Aanvraag twee boerderijcampings aan de Rietdijk in Zonnemaire Nederlandse eiersector moet de koers verleggen kerKberichten Zes bands te horen op het Bluesfestival Kwadendamme Duiveland niet eens met begroting REC streeknieuws Visserij op mosselzaad van start Van 35 en 75 standplaatsen Met Juke Joints en Julian Sas Band Twee jubilerende ensembles openen concerten Musi Voca Om marktpositie te kunnen handhaven DINSDAG 9 MEI 1995 B NR 25769 T Er liggen aanvragen voor boerderijcampings langs de Rietdijk tussen Brouwershaven en Zonnemaire. (Foto: Joop van Houdt). BROUWERSHAVEN - Bij de gemeente Brouwershaven zijn twee aanvragen binnen gekomen van landbou wers die bij hun boerderij aan de Rietdijk een boerderijcamping willen beginnen. Het gaat daarbij niet om het gebruikelijke 'kamperen bij de boer' dat is gebonden aan een maximum aantal van tien campingplaat sen. G. M van der Bijl wil bij zijn boerderij een camping met 35 standplaatsen, terwijl N. A. Deïst een aan vrage heeft ingediend voor een camping van 75 standplaatsen. Op maandag 15 mei wordt in middel van kleinschalige voor- het Brouwse stadhuis een zieningen. openbare vergadering gehou- Op basis van de nota Ontwik den waarbij de Brouwse ad- kelingsvisie Plattelandstoe- viescommissie ruimtelijk be- risme stelde de Brouwse raad heer advies uitbrengt over de in november 1994 een aantal aanvragen. Het gebied waar criteria vast waaraan moet beide kampeerterreinen zijn worden voldaan om in het ge- gepland wordt in het bestem- bied een kampeerterrein te mingsplan Buitengebied om- kunnen vestigen. Volgens het schreven als Grevelingen-Oost. Brouwse college van bunge in het bestemmingsplan is meester eri wethouders vol- vastgelegd dat bij recreatieve doen de aanvragen van Van der' ontwikkelingen in dit gebied Bijl en Deïst aan deze criteria, het accent moet liggen op de Wanneer ook de Brouwse raad ontwikkeling en uitbouw van zou willen meewerken aan de dag- en verblijfsrecreatie door realisatie van de twee kam- KWADENDAMME - Bluesliefhebbers kunnen zich zaterdag 13 mei vervoegen in Kwadendamme. