'Goud is natuurlijk mooi, maar deze prijs betekent veel meer' Goed bezochte rommelmarkten brengen aardige bedragen op Redelijk veel bekijks bij Prommelsluis en zuivering Inbraak in twee woningen OM DE TUIN Landelijke Waterschapsdag: Filatelist Frans Hogerheide wint Korteweg Trofee In Oosterland, Nieuwerkerk, Serooskerke en Brouwershaven MAANDAG 22 MEI 1995 NR 25776 5 Dominee Stap zoekt een tuinman. Voor alle mensen die geen meer in de kerk zetten, vertel ik maar even dat hij de predikant is van de Hervomde gemeenten van Renesse en Noordwelle. Tijdens zijn bezoekjes aan scha pen in en ver buiten de schaapskooi moet hem een maatschappelijk verschijnsel opge vallen zijn: terwijl de wereld verloedert, wor den de tuinen van de Nederlanders steeds meer kleine paradijsjes. Verstilde vijvertjes, marmeren beelden en sprookjesachtige ver lichting. ledereen maakt zich druk om zijn digen binnentuintje terwijl de rest er omheen steeds meer op de vuilnisbelt van Seroosker ke gaat lijken. De HP van vorige week wist te vertellen dat we met elkaar voor 2, 4 miljard gulden in de tuihgrond stoppen en dat is toch iets meer dan in de collectezak van Her vormd Renesse. En bovendien is Renesse sinds Europatuin de poorten opende het Je ruzalem van Schouwen Duiveland geworden, waarnaar elke tuinpelgrim toch enkele malen per jaar dient op te trekken. De ware rust wordt meer op de tuinbank dan in de kerk bank gevonden. Maar bij alle tuinen van gelo vig en ongelovig Renesse kan dominee Stap zelf niet achterblijven. En nu doet zich een probleem voor. Dominee Stap houdt hele maal niet van tuinieren! Hij preekt natuurlijk van de kansel dat de mens geroepen is om 'de hof te bouwen en bewaren'. Maar het vaït niet mee om de gemeente uit te leggen dat je graag in de wijngaard van de Allerhoogste wil werken, maar dat je er wel een hekel aan hebt om in je eigen tuintje het onkruid te wieden. Wat het laatste betreft voel ik een zekere ver wantschap met dominee Stap. Het verschil is dat ik dat gewoon tegen mijn vrouw zeg, maar dat dominee Stap het veel slimmer weet aan te pakken. Laten we eens in de Kerkbode be kijken hoe de Stap-methode werkt:' Drie noeste werkers hebben geholpen om de pas- torietuin weer op zomerorde te brengen. Dat is geen overbodige luxe want als de dominee dat moet doen dan eindigt het met de tuin zoals Genesis 1 1 en dat zou zonde zijn! De heer Kraayenbrink kan echter bij dat karwei, dat natuurlijk telkens terugkomt, zeker op nieuw hulp gebruiken. Denkt u eens aan hem!' We zullen deze pastorale tekst eens aan een nadere exegese onderwerpen. Uit alles blijkt dat we met een stevig orthodoxe Stap te maken hebben. Het is geen onwil, maar onmacht. Hij erkent met een traan in zijn linker ooghoek dat hij uit zichzelf niet tot deze heilige tuintaak in staat is. De gevolgen zullen desastreus zijn. Stap gaat zelfs een stapje verder door een bijbeltekst aan te halen en doet voorkomen alsof hij van de bijbelvast heid van zijn schapen hoog op heeft. Maar kijk uit, Hervormd Renesse. Dominees weten soms heel slim een tekst te gebruiken. Er was eens een predikant die fout parkeerde. Op zijn autoruit schreef hij een briefje: Agent, ik moet hier dringend zijn. - Matth.612 (d.i. Ver geef ons onze schulden). De agent was ver standig en slingerde hem op de bon en schreef: Ook ik heb mijn plichten - Matth. 6 13 (Leid ons niet in verzoeking). Ds. Stap roept met Genesis 1 1 een schrikbeeld op, want zijn tuin zal worden als de aarde bij de aanvang: 'woest en ledig'. Vervolgens citeert hij de Stapiaanse Catechismus dat zoiets zelfs 'zonde' zou zijn. Aldus het medelij den van heel Renesse oproepend laat de pre dikant zich langzaam uit het beeld verdwij nen, maar opdat de tuin nog lange tijd onderhouden zal worden brengt hij nog even die brave broeder Kraayenbrink in beeld. Hij kan best nog wat hulp gebruiken. En dan ein digt ds. Stap met een grote vondst. Het gaat niet om zijn tuin, maar natuurlijk om die arme, arme Kraayenbrink: denkt