12,13, H15 tel! MEI AKTIE Derde deel woningbestand voor ouderen is ongeschikt 1 Roompot als eerste aan de beurt bij steenbestorting 9 Wereldkampioenen in Westerschouwen EXTRA VOORDELIG ABONNEMENT ZIERIKZEESCHE! NIEUWSBODE 0 ZIERIKZEESCHE AVONDVIERDAAGSE 2zU- It cfoet toc/i r dé krant van schouwen - duiveland! Onderzoek Stichting VMC Zeeland 3 VERKEERSVEILIGHEID J 4 MUZIEKDAG 5 TROFEE 7 TURNEN Werk gespreid over vier jaar ERIKZEESCHE IEUWSBODE MAANDAG 22 MEI 1995 151e JAARGANG NR 25776 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 HET WEER Zon en warmte Zonnig. Minimumtemperatuur omstreeks 7, middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Zuidoostelijke wind, zwak tot matig, rond kracht 3. ZIERIKZEE - In Sport- en Recreatiecentrum Wester schouwen waren zaterdag twee wereldkampioenen te bewonderen. Toch kwamen niet meer dan vijftig mensen af op het in eigen land zo bekende tweetal. Andy Thomson en Alex Mars hall luiden de namen van de ti telhouders. Tot voor kort zal vrijwel niemahd op Schouwen- Duiveland van ditj» -petal heb ben gehoord en over een week zal iedereen die er deze week kennis van heeft genomen, de beide bowlers, want dat zijn het, weer vergeten zijn. Bowls is als sport vooral in de Engelssprekende landen erg populair. Daar wordt de sport ook al van jongs af aan beoe fend. In Nederland komt bowls vooralsnog niet verder dan de status van seniorensport. Vol gens de wereldkampioen ligt dat voornamelijk aan de ver schillende cultuur in Engeland en Nederland. Tbch hebben bei den hoop dat de sport ook in Nederland razend populair wordt. In Nieuwerkerk heeft de plaat selijke voetbalvereniging SKNWK afscheid genomen van trainer Piet Diepenhorst. Dit gebeurde nadat de spelers in een gesprek met het bestuur hun al een half jaar sluimeren de kritiek nog eens hadden ge openbaard. Zij stelden dat ze van Diepenhorst momenteel niet veel meer konden leren. Ze waren uitgekeken op de man waarmee ze, naar eigen zeggen, toch twee mooie jaren hadden gehad. Diepenhorst zelf was enigszins verrast door het be sluit. Hij zou een dergelijke maatregel eerder hebben ver wacht bij e.en club die onder aan staat en zeker niet bij een trainer die in twee seizoenen de nacompetitië heeft gehaald. In Nieuwerkerk is ook het jaarlijks terugkerende Grutte- pikkerstoernooi weer begon nen. Het wordt georganiseerd door tennisvereniging Duive- land. Dit jaar is er geen dames- enkel-toernooi. Daar waren niet genoeg deelnemers voor. Voor de overige categorieën had de organisatie naar eigen zeggen aan belangstelling niet te klagen. Bij Hockeyclub Schouwen- Duiveland werd het seizoen af gesloten met een minislotdag voor het district Brabant/Zee land. Ruim tweehonderd kin deren in de leeftijd van zeven tot negen- jaar onderwierpen zich in de ochtenduren eerst aan een aantal vaardig- heidstesten. Dat viel bij de kinderen beter in de smaak dan het in de middag geplande toernooi. Sport op pagina 7 en 9. Als u in de maand mei een abonnement neemt q| aaU+q fXR AH op de Zierikzeesche Nieuwsbode betaalt u 5)1 v vl 115) J OvjVU voor de eerste drie maanden. Daarna betaalt u f 48,50 pgr kwartaal bij een abonnement met automatische afschrijving of u kiest voor een van onderstaande betaalwijzen. kwartèalabonnement f 51.— kwartaalabonnement met autom.afschr. a f 48,50 jaarabonnement a f 192,50 jaarabonnement met autom.afschr. a f 182,50 JA, ik wil zo'n extra voordelig abonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode. Ik betaal nog niet maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./Mevr adres - postcode 'plaats: telefoon handtekening:... Bij automatische afschrijving uw bank/gironummer vermelden; SS Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie CCI Antwoordnummer 12 4300 VB Zierikzee a houdskosten per jaar. Aanvan kelijk volstond jaarlijks een bedrag van zeventien miljoen