nda Prijsmaatregel geneesmiddelen heeft grote gevolgen voor investeringen Stadhuismuseum in Zierikzee geopend Lindt Sprüngli viert het 150-jarig bestaan tweehonderd gulden WfiARftFPftN bij aankoop van een bankstel DEURLOO INTERMEUBEL WOENSDAG 10 MEI 1995 NIEUWSBODE EXTRA Gratis rubriek voor éénmalige activiteiten en exposities. Schriftelijke of telefonische opgave kan tot maandag 17.00 uur. Van alle datumgebonden berichten die op de redactie binnenkomen wordt automatisch melding gemaakt in deze rubriek. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Dit jaar viert Lindt Sprüngli haar 150-jarig bestaan. De naam Lindt Sprüngli staat voor de bekende exclusieve Zwitserse chocolade. In het Duitstalige gedeelte van Zwitserland produceerde Rudolf Sprüngli in het jaar 1845 voor het eerst heerlijk eetbare chocolade. Dit lokale succes zou hem later wereldwijde roem schenken. Mei Haamstede Tekeningen en schilderijen van Co de Voogd. Oude Raadhuis, Ring 6. Tijdens winkelope ningstijden. Tot en met donderdag 11 mei Zierikzee Islam in Nederland. Biblio theek De Stolpe. Tijdens ope ningstijden bibliotheek. Tot en met 12 mei Burgh-Haamstede Poppen Carla Lagendijk. Atelier-galerie Josefine. Woensdag, donderdag en vrij dag van 13.30 tot 16.00 uur. Tot en met zaterdag 13 mei Burgh-Haamstede Paasshow: Expositie Andries Minderhout. Galerie Bors- boom. Geopend: donderdag, vrijdag en zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Portretten en waterverfschil derijen Addie Nieuwenkamp- Midavaine. De Bewaerschole. Van maandag tot en met zater dag van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met 17 mei Goedereede Expositie Marlou Pluymakers, Corry van Beuningen en H. J. Westphal/Sylt. Het Röder- haus. Openingstijden: woens dag en zaterdag 13.00-17.00 uur, donderdag 10.00-12.00 uur. Tot en met donderdag 18 mei Burgh-Haamstede Etsen Jan Groenewegen. Gale rie 't Zuuddek. Donderdag, vrijdag en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Tot en met 21 mei Herkingen Expositie keramiek en zeef drukken van Lea Wijnhoven en Ton Water. Theetuin De Bon gerd. Geopend elke dag van 10.00-22.30 uur. Donderdag ge sloten. Tot en met vrijdag 26 mei Ouddorp Kindertekeningen van Kinder- tekenclub 't Blaeuwe Huus. Van maandag tot en met vrij dag van 08.30 tot 12.00 uur en 13.00 tot 17.00 uur. Op zaterdag van 08.30 tot 12.00 ur en van 13.00 tot 16.00 uur. Tot Qn met woensdag 31 mei Zierikzee Expositie van mevrouw M. Groenenberg-van As uit Vlis- singen met collages in 't Lange Uus, Havenpark 28. Te zien tij dens openingsuren winkel. Ouddorp Foto-expositie Amerikaanse natuurlandschappen door Jan Schoenmaker. Dagelijks van 10.00-17.00 uur. Aquarellen Manon van Es, Nel Thnis, Trijntje Schoon, Wil Ro mers, Frieda Smit en Toos Wils. Bezoekerscentrum. Tij dens openingstijden bezoe kerscentrum. Middelharnis Poppen en kabouters Jeannet Hazelbag. Gemeenschapsbibli otheek. Tijdens openingstijden bibliotheek. Tot en met woensdag 8 juni Brouwershaven Eenmalige installatie (Geen) bloed (geen) tranen van beel dend kunstenaar Ko de Jonge uit Middelburg. Stadhuis. Maandag tot en met vrijdag van 09.00-12.00 en 13.30-16.00 uur. Tot en met 9 juni Middelharnis Tentoonstelling 50 jaar bevrij ding. Gemeentehuis. Maandag tot en met vrijdag 09.00-16.30 uur. Maandag 22 mei tot en met 18 juni Herkingen Expositie poppen/spiegels van Tbnneke Buijsse. Theetuin De Bongerd. Geopend elke dag van 10.00-22.30 uur. Donderdag gesloten. Tot en met 23 juni Zierikzee Expositie Galerie Galerij in RSG Professor Zeeman. Wrap ped Reichstag, project for Ber lin van Christo. Documentatie drukwerken. Tot en met zaterdag 30 juni Oosterland Schilderijen G. Verschoor-Bos. De Blauwe Keet. Tijdens ope ningsuren restaurant. G0EREE-0VERFLAKKEE Woensdag 10 mei Middelharnis Videoclub voor kinderen van 6- 9 jaar bij wijkgroep Middel harnis Zuid. Kastanjelaan 3. Van 14.00-15.30 uur. Schoolkorfbaltoernooi voor al le basisscholen van Goeree- Overflakkee op het veld van KV Good-Luck. Commissie onderwijs, welzijn, sociale zaken. Gemeentehuis. 