Zes jaar plus tbs voor moord Bergingsteam zoekt vermiste Nederlander op eiland Flores Artsen zonder Grenzen meldt 87 doden in Zaïre Poortambacht wil meer voorzieningen 37 doden geborgen in Afrikaanse mijn DEUHtCKM Gevaarlijke particuliere operatie Verffabriek afgebrand Directeur Als gevolg van Ebola-epidemie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg van pag. 1 wijk: meer sportmogelijkhe den door het plaatsen van bas kets, volleynetten en een plaats om te skateboarden. Ook wordt de wens geuit voor een soos of een wijkcentrum. Ook niet tevreden is men over de voorzieningen voor oude ren. Verreweg de meerderheid is tevreden over de groenvoor ziening. Het percentage onder vraagden dat belangstelling zegt te hebben voor het lid maatschap van een buurtver eniging is laag: 13 procent. Bij na de helft van de ondervraag den houdt een slag om de arm en zegt 'misschien' lid te wor den van zo'n buurtvereniging. Opvallend is dat 39 procent van de ondervraagden het bij de ge meente aankaarten van proble men in de wijk een belangrijke taak van de buurtvereniging vindt. Een kwart van de inwoners ziet ook wel wat in buurtfeesten en iets meer mensen (28,4 procent) zou graag zien dat een buurt vereniging zich onder meer be zig houdt met het organiseren van activiteiten voor jongeren. Hoewel het eigenlijk niet on der 'sociale veiligheid' hoort maken veel inwoners van de wijk gebruik van de gelegen heid om blijk te geven van hun ongerustheid over de verkeers onveiligheid. Verbetering van de verkeersveiligheid in Poort ambacht blijkt hoog op het ver langlijstje van de inwoners te staan. Ernstig mijnongeluk: JOHANNESBURG/ORKNEY (DPA) - Reddings werkers hebben donderdag en vrijdag 37 lichamen geborgen van de vermoedelijk in totaal 106 mijnwer kers die zijn omgekomen bij een ongeluk in de goud mijn Vaal Reefs bij Johannesburg. Een gebarsten waterleiding en stenen die van de schachtwand val len bemoeilijken de berging. Volgens de directie van de mijn kan het twee dagen duren voor alle lijken uit de 2300 meter diepe mijn zijn gehaald. De ramp is één van de ernstig ste in de geschiedenis van de Zuidafrikaanse mijnbouw. Vaal Reefs is één van de groot ste goudmijnen bij de stad Orkney, 150 kilometer ten zuid westen van Johannesburg. Het ongeluk vond plaats toen een locomotief die onbestuur baar was geworden door de af grendeling reed. Het twaalf ton zware voertuig viel samen met een aanhanger in een lift schacht en drukte een liftkooi 500 meter naar beneden. De be stuurder van de locomotief wist zichzelf nog net op tijd in veiligheid te brengen. Hij liep een shock op. „De mijnlift van twee verdie- 'pïng'éh is in een blikken doos van één verdieping veran derd", zo zei de voorzitter van het grootste vakbond van mijn werkers, James Motlatsi, tij dens een bezoek aan de plek des onheils. Motlatsi zei duide lijk aangeslagen dat dit het ergste was dat hij ooit had ge zien. Volgens de voorzitter van de vakbond waren de veiligheids voorschriften onvoldoende. Zijn bond drong herhaaldelijk aan op extra veiligheidsmaat regelen en vraagt nu om een onafhankelijke onderzoeks commissie waarin internatio nale experts zitting moeten ne men. De Zuidafrikaanse minister van energie, Roelof Botha, pleitte evenzeer voor een inter nationaal onderzoek. Hij was echter van mening dat de eer ste berichten aantoonden dat sprake is van een menselijke