1 MEI AKTIE Opgravingen werpen weinig licht op historie kerk Westenschouwen 9 0 EXTRA VOORDELIG ABONNEMENT Stuurgroep Oostersehelde wil duiksport aan banden leggen Moet het dan zo? verse Zeeuwse hangcultuur mosselen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE II SAMAN Vis en Palinghandel 3 ENQUÊTE 7 VERKEER 9 KORFBAL Schrijf avonden van Amnesty International dé krant van schouwen - duiveland! Alleen de toren zal blijven bestaan Geen afbreuk doen aan visserijfunctier' v. %Dnp> ZIERJKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 16 MEI 1995 151e JAARGANG NR 25773 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Visstraa! 13 - Zierikzee Telefoon 01110-13296 i del ^0§ Heeft weer dagelijks Een verstandig man beoordeelt het nieuwe naar het oude. Sophocles HET WEER Veel bewolking. Minimumtempera tuur omstreeks 8 graden. Middag- temp. ongeveer 15 graden. Wind uit oost tot zuidoost, matig, kracht 4. In de loop van de dag draaiend naar zuidwest. In de Zierikzeese wijk Poortambacht staan te weinig afvalbakken. O 5 STRANDNOTA Meerderheid gemeenteraad Westerschouwen tegen borden op het strand. Rechtbank besteedt dit jaar meer aandacht aan ver keersveiligheid. All-Ready verliest met ruime cijfers van verwachte kampioen Stormvogels. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Op diverse locaties ZIERIKZEE - Volgende week worden op verschillen de locaties op Schouwen-Duiveland schrijfavonden gehouden door de groep Schouwen-Duiveland van Amnesty International. Deze maand gaat het onder meer om Mexico. In dat land worden volgens Amnesty katholieken bedreigd omdat zij de lokale bevolking proberen te ondersteunen en beschermen tegen de terreur van de autoriteiten en de rijke grootgrondbezitters. De brief is gericht aan de president van Mexico. De tweede brief gaat naar de president van Zuid-Korea. Am nesty vraagt hem om vrijlating van Kim Sam-sok die een straf uitzit vanwege vermeende spi onage. Volgens Amnesty is Kim Sam-sok veroordeeld op grond van valse bewijzen, gele verd door de geheime dienst van Zuid-Korea. De laatste brief gaat naar Colo nel Idris Deby, de president van Tsjaad. De brief gaat over Mahamat 'Koty Yachoub die gearresteerd werd omdat zijn broer - inmiddels buitenrechte lijk geëxecuteerd - indertijd leider van een verzetsbeweging was. Volgens Amnesty is Ma hamat tijdens zijn detentie ge marteld. Maandag 22 mei kan men tus sen 19.00 en 20.30 uur terecht in Brouwershaven (kerk, Boston plein) en Haamstede (Gerefor meerde kerk). Dinsdag 23 mei kan men van 10.00-12.00 uur schrijven in Noordgouwe (fam. Murphy, Dr. Wortmanstraat), van 19.00 - 20.30 uur in Scha- rendijke (Gereformeerde kerk), Zierikzee (REC-gebouw, Jannewekken en Ouwerkerk (Fam. Tienpont, Nieuwe Noorddijkseweg) In Oosterland worden de brie ven rondgebracht door me vrouw De Valk (01114-2626), in Bruinisse door mevrouw De Keyser (01113-2436) en in Nieu- werkerk door mevrouw Boere (01114-3258). ROTTERDAM - De Rotterdam se rechtbank heeft dinsdag een omvangrijke drugsbende niet veroordeeld omdat de rol van een informant van de Crimine le Inlichtingendienst (CID) on duidelijk blijft. Het proces te gen de 21 verdachten in de zo genaamde Ramola-zaak is daardoor grotendeels mislukt. Als u in de maand mei een abonnement neemt q f flfl op de Zierikzeesche Nieuwsbode betaalt u vivvl IU> vvjl/v voor de eerste drie maanden. Daarna betaalt u f 48,50 per kwartaal bij een abonnement met automatische afschrijving of u kiest voor een van onderstaande betaalwijzen. kwartaalabonnement f 51,- Q kwartaalabonnement met autom.afschr. a f 48,50 jaarabonnement a f 192,50 jaarabonnement met autom.afschr. a f 182,50 JA, ik wil zo'n extra