19.30 uur. Donderdag 11 mei Dirksland Cake-actie buurtvereniging West. Huis-aan-huis. Den Bommel Koffie-ochtend 55-plussers. 't Westerlicht. 10.00 uur. Ooltgensplaat Raadsvergadering. Raadzaal. 19.00 uur. Vrijdag 12 mei Middelharnis Tweedehands kinderkleding- en speelgoedbeurs. Oudeland- sedijk 12. 18.30-21.00 uur. Muziekavond Prins Maurits- koor. CSG Prins Maurits. 19.30 uur. Achthuizen Bingo-avond. Het Buurthuis. 20.00 uur. Zaterdag 13 mei Goeree-Overflakkee Landelijke Fietsdag; Molen dag. Overflakkeeroute van cir ca 35 km, waaronder bezoek bedrijf fam. Jacobs te Nieuwe- Jbnge. Ouddorp Voorjaarsexcursie JVN in het binnenduin. Westduinen. 14.00 uur. Goedereede 3 x*M Open Deur. De Ark. 19.30 .uur. Dirksland Contactbijeenkomst verstan delijk gehandicapten. Gebouw Rehoboth. 14.15 uur. Sommelsdijk Disco voor de jeugd van 8 tot en met 12 jaar. Wijkgroep De Zwa luw, Sperwer 5. Van 19.30 tot 22.30 uur. Improvisatie-concert Paul Kie vit. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Middelharnis Rommelmarkt van Kon. Fanfa re Sempre Crescendo op het Diekhuusplein. Van 09.00 tot 16.00 uur. Moederdagactie in winkelcen trum D'n Diek met liefdeslie deren zingende troubadours. Eerste repetitie Muziekschool orkest. Diekhuus. 10.00 uur. Tweedehands kinderkleding- en speelgoedbeurs. Oudeland- sedijk 12. 10.00-15.00 uur. Voetbaltoernooi D/E/F- pupillen bij MSV AV Flak- kee, Oostplaatseweg. Nieuwe-Tonge Muziekmarathon Apollo. In de Ring of in het dorpshuis. Oude-Tonge Demonstratietrainingen van Gerrie en Arnold Mühren. Voetbalveld DBGC. Om 10.00 en 14.00 uur. Jubileumbal Dance Fever'85. De Grutterswei. 20.00 uur. Zondag 14 mei Sommelsdijk Jeugddienst. Hervormde Exo dus Gemeente. 10.00 uur. Dinsdag 16 mei tot en met 19 mei Stad aan 't Haringvliet Avondvierdaagse. Afstanden: 2,5, 5 en 10 km. Woensdag 17 mei Sommelsdijk Bingo voor jeugd van 4 tot en met 12 jaar. Wijkgroep De Zwa luw, Sperwer 5. Van 14.00 tot 16.00 uur. Middelharnis Themabijeenkomst straffen en belonen peuters en kleuters. Wijkgebouw Kruiswerk. 19.30- 22.00 uur. Donderdag 18 mei Middelharnis Afdelingsavond NBvP - Mid den Flakkee. Diekhuus. 19.45 uur. Vrijdag 19 mei Stad aan 't Haringvliet Inbrengveiling. Lievevrouwe- poldersedijk.la,. 10.00 uur. Zaterdag 20 mei Ouddorp Excursie JVN. Preekhilpolder. ,14.00 uur. Zondag 21 mei Middelharnis Interkerkelijke kerkdienst voor verstandelijk gehandicap ten. Gereformeerde kerk. 14.45 uur. Donderdag 25 mei Ouddorp Vroege vogelexcursie JVN. In gang Kwade Hoek. 06.00 uur. SCHOUWEN-DUIVELAND Woensdag 10 mei Zierikzee Tharten trakteren door Euro- peesche. Havenplein. 14.00 uur. Vergadering adviescommissie cultuur. Stadhuis. 19.30 uur. Informatie-avond borstvoe ding van La Leche League bij Lydia de Raad, Mastgatstraat 90. 20.00 uur. Commissievergadering ruimte lijke ontwikkeling. Raadzaal van het stadhuis. 20.30 uur. Dreischor Algemene ledenvergadering afdeling Brouwershaven Rode Kruis. Dorpshuis. 20.00 uur. Sirjansland Streekbijeenkomst Gerefor meerde Bijbelstichting. Donderdag 11 mei Zierikzee Vergadering commissie finan ciën in de raadzaal van het stadhuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Vergadering adviescommissie financiën. Gemeentehuis. 