Zoekplaatje 'Meerwaarde De Veste voor bewoners is niet in getallen uit te drukken' levensa Een expositie van klederdrachtpoppen tweehonderd gulden Servicewoningencomplex officieel geopend Optreden Gospelgroep in Gereformeerde kerk Avond van gitaarmuziek Spoeddebat over het energiebeleid Uitvoering muziekschool Debuut Paul de Leeuw in speelfilm bij aankoop van een bankstel DEURLOO INTERMEUBEL Zeeleven excursie NVJ VRIJDAG 12 MEI 1995 NR 25771 3 Scheidend Beter Wonen-secretaris J. Pomper onthult onder het toeziend oog van bewoners en genodigden het naambord. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - „Je ziet het in de ogen van de mensen. Je merkt het in de gesprekken. De Veste heeft voor de bewoners een meerwaarde die niet in getallen en cijfers is uit te drukken. Je hebt een schouder om tegen te leunen". Zo omschreef S. Boot, voorzitter van de bewonerscommissie van servicewoningencomplex De Veste aan de Manhuisstraat in Zierikzee de relatie tussen De Veste en haar bewoners. De Veste werd giste ren, donderdag, officieel geopend. Voorafgaand aan de openings handeling werd een feestelijke bijeenkomst gehouden in de Zierikzeese Concertzaal. J. Pomper, secretaris van Woning bouwvereniging B^ter Wonen - eigenaar van het servicewonin gencomplex - bleek diep in de historie te zijn gedoken. Met name met het garnizoensge bouw - dat nu een gemeen schappelijke ruimte is - heeft Pomper een speciale band. Vroeger was Pomper directeur van werkvoorzieningsschap De Zuidhoek en dat schap begon veertig jaar geleden vlakbij de Manhuisstraat, om precies te zijn in een gebouw aan de We- vershoek. Merkwaardig Wat toen nog de sociale werk plaats heette groeide snel en in 1960 werd een damesafdeling ondergebracht in het garni zoensgebouw. Het was daar dat ook Pomper een kantoor tot zijn beschikking kreeg. In na volging van De Schaduw uit de Havank-detectives zei Pomper het merkwaardig, hoogst merkwaardig te vinden dat men dan ook juist aan hem had gevraagd om de officiële ope ning van De Veste te verrich ten. In vroeger tijden, zo bleek uit het verhaal van Pomper, schonk mr. Pieter Mogge, des tijds een belangrijk en alom gerespecteerd man die onder meer de functie van burge meester van Zierikzee vervul de en later afgevaardigde van de Staten van Zeeland werd, het respectabele bedrag van 420.000 gulden aan de stad Zie rikzee. Dat geld moest ge bruikt worden voor de oprich ting van een universiteit in Zie rikzee. De stad Leiden gooide roet in het eten. ,,Het geld kwam in de gemeen tekas van Zierikzee te§§cht en u weet wat er dan gebeurt",' al dus Pomper. ,,Het geld ver dween geruisloos. Het werd-in de tijd dat het Zierikzee finan cieel slecht ging gebruikt voor dure restauraties". Pas veel la ter werd aan de Manhuisstraat de Hogere Burgerschool (HBS) gebouwd. De school die later uit zou groeien tot de Regiona le Scholengemeenschap Pro fessor Zeeman. Dat schoolge bouw viel ten prooi aan de slo pershamer om plaats te maken voor het 39 woningen tellende complex De Veste. Pomper had zich ook verdiegt in de naam van het complex. Hij somde vijf verschillende betekenissen van het woord Veste op. ,,En ik wil daar nog een zesde aan toevoegen", al dus Pomper. ,,De Veste als ser vicewoningencomplex. Een ge bouw waar senioren ieder hun eigen burcht hebben die van vreemde smetten vrij is". Ph. H. van Doorne, directeur van Beter Wonen, stelde in zijn toespraak dat het idee achter De Veste uitstekend aansluit bij het ouderenbeleid van de gemeente Zierikzee. Uitgangs punt van dat ouderenbeleid is dat daar waar mogelijk oude ren zelf dienen te voorzien in de voorzieningen en activitei ten die op deze