voordelig abonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode. Ik betaal nog niet maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./Mevr adres - postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschri|ving uw bank/gironummer vermelden: SC Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar: O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie OQ Antwoordnummer 12 4300 VB Zierikzee ZIERIKZEE - Het dagelijks bestuur van de Stuurgroep Oostersehelde wil verminde ring van het aantal duiksport- vergunningen. Aan de huidige visserijfunctie van de Ooster sehelde mag in de visie van de stuurgroep geen afbreuk wor den gedaan. Dat blijkt uit het gisteren, maandag, genomen besluit van het dagelijks be stuur van de stuurgroep. Het Beleidsplan voor de Oos tersehelde is voor de stuur groep het uitgangspunt ge weest. In dat beleidsplan wordt aangegeven dat de hoofdfunctie van de Ooster sehelde natuur dient te zijn. De visserij komt op de tweede plaats en wat omschreven wordt als 'overige maatschap pelijke funkties' op de derde. Het duiken valt in de laatste categorie. Doorgaan In het Beleidsplan Ooster sehelde staat dat duikactivitei- ten in de huidige mate en onder de huidige voorwaarden gecon tinueerd mogen worden. Het dagelijks bestuur van de stuur groep heeft zo zijn twijfels of vastgehouden moet worden aan dat uitgangspunt. Gelet op de eerst nu beschikbare ge gevens kan de vraag gesteld worden of met het aantal thans uitgegeven duiksportvergun- ningen het maximum niet is bereikt of dat gestreefd moet worden naar vermindering van het aantal duikvergunningen", aldus het DB van de stuur groep. Men wil nader onder zoek naar (jle kwestie. Het DB van de stuurgroep maakt onderscheid tussen beroeps- en recreatieduikers. Beroepsduikers mogen in de visie van het DB niet in hun werkzaamheden gehinderd worden als besloten wordt het aantal duikvergunningen om laag te schroeven. Verder wil men een duidelijke omschrij ving van de plaatsen waar wel of niet gedoken mag worden. Zo mag er in ieder geval niet gedoken worden nabij ver huurde oester- en mosselperce len. Ook in de gebieden met mos- selhangcultuur mag niet gedo ken worden. Daarbij wil men wel een uitzondering maken en wel in die gebieden waar in de praktijk gebleken is dat dui ken in de buurt van oester- en mosselpercelen geen proble men geeft. Het gaat om duikge- bieden bij de Zeelandbrug, De Val en een duikgebied in de omgeving van Zierikzee. In haar voorlopig standpunt gaat het DB van de stuurgroep ook in op de parkeerproblema- tiek. Als het .aan het DB ligt wordt het carpoolen door dui kers gestimuleerd en worden in Nederlandse en Belgische duiktijdschriften suggesties gedaan voor wat 'efficiënt par- keergedrag' genoemd wordt. De suggestie wordt gedaan om - voor rekening van de onder- watersportbonden tijdens hoogtijdagen als het pinkster- weekeinde weilanden af te hu ren om tijdelijke parkeerplaat sen te creëren. Gesproken wordt van een 'duiktransferium'. Leden van de onderwatersportbonden zouden dan kunnen functione ren als parkeerwachters. Het is de bedoeling dat streng opge treden wordt tegen foutpar- keerders. Een andere suggestie is om op campings duikarran- gementen aan.te bieden waar bij inbegrepen is het vervoer van een naar het duiksportge- bied. Voor duiken op andere dan de aangewezen duiklocaties zou men een schriftelijke onthef fing moeten hebben. Degene die die ontheffingen verleent zou dan wel terughoudend moeten zijn in het verstrekken van ontheffingen. Jaarlijks zou bekeken moeten worden of er al dan niet iets veranderd moet worden in de regels met betrekking tot waar men wel en waar men niet mag duiken. Bufferzones Verder wordt voorgesteld om bufferzones van 50 meter in te stellen op die plaatsen waar duiksport- en visserij gebieden direct aan elkaar grenzen. Die bufferzone maakt dan geen deel uit van het duiksportge- bied- en dat houdt in dat duiken in die zone niet is toegestaan. Op een aantal nader te bepalen plaatsen zou dan met een mar kering op de dijk de grens tus sen visserij- en duiksportge- bieden aangegeven moeten worden. Ook voor de visserij gelden strenge regels. De politie te wa ter en de Algemene Inspectie Dienst (AID) moeten - in sa menwerking met de visserij- kundig ambtenaren van de Di rectie Visserijen van het minis terie van LNV - alert zijn op il legale en niet gemarkeerde - fuiken en deze verwijderen. Voorgesteld wordt te bekijken of het mogelijk is om (een deel van) de meeropbrengsten van de leges van de Verordening Duiksport te besteden aan ver sterking van toezicht en con trole op de Verordening. Een belangrijke taak zou wegge legd kunnen zijn voor een spe ciale opsporingsambtenaar. „Deze opsporingsambtenaar zou een belangrijke rol kunnen vervullen bij het verwerken van de tips die binnenkomen als gevolg van de groeiende so ciale controle binnen de duik- wereld". Een ander deel van de meerop brengst van de duikleges zou besteed moeten worden aan voorlichting en educatie met betrekking tot de duiksport in de provincie Zeeland. Met eni ge regelmaat wil men onder zoeken welke effecten het sportduiken in het Ooster- scheldegebied heeft. Het DB van de stuurgroep wil in dat onderzoek ook de visserij be trekken. Als het aan het DB ligt wordt de Zeelandcommissie nieuw le ven ingeblazen. Deze commis sie kwam bij de voorbereiding en inwerkingtreding van de verordening Duiksport in de provincie periodiek bijeen. De laatste jaren heeft de commis sie echter een slapend be staand geleid. De toren van Westenschouwen werd in 1845 afgebroken. BURGH-HAAMSTEDE - Recente opgravingen op een perceel aan de Westerse- weg waar ooit de kerk van het dorp Westenschouwen prijkte, hebben weinig in formatie over de historie van dit voormalige gebouw opgeleverd. De oogst van een dag onderzoek heeft zich beperkt tot de vondst van onder meer vier kloostermoppen, aardewerkscherven en uitbraaksporen van de toren en het schip van de kerk. Stenen fundamenten zijn niet aangetroffen. De opgraving wees uit dat de kerk en toren tot de laatste steen zijn afgebroken en verwijderd. Volgens provinciaal archeoloog E. Vreenegoor is ondanks het onderzoek, jammer genoeg niet bekend geworden hoe de kerk er nu precies heeft uitge zien. Het godshuis blijft wat je noemt een moeilijk geval want ook over de stichtingsdatum en de stichter ontbreken alle gege vens. Wat wel bekend is, is dat de kerk een dochterkerk van Burgh was. Deze dateert waar schijnlijk uit de periode van rond het jaar 1000 en is gewijd aan Willibrord en de. Heilige Drieëenheid. De kerk van Westenschouwen werd nadat de nodige, ver woestingen waren aangericht in de 80-jarige-oorlog," vóór zó ver bekend rond 1600 gesloopt omdat ze zo bouwvallig was. Alleen de toren bleef, zonder spits, tot 1845 als ruïne staan. Toen werd ook dit gevaarte ge sloopt, waarbij de stenen ver moedelijk zijn gebruikt om de zeewering te versterken. De dreigende voorspelling die de zeemeerman volgens de le gende uitsprak toen de vissers van Westenschouwen zijn meermin hadden gevangen, is dus niet helemaal uitgekomen. 