Molen- en fietsdag valt in het water door harde wind en regen Vriendschapsband tussen Maore en Zierikzee is nu officieel bezegeld 'Vreemdeling in deze wereld' PCOB houdt bijeenkomst over mantelzorg DE PAARDENMARKT Minimaal aantal belangstellenden Wij kunnen nog heel wat leren van Tanzania MAANDAG 15 MEI 1995 NR 25772 5 SCHOUWEN-DUIVELAND - Slechts een enkele doorzetter nam zaterdag het initiatief om in het kader van de Nationale Fiets- en Molendag in weer en wind zo'n 35 kilometer af te leggen op de fiets. „Bij ons meldde zich één mevrouw die de route kwam kopen. Ze vertelde dat ze die volgende week ging rijden, wanneer het beter weer was", aldus H. Bakker van de VVV-Brouwershaven. Ook de molenaars die zaterdag hij zeven ko renmolens op Sehouwen-Duiveland de blauwe wimpel buiten hingen ten teken dat het publiek welkom was, hadden minder aanloop dan gebruikelijk tijdens de Nationale Molendag. Wind was er in elk geval vol doende, zodat de wieken van de meeste molens draaiden en in een aantal molens ook graan werd gemalen. „Ik schat het op een windkrachtje zes a zeven, met stoten tot acht", schatte molenaar Elwin Haak. Vanwe ge de Nationale Molendag ver sierde hij de wieken van koren molen De Lelie aan de Elker- zeeseweg in Eikerzee reeds en kele dagen van tevoren met een strook gekleurde wimpels en zette hem in de vreugdestand. „Ik denk niet dat ik aan het eind van de dag nog veel vaant jes over heb", zei hij toen die wieken zich zaterdagmorgen zoevend en fluitend in bewe ging zetten. De Lelie kon in 1994, na een grondige restauratiebeurt weer in gebruik worden geno men. Haak is maandelijks zo'n drie zaterdagen in het monu ment aanwezig om het te laten draaien. Afhankelijk van de vraag maalt hij daarbij ook graan, dat hij inkoopt bij een graanleverancier. „De vraag is niet zo groot omdat op Sehou wen-Duiveland reeds twee pro fessionele molenaars zijn die graan leveren. T. van der Bok en G. J. Landegent. Ik lever al leen graan aan een aantal par ticulieren die daarom vragen." Hoewel De Lelie na de restau ratiebeurt weer prima blijkt te werken, maakt de jonge mole naar zich zorgen over het mo nument. „De kap van de molen lekt. De restaurateurs hebben die niet goed waterdicht gemaakt. Daardoor wordt het houtwerk onder de kap steeds nat en gaat uitzetten en weer inkrimpen. Dat is heel schadelijk. Wan neer er niet snel wat aan wordt gedaan, ben ik bang dat de res tauratie, die toch een behoor lijk kapitaal kostte, binnen vijf jaar ongedaan is ge maakt." Haak omschrijft De Lelie als een mooie, kleine mo len. „De wieken hebben een diameter van ruim achttien meter." De biotoop; de omge ving rondom de molen is min der gunstig vanwege het restaurantgebouw dat er vlak naast staat en bomen in de di recte omgeving. „Daardoor kan ik de molen niet altijd op de wind zetten en moet ik meer zeil op de wieken zetten om Voldoende wind te vangen." Hoewel de Wester- en Midden- schouwse fietsroute langs de molen liep, kreeg Haak niet veel belangstellenden in zijn molen. „Dat is niet zo erg, want ik houd elke maand drie keer Molendag. Wanneer ik hier ben om de molen te laten draaien, hang ik altijd de blau we wimpel buiten als teken dat bezoekers welkom zijn." Ook in molen De Graanhalm in Burgh-Haamstede was het minder druk dan gebruikelijk tijdens Molendag. „Ik schat dat zo'n zeventig a tachtig be zoekers kwamen, terwijl dat er anders zeker twee keer zoveel zijn", aldus molenaar Lande- gent. De meeste bezoekers kwamen niet met de fiets, maar met de auto. De Zeeuwse bolussen die de molenaar ter gelegenheid van de Nationale Molendag bakte en verkocht vonden, ondanks en wellicht dankzij het gure weer, gretig aftrek. In Molen De Hoop in de Lange Nobelstraat in Zierikzee kwa men ook maar enkele tiental len bezoekers. „Vanwege de re gen en de wind blijven de men sen lekker binnen", aldus mo lenaar Edwin Theuns. Dat gold niet voor een groep Belgische molenliefhebbers, die per bus naar Zierikzee kwamen om zich in De Hoop te laten rond