fout. President Nelson Mande- la toonde zich zeer geschokt, maar wilde zich pas verder uit laten als hij over meer infor matie beschikte. MIDDELBURG (ANP) - De rechtbank in Middel burg heeft donderdag een 32-jarige man uit Vlissin- gen conform de eis veroordeeld tot een gevangenis straf van zes jaar plus terbeschikkingstelling met dwangverpleging voor de moord op zijn 32-jarige plaatsgenoot G. Melse. In de late avond van 14 de cember vorig jaar wachtte hij Melse op en schoot hem neer. Het slachtoffer stond algemeen bekend als een een gevaarlijk man. In 1978 had hij zijn 5-jarig pleegzusje in Oostkapelle ver moord, hij gebruikte regelma tig geweld en hij had het voor namelijk voorzien op de „zwakkeren", die hij gemakke lijk aankon. Melse had de vriendin van de man uit Vlis- singen twee keer verkracht en haar enkele keren bijna ge wurgd. Bovendien had hij haar woning vernield en haar kinde ren, haar moeder en haarzelf bedreigd. Toen Melse ook nog rondba zuinde dat hij de vriendin van de Vlissinger en haar familie zou „afmaken" als zij aangifte zou doen, was voor de man de maat vol. Hij kocht een pistool met het plan voor eens en voor altijd met Melse af te rekenen. Op de bewuste avond wachtte hij hem bij een drugspand op en schoot hem drie keer in de borst. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP BRUINISSE Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 13 mei 02.45 144 08.50 -160 15.15 166 21.10 -142 14 mei 03.35 154 09.35 -160 16.10 168 22.00 -146 15 mei 04.25 161 10.20 -15 7 16.55 166 22.45 - 149 13 mei 01.20 158 07.30 -162 13.40 187 19.55 -146 14 mei 02.00 178 08.20 -167 14.25 196 20.40 -154 15 mei 02.40 194 09.05 -167 15.05 199 21.25 -160 13 mei 02.35 158 08.55 -169 15.00 178 21.15 -151 14 mei 03.10 168 09.40 -170 15.40 178 22.00 -156 15 mei 03.50 174 10.25 -167 16.20 174 22.50 -160 13 mei 02.40 153 08.55 -166 15.15 174 21.20 -148 14 mei 03.25 162 09.40 - 167 15.55 174 22.00 -152 15 mei 04.05 168 10.20 -164 16.35 170 22.45 -156 Springtij 16 mei Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 DEN HAAG (ANP) - Een aantal Nederlandse alpinisten en duikers vertrekt za terdag van Schiphol naar het Indonesische eiland Flores om te proberen daar een lichaam te bergen. De kans is groot dat het om de 38-jarige Willem Ruysse- naars gaat. De Utrechtenaar verdween op 25 februari toen hij met zijn vriendin de vulkaan Kelimutu beklom. Volgens de ANWB is hij de enige vermiste in het ge bied. Het gaat om een gevaar lijke operatie, aldus de ber gers. Twee weken geleden zag een Nederlands particulier speur hondenteam een lichaam drij ven in een kratermeer. De ANWB-alarmcentrale heeft op verzoek van een vriend van de vermiste, die eerder speurac ties op touw had gezet, onder zocht wie een eventuele ber gingsoperatie zou kunnen doen. Het ministerie van bui tenlandse zaken bemiddelt in de zaak. De Indonesische auto riteiten, die deze week een ei gen bergingspoging hebben on dernomen, moeten er toestem ming voor geven. Veel risico's Aan de operatie zitten nogal wat haken en ogen, zegt de woordvoerder van de ANWB. „Er zijn maar weinig mensen die dit kunnen en durven doen." Het gaat om een opera tie vol risico's omdat het ge bied in het oerwoud ligt en steile afgronden kent. Boven dien gaat het om een zwavel- meer. „Een bergingsactie met een helikopter is bij voorbeeld gevaarlijk, omdat de statische