België is opgelucht over uitblijven Agusta-effect 7 Annie M. G. Schmidt aan een hartaanval overleden Kohl waarschuwt voor missen kansen Europa Maaspop '95 loopt uit op een commerciële strop Terneuzen slechte naam door simpele rekenfout Vlaamse socialisten winnaar parlementsverkiezingen Dordtenaar kaapt bus Ongevallen in luchtvaart Domineesdochter uit Kapelle werd 84 jaar {WHAAAIAIAIÜ! 2 ZIEFtlKZEESCHE NIEUWSBODE Tijdens bezoek aan Rotterdam ROTTERDAM (ANP) - De Duitse bondskanselier Kohl meent dat de lidstaten van de Europese Unie de komende jaren niet de fout mogen maken de rem te zetten op verdere Europese integratie. Vooral de Intergouvernemente le Conferentie (IGC) van 1996, waar de lidstaten het Verdrag van Maastricht toetsen, moet de Europese eenwording een nieuwe stimulans geven. Een Europa dat niet verder gaat dan een soort vrijhandels zone beschouwt Kohl als onvol doende om het continent te be schermen tegen de gevaren van nationalisme en fundamenta lisme. Kohl hield zijn pleidooi aan het begin van zijn tweedaags bezoek aan Nederland. Hij sprak zijn woorden uit tijdens een rede voor studenten aan de Erasmus Universiteit in Rot terdam. Voorwaarde Het realiseren van deze doel stellingen is een voorwaarde om niet te vervallen in oude fouten, aldus Kohl. Hij ver wees daarbij naar het nationaal-socialistische verle den van Duitsland en de door Hitier ontketende Tweede We reldoorlog. Het toenmalige Duitse optre den in Nederland - de bezetting en het bombardement op Rot terdam - noemde Kohl „misda dig" en „barbaars". Burgemeester Peper van Rot terdam beschouwde het bezoek van de Duitse bondskanselier dan ook als een gebaar van ver zoening. Begrip Kohl zei te begrijpen dat de ge beurtenissen in de jaren '40-'45 Nederlanders terughoudend hebben gemaakt tegenover Duitsers. Des te belangrijker is het volgens hem om de be staande samenwerking op een aantal terreinen te intensive ren. Kohl npdigt de Nederlandse jeugd, die volgens een recent onderzoek een niet al te posi tief Duitsland-beeld heeft, uit om persoonlijk een kijkje bij de oosterburen te nemen. Slechts zesduizend bezoekers ROTTERDAM (ANP) - Het publiek heeft het nieuwe Nederlandse muziekfestival Maaspop '95, afgelopen weekend op de Müllerpier in Rotterdam, volledig links laten liggen. De naar schatting zesduizend mensen die wel een kaartje kochten, kunnen naver tellen dat zij de geboorte van een nieuw, terugke rend muziekfestijn hebben bijgewoond. En een buitengewone serie op tredens van popveteranen als Elton John, Paul Young, Tbto en Stevie Wonder. Vooral deze laatste stak zaterdagavond in buitenwone vorm, waarin hij werd bijgestaan door de strijk en blazersectie van het Rotter dams Philharmonisch Orkest. Willem van Rij, met broer Teun in Organisatiebureau Interna tional Concerts Le Bateau ini tiatiefnemer van Maaspop '95, erkende zondagavond behoor lijk teleurgesteld te zijfl in de geringe publieke belangstel ling. Toch toonde hij zich allerminst wqaangeslagen. „Wie vindt dat Maaspop is mislukt, heeft ge lijk voor wat betreft de com merciële kant. Daarentegen zijn de optredende bands bij zonder tevreden over de orga nisatie. Die was ook in onze ogen perfect. Volgend jaar is er weer een Maaspop-festival, dat staat vast," verzekert hij. Wie zaterdag en zondag een commerciële blik over de Mül lerpier liet dwalen had gemak kelijk in tranen kunnen uit barsten. Standhouders deden geen zaken, barpersoneel kon onderling een potje voetballen en snacks werden ook al niet verkocht. De organisatie wil niet zeggen hoeveel verlies het festival oplevert, maar volgens inge wijden is Maaspftp '95 gereali seerd met een budget van zo'n vijf miljoen gulden. Vergist De geringe belangstelling lag misschien aan de toegangsprijs (71,50 gulden per dag, 128 gul den voor een passe-partoUt) in combinatie met het geboden programma. „We hebben ons kennelijk vergist in de aan trekkingskracht van sommige bekende namen," zegt Van Rij. Op vijf na duurste gemeente TERNEUZEN (ANP) - Een simpel