Mets is minder democratisch dan de massa. Treitschke Af en toe zon HET WEER Af en toe zon en kans op een en kele regen- of onweersbui. Mini mumtemperatuur ongeveer 9 gra den en de middagtemperatuur omstreeks 23 Wind overwegend uit zuidelijke richting, zwak tot matig, kracht 3. 3 VISSERIJ Volgens het Produktschap Vis heeft de mosselsector een goed seizoen achter de rug. 5 BOEK Barend van Lange uit Bruinisse schreef boek over bin nenvaart tijdens de oorlog. 6 EXPOSITIE Kant en versiersels waren in vroeger jaren niet be steed aan textiel van arbeidersmeisjes. 7 VOETBAL Zierikzee geeft Excelsior goed partij maar gaat uitein delijk met 1-5 ten onder. Dit nummer bestaat uit '10 pagina's Navolging landelijk initiatief ZIERIKZEE - De politie Zeeland, bureau Zierikzee, gaat in navolging van het landelijk Actiecentrum Naleving Snelheidslimieten haar snelheidscontroles van tevoren bekend maken. De eerste aangekondigde con troles vinden komende zater dag plaats op de W:0 naar de Val in Zierikzee, de Seroos- kerkseweg in Serooskerke en de Stoofweg in Renesse. Ook zondag en woensdag zijn er snelheidscontroles op Schou- wen-Duiveland. „Ik lees iedere vrijdag in de Zierikzeesche Nieuwsbode dat ik op de A-2 niet te hard moet rijden. Dat werkt preventief. Ik denk dat onze lokale infor matie zeker voor de inwoners van Schouwen-Duiveland een interessant voordeel op kan le veren," licht S. W. H. van Tbl van de politie Zierikzee het ini tiatief toe. In het kader van het project Gericht Verkeers Toezicht houdt de politie de komende .tijd in samenwerking met de Koninklijke Marechaussee, de wegbeheerders en Veilig Ver keer Nederland een groot aan tal snelheidscontroles. Bij een aantal hiervan zullen radar- displays langs de weg komen te staan. De weggebruiker ziet hierop in het voorbijgaan zijn werkelijk gereden snelheid af gebeeld. De landelijke aankondigingen van het Actiecentrum Naleving Snelheidlimieten zijn succes vol. Gebleken is dat er •--rt pre ventieve werking van uit gaat. Wekelijks De aankondigingen worden wekelijks bekend gemaakt door het Algemeen Nederlands Persbureau en onder meer ge publiceerd op de vrijdagse ru briekenpagina van de Zierik zeesche Nieuwsbode. In die ru briek zullen met ingang van komende vrijdag ook de lokale controles worden vermeld. Gevrijwaard Aankondiging van de controles betekent niet dat de oplettende lezer is gevrijwaard van bekeu ringen. De tijden waarop wordt gecontroleerd maakt de politie niet bekend. Bovendien houdt de politie nog steeds on aangekondigde controles. „Maar die vinden meestal bin nen de bebouwde kom plaats en naar aanleiding van klach ten uit de buurt," aldus Van Tbl. Als u in de maand mei een abonnement neemt c| a aU+q QR flfl op de Zierikzeesche Nieuwsbode betaalt u Ol v vl I lO J Ov jUU voor de eerste drie maanden. Daarna betaalt u f 48,50 per kwartaal bij een abonnement met automatische afschrijving of u kiest voor een van onderstaande betaalwijzen. kwartaalabonnement a f 51,— kwartaalabonnement met autom.afschr. a f 48,50 jaarabonnement a f 192,50 jaarabonnement met autom.afschr. a f182,50 JA, ik wil zo'n extra voordelig abonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode. Ik betaal nog niet maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./Mevr adres - postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank/gironummer vermelden: ZT Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie CQ Antwoordnummer 12 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1