College gs bezorgd over ontwikkeling Grevelingen Gereformeerde kerk na metamorfose weer helemaal klaar voor gebruik RWS begint volgende week met steenbestortingen pijlerdam streeknieuws Kokkelvissers richten nieuwe organisatie op Volgens Rijkswaterstaat geen reden tot ongerustheid Kartvei van 40 miljoen gulden Door inzet van ruim twintig vrijwilligers VRIJDAG 19 MEI 1995 NR 25775 aÉSSJS-""' f. Volgens gedeputeerde staten van Zeeland gaat de kwaliteit van de flora en fauna in het Grevelingenmeer achteruit. (Foto: Joop van Houdt). MIDDELBURG - Volgens het college van gedeputeerde staten van Zeeland gaat het niet goed met de Greve lingen. Volgens gebiedsheheerder Rijkswaterstaat is er echter geen enkele reden tot ongerustheid. „Wij vin den het vervelend dat de indruk gewekt wordt dat het slecht zou gaan met de Grevelingen, want dat is niet het geval", stelt Rijkswaterstaat-voorlichter J. Geluk. In de brief aan H. L. F. Saeijs, directeur van Rijkswaterstaat Zeeland zegt het college van gs verontrustende berichten bin nen te krijgen over het ontbre ken van zuurstof in de diepere delen van het water van de Gre velingen, vissterfte en achter uitgang van het zeegras. Broedvogels Ook zou volgens gs de Brou- werssluis gesloten worden op een dusdanig peil dat het broedgebied voor kustvogels - die voorkeur hebben voor on begroeide en schaars begroeide oeverzones - op ongewenste wijze wordt verkleind. „Nog schadelijker is deze maatregel wanneer deze plaatsvindt in de loop van mei en het broedsei- zoen van deze vogel reeds is be gonnen", aldus de brief van gs. Volgens gs leidt een en ander ertoe dat een gedeelte van het legsel van de kustvogels verlo ren gaat en dat de leefomge ving van planten en dieren die van nature in het gebied thuis horen wordt aangetast. In de brief pleiten gs ervoor om nog eens te bekijken of het peilbe heer beter op de natuur af gestemd kan wórden. Me^ be roept zich daarbij op eerder in de regionota Zeeuwse Rijkswa teren gemaakte afspraken. Volgens gs is er verder sprake van verarming van de onder waterflora en fauna vanwege gebrek aan zuurstof op het bo demoppervlak van de Greve lingen. Volgens de gegevens van gs zouden metingen in augustus 1994 hebben uitgewe zen dat 10 procent van het bo demoppervlak zuurstofloos was. „Dit was in de geschiede nis van de Grevelingen nog niet eerder voorgekomen", aldus gs in de brief aan Saeijs. „In ge middelde zomers blijft het per centage zuurstofloos bodemop- pervlak ver onder de vijf pro cent". Gs concluderen dat het blijk baar niet meevalt om tot een evenwichtig beheer van de Gre velingen te. komen. „Al eerder was gebleken dat het van zee afgesloten zoutwatermeer niet zo gemakkelijk in de hand te krijgen is als het gaat om het sturen naar een zo groot moge lijke bio-diversiteit. Het ko men en gaan van het zeegras en het bessenwier geven dat al aan", aldus gs. Gs willen graag om tafel gaan zitten met Rijkswaterstaat om de materie te bespreken. Liefst zou men de kwestie bespreken tijdens het periodiek overleg tussen gedeputeerde staten van Zeeland en Rijkswaterstaat op 15 juni. Rijkswaterstaat is vol gens Geluk natuurlijk bereid tot een gesprék. Hij onderkent dat het met het beheer van een dergelijk gebied niet altijd gaat zoals men zou willen. „Natuurlijk stréef je. er als be heerder altijd naar om een tien te halen en het is vervelend als dat niet lukt. Maar er is niets aan de hand met de Grevelin gen en de»brief van gs heeft bij ons ook veel vraagtekens opge roepen. Wij begrijpen niet zo goed waarop de brief aan ons op gebasseerd is. Het gaat goed met de Grevelingen. Het is een prachtig meer", aldus Geluk. „Ik hoop dat het gesprek met gs wat dat betreft iets zinvols oplevert". MIDDELBURG - Deze week zijn door Rijkswaterstaat de laatste voorbereidin gen getroffen voor het aanbrengen van steenbestortingen ter versteviging van de bodembescherming