bevolkings groep zijn gericht. Wonen in een service-woning past, zo stelde Van Doorne, prima in die visie. „Toegegeven, er is geen zorgcoördinator aan De Veste verbonden. Maar hulp van de Stichting Thuiszorg blijft mogelijk. Als er iets aan schort kan men ook nog de be middeling inroepen van de heer Van den Houten, de con ciërge van De Veste", aldus Van Doorne. Volgens Van Doorne is wonen in een servicewoningencom plex zo gek nog niet. ,,Er zitten zelfs voordelen aan een servi cewoning ten opzichte van een zorgwoning. Er is namelijk geen indicatie nodig van de in dicatiecommissie om een servi cewoning te kunnen huren. Men kan zelf het verhuismo- ment bepalen. En de bewoners mogen hun spaargeld onbe perkt houden". Van Doorne ging ook in op de bestuurlijke voorgeschiedenis van De Veste. Tfegen de plannen werden door omwonenden bezwaarschriften ingediend en door alle proce dures is, zo stelde Van Doorne, veel tijd en geld verloren ge gaan. „Het was een zware op gaaf en de voltooiing stemt daarom tot grote voldoening", aldus Van Doorne. Dat was ook de conclusie van burgemeester mr. J. J. P. M. As- selbergs van Zierikzee. Hij bracht de verhitte discussies in commissies en gemeenteraad in herinneririg die vooraf gin gen aan het besluit om het ou de schoolgebouw te slopen ten gunste van dë bduw van een servicewoningencomplex en memoreerde ook de weerstand die de bouwplannen bij de om wonenden opriep. „Het ging er fors aan toe", aldus burgemees ter Asselbergs, die vooral de inzet van wethouder L. J. van Gastel roemde. „Hij heeft zijn nek ver uitgestoken". Assel bergs zei blij te zijn dat het ge bouw er uiteindelijk is geko men. „Er is een heel redelijk compromis uitgekomen". Laatste spreker in de rij was Beter Wonen-voorzitter F. K. Vos. Hij dankte in een uitvoe rig betoog iedereen die bij de bouw betrokken is geweest en sprak de hoop uit dat het servi- cewoningenproject, gebouwd op een gevoelige plaats in de Zierikzeese binnenstad, een le vend project zal blijken te zijn. „Het heeft veel inspanning ge kost, maar het resultaat mag er zijn", aldus Vos. ,,Als jullie het weten, dan kan het nooit een moeilijke zijn", was de reactie van fotograaf Joop van Houdt bij het inleveren van het Zoekplaatje van deze week. Het Zoekplaatje van donder dag 4 mei was niet gemakkelijk. Vier mensen herkenden in de 'flessehals' in de struiken het torentje met het verklikkerlicht, dat in het duingebied van Nieuw-Haamstede staat.yEen lichtba ken dat correspondeert met de vuurtoren en dat begin dit jaar buiten gebruik werd gesteld omdat de bemanning van de vuurto ren toen werd opgeheven. Het verklikkerlicht werd volgens R. Saman uit Burgh-H aamstede op 1 april 1848 in dienst gesteld. De eerste dienstdoende lichtwachter Cornelis Blom kreeg daarvoor een salaris van 150 gulden per jaar. Volgens T. W. Rosmolen uit Zierikzee werd het verklikkerlicht voor de oorlog gestookt op petroleum. Het stond toen in een kleine uitbouw op het verklik kerhuis in de duinen, dat later door de Duitsers werd afgebro ken. Het nieuwe verklikkerhuis en het licht werden via een lan ge kabel vanaf de Strandweg aangesloten op het elektriciteits net. Maar ook nu nog kan men in de woning niet meer dan 300 watt elektriciteit gelijk gebruiken. Uit de goede inzendingen werd de kaart van de heer R. Saman, Appelmeet 53, 4328 CK Burgh-H aamstede uitgeloot. Aan hem wordt een cadeaubon toe gestuurd. Lezers die weten waar bovenstaand Zoekplaatje werd gemaakt en wat er op is te zien kunnen dat schriftelijk melden aan de redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De inzendingen kunnen ook in de brievenbus worden gegooid aan het