Bowls heeft in Nederland nog een lange weg te gaan Geen animo voor dames-enkel Rijkaards kansen zijn iets gestegen Wereldkampioenen geven demonstratie in Westerschouwen Bowls Ondanks grote belangstelling Gruttepikkerstoemooi IBD pakt titel in de C-poule Erwin Fierens winnaar bij HSV Oosterschelde Zierikzee-Excelsior MAANDAG 22 MEI 1995 NR 25776 9 Wereldkampioenen Alex Marshall (links) en Andy Thomson keuren de worpen van enkele medespelers die onder de toeschouwers zijn gerecruteerd. (Foto: Marijke Folkertsma). BU RGH-HAAMSTEDE - Met hun smetteloze witte pak, witte schoenen, witte riem en stralende lach lij ken Andy Thomson en Alex Marshall zo weggelopen te zijn uit een wasmiddelreclame. Ze dienen echter een heel ander doel. Met het geven van demonstra ties willen ze hun sport, bowls, in de lage landen promoten. De Britten kunnen dat als geen ander, want behalve goede entertainers, zijn ze ook nog eens wereldkampioen in hun sport. Alex Marshall (28) en Andy Thomson (39) lijken wat leef tijd betreft niet geheel te pas sen bij de in een van de hallen van sport- en recreatiecentrum Westerschouwen aanwezige toeschouwers. De ruim vijftig vrouwen en mannen die op de bowlsdemonstratie zijn afge komen vallen bijna allemaal in de categorie zestig plus. En dat terwijl in Engeland en Schot land de Bowlers vrijwel alle maal op jonge leeftijd met de sport in aanraking komen. Bei de Britten waren bijvoorbeeld zeven toen ze hun eerste wed strijd speelden. Marshall en Thomson zijn er echter al aan gewend. Hun kor te trip over het Kanaal voerde hen al langs clubs in Ridder kerk, Oostende, Best, Woerden en Haarlem en daar was het niet anders dan in Westen- schouwen. Beide wereldkam pioen, speelden zaterdag eerst-, een partij tegen elkaar, daarna mochten enkele van de aanvfe-v zigen meespelen op de uitgerol de greens, zoals de banen offi cieel heten. Op de tribune blijken heel wat 'kenners' te zitten getuige de op fluisterende en bezwerende toon uitgesproken woorden als 'te' hard', 'te zacht' en 'te ver van de Jack'. Dit op het mo ment dat Marshall en Thomson hun eerste bowls de dertig me ter lange baan op rollen. Het missen van de benodigde preci sie blijkt echter louter aan de onwennigheid met de daarvoor in de sporthal uitgerolde mat te liggen. De volgende bowls gaan namelijk al met een be hoorlijke nauwkeurigheid richting de 'jack' (een kleinere witte bal, die net als bij jeu de boules als richtpunt dient). Kabaal Het eerdere licht kritische ge mompel op de tribune veran dert al spoedig in meer bewon derende 'oh's en ah's'. Dan komt ook het applaus los. Plots is er ineens een hoop ka baal in de inmiddels weer stil le, zaal. Om zijn slechte positie te verbeteren werpt Thomson met flinke kracht alle eerder geworpen bowls uit elkaar. Zo lijkt de sport toch nog een beet je op het fonetisch bijna gelijke bowling. Maar verder gaat iedere gelij kenis met bowling of kegelen mank. Bowls, dat in de verte een beetje op curling lijkt, is meer een sport van concentra tie, berekening en beheersing. Omdat de bowls aan de ene kant zwaarder zijn dan de an dere, maken ze onderweg altijd een curve. Het punt waarop de bowl gaat draaien verandert met de snelheid waarmee je hem werpt. De kunst is vervol gens om de bal zo dicht moge lijk bij de jack te krijgen of zo als Thomson deed, de bowls van de ander weg te stoten. Saai In Nederland zit de sport op jeugdige aanwas te wachten. Maar op het moment dat het publiek mee mag spelen heb ben de weinige jongeren die aanwezig zijn de zaal al verla ten. Zij bestempelen de sport, in de kantine vanachter de flip perkast, als saai. Volgens Andy Thomson is het meer het onbekende dat de sport bij de Nederlandse jeugd onbemind maakt. ,,In Enge land en Schotland zijn veel meer greens, zodat je eerder met de sport in aanraking