leiden. De molenfietstocht onder lei ding van een gids, die werd ge organiseerd door de VVV- Zierikzee, werd vanwege het slechte weer afgelast. „Zater dagmorgen kwamen twee of drie mensen kijken wat er te doen was in het kader van de Nationale Molen- en Fietsdag en de gids is even geweest. Tben is besloten de tocht niet te la ten door gaan. Wel jammer, want er zat heel veel voorberei dend werk aan vast", aldus VW-informatrice Miranda Drenth. Ook bij de VW-Wes- terschouwen betreurde men het voorbereidende werk, dat werd gedaan om een fietstocht uit te zetten door de Westhoek. Tranen „Er hebben zich hier vandaag zes mensen gemeld. Die zijn met tranen in de ogen weer ver trokken", vertelde Mary Dale bout. In de week voor de Mo len- en Fietsdag werden al zo'n twintig fietsroutes verkocht. „Ik betwijfel of die mensen zijn gaan fietsen. Misschien gaan ze op een andere dag. Maar dan zijn natuurlijk een aantal molens en het fruitteelt- bedrijf op de route niet meer geopend. Het is vandaag lande lijke fietsdag. Jammer dat het evenement zo de wind ingaat." ZIERIKZEE - 'Mantelzorg, meer dan zorg' is het thema van een bijeenkomst van de Protestants Christelijke Oude renbond (PC'OB) die dinsdag 16 mei wordt gehouden in de Hervormde kerk, achter De Beuze. Mantelzorg is onbetaalde ver zorging die mensen aan hun fa milie, buren, vrienden en part ners geven wanneer die ziek, hulpbehoevend of gehandicapt zijn. Op basis van haar grond slag acht de PCOB het haar taak het omzien naar elkaar te bevorderen. De bond is van me ning dat contact met de kerken daarbij onontbeerlijk is. Sa men met de provinciale diaco nale organen van de Neder landse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken en de Christelijke Gereformeerde Kerken wil zij bekijken waar de knelpunten liggen bij het verlenen van mantelzorg. Tij dens de bijeenkomst in de Her vormde kerk wordt het onder werp ingeleid door staffunctio naris ouderenwerk van de stichting GSA in Leusden, drs J. M. G. van den Hul. Naar aan leiding hiervan kunnen de aan wezigen vragen stellen. Na een pauze wordt het onderwerp be sproken in groepjes, waarvan rapportage wordt gedaan. De bijeenkomst begint 19.30 uur. In het Huis van Nassau was 's avonds een optreden van de Afrikaanse band Yama Yama. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De vriendschap is eigenlijk al een paar jaar oud, maar afgelopen vrijdag werd de vriend schapsband tussen Zierikzee en het Tanzaniaanse dorpje Maore middels het ondertekenen van een oorkon de officieel bezegeld. De vriendschapsband is nadrukkelijk niet bedoeld als een vorm van liefdadigheid, maar veel meer als een uitwisseling van cultuur en kennis. „In Maore kunnen ze van ons leren, maar wij kunnen ook veel van hen leren", benadruk te Mascha Geleijnse, vicevoor- zitter van de Werkgroep Ont wikkelingssamenwerking Zie rikzee op wiens initiatief Zie rikzee de vriendschapsband met Maore is aangegaan. Ei genlijk was het de bedoeling dat de ambassadeur van Tanza nia de plechtigheid in de Vier schaar van het Zierikzeese stadhuis bij zou wonen, maar kort tevoren had deze afgebeld. In zijn plaats was E. Kamba, senior officer op de ambassade, afgevaardigd om zijn land te vertegenwoordigen Gelijkwaardigheid Gelijkwaardigheid staat hoog in het vaandel van de Werk groep Ontwikkelingssamen werking van Zierikzee en dat geldt zeker ook voor de vriend schapsband met het Thnzani- aanse dorpje. „De werkgroep is nu een paar jaar hier mee be zig en ik proef een nog steeds groeiend enthousiasme", aldus burgemeester mr. J. J. P. M. As- selbergs van Zierikzee in een toespraak ter gelegenheid van het ondertekenen van de oor konde. Hij sprak de hoop uit dat er een goed en regelmatig contact zal ontstaan tussen Zierikzee en Maore. „In de hoop dat de vriendschap floreert e^ een lange toekomst tegemoet gaat", aldus Asselbergs. T?