rekenfoutje heeft de gemeente Terneuzen een wel erg slechte naam be zorgd. In het blad Werkgever van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) van 18 mei kreeg Terneuzen een vijfde plaats op de lijst van duurste gemeenten van Nederland. Voor de ambtenaren van de Zeeuws-Vlaamse gemeente aanleiding zich eens achter de oren te krabben en de cijfers te controleren. Bij het invullen van de enquête van het NCW is de gemeente een beetje slordig met de komma omgesprongen, zo bleek. Dat tekentje is bij het vermenigvuldigen van grond prijs en aantal hectares op de verkeerde plaats gezet. Tot twee keer toe werd daar door op het enquêteformulier een bedrag ingevuld van 2,475 miljoen gulden, waar dat 247.500 gulden moest zijn. In de presentatie van de NCW- cijfers van 222 gemeenten, in volgorde van de goedkoopste naar de duurste, nam Terneu zen een 218e plaats in. Met de juiste cijfers, zo hebben de ambtenaren berekend, zou de gemeente een eervollere 36e plaats verdienen. Brief Om misverstanden te voorko men, overweegt het college van burgemeester en wethouders van Terneuzen een brief met de correcte gegevens aan haar re laties te sturen. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland l.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 23 mei 11.40 146 05.15 -166 17.55 -126 ROOMPOT BUITEN 23 mei 10.25 141 04.00 -158 22.55 118 16.35 - 116 BRUINISSE 23 mei 11.45 158 05.15 -172 17.50 - 130 WEMEI.DINGE 23 mei 11.45 154 05.15 - 170 17.55 -129 BRUSSEL (ANP) - Een dag na de spannende parlementsverkiezingen h&len de Belgen opgelucht adem dat hen een zwarte zondag bespaard is gebleven. Extreem-rechts heeft niet geprofiteerd van het schandaal rond het Agusta-omkoopschandaal, dat een dag na de aankondiging van de vervroegde verkiezingen op 17 fe bruari de Vlaamse socialisten (SP) in het nauw bracht. Na gisteren kunnen de Vlamin gen waarschijnlijk een zwaar der stempel drukken op het Belgische regeringsbeleid. De Vlaamse socialisten en christen-democraten boekten ieder een winst van twee ze tels, terwijl hun twee Waalse zusterpartijen ieder twee ze tels verliezen. Na telling van 86 procent van de stemmen voor de Kamer van Volksvertegenwoordigers ston den de Vlaamse christen democraten (CVP) maandag ochtend op 29 zetels. De Socia listische Partij (SP) komt uit op 20 zetels. De zusterpartijen PSC en PS moeten genoegen nemen res pectievelijk 11 en 21 zetels. De huidige centrum-linkse rege ring zou dus kunnen rekenen op een meerderheid (81 van de 150 zetels) in de Kamer. De liberalen blijven vermoede lijk veroordeeld tot de opposi tie, hoewel premier Jean-Luc Dehaene (CVP) een coalitieve randering niet uitsluit. Zowel de Vlaamse als de Waalse libe ralen boekten een winst van twee zetels. Met name voor de VLD, die op 21 zetels uitkomt, is de winst minder groot dan de partij had gehoopt. De PRL mag 18 afgevaardigden leve ren. De winst van de grote Vlaamse partijen, inclusief het Vlaams Blok dat 11 zetels haalt (plus één), gaat ten koste van de kleintjes. De groenen verliezen terrein, evenals de nationa listische Volksunie. De protest partij van beursgoeroe Van Rossem verdwijnt helemaal van het toneel. Terwijl de Vlaamse partijen op federaal niveau sterker uit de bus komen, moeten ze in het gewest Brussel terrein prijs ge ven. De Nederlands-taligen le veren samen 1,7 procent in. Daardoor kunnen zij nog slechts 10 afgevaardigden leve ren in het gewestelijk parle ment van 75 zetels. De CVP en de Groenen verliezen-in Brus sel ieder een afgevaardigde. Het Vlaams Blok wint een ze tel. Kranten Bijna alle kranten geven van daag SP-voorzitter Louis Tbb- back het krediet van de triomf van de Vlaamse partijen. BREDA (ANP) - Een 42-jarige man uit Dordrecht heeft zater dagmiddag in die plaats een bus gekaapt. Een arrestatie team van de politie kon hem enkele uren later in Breda ar resteren. De buskaping begon rond half een. De man stapte in Dor drecht in en bedreigde de chauffeur met een mes. Hij liet de passagiers uitstappen en gaf de chauffeur