komt. Het ligt ook een beetje aan de Nederlandse cultuur. Nederlanders leven meer in huis. In Groot-Brittannië is het leven meer geconcentreerd rond pubs en sociale ontmoe tingsplaatsen. Daar vind je ook altijd wel een green in de buurt. In Engeland zijn er zo'n driehonderdduizend mensen die bowls spelen." In Westerschouwen zijn dat er zo'n veertig en bijna allemaal zijn ze bij de demonstratie aan wezig. Zoals de 65-jarige Fons Stapels en zijn 64-jarige vrouw Bep uit Haamstede. Fons Sta pels: „We gaan vaak naar Enge land op vakantie. Daar hebben we het veel zien spelen, maar nog nooit zelf een bowl gewor pen. Op de open dag van dit sportcentrum, nu zo'n twee jaar geleden, hebben we er hier in Nederland voor het eerst kennis meegemaakt. Heel langzaam kregen we het een beetje onder de knie." Achterstand Wat vindt hij nou het mooie aan bowls: „De spanning die er in zit. Het berekenen van het punt waar de curve moet in gaan." Volgens secretaris M. Speelman van bowlsvereni ging Schouwen is de sport zo mooi omdat het tot het laatste moment onduidelijk is wie wint. „Want de laatste bal kan het hele spel nog veranderen." Thomson: „Het niveau in Ne derland? Als er meer en betere banen komen, dat zullen de spelers vanzelf beter worden. Maar het zal nog wel even du ren voordat er hier echt een hoog niveau bereikt wordt. In de zeven jaar dat bowls in Ne derland wordt gespeeld, kun je geen achterstand van tweehon derd jaar inlopen," Om meer leden te werven zijn demonstraties van wereldkam pioenen alleen niet voldoende. Fons Stapels: „Hier buiten de sporthal ligt een veld. Daar willen we naar toe. Als we een permanente baan hebben, in plaats van uitgerolde matten, komt de sport meer in het zicht. Dan wek je belangstel ling en dan komen er ook nieu we leden." Bowls is een sport die zijn oorsprong heelt in Engeland. Het wordt;gey'' speeld op een mat van dertig meter lang en vier meter breed. De bedoe ling van bowls is. de speelbal zo dicht moge lijk naar het ongeveer 23 meter verder liggende doelballetje te rollen. Bowls wordt in Wester schouwen in clubver band gespeeld en is ge schikt voor zowel dames als heren. De Bowls vere niging Schouwen is ge vestigd in Burgh-Haam- stede. NIEUWERKERK - Het Gruttepikkerstoemooi in Nieuwerkerk moet het dit jaar zonder een winnaar in het dames-enkelspel stellen. Wegens gebrek aan ani mo van de kant van de deelnemers, werd dit onderdeel uit het programma ge schrapt. Voor de overige categoriëen was wel voldoende belangstelling. Er wordt in Nieuwerkerk gestreden in de categoriëen C2, Dl en D2. „De dames-dubbel en ge- mengd-dubbel zijn wel volop bezet. De vrouwen willen blijkbaar geen enkelspel spe len, maar wel dubbelen", aldus Rob Vleeshouwers, één van de organisatoren van het toer nooi. De voorronden van de overige categorieën van dit ten nistoernooi voor veteranen zijn inmiddels in volle gang. Woensdag kwamen de eerste spelers en speelsters op de baan. Ondanks de hevige re genbuien in het midden van de week, werd er nauwelijks ver traging opgelopen. Vleeshouwers: „We hebben een goede bezetting en mede dank zij het goede weer loopt alles volgens schema. De meeste spelers komen elk jaar weer te rug en dat creëert een gezellige sfeer tijdens het toernooi. We organiseren dit toernooi dit jaar voor de zesde keer en twee weken voor de sluitingsdatum waren we al volgeboekt." De populariteit van het toer nooi ligt voor een deel in de persoonlijke aanpak van Vleeshouwers. „We sturen de meeste spelers een invitatie. Dat vinden de mensen netjes en verzorgd. Tbnminste, we krijgen daar veel positieve reacties over. Daarnaast ge bruiken we tijdens dit toernooi een poule-systeem, zodat ieder een sowieso altijd twee keer ?peelt en dat maakt het voor een hobby-tennisspeler ook ge zellig. Een bijkomend voordeel is