Leerlingen Beatrixschool zondag te zien in televisieprogramma Deel iepenrij verdwijnt voor geplande woningbouw Middelburg verbolgen uitspraken Eversdijk Diefstal Loos alarm Raadsfracties eensgezind achter nuloptie college Ruim 270 overtredingen In 'Knoop in je sakdoek' van Teleac Bestemmingsplan Zelkeweg en omgeving DONDERDAG 11 MEI 1995 NR 25770 3 Verwachting t/m maandag 15 mei ZIERIKZEESCHEÜ NIEUWSBODEÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fojograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f.51,00 Bij autom. afschr. 1 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 6 graden Middagtemp. 9 graden Windkracht noord 7 Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 4 graden Middagtemp. 9 graden Windkracht noordwest 7 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 20% Min.temp. 4 graden Middagtemp. 10 graden Windkracht west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 12 mei Zon op 05.51, onder 21.20 Maan op 18,26, onder 04.29 Volle Maan: 14 mei (22.49) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weertype met wat zon en enkele buien verdwijnt. Vanaf vrijdagavond regent het langdurig en waait het hard. Bovendien wordt nog koudere lucht aangevoerd; tij dens het weekeinde blijft de tempe ratuur onder de 10 graden. Van avond en vannacht verandert er nog niet veel. Vooral in het noordelijk kustgebied valt nog een enkele bui en waait een matige tot vrij krachti ge noordenwind, kracht 4 of 5. Ver der landinwaarts waait het nauwe lijks en komen opklaringen voor. De temperatuur daalt naar ongeveer 4 graden. Vrijdag trekt de noordoos tenwind geleidelijk verder aan; land inwaarts tot vrij krachtig, 5, in het Waddengebied tot hard, 7. In combi natie met een middagtemperatuur van ongeveer 11 graden is het voor het gevoel behoorlijk koud. Verder is er eerst wat zon, maar in het noordwesten valt ook nog een.enke- le bui. In de loop van de dag neemt de bewolking toe en in de avond gaat het regenen. De regen vormt de aanzet tot een bewolkt en zeer nat weekeinde. Verder staat er een harde, aan de kust stormachtige noordenwind. Tijdens een enkeie opklaring wordt het 9 graden, wan neer het regent ligt de temperatuur nog een stuk lager. ELLEMEET - Een 63-jarige man uit Ellemeet werd woens dag geconfronteerd met dief stal van zijn aanhangwagen. Het voertuig werd weggehaald terwijl het geparkeerd stond op het erf van zijn woning aan de Nieuweweg in Ellemeet. De aanhangwagen is ongeveer 2950 gulden waard. BRUINISSE - Vanmorgen (donderdag) om 04.30 uur ruk te het brandweerkorps van Bruinisse uit vooreen automa tische brandmelding in verzor gingshuis In 't Opper aan de Dokter de Kockstraat. Na onderzoek werd duidelijk dat tijdens het bereiden van een stevig ontbijt door een van de bewoners het brandalarme- ringssysteem in werking was getreden. Zierikzee soft drugs-vrij ZIERIKZEE - De fracties in de Zierikzeese gemeen teraad zijn unaniem tegen een gedoogbeleid van cof feeshops. Gisteren gingen de fractievoorzitters ak koord met de beleidsnota inzake openbare inrichtin gen waarin soft drugs verhandeld mogen worden. Handel van soft drugs wordt niet toegestaan of ge doogd en vestiging van coffeeshops wordt dan ook niet toegestaan. Volgens het college van burge meester en wethouders van Zierikzee is een beleid met be trekking tot soft drugs alles zins aanvaardbaar en verdedig baar. Tfemeer dat handel in soft drugs volgens de Opiumwet verboden is. Doel van dit be leid is een verdere aantasting van het woon- en leefklimaat te voorkomen en de openbare or de en veiligheid te beschermen. Daarnaast speelt ook de volks gezondheid een wezenlijke rol in het voorgenomen beleid van b en w. De fracties van de WD, CDA en SGP/RPF/GPV schaarden zich eensgezind achter het col legestandpunt. M. R. de Jong - van Loo (PvdA) en