'Als je plotseling moest remmen kwam de hele boel naar voren' Familiebakkerij Everaers groeide met de toename van het toerisme MEI AKTIE i E r ZIERIKZEESCHE i NIEUWSBODE EXTRA VOORDELIG ABONNEMENT L. Kaashoek stopt met rijdende Nutsspaarbank COMBI MAGNETRON GROTE KOELKAST 200L KERAMISCHE KOOKPLAAT VLAKSCHERM AFZUIGKAP O Palingworst, 150 gram 1,99 In 1955 bakte J. C. Everaers eerste broden aan de Lange Reke Wiener schnitzel, gepaneerd of naturel, 100 gram 1,49" I dé krant van schouwen -duiveland! NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 10MEI 1995 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SC H O U W E N - D UIV E L A N D DEZE EDITIE BESTAAT UIT 26 PAGINA'S ZIERIKZEE - Aan alles komt een eind. Zo ook aan het rijdende bijkantoor van de Nutsspaarbank uit Zierikzee. De heer L. Kaashoek, die ruim twintig jaar van dorp naar dorp reed met het kantoor gaat per 1 juli met de VUT en zal niet worden vervangen. Met de opkomst van de giromaat en het pinnen is de dienstverlening niet meer van deze tijd. Op donder dag 18 mei rijdt de heer Kaashoek zijn rondje voor het laatst, tot groot verdriet van vele trouwe klan ten. In augustus 1970 startte het rij dende bijkantoor met de dienstverlening. Het was de hudige directeur van de bank, de heer A. J. Deurloo die voor het eerst achter het stuur van de bus plaats nam. Dit duurde echter maar tot februari 1971, want hij moest in dienst. De toenmalige directeur, de heer F. K. Vos, liet zijn oog vallen op Kaashoek, die toen als kleine zelfstandige zijn brood ver diende, onder meer met het verhuren van marktkramen. Kaashoek: ,,In het begin zag ik het eigenlijk helemaal niet zo zitten. Ik was bang dat het saai zou zijn en ik wilde mijn vrij heid niet opgeven. Maar ja, in die tijd had ik twee kleine kin deren en de inkomsten als zelf standige zijn niet altijd even rooskleurig. In augustus 1970 reed Kaashoek voor het eerst rond met boven staande bus. Ik weet nog goed, ik kwam net uit mijn schuurtje en daar kwam meneer Vos op me toelo pen en zei: „Kaashoek, ik heb net met je vrouw gesproken en die vindt het goed". Nou, toen ben ik maar even mee gaan koffiedrinken. Eigenlijk had ik nog steeds geen ja gezegd toen ik voor het eerst een proef rit je ging maken". Er volgden nog een paar ritjes en vervolgens was de zaak be klonken. Kaashoek stribbelde nog wat tegen door te opperen dat hij geen diploma's had, maar Vos veegde deze argumenten onder de tafel door te vragen: „Kun je lezen, schrijven en praten? Dan kun je dit ook. Kaashoek leerde in rap tempo hoe je spaarboekjes bij- en af moest schrijven en andere handelin gen die nodig waren". Contacten Tbt 1982 zat het kantoor in een Opel Blitz die toen nieuw, "spe ciaal voor dit doel gebouwd was naar het voorbeeld van de bus die in die tijd voor de Spaarbank Rotterdam reed. Na ruim tien trouwe dienstja ren werd de Blitz ingeruild voor een Mercedes. Kaashoek: „In* het begin reden we ook naar Goeree-Overflakkee, naar Middelharnis. Dat was een leu ke tijd, ik had toen altijd een meisje bij me en de Spaarbank in Middelharnis was gevestigd inv een slijterij. De eigenaar heette Nipius. Ja, dat was éen leuke tijd. Op Schouwen-Dui- veland reden we maar één dag in de week, naar Renesse en Haamstede. In Zierikzee ston Kaashoek (rechts op de foto) gaat met de VUT. Vanaf 1 juli rijdt de bus met het bijkantoor van de Nutsspaarbank niet meer rond. kunt vragen. Ik heb één keer gehad dat iemand vervelend deed. Ik stond in Haamstede en er kwam een klant binnen. Hij wou geld opnemen, maar het bleek dat hij saldotekort had en dan mag ik niet uitbeta len. Daar was hij het niet mee eens. Hij werd boos en zei: „Ik ga de bus niet uit voordat ik geld heb". Nou, toen zei ik: „Dan blijf je maar zitten, je krijgt niets". Maar ja, hij bleef maar zitten en ik kreeg er toch de zenuwen van. Toen heb ik een andere klant een briefje ge geven met de vraag of hij de po litie wilde bellen. Die kwam, en ze hebben hem eruit gezet." Op een andere keer reed Kaas hoek van Renesse naar Haam stede en op een gegeven mo ment had hij in de gaten dat hij gevolgd werd. Kaashoek: „Er reed een Duitser achter me en ieder weggetje dat ik insloeg kwam hij achter me aan. Ik werd pas echt nerveus toen ik stopte. De Duitser stopte ook en stapte uit. Hij kwam naar de bus en tikte op het raam, terwijl hij een stapeltje mar ken heen en weer zwaaide. Hij wou geld wisselen!" Naast de ze incidenten heeft de bus nog wel eens schade opgelopen. Kaashoek: „Soms vergat je wel eens dat er een treeplank aan zit en dan moes^pn er paaltjes aan geloven. En als je plotse ling moest remmen, kwam de hele boel naar voren zetten. Dan was het een zooitje in de bus. Zo is ook de eerste type machine gesneuveld. Een keer stond ik in Renesse, bij die dis cotheek De Wig. De weg loopt daar ietsje af. Ik stop, stap uit en vervolgens gaat die bus heel langzaam achteruit, .rollen. Iben kwam er iemand naar me toe en die zei: „Kaashoek, dat hè je £oed gedaon. Dat gaat centen kosten!" Toen bleek dat de bus tegen een telefooncel aangereden was en die stond helemaal schuin". Nog een paar weken en dan is het zover. Het missen zal we derzijds zijn. „Meneer Kaas hoek is een veelzijdig man. Hij zal hier een gat achterlaten", aldus de heer Deurloo. Dat veelzijdig omschrijft Kaas hoek als: „Ik was net een joker, die kan je overal inzetten. Maar dat vond ik juist leuk. Ik ben niet iemand die de hele dag hetzelfde kan doen. Daarom dacht ik dat het saai en eento nig zou zijn, maar ik heb het met heel veel plezier gedaan". den we in de Zijpestraat. Later kwamen er steeds meer dorp jes bij en op den duur was ik ie dere dag op pad". Ondertussen gaf Kaashoek zijn zelfstandigheid niet helemaal op. Hij bleef marktkramen verhuren en op de donderdag werd het voor hem mogelijk' gemaakt dat hij om half vier klaar was om de kramen weer op te ruimen. Dit werk blijft de 59-jarige Kaashoek overigens ook doen als hij in de VUT zit: „Ik zou nog niet op een stoel kunnen gaan zitten. Ik heb het werk heel leuk gevonden, hoe wel ik dacht dat het saai zou zijn, maar het tegendeel bleek het geval te zijn. Ik kreeg ont zettend veel sociale contacten en met sommigen deelde je lief en leed. Als je ergens anderhalf uur stond en het was niet druk, had je tijd voor een praatje. Het leukste vond ik het bij de verzorgingshuizen. Daar had je echt een sociale functie. De oudere mensen vonden het al tijd heel gezellig als ik kwam en er was altijd tijd voor een babbeltje. Dat zal ik erg mis sen. Overigens blijft de dienst verlening bij Borrendamme en De Wieken wel doorgaan, zij het op een andere manier". 'Overval' In al die jaren dat Kaashoek met de bus reed zijn er nooit echt vervelende dingen ge beurd, op een enkel incident na. Kaashoek: „Ik ben eigen lijk ook nooit bang" geweest, ondanks het feit dat je toch geld bij je hebt. Ik heb wel mo bilofoon in de bus zodat je als het nodig is assistentie aan SUPER LUXE SET t.w.v. 6000.- ij aankoop van een complete keuken of de helft van de geld waarde als exfra korting ROTTERDAM: STADIONWEG 41a - 010-4834441 OUD-BEYERLAND: BURG. D BROEKMANEN 2 - 01860-21066 tie zijn, zijn sneller geneigd luxe produkten te kopen." Het bakkersteam begint elke nacht om 01.30 uur en op Vrij dagavond om 21.00 uur met het vervaardigen van deze produk ten. Ze zijn daarmee bezig tot ongeveer 13.00 uur. „Dan gaan we een paar uur slapen tot on geveer 16.00 uur. Bij mooi weer meestal in de tuin." Daarna zijn de bakkers alweer actief met het uitzoeken van de bestellingen en het afwegen van het meel. Na een vrije avond begint de werknacht op nieuw. „Je moet dit werk graag doen om het vol te houden", al dus beide broers. Dat lijkt voor hen geen punt. Het assorti ment in de winkel is dagelijks vers gebakken. Wat er over blijft gaat naar de varkens, die Everaers senior vroeger zelf in de tuin hield. „Wanneer ze lek ker vet waren, verkocht ik ze voor de slacht." Het veertig-jarig bestaan van de zaak op dinsdag 16 mei viert de familie Everaers met een aantal activiteiten voor de klanten. Zo kan iedereen be schikken over een 'strippen kaart' waarmee gedurende de feestweek van 15 tot en met 20 mei dagelijks een voordelige aankoop kan worden gedaan bij Everaers in Renesse of Haamstede. Een al dan niet Advertentie Kuipersweg 23-25 Middelburg fll De Roterij 9-11 Burgh-Haamstede Tij 01180-26649 O zorgzame verhuizers O sinds 1866! U ÜteesmeesUn i f 1 VERSMAN 1-1— „1 I 1 Geldig t/m zaterdag 13 mei. hm Schelphoekstraat 1-3, Zierikzee, tel. 01110-16570 Advertentie RENESSE - 'Het fijngemalen graan door arbeid, kunst en zweet, wordt door mij tot voedzaam brood en koek gekneed. Door middel van het vuur en verder door den oven, maak ik het graan tot brood dat God ons schenkt van boven.' De medewerkers van bakkerij Everaers in Renesse staan wellicht niet dagelijks stil bij de betekenis van het gedicht, dat in de koffiekamer tussen de winkel en de bakkerij hangt. Maar volgen de week wel, vooral op dinsdag 16 mei. Het is dan precies veertig jaar geleden dat J. C. Everaers zijn eerste broden bakte in de bakkerij aan de Lange Reke. De inmiddels 78-jarige bakker weet het nog precies. „De oven werd gestookt met briketten en in de bakkerij stond een kneedmachine die van die grote brullen gaf wanneer je hem aanzette: 'ik ben versleten, ik ben versleten'. Advertentie In de bakkerij staan al lang geen versleten materialen meer, maar geavanceerde mo derne apparaten. De bakkerij zelf werd via verbouwingen in de loop van de jaren vier keer zo groot en ook het smalle pandje, waarin de bakkerswin kel in 1955 was gevestigd is in middels twee keer zo breed als toen. De gebroeders Dick en Hans Everaers, die de zaak in 1980 van hun vader overnamen, moeten dan ook heel wat meer brood en gebak maken dan Everaers senior in de vijftiger jaren. Met de hulp van zo'n twee tot vijf personeelsleden verwerken zij in de zomer) we kelijks 270 zakken meel tot ruim 24.000 broden per dag. Behalve in Renesse wordt dat brood ook verkocht in het fi liaal van Everaers in Burgh- Haamstede en afgeleverd bij een aantal campings in de Westhoek. De familiebakkerij Everaers groeide de afgelopen veertig jaar mee met de toena me van het toerisme. Het hoofd van het familiebe drijf, J. C. Everaers werd gebo ren in Sint Philipsland, waar hij het bakkersvak met de pap lepel kreeg ingegoten. „Mijn vader was bakker en vier van mijn ooms ook." In de bakkerij van een van die ooms was hij elke vrijdag, zaterdag en in de vakanties te vinden. Toch pro beerde Everaers als jongeling eerst een ander vak. „Ik ben nog even metselaar geweest, maar dat was niks met al die stenen op je rug." Ondanks he#t bekende nadeel dat een bakker 's nachts moet werken koos hij voor het familievak. In de der tiger jaren trad hij voor twee gulden in de week als bakkers knecht in dienst bij een bakker in Poortvliet. Everaers werkte vervolgens als knecht bij bakkers