dat we door het gebruik van het poule-systeem binnen een tijdsbestek van anderhalve week zo'n tweehonderd partij en van een uur kunnen spelen met 178 deelnemers." Maatregelen Om komende woensdag niet met lege banen te zitten op het moment dat Ajax in Wenen voor de Europa Cup-I finale uitkomt tegen AC Milan, heeft de organisatie al maatregelen genomen. Op woensdag 24 mei zal de kantine omgetoverd wor den tot grote huiskamer met drie televisies. Zo kunnen de tennisspelers indien het niet op de baan mocht lukken, zich vermaken ipet deze voetbal kraker. De dames G. Vleeshouwers en L. Begeman in hun partij tegen de dames Van Kooten en Deurloo. Belangrijkste uitslagen Grut- FotoMarijke Folkertsma). tepikkerstoernooi: Heren enkel C2: A. Broekhui zen - A. Kooman 10-5,1. Van de Hooft - A. Kooman 9-1, R Noor- dermeer -1. van de Hooft 9-6, J. Van Kemena W. Drenth 9-4, J. van Kemena - F. Schletterer 8- 5. Heren enkel Dl: L. Smid - A. Kooman 7-6, M. Both D. van Straalen 7-6, A. den Engelsman - J. Lagendijk 12-3, A. den En gelsman - R. Pieters 9-7, R. Reijngoudt - W. Schenk 112, R. Reijngoudt - K. Legemaate 11- 5. Heren dubbel Dl: Den Hollan der/Derijcke - Van de Veer/Po- thaar 11-4, Bezuyen/Bakker - Van de Veer/Pothaar 8-5, Kra mers/Moerman - Hooger- huis/Moerland 10-7, Van de Klooster/Anker - Boekholt/De Looff 10-7. Dames dubbel Dl: Van Gel der/Van de Doe - De Coninck/ Stuut 9-4, De Moree/Scheffer - Muller/Geense 7-7, De Mo ree/Scheffer - Kok Habraken 11-4, Deurloo/Van de Houten Vleeshouwers/Beegeman 9-6, Deurloo/Van de Houten Bak ker/Peters 12-9, Broekhui zen/Meerman - Geluk/Vleugel 10-5. Gemengd dubbel Dl: Slootma- ker/Slootmaker Moerman/ Goud 13-3, Moerman/Jongen - Wandel/Begemann 11-7, Pante- koek/Pantekoek - Van de Klooster 8-7. Heren enkel D2: Q. van Dijke - W. Weggeman 10-6, Q. van Dij ke C. Van der Meero 8-6, W. Weggeman - C. Van der Meero 9-7, R. Vleeshouwers - C. Dale bout 6-6, R. Vleeshouwers - J. Francke 15-2, H. Friezen - R. Loos 14 -1, M. Westerweel - R. Loos 12 -2. Heren dubbel D2: Hoog moed/Kwaak - Van de Stein/Helden 11-4, Hoog moed/Kwaak - Jonker/Jonker 16-4, Vleeshouwers/Pantekoek - De Man/Bolier 10-3, Van de Stichel/Dekker - Smit/Stout- jesdijk 17-1, Van Dalen/Loos - Smit/Stoutjesdijk 16-3, Van Dijke/Kot - De Vlaam/Leydek- kers 10-6. Competitie-recreatievolleybal ten einde ZIERIKZEE - De strijd in de A-poule van de recreatievolleybal-eompetitie was al lang beslist in het voordeel van De Vries, maar wat de posities van de nummers twee tot en met vier betreft was alles nog open. ING won het duel tegen de nummer drie Zeelandia echter met 2-1 zodat die ploeg de twee de plaats definitief in beslag nam. Zeelandia eindigde als derde. In de B-poule was de strijd tussen de nummers één en twee nog open. Koploper Lemsom won met 2-1 van Clu- zona, waardoor Wiska bij 3-0 winst tegen Van Beveren de ti tel binnen zou halen. Dat lukte de ploeg ook alhoewel Van Be- veren voortvarend van start ging en met een beetje meer ge luk de eerste twee sets had kunnen winnen. Fataal Twee strafpunten, voor het niet leveren van een scheidsrechter, zijn De Putters fataal gewor den in poule C. Omdat het on derlinge duel tegen IBD ook werd verloren moesten De Put ters de eerste plaats in poule C afstaan aan de tegenstander. In pould D werd LMD kampioen. In de beide dames-poules ston den de nummers 1, 2, en 3 al vast. De verschillen waren eer der dit seizoen al zo groot dat deze posities niet meer konden veranderen. In poule 1 bleek Strayer de sterkste, terwijl in poule twee de dames van ME- VO kampioen werden. Uitslagen Vrijdag 19 mei: Zeelandia 3 - MEVO'80 5 0-3, Bouwman - ZWN 1-2, Krokus - Kwiek Dl 1- 2, MEVO'80 meisjes B - Kwiek D2. 