voor de Oosterscheldekering. Die bestortingen zijn nodig omdat gebleken is dat de asfaltlaag op ruim 100 meter van de kering onvoldoen de sterk is. Alles bij elkaar vergen de bestortingen een investering van 40 mil joen gulden. Rond de pijlers van de Ooster scheldekering is een drempel van zware stortsteen aange bracht. Aansluitend aan die drempel ligt tot 650 meter van de kering een bodembescher ming. Die moet voorkomen dat zand wegspoelt waardoor uit eindelijk de kering onder mijnd zou kunnen worden. De bodembescherming bestaat uit 'blokkenmatten' met daarover drie lagen asfaltmastiek met een totale dikte van 30 centi meter. In 1993 werd bij inspec tie geconstateerd dat die bo dembescherming ter hoogte van str'oomgeul De Roompot beschadigd was. Plaatselijk bleek de asfaltlaag zelfs geheel verdwenen. Onderzoek Naar aanleiding van deze ont dekking besloot Rijkswater staat ook de bodembescher ming in de andere stroomgeu- len te onderzoeken. De uit komst van dat onderzoek is dat BRO U WERSH AVEN Bijeenkomst NBvP De laatste bijeenkomst van' de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen afdeling Brou wershaven in het Tbnnenmaga- zijn, woensdag 17 mei, storid in het teken van kruiden en spece rijen. Zowel de plaatselijke sla ger en diens klanten als een vertegenwoordiger van een specerijenproducent deden van zich spreken. Tijdens de bijeen komst kwam de groei, bloei en oogst van veel gebruikte krui den en specerijen uitgebreid aan bod. Door videobeelden kregen de aanwezigen een dui delijk beeld van al het werk dat nodig is voordat de produk- ten panklaar zijn. Voordat de aanwezigen huiswaarts keer den konden zij enkele gerech ten proeven die ter plaatse be reid waren, uiteraard met de besproken kruiden en specerij en. De bijeenkomst in het Tbn- nenmagazijn was de laatste van het seizoen. ZIERIKZEE - Vriendelijk, licht, open en ruim. Die omschrijving is van toepassing op de Gereformeerde kerk aan de Sint Domusstraat in Zierikzee. Door de inzet van een dikke twintig vrijwilligers - gemeentele den - is men erin geslaagd om het kerkgebouw in zeven maanden tijd een complete metamorfose te laten ondergaan. „We zijn er ook best een beetje trots op", stelt Gerard van Wagtendonk, lid van de bouwcommis sie van de kerk. In oktober vorig jaar werd een begin gemaakt met het immen se karwei. Alles werd uit de ruimte gesloopt en wat over bleef was niet meer dan vier muren - waar op sommige plaatsen de zoutkristallen op stonden - en een dak. „Het was echt hard nodig dat er iets aan gedaan werd", aldus Van Wag tendonk. „Er was in feite in 35 jaar niets aan gedaan en het was eigenlijk een beetje een nietszeggend gebouw gewor den". De kerk zoals die er voor de re novatie uitzag was een nogal sobere en vrij donkere ruimte. De banken waren in een donke re tint geschilderd, de zijpaden waren smal en het liturgiege deelte klein. Een optreden van een koor tijdens een eredienst gaf problemen en ook de ver lichting was voor verbetering vatbaar. Het uitgangspunt voor de bouwcommissie was dan ook dat er meer ruimte moest komen en dat de ruimte een meer multifunctioneel ka rakter zou moeten krijgen. Er werd een begroting ge maakt en men kwam uit op een prijs van 360.000,-. Uiteinde lijk heeft men het karwei we ten te klaren voor 240.000,- en dat is volgens Van Wagtendonk en Cees van Harten, voorzitter van de commissie van beheer van de kerk, vooral te danken aan de inzet van de vrijwilli gers. „We hebben zo'n beetje al les zelf gedaan behalve het schilderwerk", aldus Van Har- De kerk na de renovatie: licht, ruim en open. (Foto: Joop van Houdt). ten. „We hebben wel een archi tect, Piet Tieleman uit Nieu- werkerk, in de arm genomen en ons door vakmensen laten adviseren. Niet alleen wilde men meer ruimte, openheid en licht, maar ook meer comfort. „Als je vlak bij de buitenmuren zat zat je te sterven van de kou in de