16.30 uur. Bruinisse Praktijk verkeersexamen scho lieren. In het dorp. Vanaf 08.45 uur. Vrijdag 12 mei Zierikzee Dag van de Verpleging in de zorginstellingen. Ondertekening vriendschaps oorkonde Zierikzee Maore in de Vierschaar van het stadhuis. 17.30 uur. Burgh-Haamstede Bevestiging en intrede ds. J. C. Hardeman. Christelijke Gere formeerde kerk. 19.30 uur. Bruinisse Eerste steenlegging nieuw soosgebouw. De Pul, Stenen pad 1. 15.30 uur. Zaterdag 13 mei S chou wen-D ui veland Landelijke fietsdag. Routes re gio Westenschouwen, Scharen- dijke. Tussen 09.00-13.00 uur af te halen op VVV Haamstede, Renesse en Scharendijke. Zierikzee Sportdag in sportcentrum On derdak voor medewerkers van de eilandelij ke zorginstellin gen van 10.00 tot 16.00 uur. Workshop Werken met dromen. Multifunctioneel Centrum. Van 10.00 tot 16.00 uur. Verkoping Gehandicaptenzorg Adullam in de Christelijke Ge reformeerde kerk aan de Ze vengetijstraat. Van 10.00 tot 16.00 uur. Kerk werve/Noordgouwe/ Schuddebeurs Oud papier actie. Huis-aan- huis. Vanaf 09.30 uur. Bruinisse Fancyfair CJV. Verenigingsge bouw. Van 10.00 tot 16.00 uur. Dreischor Tbneelstuk Vaderland in dorpshuis door Gezelschap van de Zee. 20.00 uur. Oosterland Concert christelijke gemengde zangvereniging VZOS in Ne derlandse Hervormde kerk. 20.15 uur. Momenteel telt de farmaceuti sche industrie in Nederland nog 13.000 directe en nog eens 20.000 indirecte medewerkers. Geldstroom Zij zorgen er gezamenlijk voor dat de Nederlandse bedrijven kunnen wedijveren met de in dustrieën in de ons omringen de landen. Een prijsmaatregel kan dus grote gevolgen hebben voor de werkgelegenheid in de ze bedrijfstak. Jaarlijks wordt ongeveer 680 miljoen gulden geïnvesteerd in onderzoek naar nieuwe geneesmiddelen bij producenten aan universiteiten en academische instellingen. Of de omvang van deze geldstroom intact blijft na het invoeren van een prijsmaatre gel, is volgens Nefarma de vraag. Eind maart waarschuwde de Leidse professor dr. A. F. Co- hen dat in Nederland de motor van het geneesmiddelenonder zoek aan het vastlopen is. Co- hen, hoogleraar in de klinische farmacologie: ,,Het ontwikke len van nieuwe geneesmidde len is erg duur; dit leidt tot ho ge geneesmiddelenprijzen die bijdragen aan de kosten van de gezondheidszorg. Geneesmid delen zijn moeilijker te ont wikkelen, omdat veroudering van de bevolking en het succes van de huidige geneesmidde len ertoe geleid hebben dat de moeilijk te behandelen ziektes zijn overgebleven. Daarnaast eisen we absolute garanties dat geneesmiddelen veilig en effec tief zijn en dat verhoogt op zich de kosten." Economie Juist de investering van hon derden miljoenen guldens in onderzoek naar nieuwe genees middelen ontlokte eind 1994 VNO-voorzitter Rinnooy Kan bij de opening van het Medici nal Chemistry Research Labo ratorium van Organon de uit spraak dat de innovatieve far maceutische industrie in Ne derland van onschatbare waar de is voor onze economie. Tot nu toe is deze industrie de be- Zondag 14 mei Dreischor Vocaal Ensemble St. Laurens en het Souburgs Koper Quin tet. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Nieuwerkerk Kinderdienst. Jacobuskerk Ooststraat. 10.00 uur. Maandag 15 mei Zierikzee Kennismakingsmiddag stijl dansen voor ouderen. Multi functioneel Centrum. 13.30 tot 15.30 uur. Wijkbijeenkomst bewoners Poortambacht in RSG Prof. Zeeman. 19.30 uur. Vergadering postzegelvereni ging Schouwen-Duiveland. Scoutinggebouw. 20.00 uur. Brouwershaven Vergadering adviescommissie ruimtelijk beheer. Stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 16 mei Zierikzee Fietstocht voor senioren. Rou te Heerenkeet (24 km). Start sportpark Den Hogen Blok. 13.30 uur. Thema-avond Mantelzorg: Meer dan zorg. Gasthuiskerk. 19.30 uur. Vergadering VW Zierikzee. Mondragon. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Sluitingsbijeenkomst seizoen NVvH. Gereformeerde kerk. 14.00 uur. Dreischor Lezing PvdA-gedeputeerde Bruinooge. Dorpshuis. 20.00 uur. Woensdag 17 mei Zierikzee Lezing Vrouwenrechten zijn mensenrechten. 'Multifunctio neel Centrum. 19.30 uur. Contactavond UW. UW- gebouw, Kerkhof 3. 19.30 uur. Donderdag 18 mei Zierikzee feingo-middag van de ANBO Zierikzee in de Paternoster- straat. 14.00 uur. Vrijdag 19 mei Zierikzee Presentatie CD Bruinisser Vis serskoor. Concertzaal. 19.30 uur. Oosterland Verkeersspel VVN. Sportzaal. Van 13.00 tot 16.00 uur. Zaterdag 20 mei Zierikzee Uitvoering Delta Sport. Con certzaal. Hardcoreparty in Brogum. 18.00 uur. Kerkwerve Boekenbeurs, ,'t Zuudènde. 12.00-17.00 uur. Renesse Dansavond. Dorpshuis. 20.00 uur. langrijkste producent en ont wikkelaar van geneesmidde len. In Nederland moeten, volgens VWS, de prijzen van genees middelen een forse klap krij gen. Dit ondanks het feit dat de uitgaven voor farmaceuti sche hulp de laagste zijn van al le EU-lidstaten. Het beleid van de Nederlandse overheid is, als het gaat om de geneesmidde lensector, uniek vindt Nefar ma: „Zij heeft een tunnelvisie op de kostenbeheersing die, ge flankeerd met een aantal vrij blijvende opmerkingen, eenzij dig wordt geprojecteerd op de innoverende industrie." Slachtoffers Het komt er dus blijkbaar op neer dat in de ons omringende landen innoverende farmaceu tische bedrijven beloond wor den voor investeringen en R&D-projecten. In Nederland daarentegen bestraft de over heid door middel van een dis criminerende prijsmaatregel deze ondernemingen. Een prijsmaatregel heeft volgens Nefarma een vijftal verliezers tot gevolg. Dat zijn in de eerste plaats de universitaire weten schappers. Zij ontvangen geen of weinig geld voor nieuwe on derzoeksprojecten. Tfen tweede de artsen en ten derde de zorg verzekeraars. Een dagbehandeling in een zie kenhuis is vaak aanzienlijk duurder dan farmaceutische hulp. Rationeel voorschrijven van nieuwe geneesmiddelen leidt tot aanzienlijke besparin gen in de (psycho-sociale) ge zondheidszorg. Daarnaast zijn uiteraard de patiënten de dupe en tenslotte ook de overheid. „Zij zullen worden geconfron teerd met extra uitgaven voor werkloze medewerkers van de farmaceutische industrie, werkloze academici, teruglo pende belastinginkomsten en het wegsijpelen van de moei zaam verworven wervings kracht op internationaal opere rende farmaceutische bedrij ven om in Nederland te in vesteren in onderzoek en pro- duktie." i Het produkt kreeg zoveel be langstelling, dat Rudolf in 1847 zijn produktie vergrootte door de bouw en ingebruikname van een fabriek. Deze stond even buiten Zürich in Zwitser land. In 1892 namen de twee zonen van Rudolf Sprüngli, David- Robert en Johann-Rudolf, de zaken over. De eerste hield zich bezig met de twee banketbak kerijen en Johann-Rudolf met de chocoladefabriek. Er werden in die jaren contac ten onderhouden met een zeke re heer Rodolphe Lindt. Hij was het die eerder, in 1879, re volutionaire ontwikkelingen doorvoerde met de produktie van chocoladelekkernijen. Zijn experimenten met produktie- processen hadden namelijk ge leid tot de uitvinding van de 'conche'. Concheren is een pro ces waarbij de cacaomassa ge durende lange tijd wordt ge walst. Hierdoor worden aan wezige zuren geneutraliseerd en door de warmte-ontwikke- ling wordt de glans van choco lade verkregen. De contacten tussen Sprüngli en Lindt leidden in 1899.tot de overname van het bedrijf van In de Achterzaal is een wissel expositie ingericKt met Sitse kleding uit de eigen collectie. Sits is een met de hand beschil derde katoenen stof, die in de 17e en 18e eeuw voornamelijk