elektriciteit boven het zwavel- meer ontploffingsgevaar ople vert." Smit-Thk heeft laten we ten niet zo'n particuliere ber gingsoperatie uit te voeren. „Het is een gevaarlijke opera tie", vertelt teamlid J. Koop man, medewerkster van de brandweeralarmcentrale in Den Haag. Samen met B. Stie- felhagen, duikinstructeur bij de brandweer, heeft ze een duikschool in Den Haag. Ver der gaan een hoofdagent van politie en een computermede werker mee. Allen zijn leden van de Koninklijke Nederland se Alpen Vereniging of de Ne derlandse Bergsportvereni ging. De vier zijn ervaren in het beklimmen van vulkanen. „Het is een unieke actie", aldus Stiefelhagen. „We werken daar in een sterk vulkanisch, aard- bevingsgevoelig gebied. We da len in duikpakken met volle persluchtflesssen 150 meter af. Langs touwen moeten we ons naar beneden laten zeilen." De kraterwanden zijn te poreus om er haken in te slaan. Het is er veertig graden heet. Boven dien hangt er een zwavellucht en werkt de vulkaan nog. Gelooid „Als we beneden zijn moeten we het slachtoffer verplaatsen in een bootje. Als het lichaam al negen weken drijft, dan komt dat doordat de huid ge looid is door de zuurgraad van het water." Daarom moeten de bergers er ook wel redelijk snel bij zijn, want als de huid het niet meer houdt, zinkt het lichaam. „Daarna moeten we met een bergingsbak aan de touwen naar boven klimmen." De operatie is zeer zwaar, be aamt hij. Maar hij schat de kans van slagen hoog in. „An ders waren we er niet aan be gonnen." Uniek is ook het feit dat de Rijksluchtvaartdienst toestemming heeft gegeven om volle persluchtflessen mee te nemen in het vliegtuig, aldus Stiefelhagen. „Dat gebeurt an ders nooit en er zijn speciale maatregelen genomen." De operatie, gedekt door een verzekeraar, duurt volgens hem drie uur. Twintig lokale politieagenten werken er aan mee en ook hebben de bergers de hulp van Theo Bakker, een vriend van de vermiste, die al die tijd al in het gebied ver blijft. Deze bergingsactie is ook een initiatief van de familie, zegt Lidy Ruyssenaars, zus van de vermiste. „Ik heb hiervoor con tact opgenomen met de KNAV." Ze vindt dat de ANWB en het ministerie van buiten landse zaken de familie in eer ste instantie flink in de kou heeft laten staan. Zowel een eerdere zoekactie van de alpi nisten als de speurhondenactie waren een initiatief van de fa milie. ROTTERDAM (ANP) - Een fel le uitslaande brand heeft in de nacht van donderdag op vrij dag de verffabriek Kroon aan de Albert Plasmanstraat in Rotterdam-zuid volledig in de as gelegd. De schade wordt ge schat op tien miljoen gulden. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Het vuur ging gepaard met een enorme rookontwikkeling. Ook klonken er voortdurend lichte explosies. Volgens hoofd- ófficier W. A. Oudshoorn van de brandweer kwamen bij de brand giftige stoffen vrij maar zijn er in het nabijgelegen Rhoon geen hoge concentraties schadelijke stóffen gemeten. Er hebben zich geen persoonlij ke ongelukken voorgedaan. De brandweer zette groot mate rieel, waaronder twee blusbo ten, in. Om te voorkomen dat er door een gedeeltelijke ver branding meer giftige stoffen zouden vrijkomen, werd de brand niet 'actief bestreden. Besloten werd om de loods waar ondermeer 150.000 liter oplosmiddelen lag opgeslagen, gecontroleerd te laten uitbran den. AMSTERDAM (ANP) - Het Festival Oude Muziek Utrecht, dat van 25 augustus tot en met 3 september in Utrecht wordt gehouden, krijgt een directeur. De Schot Simon Mundy, voor malig artistiek directeur van het Northlands Festival 1994 in Caithness en biograaf van diri gent Bernard Haitink, treedt per 1 augustus 1995 aan. Bij de komende 14e editie, waarbij de menselijke stem centraal staat, staat hij nog aan de zijlijn. De benoeming gefdt voor een pe riode van vijf jaar. BRUSSEL (ANP) - Het Belgisch specialistenteam van Artsen zonder Grenzen (AzG) heeft donderdagmiddag in de Zaïrese steden Kikwit en Masengo in totaal 87 doden aangetroffen. Eerder meldde AzG dat er meer dan 170 mensen door het Ehola-virus zouden zijn omgekomen. Dit laatste cijfer blijkt veel te hoog, aldus woordvoerder Vincent Janssens in Brussel. „Ons medisch team heeft tot nu toe 48 verdachte ge vallen van het Ebola-virus ontdekt. Inmiddels zijn 26 mensen - overleden. Veel meer mensen zijn aan dy senterie ten prooi gevallen. We hebben 85 mensen met deze ernstige darmaandoe ning gesignaleerd. Van hen zijn er 61 inmiddels bezwe ken", zei Janssens. Geen signalen Het Centraal Overlegor gaan Asielzoekers (COA) volgt de ontwikkelingen in het Afrikaanse land op de voet. Het COA verwacht van asielzoekers en gemeen tebesturen veel vragen over het Ebola-virus in Zaïre. „Vooralsnog zijn er geen sig: nalen dat de ziekte hier is", zegt een woordvoerder van de COA, „Het virus heeft een korte incubatietijd, ter wijl de mensen in de op vangcentra al een langere periode in Nederland zijn." Hij verwacht vooral vragen van asielzoekers over hun familie in Zaïre. De geheeskundige dienst van Schiphol heeft geen me dische controle voor Zaïrese passagiers ingesteld. Vol gens de dienst zijn er ge<*n rechtstreekse vluchten van uit Zaïre naar Schiphol. In overleg met de Amsterdam se GGD heeft de geneeskun dige dienst daarom besloten geen extra maatregelen op de luchthaven te treffen. Volgens virusspecialist prof. dr. J. van der Noordaa, verbonden aan het Acade misch Medisch Centrum in Amsterdam, is de kans dat een Ebola-epidemie ooit in Nederland uitbreekt nihil. „Het virus is afkomstig van apen. Als iemand in ons land al besmet zou raken, zal hij het virus nauwelijks kunnen verspreiden", ver telt Van der Noordaa. Besmetting „Besmetting kan alleen op plaatsen waar ziekenhuizen met vuile middelen werken en waar de hygiënische om standigheden erbarmelijk zijn. De ziekte verspreidt zich alleen door bloed, braaksel en uitwerpselen." Dat de steden Kikwit en Masengo helemaal van de buitenwereld kunnen wor den geïsoleerd, noemt Van der Noordaa een illusie. Ki kwit'is-een stad met hon derdduizenden inwoners. Die kun je volgens de hoog leraar niet afzonderen. „Dat is ook niet nodig. Je moet zorgen dat alle besmette mensen in de plaatselijke ziekenhuizen worden geïsoleerd. Als de artsen alleen nog met geste riliseerde materialen wer ken, moet de ziekte binnen enkele maanden zijn uitge bannen." Deze bestrijdingsmethode is volgens de hoogleraar in 1976 met succes toegepast toen het Ebola-virus ook Zaïre en Zuid-Sudan teister de. Binnen twee maanden was het virus verdwenen. Negen van de tien besmette mensen stierven toen. „Het klinkt misschien ma caber, maar omdat de men sen zo snel sterven is de tijd dat ze anderen kunnen besmetten kort. Snelle iso latie is daarom een doeltref fende aanpak van het pro bleem", aldus Van der Noor- Suske en Wiske "DE BEGEERDE BERG" door Willy Vandersteen Soms horen wü veelpuf lawaai, als van zware ma chines, op de top van de., pultlonl Bland Uü durven haast met meer... pul buiten te komen en zeker niet met onze ballonnen opstijjenUii zijn ten einde... En jij denkt dat ie hier zo maar met de deur in hult kunt vallen en on ze hulp vrapen Wü moeten zo maar voor iedereen aan de kapstok han pen! Verpeet het,mannetje l Je moet <3e pewone pro cedure voipenVeilip- heidsraad, uno, blauw helmen en het interna tionale rode kruist. her, man, wij kunnen niets voor doen! ir üfftf remerreeenoe blik ven s/oon/e en sosne en wisse do er Lenanrzm wooeoen onniooeujs insiiKKeni Vrijdag 12 mei Zierikzee Dag van de Verpleging in de zorginstellingen. Ondertekening vriendschaps oorkonde Zierikzee Maore in de Vierschaar van het stadhuis. 17.30 uur. Burgh-Haamstede Bevestiging en intrede ds. J. C. Hardeman. Christelijke Gere formeerde kerk. 19.30 uur. Bruinisse Eerste steenlegging nieuw soosgebouw. De Pul, Stenen pad 1. 15.30 uur. Zaterdag 13 mei Schouwen-Duiveland Landelijke fietsdag. Routes re gio Westenschouwen, Brou wershaven, Scharendijke. Tus sen 09.00-13.00 uur af te halen op VW Haamstede, Renesse, Brouwershaven en Scharendij ke. Zierikzee Sportdag in sportcentrum On derdak voor medewerkers van de eilandelijke zorginstellin gen van 10.00 tot 16.00 uur Workshop Werken met dromen. Multifunctioneel Centrum. Van 10.00 tot 16.00 uur. Verkoping Gehandicaptenzorg Adullam in de Christelijke Ge reformeerde kerk aan de Ze- vengetijstraat. Van 10.00 tot 16.00 uur. Kerkwerve/Noordgouwe/ Schuddebeurs Oud papier actie. Huis-aan- huis. Vanaf 09.30 uur. Burgh-Haamstede Perkplantenverkoop ten bate van project Carambei. Naast Christelijke Gereformeerde kerk. Vanaf 09.00 uur. Onderling solistenconcours Witte van Haemstede. De Schutse. 19.30 uur. Dreischor Toneelstuk Vaderland in dorpshuis door Gezelschap van de Zee. 20.00 uur. Oosterland Concert christelijke gemengde zangvereniging VZOS in Ne derlandse Hervormde kerk. 20.15 uur. Bruinisse Fancyfair CJV. Verenigingsge bouw. Van 10.00 tot 16.00 uur. Zondag 14 mei Dreischor Jubileumconcert Vocaal En semble Sint Laurens en het Souburgs Koper Quintet. Ne derlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Nieuwerkerk Kinderdienst. Jacobuskerk Ooststraat. 10.00 uur. Maandag 15 mei Zierikzee Kennismakingsmiddag stijl dansen voor ouderen. Multi functioneel Centrum. 13.30 tot 15.30 uur. Wijkbijeenkomst bewoners Poortambacht in RSG Prof. Zeeman. 19.30 uur. Vergadering postzegelvereni ging Schouwen-Duiveland. Scoutinggebouw. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Vergadering adviescommissie ruimtelijk beheer. Stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 16 mei Zierikzee Fietstocht voor senioren. Rou te Heerenkeet (24 km). Start sportpark Den Hogen Blok. 13.30 uur. Thema-avond Mantelzorg: Meer dan zorg. Gasthuiskerk. 19.30 uur. Vergadering WV Zierikzee. Mondragon. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Sluitingsbijeenkomst seizoen NVvH. Gereformeerde kerk. 14.00 uur. Vergadering adviescommissie ruimtelijke ordening. Gemeen tehuis. 19.30 uur. Dreischor Lezing PvdA-gedeputeerde Bruinooge. Dorpshuis. 20.00 uur. Oosterland Verkoping ten bate van De Schutse. Lage Maireweg 14. Van 09.30 tot 11.30 uur en van 14.00 tot 16.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2