Jannewekken 11. Ze moeten uiterlijk woensdag 17 mei bij de redactie binnen zijn en aan de buitenzijde voorzien van het woord Zoekplaatje. (Foto: Joop van Houdt). Alpha ómega-projects ZIERIKZEE - De Gospelgroep Alpha Omega- projects verzorgt zaterdag 20 mei een optreden in de Gereformeerde kerk aan de Sint Domusstraat in Zierikzee. Het concert begint om 20.15 uur. Alpha Omega-projects brengt in de kerk het muziek stuk Apocalypse: the story of Gods patience. Het gaat hier om een muzikale bewerking van het laatste Bijbelboek: de Openbaring van Johannes. De boodschap van het Bijbelboek wordt gebracht in diverse mu ziekstijlen en visueel onder steund door dia's van schilde rijen van Anneke Kaai. De muziek is geschreven door toetsenist/dirigent Art de Jon ge. De (Engelse) teksten zijn van de hand van solozanger Bert Jonker. Bij het schrijven van tekst en muziek is gepro beerd zoveel mogelijk aan te sluiten bij de voor het boek Openbaring kenmerkende sfeer en structuur. De zaal is open vanaf 19.45 uur. ZIERIKZEE - In het Multi functioneel Centrum aan de Huybertstraat is zaterdag 20 mei een voorspeelavond van gitaarmuziekleerlingen van Dik de Koning. De gitaristen presenteren ver schillende soorten gitaarmu ziek, van renaissance tot fla menco. Ook wordt gespeeld in verschillende bezettingen, on der met zang. De bijeenkomst is toegankelijk voor iedere be langstellende. Van 19.00 tot 21.15 uur. DEN HAAG (ANP) - De Tweede-Kamerfractie van GroenLinks wil dinsdag een spoeddebat met het kabinet over de nieuwste voorspellin gen rond de uitstoot van het schadelijke broeikasgas kool- dioxyde (C02). Volgens de fractie moeten de betrokken bewindslieden snel met „een stringent pakket maatregelen" komen. Volgens het kamerlid M. Vos is name lijk duidelijk dat het over heidsbeleid niet meer is opge wassen tegen de forse groei van het energiegebruik. Eerder deze week bleek uit cij fers van het Centraal Planbu reau en het onderzpeksinsti- tuut RIVM dat als gevolg van de economische groei het ener gieverbruik de komende jaren fors toeneemt. De daarmee ge paard gaande verhoogde uit stoot van kooldioxyde brengt volgens de onderzoekers het overheidsstreven tot beperking van dit gas in gevaar. Kooldi oxyde komt vrij bij de verbran ding van fossiele brandstoffen en draagt bij aan de verster king van het broeikaseffect. ZIERIKZEE - In de Concert zaal in Zierikzee wordt maan dag 22 mei de jaarlijkse uit voering gehouden van de Zeeuwse Muziekschool regio Schouwen-Duiveland. De uitvoering staat in het te ken van groepsmusiceren. Er werkt een groot asftital leerlin gen van de muziekschool aan mee. Zij zijn verdeeld in homo gene ensembles als een klari- netgroep, saxofoons, blokflui ten, accordeons en dwarsflui ten. Daarnaast is er het ele mentaire ensemble, waarin di verse instrumenten samen spe len. De tweedejaars leerlingen algemene muzikale vorming presenteren een aantal liedjes. Ook treedt een speciaal voor de gelegenheid geformeerd fanfare-orkest op, waarin vijf tig leerlingen samen spelen. Het orkest wordt geleid door Anton Kempe en voert werken uit van A. Waignein en J. de Haan. De uitvoering begint om 19.30 uur. HILVERSUM (ANP) - Paul de Leeuw gaat de hoofdrol spelen in een speelfilm. „Filmpje" luidt de werktitel van de eer ste film waarin de cabaretier actief is. De Leeiiw speelt de rollen van Bob en Annie de Rooy, die ook in zijn televisies hows voorkomen. De opname voor de film starten deze zo- Paul Ruven is de regisseur van de film waarvan de opnamen plaatshebben in Nederland en op Curagao. Knibbel, knabbel, knuisje, het impressariaat van De Leeuw, bevestigde vrijdag dat de cabaretier dit jaar geen