u eens aan hem! Ze hebben daar in Renesse een slimme domi nee. Een oproep jn het kerkblad is altijd goed koper dan een succesje in de Nieuwsbode. Maar als dominee Stap echt niet graag een hark in handen houdt zou ik hem aanraden om toch maar eens een cursus tuinieren voor beginners te gaan volgen of de tuin terug te brengen naar het begin der tijden. Laat hij zijn gemeente oproepen alle autobanden, cola- blikjes, fietsvelgen, lege wijnflessen, plastic tasjes en benzineblikken die aan het strand van Renesse te vinden zijn in de pastorietuin te sodemieteren. En met profetische woede zie ik hem al in drie talen een groot bord in de grond slaan: WELKOM IN EUROPAPUIN. Deze preek zal inslaan als een bom en er is nog een voordeel: Broeder Kraayenbrink mag even uitblazen. ZIERIKZEE - In het kader van de Landelijke Waterschapsdag opende het Water schap Schouwen-Duiveland zaterdag de deuren van de rioolwaterzuiveringsin stallatie De Verseput bij Kerkwerve en het gemaal Prommelsluis. Enorm veel bezoekers kwamen er niet, maar de mensen die kwamen, lieten zich uitvoerig informeren over de gang van zaken. Onder het thema Het water schap: Natuurlijk!, haakten de Zeeuwse waterschappen in op de Landelijke Waterschapsdag die voor de derde keer werd ge organiseerd. Speciale aan dacht was er dit jaar voor het landschap en de natuur. Klaarmeester bij zuivering De Verseput, A. Geelhoed, vertelt dat hij zo'n vijftig man en vrouw over de vloer heeft ge had. Beduidend meer dan vo rig jaar, toen er volgens hem maar heel weinig mensen bij de zuivering kwamen kijken. Volgens Geelhoed was het in elk geval zo dat de belangstel lenden die hij binnen kreeg, ook zeer geïnteresseerd waren en alles wilden weten over het reilen en zeilen van de zuive ring. Ook het gemaal Prommelsluis stond zaterdag open voor het publiek. Maar daar was het niet zo druk. J. van Belzen, hoofdtechnicus bij het water schap, denkt dat de verkeerssi tuatie daar zeker mee te maken heeft. ,,De weg naar Prom melsluis is nu eenmaal een lastige en wat gevaarlijke af slag", aldus Van Belzen. Volgens hem waren een flink aantal van de bezoekers men sen die vroeger in de buurt hebben gewoond en voor deze gelegenheid weer eens een kijkje kwamen nemen bij het gemaal. Verder trok vooral de glasaalgoot bij Prommelsluis de nodige belangstelling. Het waterschap legde de goot korte tijd geleden aan om glasaal de gelegenheid te geven vanuit zee naar binnen te komëh. Door het waterschap bij de Cauwersinlaag bij Zierikzee en de Wevers- en Flaauwersinlaag bij Kerkwerve, geplaatste bor den, kon verder informatie ver kregen worden over projecten van het waterschap ter verbete ring van de waterkwaliteit. Met het verwijderen van slib, het slaan van kwelputten en de aanleg van broedvogeleiland- jes zet het waterschap het her stel van deze gebieden voor wa terkwaliteit en flora en fauna in gang. Magnolia Met de komende fusie, wan neer het Waterschap Schou wen-Duiveland opgaat in het nieuwe Waterschap Zeeuwse Eilanden, komt er ook een nieuwe hoofdvestiging van dit fusiewaterschap, waarin de vier waterschappen boven de Westerschelde en het Wegschap Walcheren samengaan. Het nieuwe waterschap zal per 1 januari zijn intrek nemen in gebouw Magnolia in Goes. Ruim een week geleden teken den interim-voorzitter van Zeeuwse Eilanden drs H. Eversdijk en burgemeester van Goes drs D. J. van der Zaag de huurovereenkomst van het hui dige gezondheidscentrum Mag nolia per 1996. Volgens dijkgraaf van het Wa terschap Schouwen-Duiveland, mevrouw A. P. de Haan, kan de Zeeuwse Eilanden in de loop van de komende maanden, al een deel van het gebouw in ge bruik nemen. Het is in elk ge val de bedoeling dat de eerste algemene vergadering in sep tember, in Magnolia plaats vindt. Het gebouw krijgt overi gens een andere naam, maar die is nu nog niet bekend. De Kamer van Koophandel heeft A. Ruijtenberg uit Renes se en H. W. Nijhoff uit Zierik zee gekozen als vertegenwoor digers van de categorie be drijf sgebouwd in het fusiewa terschap. Pas na enige navraag kwam Hogerheide er achter welk een eer hem te beurt gevallen was met het winnen van de Korteweg trofee. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Frans Hogerheide uit Zierikzee viel in de vorige week gehouden nationale postzegelten toonstelling Philamosa in Maastricht twee keer in de prijzen. Zijn verzameling over de postzegelgeschiede nis van Zierikzee kreeg van de jury het predikaat goud. Daarnaast ontving hij de zogenaamde Korteweg Trofee. En het was juist deze trofee die voor hem een grote erkenning betekende voor zijn jarenlange speur tocht in de postgeschiedenis van Zierikzee. De Korteweg Trofee wordt van af 1984 jaarlijks uitgereikt, ter gelegenheid van nationale en internationale postzegelten toonstellingen die in Neder land worden gehouden. De tro fee is genoemd naar de in de wereld van filatelisten beken de auteur P. C. Korteweg. Het doel van de trofee is „stimule ring en beloning voor het bren gen van een collectie op de ten toonstelling in zodanige vorm dat deze door de presentatie en/of inhoud baanbrekend werk verricht en een inspira tiebron is voor andere verza melaars". Voor Hogerheide kwam het winnen van deze trofee als een volslagen verrassing. „De voorzitter van de jury begon een verhaal over deze prijs. Ik had er nog nooit van gehoord, maar uit zijn woorden begreep ik dat het om een grote eer ging. Volgens hem zou menig stedelijk museum trots zijn met de verzameling van de winnaar, zonder deze in eerste instantie bij de naam te noe men. Toen hij dan ook uitein delijk mijn naam noemde hoorde ik het in Keulen donde ren. Goud halen is natuurlijk mooi, maar deze prijs betekent veel meer." Speurwerk Voor Hogerheide is het in ieder geval een erkenning van zijn jarenlange speurwerk in de postgeschiedenis van Zierik zee. Hij is immers niet zomaar een verzamelaar. Waar velen zeer getrouw alle nieuwe ui^tga- ves kopen om deze in een mooi album op te bergen, gaat Ho gerheide een stapje verder. Vol gens hem is het niet het verza melen waar het om draait. „Het gaat erom wat je met je verzameling doet", is een veel gehoorde uitspraak'van hem. In zijn geval is dat heel wat. Al ruim tien jaar verdiept hij zich in de postgeschiedenis van Zie rikzee tot 1879. In dat jaar liep de geldigheid af van de eerste emissie van de drie eerste Ne derlandse postzegels die in 1882 werden uitgegeven. Zijn speurtocht naar brieven en poststukken die ook maar iets met Zierikzee te maken hebben leverde hem een fraaie verza meling op. Niet alleen daarvoor viel hij echter in de prijzen tijdens de Philamosa in Maasstricht. De poststukken vertegenwoordi gen ook een geschiedkundige waarde en het is voor Hoger heide de taak zoveel mogelijk informatie over bepaalde poststukken en -routes te ach terhalen. Deze informatie wordt met de poststukken op panelen bevestigd en vertellen op deze manier een verhaal voor de kijker. Examen „Verzamelen doe ik al lang, maar het toewerken naar ten toonstellingen verplicht me om iets met het materiaal te doen. Het is net als het toewerken naar een examen. Met vallen en opstaan moet je je zien te ver beteren", aldus Hogerheide. In de loop der jaren heeft hij zijn verzameling dusdanig verbe terd dat hij in de hoogste cate gorie is doorgedrongen. Dat wil niet zeggen dat hij op zijn lauweren kan rusten. Volmaakt is een begrip dat door filatelisten niet gebezigd wordt. Volgens Hogerheide is een verzamelaltijd, voor verbetering vatbaar. Zo kreeg hij deze winter nog drie brie ven in zijn bezit met daarop voor de leek een aantal onbete kenende krabbels. Voor Hoger heide bieden deze 'krabbels' echter de mogelijkheid om de postroute van de brief te ach terhalen. Met de informatie die dat oplevert, is er weer een stukje aan de legpuzzel van de Zierikzeese postgeschiedenis toegevoegd. SIRJANSLAND - Uit een wo ning aan de Bredeweg in Sir- jansland is zaterdag een zeer grote hoeveelheid goederen ge stolen. Ook aan de Room potstraat in