gulden. Geconstateerde schade aan de verflaag op de schuiven leverde later een kostenpost van 75 miljoen gulden op, die acht jaar lang de onderhouds kosten opschroeven. Onderhoudskosten Met de steenbestorting komen de onderhoudskosten op ruim dertig miljoen per jaar voor de komende jaren. Op de bodem onder de Stormvloedkering liggen tot meer dan zeshonderd meter aan weerszijden vooroe vers die de pijlers van de Stormvloedkering op hun plaats moeten houden. Blokkenmatten Deze vooroevers zijn afgedekt met blokkenmatten, verste vigd met een dikke laag asfalt, feij de aanleg is overwogen de asfaltlaag nog af te dekken met een laag stortsteen. Toen werd echter besloten dit ach terwege te laten en het asfalt regelmatig te controleren. Depot De steenstorter Cetus ligt in middels gereed. In de Buiten haven Roompot is een tijdelijk depot voor stortsteen aange legd. Voor de versteviging van de bodembescherming in de stroomgeul Roompot West is 93.000 ton stortsteen nodig. De stortsteen wordt aangevoerd uit België en Noorwegen. In to taal is 460.000 ton stortsteen nodig voor het vier jaar duren de karwei. leder huis heeft zijn kruis. Spreekwoord Het aantal verkeersdoden in Zeeland daalde in 1994 met achttien procent, De jubilerende muziekvereniging Apollo hield een c slaagde Muziekdag. Filatelist Frans Hogerheide uit Zierikzee wint Korte- weg Trofee. Nynke Botterweg werd voor de derde keer studenten kampioen turnen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's sis van verder onderzoek con cludeert de VMC dat in de na bije toekomst, het aanbod van voor ouderen bestemde en ge schikte woningen in Zeeland, niet op grote schaal wordt uit gebreid of gelijkmatiger over de regio's zal worden verdeeld. Verpleeghuizen Naast het aantal voor ouderen bestemde en geschikte sociale woningen, heeft het VMC ook het aantal verpleeghuizen, ver zorgingshuizen, woonzorgcen tra en aanleunwoningen per re gio geïnventariseerd. Volgens de VMC is het aanbod van beschikbare verpleeg huisplaatsen redelijk gelijk verdeeld over de verschillende Zeeuwse regio's. Met in totaal 150 plaatsen komt ook Schou- wen-Duiveland uit tussen de twee en drie plaatsen op elke honderd inwoners 65-plussers. Voor de groep 75 jaar en ouder, zijn dat er zes. Het aantal verzorgingshuis plaatsen in Zeeland is veel gro ter dan die van de verpleeghui zen. Schouwen-Duiveland heeft er 332, waarvan ruim zes voor elke honderd 65-plussers en dertien voor 75-plussers. Wat laatstgenoemde groep be treft is het aanbod hier het kleinst van Zeeland. Ons eiland kent 29 plaatsen in woonzorgcentra. Aangezien het in het leven roepen van woon zorgcentra een betrekkelijk nieuw verschijnsel is, wordt in de' inventarisatie gesteld dat het niet verrassend is dat de be schikbaarheid van woningen in een woonzorgcentrum in Zeeland klein is. Hoewel Schouwen-Duiveland er niet zo slecht afkomt vergeleken met de rest van de provincie. Per tweehonderd 65-plussers is één woning beschikbaar, per twee honderd 75-plussers ruim twee. De VMC verwacht dat het aan tal woonzorgcentra in de toe komst uitgebreid zal worden. Uit de inventarisatie blijkt dat Schouwen-Duiveland relatief veel aanleunwoningen kent. In totaal staan er 164, wat bete kent dat het aantal beschikba re aanleunwoningen per hon derd 65-plussers drie bedraagt en per honderd 75-plussers bij na zeven. Ook wat aanleunwo ningen betreft, verwacht de VMC op basis van het onder zoek, uitbreiding, hoewel in mindere mate dan die van het aantal woonzorgcentra. Bijna één op de zes inwoners van Schouwen-Duiveland is 65 jaar of ouder. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Vergeleken met geheel Zeeland, heelt Schouwen-Duiveland relatief weinig voor ouderen be stemde woningen in huis. Op elke honderd 65-plusiBers zijn maximaal twee voor ouderen bestemde wonin gen aanwezig, terwijl dat aantal voor 75-plussers rond de vier ligt. In totaal kent het eiland negentig oude renwoningen in de sociale sector, waarvan slechts een derde echt geschikt is voor ouderen. Een en ander staat te lezen in een rapport van de Stichting VMC Zeeland, de Zeeuwse raad voor Volksgezondheid, Maat schappelijke ontwikkeling en cultuur. Het onderzoeksrap port is vandaag, maandag, op het provinciehuis in Middel burg, overhandigd aan de gede puteerden drs G. L. C. M. de Kok en J. G. van Zwieten. Beiden zijn verantwoordelijk voor het provinciale ouderen beleid en volkshuisvesting. In een korte reactie op de inventa risatie zegden de gedeputeer den toe de resultaten van het onderzoek mee te.nemen bin nen het te voeren beleid. Ver der noemden beiden het in aan bouw zijnde woonservicecen- trum in Dreischor een voor beeld voor Zeeland. De VMC maakte een inventari satie van sociale woonvoorzie ningen voor ouderen in Zee land in opdracht van de Ad viesgroep Woonbelangen Seni oren. Dit omdat er behoefte be staat aan gegevens over het aanbod van en de vraag naar woonvoorzieningen op regio naal niveau. Geen afname Zeeland staat namelijk te boek als de meest vergrijsde provin cie van Nederland. En een af name van het aandeel ouderen ligt volgens de inventarisatie die de naam 'Waar Woont Oma?' meekreeg, niet in de lijn der verwachting. Aangezien ouderen vandaag de dag langer zelfstandig willen blijven wo nen, heeft de Provincie het aantal verzorgingshuisplaat sen gereduceerd. Daarvoor in de plaats worden voorzienin gen als woonzorgcentra en het uitbreiden van mogelijkheden tot thuiszorg, in het leven ge roepen. Hoewel zelfstandig blijven wo nen zo wel mogelijk wordt, heeft volgens de inventarisatie, een dergelijk beleid wel conse quenties voor de bouw van so ciale huurwoningen voor oude ren. De Stuurgroep Experimenten Volkshuisvesting (SEV) heeft een consumentenkeurmerk ontwikkeld: het Seniorenla- bel, een pakket van eisen dat voornamelijk van bouwtechni sche aard is. Dit label zou als maatstaf kunnen dienen voor de voor ouderen te bouwen, ge schikte woningen. De Nationa le Woningraad concludeert ech ter dat er in Zeeland nauwe lijks woningen zijn die aan alle eisen van het seniorenlabel voldoen. Verder is gekeken of de bewo ners extra service krijgen aan geboden. In bijna de helft van de complexen met voor oude ren bestemde woningen, blijkt dit niet het geval te zijn. Op ba- In 1993 bleek bij een inspectie dat daar de bodembescher- mingsmat was beschadigd. Na der onderzoek wees uit dat ook op andere plaatsen de bodem bescherming verstevigd moest worden. De schade*aan de as faltlaag rond de onderwater voet van de Stormvloedkering is groter dan verwacht. Eerder constateeitfe Rijkswaterstaat dat de asfaltlaag in de stroom geul Roompot was aangetast en moest worden bestort met steen. Onderzoek heeft on langs aangetoond dat ook de afdeklaag van asfalt in de stroomgaten Hammen (aan beide zijden) en Schaar (aan de Noordzeezijde) niet voldoet. Vier jaar In totaal vergt het karwei veer tig miljoen gulden. Rijkswa terstaat heeft besloten de steenbestorting over vier jaar te spreiden. Voor de tien mil joen per jaar is binnen het on derhoudsbudget voor de Stormvloedkering geen ruimte meer. De kosten moeten wor den opgenomen in de begroting van Rijkswaterstaat. Bij de bouw van de Storm vloedkering is uitgegaan van 20 a 25 miljoen gulden onder- ZIERIKZEE - Vanmiddag, maandag, wordt een begin gemaakt met het verster ken van de steenbestorting ter versteviging van de bodembescherming voor de Oosterscheldekering. Als eerste wordt de stroomgeul Roompot West onder han den genomen. Het is de Bedoeling dat de steenbestortingen in die stroomgeul voor 1 augustus afgerond zijn. In de buitenhaven Roompot is een tijdelijk depot voor de stortsteen aangelegd. Steenstorter Cetus zorgt voor de bestortingen. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1