winter. Daarom hebben we op de luifel tegen de buitenmu ren convectoren geplaatst". Die convectoren doen hun werk praktisch onzichtbaar omdat ze afgeschut zijn middels een speciale wand. Om het open karakter van de kerk nog ver der te benadrukken werd het door de hedendaagse technie ken overbodig geworden klankbord weggehaald. Door wat vindingrijke opti sche trucjes werd het aanzien van de kansel veranderd en de ze werd meteen ook verplaats baar gemaakt. Op die manier is het heel simpel om het litur gische gedeelte aan te passen aan de omstandigheden. De voorste bankenrijen hebben het veld moeten ruimen ten gunste van stoelen, ook weer met het doel om de liturgische ruimte makkelijk aanpasbaar te maken. Men slaagde erin de zijpaden te verbreden door - met eindeloos geduld en veel precisie - de banken in het midden door te zagen en twee zitplaatsen in te korten. „In feite zijn de paden maar 40 centimeter breder ge worden, maar het oogt veel breder", aldus Van Wagten donk. „Je merkt ook dat het plan tijdens het werk groeit", aldus Van Harten. Eerst waren we van plan om de vloerbedek king niet onder alle banken door te trekken, maar dat werd ons afgeraden door de archi tect. En nu het overal ligt ziet het er toch ineens heel anders uit". Verlichting Er is veel werk gemaakt van de verlichting van de kerk. De zeegroene hemel van de kerk werd blauw geschilderd en aanvankelijk was men daar niet enthousiast over. Tótdat Van Wagtendonk met het plan kwam om het blauwe plafond met - onzichtbaar weggewerkte - TL-armaturen van onderaf aan te lichten. „Sinds ik in de ze kerk kom had ik dat al wil len doen", aldus Van Wagten donk. Om het liturgische gedeelte te verlichten werd een halogeen- armatuur met verplaatsbare sport gemonteerd. Door het ge bruik van verschillende groe pen verlichting en het monte ren van dimmers kan de ver lichting van de kerk nu aange past worden aan het karakter van de eredienst. Eén van de meest in het oog springende veranderingen is de entree binnen van de kerk. Vroeger kwam de kerkganger eerst in een gang terecht, door een muur met veel glas afge schut van de eigenlijke kerk ruimte. Die muur is verdwe nen. Om de bovengalerij met het acht ton zware orgel te on dersteunen werd een zware staalconstructie gebruikt. Om het karwei te financieren zijn de nodige acties onderno men door de kerk. Van Harten: „We hadden wel een potje van legaten, maar dat was bijlange na niet genoeg. Tben we een maal besloten hadden om te gaan verbouwen zijn we gaan sparen". Door verschillende acties slaagde men erin om jaarlijks 50.000,- bij elkaar te sprokke- v len. De kerkruimte is - op enke- \le details na - klaar, maar de pouwcommissie speelt nu al- vigeer met de gedachte om ook de benedenzaal aan te pakken. De bovenzaal werd eerder al onder handen genomen. uitgezonderd de stroomgeul Schaar-Oost er bodembestor- tingen nodig zijn in alle stroomgeulen. Dat vergt zoals al aangegeven een investering van 40 miljoen gulden. „Dat was in november vórig jaar ook al bekend", aldus voorlichter J. Geluk van Rijks waterstaat. „Het is ook niet zo dat de bodembescherming overal slecht is. Er is eigenlijk maar op één plaats schade", al dus Geluk. Hij stelt dat inder tijd bij de bouw van de storm vloedkering - keuzes gemaakt zijn die achteraf de verkeerde bleken te zijn. „We hebben geprobeerd toen geld te besparen, maar dat geld dat we toen bespaard hebben moeten we nu alsnog uitge ven", aldus Geluk. „Kijk, je kunt natuurlijk dit soort pro blemen voorkomen door alles wat je doet te overdimensione- ren, veel zwaarder te maken dan eigenlijk nodig is, maar daar hangt ook een prijskaart je aan". Volgens Geluk is er nooit spra ke geweest van een gevaarlijke situatie. „Als we niets hadden gedaan aan die schade bij de Roompot dan had het daar ge vaarlijk kunnen worden", al dus de Rijkswaterstaat-voor lichter. In totaal is 460.000 ton