J. Th. M. van der Veer (D66) deden dat ook met betrekking tot de conclu sies en aanbevelingen van de beleidsnota. Zij brachten ech ter wel enkele nuanceringen aan. Dat het imago van Zierikzee als monumentenstad en parel aan de Oosterschelde aange tast zou worden met de vesti ging van een coffeeshop, zoals in de nota wordt gesteld, wilde er bij De Jonge-van Loo niet in. Daarnaast plaatste zij een kanttekening bij de gevolgen van soft drugs voor de volksge zondheid. ,,Dat kan wel zijn, maar de verschijnselen zijn bij het gebruik van alcohol gro ter." Zij waarschuwde ervoor de zaken rondom soft drugs te romantiseren, „We moeten reëel blijven en de kwestie nuchter en zakelijk bekijken." Van der Veer stoorde zich met name aan de hypocrisie van het huidige rijksbeleid met be trekking tot soft drugs. Hij hoopt dat dit er in de nieuwe nota uit is. Deze nieuwe nota wordt in september verwacht. ,,Wat moet je als gemeente doen, wanneer je praat over de gevolgen van een volstrekt on doorzichtig rijksbeleid", zo vroeg Van der Veer zich af. Hij vatte dit rijksbeleid samen als: ,,'t Mag wel, maar het mag niet." Wanneer deze hypocrisie uit het beleid is, zou vestiging van een coffeeshop tot de mo gelijkheden kunnen behoren, volgens Van der Veer. Op dit moment is daar echter nog geen sprake van en net als alle andere fractievoorzitters ging hij akkoord met de nota. 'Gemeente onnodig ter discussie MIDDELBURG - Burgemeester en wethouders van Middelburg hebben drs. H. Eversdijk (CDA) middels een brief gevraagd zich in de toekomst te onthouden van ongenuanceerde en tendentieuze uitspraken over het personeelsbeleid van de gemeente. Twee we ken geleden beschuldigde de senator de gemeente Middelburg van discriminatie. Dit leidde eerste ka merlid Eversdijk af uit een brief van een afgewezen Nederlandse sollicitant. Deze kwam niet in aanmer king omdat hij niet. tot een etnische minderheid be hoorde. In de brief zetten b en w van Middelburg uiteen waarom al lochtonen voorrang krijgen bij gelijke geschiktheid voor een functie. Dit beleid is een uit werking van de nota Positieve Actie, die twee jaar geléden werd aangenomen. Deze nota richt zich op het opheffen van de achterstandpositie van al lochtonen, vrouwen en gehan dicapten. Middelburg streeft bij de personeelssamenstelling naar een evenredige afspiege ling van de huidige samenle ving. Om tot deze evenredige afspie geling te komen hanteren b en w de statistieken van het Ar beidsbureau. Hieruit blijkt dat het overgrote deel van de etni sche minderheden op laag ni veau is opgeleid. „Dit heeft er toe geleid dat bij de gemeente tot nu toe vooral lagere uitvoe rende functies zijn gereser veerd voor etnische minderhe den", aldus b en w. Volgens b en w staan echter ook hogere functies open voor mensen uit ondervertegen woordigde groepen. Het reeds twee jaar gevoerde beleid heeft er in geresulteerd „dat een aan tal vacatures in hogere func ties, kon worden vervuld door leden uit hier bedoelde groe pen. Ook het( reserveren van functies op hoger niveau maakt derhalve wel degelijk deel uit van ons beleid." Eversdijk stelde twee weken geleden kamervragen over dit beleid. Volgens hem was er sprake van een „discrimineren de toestand", omdat Nederlan ders voor een functie bij de rei nigingsdienst geen kans maak ten. Het feit dat naar zijn in druk etnische minderheden al leen voor lagere functies in aanmerking komen, werkt vol gens Eversdijk stigmatiserend. Volgens b en w van Middelburg is er door Eversdijks uitspra ken een eenzijdige beeldvor ming van het gemeentelijk per soneelsbeleid ontstaan, waar door de gemeente onnodig ter discussie wordt gesteld. ZIERIKZEE - Bij controles met behulp van radarappara- tuur stelde de politie woens dag op Schouwen-Duiveland niet minder dan 274 snelheids overtredingen vast. Van 10.10 tot 11.30 uur stond de radarauto opgesteld langs de Rijksweg N59 ter hoogte van Serooskerke. Van de 590 passe rende voertuigen reden er 68 te hard. De hoogst gemeten snel heid was 117 kilometer. Van 11.35 tot 12.15 uur werd gecon troleerd ter hoogte van Mori- aanshoofd waar 300 voertuigen voorbij reden, waarvan veertig te hard. Tussen 12.30 en 14.30 uur con troleerde de politie langs de Weg naar de Val tussen Zierik zee en de Zeelandbrug. In die periode passeerden 1140 voer tuigen, waarvan er 166 te hard reden. Een bestuurder reed zelfs 132 kilometer per uur, ter wijl ter plaatse een maximum snelheid geldt van tachtig kilo meter. Alle overtreders krijgen binnen enkele weken een be keuring met accept-giro voor betaling van de boete. Overtreders die meer dan der tig kilometer te hard reden moeten zich voor de rechter verantwoorden voor hun ge drag. Leerlingen van de Beatrixschool na afloop van de opnamen in gezelschap van Sylvia Millecam. V.l.n.r. Mariska Berrevoets, Kees Stoutjesdijk met de trofee, Sylvia Millecam, Jessica Bal en Marjolein de Vlieger. ZIERIKZEE - 'Wij waren het gele team en dat was goed te zien aan onze gele petten en onze gele knoopzak- doek. Sylvia Millecam en Marnix Kappers kwamen de'studio in. Het duurde heel lang voor de lichten in orde waren.' Enkele fragmenten uit een verslag, dat op de school voor speciaal onderwijs Beatrixschool in Zierikzee werd gemaakt naar aanleiding van een bezoek aan de televisie-studio in Hilversum. Leerlingen en oud-leerlingen van de ZMLK-afdeling (Zeer Moeilijk Lerende Kinderen) gingen daar heen om deel te ne men aan een spelaflevering van het Teleac-programma 'Knoop in je zakdoek'. Aanstaande zondag 14 mei is vanaf 17.40 uur via Nederland 2 op televisie te zien hoe ze het er afbrachten. 'Knoop in je zakdoek' is een educatief programma voor mensen met een verstandelijke handicap. Onderwerpen als werken, wonen, seks, vriend schap en vrijetijdsbesteding van deze groep mensen worden gepresenteerd door Sylvia Mil lecam en Marnix Kappers. Daarbij ligt beurtelings de na druk op informatie en spel. De leerlingen van de Beatrix school werkten mee aan een spel-aflevering van het pro gramma. Zij werden daarvoor uitgeno digd door de Teleac-redactie naar aanleiding van een tip van maatschappelijk werkster en Zeeuws provinciaal consu lente Janneke de Visser. „Zij komt regelmatig bij ons op school. Vorig jaar was ze hier tijdens een feestavond, waarbij de leerlingen aan hun ouders een zelfgemaakt 'Knoop in je zakdoek' geheugenspel presen teerden", aldus ZMLK- groepsleidster Hilda de Groot. Het spel waarbij verschillende onderwerpen via grote memo- riekaarten op een verticaal bord worden gepresenteerd, wordt ook regelmatig gebruikt in de klas. Het programma 'Knoop in je zakdoek' dat door de kinderen wekelijks in de klas wordt be keken, vormde de inspiratie bron voor: het maken van het spel. Naar aanleiding vap.de tip van Janneke de Visser werd de klas van Hilda de Groot twee keer bezocht door een me dewerker van het Teleac- programma. „Ze vonden ons wel geschikt, alleen was de ge middelde leeftijd van de groep wat te laag. Het is tenslotte ook een programma voor vol wassen verstandelijk gehandi capten." Dat bezwaar werd opgeheven door ook oud-leerlingen bij de deelname te betrekken. In de Krokus-vakantie, op 27 februari, ging de ZMLK-groep met een bus, bestuurd door hun privé-chauffeur L. Oosse naar Hilversum. Terwijl het grootste deel van de groep de, als bos ingerichte, publieke tri bune bevolkte namen Mariska Berrevoets en Jessica Bal deel aan het foto-spel. Ze moesten daarbij aangeven welke foto niet in een serie van vier hoor de en aangeven welke afbeel ding in een verhaaltje paste, dat werd voorgelezen. Beide dames deden dat zo goed dat ze een ruime voorsprong namen op het tweede, uit Breda af komstige, team. Een voor sprong die weer werd gerelati veerd bij het volgende spel, waarbij Marjolein de Vlieger en Kees Stoutjesdijk in het strijdperk traden. Met een fiets plus aanhangwa gen reden ze over een hinder- nisbaan en wisten daarbij een bahco 'uit de lucht' te grijpen. „Ik moest er hard aan trekken, maar ik liet niet los", aldus Kees. Met behulp van het ge reedschap moest het wiel van een Mini worden gehaald. Dat ging iets minder. ,,We hadden tevoren geoefend bij garage Braai, maar toen Marjolein ging draaien zat er maar één schroef los." Desondanks slaagden de Beatrixschool- leerlingen er in de 'Knoop in je zakdoek'trofee te bemachti gen. Het houten' kunstwerkje prijkt nu in de klas en wordt door de kinderen vol trots getoond. Evenals het foto-boek over het uitstapje. „We moesten klap pen en stampen op commando en we hadden een spandoek: Wij uit Zierikzee doen aan het knoopspel mee." De meeste leerlingen kregen op hun petje een handtekening van Sylvia Millecam en het uitstapje werd besloten met een bezoek aan Mc Donalds. „Alleen al door al die dingen hadden we het ge voel dat we hadden gewonnen", aldus Hilda de Groot. Zondag is op televisie te zien hoe het al lemaal ging. Bestemmingsplannen Op dit moment gelden er twee bestemmingsplannen voor het gebied. Voor de camping is dat het bestemmingsplan Zelke- polder van 1974. Voor de overi ge gronden geldt het Uitbrei dingsplan in Onderdelen van 1957. De aanleiding om een nieuw bestemmingsplan op te stellen voor het gebied zijn de verschillende artikel 19-proce- dures in het kader van de wet op de Ruimtelijke Ordening. Advertentie ZIERIKZEE - De meest opvallende zaken in het Voorontwerp van het Bestem mingsplan Zelkeweg en omgeving zijn de verplaatsing van de kwekerij van de gemeente aan de Stapelshofweg naar de driehoek tussen de Kleine Zelkeweg, Trambaan en Julianastraat, de bouw van vier vrijstaande woningen op de plaats van de kwekerij en verplaatsing van de bushalte van 't Sas naar de Tram baan. In verband met de woning bouw aan de Stapelshofweg moet de rij iepen op maximaal vier plaatsen doorstoken wor den ten behoeve van de ontslui ting van de woningen. Dit on derbreken van de bomenrij wordt tot een minimum be perkt, om de beplanting zo veel mogelijk intact te laten. De bouwkavels krijgen een opper vlakte van 800 vierkante me ter. Elke woning krijgt een voortuin van minimaal vijf meter. Het openbaar groen aan de zuidzijde van het terrein wordt gehandhaafd. Om on derhoud aan de waterkant mo gelijk te maken, wordt een pad aangelegd dat aansluit op de watergang. Ook is er voorzien in de bouw van een nieuwe woning aan de oostzijde van de Zaagmolen. Een verzoek hiertoe is al inge diend bij de gemeente, maar aangehouden in verband met de op stapel staande herzie ning van het bestemmings plan. Agrarische veredelings- bedrijvën, zoals intensieve vee houderij, zijn uitgesloten. Aan de oostzijde van de Tram baan worden nieuwe halte plaatsen aangelegd. Deze zijn bedoeld als opstelplaats voor bussen in de ochtend- en avondspits. Voor deze oplos sing is gekozen omdat er op de ze locatie meer ruimte aanwe zig is voor de bussen om zich op te stellen. Op dit moment is het nog onzeker wanneer dit on derdeel van het bestemmings plan uitgevoerd wordt. Tbvens is nog niet bekend of door de verplaatsing van de kwekerij de volkstuinen in zijn geheel verdwijnen. In verband met de woningbouw aan de Stapelshofweg moet de bomenrij op enkele plaatsen door broken worden. (Foto: Joop van Houdt). Deze hebben de bouw van een opslagloods en een uitbreiding van een woning aan de Zaag molen en een woning met gara ge in de boomgaard aan de Ju lianastraat mogelijk gemaakt. In het nieuwe bestemmings plan worden deze ontwikkelin gen gelegaliseerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3