in Nieuwer- kerk en Zierikzee. Daarnaast fokte hij als bijverdienste kip pen. Door die laatste activiteit kwam hij bij Van de Bosse in Renesse over de vloer. „Van hem hoorde ik dat Stoffel van den Hoek uit zijn bakkerij ging omdat hem een vaste baan was aangeboden." Nadat Eve raers het pand vijf jaar had ge huurd, nam hij de stap het -te kopen. Met hulp van zijn oud ste zoon Sam en een knecht verwerkte hij wekelijks zes zakken meel tot brood. Het as sortiment was in die tijd nog beperkt tot wit, Zeeuws tarwe, krop, melkbrood en eigenge bakken beschuit. „Gebak maakten we alleen op ver zoek." Tijdens de bouw vak vakantie in de zomer groeide het aantal zakken meel dat wekelijks werd verwerkt van zes naar zestig, zo'n 5400 broden. Om dat het brood ook met een broodfiets aan huis werd be zorgd, maakte Everaers in die begintijd werktijden, die nu absurd klinken. „Op zondag begon ik om 20.00 uur en dan ging ik door tot 21.00 uur de volgende avond. Dat betekende twintig uur werken en vier uur slapen. Maar dat gaf niets. Van werken is nog nooit iemand slechter geworden." De oprichter van het familiebedrijf, J. C. Everaers (links) met zijn zonen Hans en Dick in de winkel van de jubilerende zaak aan de Lange Reke. ..Van werken is nog nooit iemand slechter geworden (Foto: Marijke Folkertsma). In 1957 deed zoon Dick zijn in trede in de bakkerij, terwijl zoon Sam enkele jaren later naar Scharendijke trok, waar hij inmiddels al vele jaren een eigen bakkerij en supermarkt heeft. In 1973 kwam ook zoon Hans het bakkersteam verster ken. In 1980 namen beide zonen het bedrijf over van hun vader, die nog wel twee jaar bleef meewerken om 'af te bouwen'. De zaak was inmiddels via vele verbouwingen en modernise ringen aangepast aan de groei ende klandizie, vooral van het toerisme. Ook het assortiment veranderde in de loop van de jaren aanzienlijk. „We hebben nu dagelijks meer dan veertig verschillende soorten vers brood en vele soorten gebak en koekjes. Mensen die op vakan- volle strippenkaart geeft ver der kans op een slagroomtaart of een jaar lang gratis produk ten ter waarde van tien gulden op zaterdag. Aan de jubileum viering is ook een kleur- wedstrijd voor kinderen ver bonden. Het is de eerste keer dat de familie Everaers een ju bileum van de zaak viert. „On ze ouders worden een dagje ou der. We willen onze waardering laten blijken voor het feit dat zij indertijd met de zaak zijn begonnen en de manier waarop ze die hebben opgebouwd." Advertentie Top Plione levert u Siemens bedrijfstelefooncentrales t met 24-uurs serv iccl Voor prij/en die iedereen versteld dixM staan. Of u er nu een iIt kopen, huren of leasen, dat maakt niets uit U moet maar gewoon even bellen met Top Phone. Rotterdam 010 2621919 Dirksland 01877 1333 Als u in de maand mei een abonnement neemt .1 a/ik te fIK HH op de Zierikzeesche Nieuwsbode betaalt u blwvl lib 03,wU voor de eerste drie maanden. Daarna betaalt u f 48,50 per kwartaal bij een abonnement met automatische afschrijving of u kiest voor een van onderstaande betaalwijzen. kwartaalabonnement kwartaalabonnement met autom.afschr. jaarabonnement jaarabonnement met autom.afschr. a f 51,- a f 48,50 f 192,50 f 182,50 JA, ik wil zo'n extra voordelig abonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode. Ik betaal nog niet maar wacht eerst uw bericht af. naam adres Dhr./Mevr.... handtekening:. Bij automatische afschrijving uw bank/gironummer vermelden: SS Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar: GD Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie GB Antwoordnummer 12 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1