#za- nia-vertegenwoordiger Kamba - voor wie het een eerste ken nismaking met Zierikzee was - sloot zich aan bij die laatste woorden van Asselbergs. „Een goede communicatie is belang rijk voor een beter begrip", al dus Kamba. Mascha Geleijnse, vice-voorzit- ter van de Werkgroep Ontwik kelingssamenwerking Zierik zee - benadrukte in een korte toespraak het uitwisselings karakter van de vriendschaps band. „Bij veel mensen heerst nog het beeld van armoede daar en rijkdom hier. Maar wij kunnen nog heel wat leren van de Thnzanianen, bijvoorbeeld het respect dat zij voor ouderen tonen en de manier waarop zij met ouderen omgaan", aldus Geleijnse. Zij wees op de grote culturele verschillen tussen Nederland en Tanzania. „Familie is in Tanzania heel belangrijk en vriendschap is iets heel bijzon ders. Want vrienden kies je zelf uit". Het is de bedoeling dat zo veel mogelijk mensen uit beide landen bij de vriendschaps band worden betrokken. „Zo- .wel mensen uit Afrika die hier wonen, als Nederlanders die in Tanzania wonen", aldus Ge leijnse. Na al dit verbale geweld werd overgegaan tot het onderteke nen van de oorkonde. Kamba kreeg als aandenken aan de on dertekening van de oorkonde een ingelijste fotocollage over Zierikzee aangeboden. Het avondprogramma werd afge werkt in het Huis van Nassau aan de Lange JsTobelstraat, in Zierikzee. Daar kon onder meer geluisterd worden naar de muziek van de Afrikaanse band Yama Yama en werden Tanzaniaanse hapjes geser veerd. Jonge nazi-studenten geven uiting aan hun antisemitische gevoelens. (Foto: Joop van Houdt). DELFZIJL - In Delfzijl is in de nacht van zaterdag op zondag voor enkele miljoenen guldens schade ontstaan door een aan gestoken brand. Een 29-jarige man uit Appingedam heeft be kend de brand in de loods te hebben gesticht. ROTTERDAM - Het Green- peace-schip Beluga is vandaag, maandag, begonnen met het verzamelen van giftige slib- monsters in de Rotterdamse haven. Het gaat om havenbag- ger dat is vervuild met chloor- paraffine. GROESBEEK - Een 31-jarige man uit Wijchen is zaterdag avond om het leven gekomen doordat een dikke tak van een boom zich door de voorruit van zijn auto boorde. Het ongeval gebeurde op een bosweg in Groesbeek. Dramatische sketch in één bedrijf. Plaats van handeling: de Balie te Zierikzee. (M): Mensen van Zierikzee! Na eeuwen ellen de wordt vanaf nü de Paardenmarkt ofc) een nieuwe manier georganiseerd, (heft de han den ten hemel): Ruimer! Gróótser! Moderner! Hebben jullie dat begrepen? (allen): Jawel, meneerde marktmeester! (M, vergenoegd kijkend): Dat betekent dat we de hele boel hier wegslepen, want voortaan wordt de Paardenmarkt gehouden op het Ha venplein. Denken jullie je eens in: nóóit meer die drukte voor je deur. Nóóit meer gedrang. Nóóit meer botsen tegen anderen 'Efficien cy' zeggen wij marktmeesters dan. Dat vin den jullie toch ook allemaal? (allen): Natuurlijk, meneer De Masier! (M): Al dat ouderwetse gedoe moet maar eens afgelopen zijn. Nu kunnen de markt- mensen met hun wagens lekker achter de kraam parkeren en de boel fatsoenlijk be voorraden. We leven potdorie toch niet meer in de middeleeuwen? (Leden van de Historische Vereniging -ga pend): Nee hoor, meneer de marktmeester! (M): Dus vanaf vandaag houden we in Zierik zee de wekelijkse markt, de toeristische markten en de paardenmarkt, alle markten op het Havenplein! Zijn we het er mee eens? (allen): Goed hoor, meneer De Masier! (Een inwoner die wakker wordt): Meneer de Marktmeester...! (M):??????????????? (De wakkere inwoner): Maar weet u wat er nou zo aardig was aan die Paardenmarkt? Dat-ie nou juist net niét op het Havenplein gehouden werd! (algemeen gemompel). (Nog iemand die wakker wordt):Het was toch echt een middeleeuwse markt waarbij het zo bijzonder was dat-ie in kleine smalle straatjes gehouden werd, net zoals in bepaalde wijken van Parijs (aanzwellend gemompel). (M): Maar beste mensen. Het was toch een vreselijke bekrompen toestand. Je kon er je kont niet draaien en bovendien kan ik er nu wel 20 kramen bij poten. (Omstander): Mag ik even wat zeggenEen traditie die uit vroegere tijden stamt geeft per definitie