stortsteen nodig voor de verste viging van de bodembescher ming. De steenstorter Cetus is inmiddels ter plaatse en in de buitenhaven Roompot is een tijdelijk depot voor stortsteen ingericht. Alles bij elkaar denkt Rijks waterstaat het karwei in vier jaar te kunnen klaren. Dat houdt in dat de kosten ook over vier jaar gespreid kunnen wor den. Rijkswaterstaat trekt per jaar 20 a 25 miljoen gulden uit voor het onderhoud aan de ke ring, maar het is niet de ver wachting dat het 40 miljoen gulden kostende karwei bin nen dat budget uitgevoerd kan worden. Binnen de begroting van het ministerie van verkeer en waterstaat zal gezocht moe ten worden naar extra geld. BRUINISSE - De gemeen schappelijke vergunninghou ders voor de kokkelvisserij in de Nederlandse kustwateren hebben de coöperatieve Produ centenorganisatie van de Ne derlandse kokkel visser ij u.a. opgericht. Voorzitter van de PO is ir. D. Luteijn uit Goes. Alle twaalf mechanische kok- kelbedrijven met 22 schepen hebben zich aangesloten. Het bestuur van de PO bestaat verder'uit: ir. J. Holstein (secre taris), mr. ir. J. Huisman (pen ningmeester), S. Lenger uit *Harlingen en A. Bakker uit Den Oever. Luteijn zal in ver band met andere werkzaamhe den, waaronder het lidmaat schap van de Eerste Kamer voor de VVD en vanaf 1987 fractievoorzitter, eerst per 1 no vember 1995 aantreden. Tbt die datum fungeert Huisman als plaatsvervangend voorzitter. Luteijn is tevens onder meer lid van de Raad van Beheer van Rabobank Nederland en voor zitter van de Cebeco-Handels- raad in Rotterdam. Sinds 1974 exploiteert Luteijn bovendien een landbouwbedrijf in het Zeeuwsvlaamse Zuidzande. Tot het oprichten van de PO werd besloten om betere regels te kunnen stellen ten aanzien van de aanvoer van kokkels. Deze regels hebben onder meer betrekking op de verbetering van de kwaliteit en het vooraf vaststellen van de te vissen stukstallen. Het aanpassen van de aanvoer op de vraag uit de markt resulteert volgens Holstein in een verantwoord beheer van de bestanden. Holstein: „Een producentenor ganisatie biedt de mogelijk heid om de zaken beter te rege len. Bij het behalen van min stens tweederde deel van de stemmen kunnen we onderlin ge afspraken vastleggen". T/m 23 juni Expositie Galerie Galerij in RSG Professor Zeeman. Wrapped Reichstag, project for Ber lin van Christo. Documentatie drukwerken. Zierikzee Ouddorp Brouwershaven Mei Tbkeningen en schilderijen van Co de Voogd. Oude Raadhuis, Ring 6. Tijdens winkelope ningstijden. Tot en met 31 mei Foto-expositie Amerikaanse natuurland schappen door Jan Schoenmaker. Dagelijks van 10.00-17.00 uur. Tot en met woensdag 7 juni Eenmalige installatie (Geen) bloed (geen) tranen van beeldend kunstenaar Ko de Jonge uit Middelburg. Stadhuis. Maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Tot en met vrijdag 9 juni Burgh-Haamstede Poppen in Zeeuwse klederdrachten. Galerie Josefine. Woensdag tot en met vrijdag 13.30 tot 16.00 uur. Van zaterdag 20 mei tot en met zaterdag 10 juni Burgh-Haamstede Olieverfschilderijen, etsen en pastels Cees Tfettero en Ans Dalderup-Bijmans. De Be- waerschole. Van maandag tot en met zaterdag 13.30 tot 16.30 uur. Tot 15 juni Burgh-Haamstede Schilderijen van Frida Goedemondt. Galerie 't Zuuddek. Tot en met vrijdag 30 juni Oosterland Schilderijen G. Verschoor-Bos. De Blauwe Keet. Tijdens openingsuren restaurant. Tot en met zaterdag 15 juli Brouwershaven Bevrijdingsexpositie. Sint Nicolaaskerk. Maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Van donderdag 20 juli tot en met woensdag 23 augustus Brouwershaven Olieverfschilderijen Hennie Schrijver. Stad huis. Van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Tot en met zaterdag 21 oktober Burgh-Haamstede Nuttige handwerken. De Burghse Schoole. Van dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 13.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5