opdracht naar Rotterdam te rijden. Er volgde een wilde rit over de A16 naar Rotterdam. Achter volgd door politie en fotogra fen zette de bus vandaaruit koers naar Breda. Vlak voor Breda mocht de chauffeur uit stappen en nam de kaper het stuur over. Hij kon niet zo goed met de bus overweg en dat maakte het voor de politie gemakkelijker hem te overmeesteren. In de Irenestraat, in de buurt van het NAC-stadion, arresteerde de politie de man. Volgens de politie maakte de kaper een verwarde indruk. Wat zijn motieven waren, is nog niet duidelijk. ROTTERDAM (ANP) - Een re- clamevliegtuigje is zaterdag middag omstreeks vier uur kort na de start neergestort op vliegveld Zestienhoven. Daar bij is de 32-jarige piloot om het leven gekomen. Dit heeft een woordvoerder van de Rotterdamse politie be vestigd. Het ging om een eenmotorig toestel van het type Cessna 172. Het stortte neer bij het opstij gen toen het de reclamesleep probeerde op te pikken. Het toestel kwam naast de lan dingsbaan terecht. Eveneens zaterdag verongeluk te in Oostenrijk de 59-jarige Nederlandse piloot P. Tukker. De man was in Amsterdam op gestegen en wilde een vriend in een Oostenrijks kuuroord op te halen. AMSTERDAM (ANP) - De schrijfster Annie M. G. Schmidt is in de nacht van zaterdag op zondag in Amsterdam overleden aan een hartaanval. Zij was zaterdag 84 jaar geworden. Haar familie deelde mee dat de schrijf ster in haar slaap is overleden. Annié M.G.Schmidt heeft met haar (cabaret)liedjes, kinderverhalen en humor volle teksten een speciale plaats in de Nederlandse li teratuur. Haar teksten vie len op door een mengeling van humor, scherpte en te derheid en door het taalge bruik en rijmvondsten. Annie Maria Geertruida Schmidt werd in 1911 gebo ren in het Zeeuwse Kapelle. De jeugd van deze domi neesdochter speeldezich af in wat zij als een benauwen de realiteit beschouwde. Haar werk kan worden ge zien als een poging aan die kleinburgelijkheid te ont snappen. Als kind verslond zij boe ken en werd bibliotecaresse. In 1946 ging zij in Amster dam op het redactie-archief van Het Parool werken. Daar ligt de kiem van haar schrijfactiviteiten. Annie M. G. Schmidt schreef musicals, liedjes (die Harry Bannink veelal van muziek voorzag) en radio- en televisieseries, maar dankt haar grootste faam aan haar kinder- en jeugdboeken. Haar popula riteit bevindt zich inmid dels drie generaties lang op een vrij constant hoogte punt. Tot op hoge leeftijd bleef de schrijfster actief, maar de laatste jaren verhinderden ouderdoms verschijnselen, waaronder een oogziekte, haar het schrijven. Annie M. G. Schmidt heeft zich er steeds sterk voor ge maakt dat kinder- en jeugd literatuur niet als minder waardig aan de gewone lite ratuur worden beschouwd. Haar standpunt kreeg er kenning toen eerder dit jaar in het Letterkundig Mu seum in Den Haag een vol ledige afdeling voor kinder en jeugdboeken werd ge opend met daarin een nage bouwd prieeltje, dat het An nie M.G. Schmidt-plantsoen werd gedoopt. Tot haar bekendste werk be horen verhalen als Jip en Janneke, Pluk van de Pette- flet, Dikkertje Dap en Er valt een traan op Tbm Poes. Voor de radio was de langlo pende serie De familie Doorsnee van haar hand en voor televisie, schreef Annie M.G. de teksten voor series als Ja Zuster, Nee Zuster en Pension Hommeles. Betreurd Het overlijden van de schrijfster wordt alom be treurd. Annie M. G. Schmidt laat een leegte ach ter, zo reageerde staatsse cretaris Nuis van cultuur. „Haar werk is mij heel dier baar. Er zitten vaak regels van Annie in mijn hoofd." Nuis noemt haar een groot schrijfster doordat ze pre tenties doorprikte. „Dure woorden, deftigheid, daar hield ze niet van. Ze hoorde niet bij de kinderen, niet bij de volwassenen." Hij vindt het onvoorstelbaar dat ze is overleden. „Ze was in haar werk zo jong, zo vitaal, opstandig, lief, wijs. Die toon zijn we kwijt, maar blijven we horen", aldus de bewindsman. Verlies Directeur A. Langbroek van uitgeverij Querido, waar het werk van Annie M. G. Schmidt is uitgeven, noem de het overlijden van de schrijfster een groot verlies voor de Nederlandse cultu rele wereld. „Zij heeft een geweldig stempel gedrukt op het cul turele klimaat in ons land, waar wij allen nog lang op kunnen teren", aldus Lang broek. 