20.30: PTT 1 - De Stulp 3-0, Bouwman - Zeelandia 2 1-2, De Zandsnor - WIK Dl 1-2, Cluzo- na - Lemsom 1-2, De Schorpi oen - De Vries 0-3, De Putters - IBD 1-2, Strayer Noordwelle - Cluzona D 2-1, Van Beveren - Wiska 0-3, Sporthuis Zzee/PJZ - VVOZ 1 3-0, VVOZ 2 - PTT 2 0- 3, Fennet - De Putters D 2-1, Pi- galle - Nobelpoort Peugeot 0-3, Zeelandia 1 - ING 1-2, Schouten LMB - Mol/Schuddebeurs 3-0 (regl.), vc Zonnemaire - ME- VO'8Ó D 2-1, Atlas/Korstanje - Café de Vlinder 1-2. Poule A De Vries ING Zeelandia 1 PTT 1 Pav. De Schorpioen De Stulp Sporthuis Zzee VVOZ 1 Poule B Wiska Taxi Lemsom Verboom/Cluzona Nobelpoort Van Beveren Café de Vlinder Pigalle Atlas/Korstanje Poule C IBD De Putters Zeelandia 2 Bouwman MEVO'80 4 Kwiek ZWN Bouwman Poule D Schouten LMB MEVO'80 5 Zeelandia 3 PTT 2 Mol Schuddebeurs ABN Amro VVOZ 2 Poule DA-1 Strayer Verboom/Cluzona D De Zandsnor WIK D Krokus Kwiek Dl WIK D Poule DA-2 MEVO'80 D VC Zonnemaire Kwiek D2 Fennet De Putters D 't Cafeetje MEVO'80 meisjes B 14 37 14 28 14 26 14 26 14 19 14 16 14 14 14 2 14 31 14 30 14 24 14 23 14 16 14 16 14 14 14 14 14 34 13 32* 14 30 14 20 14 17 14 13 14 13 14 7 12 30 12 27 12 16 12 16 12 14* 12 13 12 8 12 33 12 27 12 23 12 15 12 15 12 11 12 2 11 29 11 23 11 21 11 19 11 16 12 11 11 7 ZIERIKZEE - Voor de tweede wedstrijd van de com petitie zoet, van de hengelsportvereniging Ooster scheid e, verschenen 50 hengelaars aan de waterkant. Er werd gevist aan het Kaaskenswater waar maar 21 deelnemers erin slaagden om vis te vangen. Het was ditmaal de jeugd die als eerste en tweede eindigde. Winnaar werd Erwin Fierens met drie forellen en tweede Eelco Jansen met twee forel len. De uitslag luidt: 1. Erwin Fierens 590 pnt.; 2. Eelco Jan sen 410; 3. Mej. S. v. d. Sande 405; 4. P. Lobbezoo 360; 5. A, Verwest 350; 6. A. Fierens 330; 7. Sjaak Schell 320; 8. R. Tim merman 305; 9. I. A. de Visser 295; 10. A. Schell 260; 11. W. Meerdink 250, 12. Mario v, d, Hoek 250; 13. L. Bolier 215 en 14. M. Lobbezoo 210. Vrijdag avond 26 mei staat de volgende wedstrijd op het programma. De geepwedstrijd voor de com petitie gemengde wedstrijden telde negentien deelnemers. De door omstandigheden gekozen visstek bij Ouwerkerk bleek een goede keus. Er werden to- taal 37 gepen gevangen, waar van Eddjr Smit er zes voor zijn rekening nam. De uitslag van deze geepwedstrijd luidt: 1. E. Smit 1390 pnt.; 2. R. Timmer man 1105; 3. D. Geelhoed 1035; 4.1. de Visser 1005; 5. R. Labeur 1005; 6. L. Bolier 745; 7. W. Meerdink 490; 8. R. Vercruysse 450; 9. A. Verwest 410; 10. J. Geelhoed 410 en 11. Sjaak Schell 405. De volgende wedstrijd in de ge mengde competitie is een nacht wedstrijd op 30 juni. AMSTERDAM (ANP) - Frank Rijkaard heeft zon dag, tijdens een individuele training bij Ajax, weer voorzichtig tegen een bal getrapt. Dat ging niet ge weldig. Rijkaard heeft een verrekte knieband en trainde afgelopen week niet of beperkte zich tot lo pen. Hij miste de laatste drie wed strijden tegen FC Utrecht, Vo- lendam en Feyenoord. Het is onwaarschijnlijk dat Rijkaard vandaag met de groep mee- traint tijdens de laatste sessie voor het vertrek naar Wenen. .Ajax speelt woensdag de finale van de Champions League te gen AC Milan. Dat is de oude club van Rijkaard, die over een week afscheid neemt als voet baller. Vermoedelijk neemt trainer Van Gaal zeventien man mee naar desOostenrijkse hoofdstad omdat het meespe len van de 32-jarige Rijkaard onzeker is. ZIERIKZEE - Zierikzee speelt vanavond een oe fenduel tegen eerstedivisieclub Excelsior. De wedstrijd op Den Hogen Blok begint om 19.00 uur. Voor de Rotterdammers staat het duel in het teken van de voorbereiding op de nacompetitie. Deze vangt aan op 31 mei. Excelsior zit in een poule met VW, AZ en de nummer 17 van de ere divisie. Excelsior, op trai ningskamp in Renesse, speelt deze week ook nog een oefenwedstrijd tegen Vlissingen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 9