'Westenschouwen, 't'zal u be rouwen dat u geroofd hebt mij ne vrouwe. Westenschouwen zal vergaan, alleen de toren zal blijven staan", slaat namelijk op de voormalige kerk aan de Westerseweg en niet zoals vaak wordt gedacht op de Plompeto- ren aan de Oosterscheldedijk. Begin februari voerden de pro vinciaal archeoloog en mede werker B. Oele een verkennend booronderzoek uit op het per ceel aan de Westerseweg dat sinds kort braak ligt in af wachting van de bouw van een aantal vakantiewoningen. Tben al werd duidelijk dat er niet veel meer restte van de kerk, -maar er werd toch tot verder onderzoek besloten nu het nog kon. Vorig jaar kwa men bij de bouw van een wo ning aan de zijkant van het ter rein erg veel menselijk botma- teriaal naar boven, resten van het kerkhof dat daar vermoe delijk lag. Samen met eiland elijke amateur-archeologen F. Beek man en J. van der Sneppen to gen Oele en Veenegoor aan het werk. Op het terrein werden een aantal sleuven gegraven. Het gezelschap stuitte op zoge naamde uitbraaksporen, met aarde volgelopen plaatsen waar ooit de stenen fundamen ten lagen. Slechts vier kloostermoppen kwamen naar boven .en een halve voet van een zuil. Van de kerk en toren verder geen spoor, die zijn in dertijd, zo blijkt nu, tot op de laatste steen te zijn afgebroken en afgevoerd. Volgens Veenegoor werd ook onverwacht weinig aardewerk op het terrein gevonden. Al leen een aantal dertiende en veertiende eeuwse scherven dook op. Verder kwamen nog een koperen mimt tevoor schijn, een duit geslagen in de stad Utrecht in 1792^ een bron zen gespje van hoekbeslag, en kele ijzeren gespen, nagels en brokjes lood. Aan de oostkant van hety perceel stuitte het ge zelschap op een stukje oor spronkelijke bodem, strand- wal met een humeus geworden mestpakket dat volgens Vree negoor, op grond van het ge vonden aardwerk uit de perio de rond het jaar 1000 tot 1200 moet stammen. Uit het onderzoek is gebleken dat de toren een afmeting van rond de elf bij elf meter gehad moet hebben. Van het schip van de kerk werd alleen de zuid kant teruggevonden. De zuid muur van de kerk moet, meldt de provinciaal archeoloog, een fundering van zo'n anderhalve meter breed hebben gehad met steunberen om de drie meter aan de buitenkant. De muur sloot aan op de torenfunde ring. Al met al concludeert Vreenegoor dat de kerk van Westenschouwen vermoedelijk een driebeukige kerk of een tweebeukige hallenkerk moet zijn geweest. Knekelberg- 1 Gedurende de opgraving kwa men ook weer menselijke been deren aan het licht. In de toren fundering trof het gezelschap een kuil met een knekelberg van lange beenderen aan. Ook waren er een paar geruimde graven. Verder lagen in een kuiltje aan de oostkant van de toren de resten van een grafje van een ongeveer zes jaar oud kind. Hoe oud de graven zijn, kan Vreenegoor niet zeggen. Het onderzoek op het terrein aan de Westerseweg heeft een dag in beslag genomen. Binnen afzienbare tijd wordt begon nen met de bouw van de vakan tiewoningen zoals die oor spronkelijk werd gepland. „Stel dat alle fundamenteü in de grond zaten. Dan hadden we beslist met de gemeente over legd of die niet bewaard kun nen blijven", aldus de povinci- aal archeoloog die toevoegt dat, nu er weinig bijzonders is aangetroffen, er geen reden voor aanpassingen is. „Moet het dan zo worden?", zegt W. Goudswaard uit Zierikzee naar aanleiding van de discussie over het weghalen van de be groeiing die het zicht op de Nobelpoort zou belemmeren. De be jaarde Zierikzeeënaar kwam naar de redactie met een foto van de Nobelpoort, die werd gemaakt na de Watersnoodramp in 1953. Alle bomen en struiken, die rondom de Nobelpoort stonden, wer den toen gerooid omdat ze dood gingen door het zoute water. Vol gens de heer Goudswaard ziet de omgeving van de Nobelpoort er nu veel beter uit en moet dat zo blijven. „Het is onbegrijpelijk dat raadsleden die ons vertegenwoordigen daar anders over den ken I 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1