33jij zei dat haar boe ken nog steeds goed ver kocht worden. Journaliste Jeanne Roos, bijna een halve eeuw een vriendin van Annie M.G. Schmidt zegt haar ver schrikkelijk te zullen mis sen. Roos leerde haar ken nen op de redactie van Het Parool waar Annie Schmidt na de oorlog kwam werken. Geest De laatste jaren las Roos haar twee keer per week voor, omdat de schrijfster dat wegens haar slechte ogen zelf niet meer kon. „We hadden het weieens over de dood, vertelt Roos. Haar ge zondheid liet te wensen over, maar in haar geest was ze niet op." Nieuwe projecten stonden niet meer op stapel. Wel ver schijnt binnenkort een her ziene uitgave van Ibbeltje uit 1960. Doodtij: 23 mei Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Suske en Wiske ''DE BEGEERDE BERG" door Willy Vandersteen den je klaar voor de start, lambikske Pufke heeft alle haltonnen al opjeblaienhoor'l tlaluurluk, Ihskeen neem me mei kuahjk dat ïit daar net io tekeer finf, maar 20 jtli voet je u el, hoor Omdat er een U'aarom neem\ tv een vtieie- vliet op ie meppermeeA {.broek ut1 I it/ Hou daar mee op, U/ikeA Plaafóeesl t J Jiin jullie pul byna puf. kla Ik dl.' puf vertrekken 1 ZUL nu aar Maandag 22 mei Zierikzee Uitvoering Zeeuwse Muziek school. Concertzaal. 19.30 uur. Brouwershaven Hoorzitting herinrichting Markt Brouwershaven. Tbn- nenmagazijn. 19.30 uur. Dinsdag 23 mei Zierikzee Bijeenkomst omwonenden Lange Groendal in verband met renovatieplannen speel- plaatsje. Trouwzaal stadhuis. 19.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering raadscommissie algemene en bestuurlijke za ken. Recreatiezaal gemeente huis. 16.00 uur. Vergadering raadscommissie welzijn. Gemeentehuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Verkoping handwerken. Ge bouw Salem. Van 10.00 tot 12.00 uur, 14.00 tot 17.00 uur en van 18.30 tot 20.00 uur. Woensdag 24 mei Nieuwerkerk Raadsvergadering Duiveland. Gemeentehuis. 20.00 uur. Donderdag 25 mei Nieuwerkerk Dauwzwemmen in zwembad Dol-fijn. Start vanaf 06.00 uur. Vrijdag 26 mei Haamstede Jubileumconcert gemengd koor Nu met Hope. Nederland se Hervormde kerk. 20.00 uur. Zaterdag 27 mei Zierikzee Rommelmarkt atletiekvereni ging Delta Sport. Onder de Beuze. 08.00 uur. Kerkwerve Rommelmarkt/bazar. Beatrix- straat. 09.00 tot en met 15.30 uur. Brouwershaven Rommelmarkt. Vanaf 09.00 uur rond de Gereformeerde kerk aan het Bostonplein. Dinsdag 30 mei Zierikzee Fietstocht voor senioren. Rou te Pepermolen (25 km). Start sportpark Den Hogen Blosk. 13.30 uur. Brouwershaven Excursie op Grevelingenmeer. Vooraf melden bij VW Brou wershaven. 09.30 tot 13.00 uur. Woensdag 31 mei Zierikzee Start Snelheidscampagne 1995 WN, Stadhuis. 10.00 uur. Paardenmarkt/Jaarmarkt. Ba lie e.o. Overdag. Brouwershaven Samen zangavond EO in Sint Nicolaaskerk. 20.00 uur. Dinsdag 6 juni Zierikzee Bijeenkomst gespreksgroep Ouders van Druggebruikers (OVD). Multifunctioneel Cen trum. 19.30 uur. Dinsdag 13 juni Zierikzee Fietstocht voor senioren. Rou te Oosterland (26 km). Start zwembad Onderdak. 13.30 uur. Brouwershaven Excursie op Grevelingenmeer. Vooraf melden bij WV Brou wershaven. 09.30 tot 13.00 uur. Donderdag 15 juni Zierikzee Anywavefestival. Brogum. Van 20.30 tot 23.00 uur. Vrijdag 16 juni Zierikzee Anywavefestival. Brogum. Van 21.00 tot 01.00 uur. Zaterdag 17 juni Zierikzee Anywavefestival. Brogum. Van 13.§0 tot 03.00 uur. Vrijdag 23 juni Dreischor Het Hoeksche Waards Sym phonic orkest. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Zaterdag 24 juni Zierikzee Rommelmarkt en rad van avontuur. Achter verzorgings huis De Wieken. 09.00 uur. Dinsdag 27 juni Zierikzee Fietstocht voor senioren. Rou te Brouwersdam (50 km). Start sportpark Den Hogen Blok. 10.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2