televisieshows zal maken. In atelier-galerie Josefine BURGH-HAAMSTEDE - In atelier-galerie Josefine aan de Weststraat in Burgh-Haamstede is van 17 mei tot en met 9 juni een expositie van klederdrachtpop pen. Het gaat om werkstukken van mensen uit Haamstede en Re- nesse die bij Josefine een crea tieve cursus volgden. De expo sitie omvat poppen die zijn gestoken in de doordeweekse klederdracht van Arnemuiden, Walcheren, Nieuwland en Schouwen-Duiveland. Ook zijn er poppen in de zondagse dracht van Westkapelle, Wal cheren en Schouwen-Duive land. De tentoonstelling omvat ver der een aantal miniaturen van oude boerenwagens, strijk ijzers uit de periode 1930 tot 1955 en diverse andere oude ge bruiksvoorwerpen. De exposi tie is gratis toegankelijk. Van woensdag tot en met vrijdag van 13.30 tot 16.00 uur. Advertentie t.w.v. geldig tot 31 mei 1995 HARINGVLIETPLEIN 4 - 4301 XG ZIERIKZEE TELEFOON 01110-12946 Advertentie Nieuwerkerk 01114-1368 UNAstraat 10 Brouwershaven 01119-1634 Noorddijkstraat 8 TECHNISCH INSTALLATIEBURO Zierikzee 01110-13348 VERKOOP EN REPARATIE St. Domusstraat 79 Verwachting t/m dinsdag 16 mei WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht noordw. 5 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 13 graden Windkracht west 3 Dinsdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 15 graden Windkracht zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 13 mei Zon op 05.50, onder 21.21 Maan op 19.46, onder 04.59 14 mei Zon op 05.48, onder 21.23 Maan op 21.06, onder 05.34 15 mei Zon op 05.46, ond&r 21.25 Maan op 22.20, onder 06.17 Volle Maan: 14 mei (22.49) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het blijft voorlopig be wolkt. Vanavond valt in Limburg de eerste regen en de neerslag breidt zich vannacht langzaam wat naar het noorden uit. Door het wolkendek en de vrij krachtige, aan zee harde noordoostenwind wordt het niet kou der dan 6 graden. Zaterdag overdag valt vooral in het oosten langdurig regen; in de westelijke-provincies is de kans op droog weer een stuk gro ter. De wind draait geleidelijk naar het noordwesten en is vrij krachtig, Windkracht 5. Langs de kust en op het IJsselmeer is de wind hard, 7, mogelijk zelfs stormachtig, 8. De noordwester voert koude lucht aan, overdag is het ongeveer 9 graden, in het oosten ligt het kwik tijdens re gen nog enkele graden lager. Later op de dag trekt de regen langzaam naar het oosten weg en breekt langs de westkust de bewolking. Zondag komen in het hele land enkele op klaringen voor. Er ontstaan echter ook buien, waarbij hagel en onweer niet is uit te sluiten. De noord westenwind neemt iets in kracht af, maar met een middagtemperatuur van ongeveer 9 graden is het nog erg guur. Na het weekeinde loopt de temperatuur op, maar het blijft wis- ZIERIKZEE - Zeeleven is de ti tel van de excursie die zater dag 13 mei vanuit Zierikzee wordt gehouden langs de dij ken van de Oosterschelde en in het haventje van Burghsluis. Het gaat om een initiatief van de afdeling Schouwen-Duive land en Goes van de Neder landse Jeugdbond voor Na tuurstudie. De excursie maakt onderdeel uit van de jaarlijkse cursus veldbiologie. Onder lei ding van J. Beekman wordt de begroeiing bekeken van de pontons langs de Oosterschel- dedijk. Deze begroeiing be staat uit anemonen, schelpen, wieren, sponzen en zakpijpen, De excursie begint 10.00 uur bij het busstation aan de Gracht- weg in Zierikzee en duurt tot ongeveer 16.00 uur. ZIERIKZEESCHEÜS NIEUWSBODE SKI Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar t 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het êinde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3