ongemak. Een nieuwe Mercedes is toch comfortabeler dan een gouden koets. En toch hobbelt Hare Majesteit er elk jaar vro lijk in rond. En voor een Horse Guard is het in Londen ook geen pretje om met zo'n gevaar te op z'n kop uren in de zon te staan. Voor het gemak kun je al het bijzondere wel afschaffen maar dan eindig je in een Mac Donalds maat schappij waarbij alles en overal hetzelfde is. En ik wil niet dat de jaarmarkt van Zierikzee op die van Almere gaat lijken. Leve onze eigen traditie! (Enkele verstandigen): Hoera! (M): Heb je ooit zulke wartaal gehoord? Niet jullie zijn voor de traditie, maar ik ben dat. Want straks krijg je op het Havenplein en een paardenmarkt én een ouderwetse kermis weer gezellig bij elkaar. Want dat was vroeger ook zo. Uil heeft het zelf gezegd. Nou en die weet alles van kermissen af (Omstander): Had je het over een ouderwetse kermis? En bedoel je daarmee die Las Vegas orgie van tegenwoordig met die hoerige ver lichting en donderende luidsprekers met housemuziek waar je horen en zien vergaat? Hoort dat bij onze een middeleeuwse paar denmarkt? (onrustige sfeer waarbij de hoof den steeds roder en -als paarden- op hol slaan.). (M): StilteStilte! (De bevolking krijgt het onderling aan de stok. Er ontstaat verwarring. Woorden als 'Paar denmarkt!' gaan over in 'Paardenhark!' Paardevijg!' of eenvoudig, maar doeltreffend 'Hengst!'Hier en daar wordt gevochten.) (Burgemeester, toegesneld): Mensen, denk aan ons nieuwe kunstwerk. Laten we vooral de parel aan de Oosterschelde blijven! (M - met de handen voor de mond): Maar het is maar een experiment(Het wordt stiller). Het is maar voor één keertje en dan (Omstander, luid): NOOIT WEER! (De bevol king neemt de woorden over en scandeert ze vele malen). - het doek valt - DREISCHOR - 'Ik ben als vreemdeling in deze wereld geboren'. Met dit citaat kenmerkt de schrijver Abel J. Herzberg het toneelstuk Vaderland dat hij in 1934 schreef, kort nadat de nazi's zich in de kristallnacht op gewelddadige wijze te gen joden keerden. Dreischor was een van de drie Nederlandse plaatsen waar het toneelstuk deze week voor het eerst werd opgevoerd. Ongeveer zeventig belangstel lenden, waaronder burgemees ter L. N. Labruyère, kwamen naar het nieuwe dorpshuis voor de bijzondere voorstel ling, waaraan onder andere de bekende toneelspeler Sacco van der Made meewerkte. Hij gaf gestalte aan de boekhande laar Oberburgstaller die veel respect heeft voor professor Ig- naz Levie. „Dat is iets gewel digs: een mens. Iets waar een mens tegenop ziet, iets wat zich naar je toe buigt en naar ja luistert. Hij is een mens." De jonge nazi-studenten van de universiteit kijken heel anders tegen de joodse professor aan. „Juda verrek. Wij willen geen joodse professoren. Wij willen alleen arische leraren. Het is hier een Germaanse Hoge school. Levi geeft hier vandaag geen college". In 'acht toneelen' wordt ge toond hoe de assistenten en studenten van Levi hem het werken op de universiteit on mogelijk maken. Om de rust te herstellen neemt de rector de onruststokers in bescherming en ontslaat de professor. De symbolische figuur Salomon Zeitscheck in wie de tweespraak tot leven komt, confronteert Levie en andere joodse personages met hun identiteit, hun geweten en hun eenzaamheid. De dramatische afloop van Vaderland is een scherpe waarschuwing voor de gevaren van het nazisme. Het stuk werd gespeeld door Het gezelschap van de Zee en geregisseerd door Kees Schol ten. Behalve in Dreischor werd het opgevoerd in Goes en Den Haag. Het Brouwse gemeente bestuur nam in verband met de vijftig-jarige bevrijding het initiatief om Vaderland ook in haar gemeente te laten uitvoe ren. Alle jongeren uit de ge meente werden persoonlijk uit genodigd om de voorstelling gratis bij te wonen. Voor ande ren werd de toegangsprijs zeer laag gehouden. Desondanks bleven ongeveer twintig van de negentig stoelen in de grote zaal van het nieuwe dorpshuis onbezet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5