Zierikzee is in een woning ingebroken. Een 67-jarige inwoner van Sir- jansland deed zaterdag aangif te van de inbraak in zijn wo ning. Uit zijn huis is een zeer grote hoeveelheid goederen weggenomen, onder meer kle ding, beeldjes en audio-appa- ratuur. De waarde van de goe deren is aanzienlijk. Door de technische recherche wordt een nader onderzoek ingesteld. In de nacht van zaterdag op zondag werd rond 2.00 uur 's nachts ingebroken in een wo ning aan de Roompotstraat in Zierikzee. De daders werden echter door de bewoners over lopen. Ze vluchtten maar heb ben wel kans gezien geld en sie raden mee te nemen. De recher che onderzoekt ook deze zaak verder. OOSTERLAND - Op Schouwen-Duivelandse bodem zijn afgelopen zaterdag een viertal rommelmarkten ge houden, die bijna allemaal goed werden bezocht en behoorlijk wat geld opleverden voor de organiserende partijen. Obs De Oosterburcht spande daarbij de kroon met een opbrengst van bruto 3300 gulden. raden naar het totale gewicht van het onderwijsteam. De winnaar kreeg een cadeaubon. Verder waren er verschillende spelen en was er natuurlijk veel 'rommel', waarvan een hoop vlot werd verkocht. De opbrengst, 3200 gulden bru to, wordt besteed aan verschil lende activiteiten voor de leer lingen van De Schelphoek, zo als het Sinterklaasfeest, het kerstetentje en het paasontbijt. De ouderen van wooncentrum de Steenzwaenshof in Nieu werkerk hielden zaterdag een bazar/rommelmarkt, waarvan de opbrengst eventueel is be stemd voor een reisje voor de bewoners van de Steenzwaens hof of om bijvoorbeeld het spel koersbal aan te schaffen. Bij de markt in Nieuwerkerk lag de nadruk vooral op het ontmoeten van mensen. Er was veel handwerk te koop en zelf gemaakte produkten als bab belaars, oliebollen, advocaat, houten dieren en kaarten. Hoe veel geld de bazar en rommel markt precies hebben opge bracht, weet de bewonerscom missie nog niet. Volgende week zal alles worden geteld. De fancy-fair die Peuterspeel zaal de Blokkendoos in de tuin van woonzorgcentrum Poor tershof in Brouwershaven had georganiseerd, leverde iets minder publiek op dan de ove rige markten die zaterdag wer den gehouden. Maar met een opbrengst van rond de 900 gul den bruto is de Blokkendoos dik tevreden. Het geld komt ten goede aan de peuterspeel zaal en is bestemd voor de aan schaf van nieuw buitenspeel materiaal. Maar de activiteitencommissie van de Oosterburcht had dan ook behoorlijk uitgepakt. Het was zaterdag voor het eerst dat de school een bazar/rommel markt hield. „Als extraatje", vertelt Rian Kwaak van de commissie. „We hebben een be paald bedrag aan geld, maar we vonden het nu eens leuk om daar zelf iets op bij te verdie nen", legt ze uit. Met de opbrengst van zaterdag wordt speelmateriaal voor de kleuters gekocht en voor de grotere kinderen iets voor op het schoolplein. De rest gaat naar de kas. In het schoolgebouw was het zaterdag een drukte van be lang. Talloze kinderen ver maakten zich met spelletjes als pijltjegooien, stokvangen en het rad van avontuur. Directeur van De Oosterburcht, Piet Bol kenbaas, vond dat het weer ze ker meewerkte: „Het moet niet te warm zijn. Anders zie je nie mand." Gezeten achter het befaamde spel 'de spiraal', vertelt hij dat de activiteitencommissie een erg belangrijke plaats inneemt op de school. „We hebben hier een erg actieve commissie, die ons als leerkrachten veel werk uit handen neemt", zegt Bol kenbaas. Buiten op het plein pijnigde menigeen de hersens door te proberen het gewicht van het daar aanwezige lammetje te ra den. Ook was een pony van stal gehaald waar een ritje op ge maakt kon worden en verruil de een grote hoeveelheid 'rom mel' die dag van eigenaar. Schelphoek Ook obs De Schelphoek in Se rooskerke hield zaterdag een rommelmarkt op het school plein. Bezoekers konden daar Zowel op het schoolplein van obs De Oosterburcht als in het gebouw, was zaterdag van alles te doen. (Foto: Marijke Folkertsma).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5