uit Voor-Indië kwam, maar la ter in Nederland, Frankrijk en Engeland werd nagemaakt. De stoffen werden aangevoerd met de VOC-schepen. Het sits werd in de eerste helft van de 19e eeuw veel gebruikt voor jakjes, rokken, spreien en gor- Rodolphe Lindt door Sprüngli. Hiermee ging het toentertijd astronomische bedrag van 1.5 Mio gold francs gepaard. In hetzelde jaar werd er in Kilch- berg in Zwitserland, een nieu we fabriek geopend. Nog steeds staat op deze plaats de zelfde fabriek. Rond de eeuw wisseling nam ook de export belangrijk toe. In de periode van 1961 tot-1991 stond het bedrijf onder leiding van dr. Rudolph R. Sprüngli. Vanuit het hoofdkantoor, in Zwitserland stond hij aan het hoofd van het concern met vestigingen tot ver over de landsgrenzen. Produktiefacili- teiten treffen we onder meer ook aan in Duitsland, Frank rijk, Italië en de Verenigde Sta ten. In deze periode steeg de omzet van 108 Mio Zfr. tot meer dan 860 Mio Zfr. Het assorti ment bestaat intussen uit cho coladetabletten, (gevulde) bon bons en een volledig paasassor- timent. De zoete smaak die Rudolf Sprüngli in 1845 in de mond kreeg, heeft hem waarschijn lijk nooit doen vermoeden waartoe dit kon leiden. dijnen. Het werd in Zierikzee in die tijd gedragen. De kle ding die in het Stadhuismu seum te zien is komt uit eigen collectie en is veelal uit nala tenschap en schenkingen ver kregen. Enkele jaren geleden zijn ze door een restauratie atelier geconserveerd. Het Stadhuismuseum is geopend van maandag tot en met vrij dag van 10.00 tot 17.00 uur. Op zaterdag, zon- en feestdagen is dit museum gesloten. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Vorig jaar zijn de uitgaven voor geneesmiddelen in Nederland geste gen met vier procent. Dit komt neer op ongeveer 165 miljoen gulden. Dit meldde de Stichting Farmaceu tische Kengetallen. Zij hadden in dit rapport de uit gavenontwikkeling vergeleken met 1993. Deze rela tief beperkte groei is voor een groot deel toe te schrijven aan een algemene prijsverlaging met vijf procent die leden van Nefarma op 1 juni 1994 hebben doorgevoerd. Deze prijsverlaging was vol- steries van WVC (nu VWS) en gens de afspraak met de mini- EZ. Het doel hiervan was om in overleg mét de betrokken mini steries tot een structureel be leid te komen inzake de ge neesmiddelenverstrekking. Het nieuwe kabinet distan tieerde zich echter op 16 fe bruari van deze dialoog. Dat gebeurde met de mededeling „van premier Kok dat Neder land binnenkort een prijzen wet voor geneesmiddelen zal doorvoeren. Deze wet, die in 1996 geldig zou worden, moet 700 miljoen gulden opleveren. Volgens Nefarma staat dit in schril contrast met de inspan ningen die bijvoorbeeld het commissariaat voor Buiten landse Investeringen in Neder land (CBIN), een onderdeel van economische zaken, zich ge troost om investeringen van farmaceutische bedrijven naar Nederland te halen. Volgens het CBIN mag Nederland zich verheugen in een groeiende be langstelling van de farmaceuti sche industrie. Het kabinet neemt hier dus doelbewust af stand van. Advertentie t.w.v. geldig tot 31 mei 1995 HARINGVLIETPLEIN 4 4301 XG ZIERIKZEE TELEFOON 01110-12946 ZIERIKZEE - Het Stadhuismuseum in Zierikzee is dit jaar geopend van 1 mei tot en met 31 oktober. In het museum, op de tweede verdieping van het stad huis aan de Meelstraat, zijn voorwerpen te zien over de geschiedenis van Zierikzee, zoals klederdrachten, zilver- en glaswerk, houten modellen, kaarten en de watersnood van 1953. In de Tegelkamer kunnen be zoekers de videoband van de Teleac-cursus Steden des Tijds, met als thema 'Visserij en stadsontwikke ling in Zierikzee' bekijken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 11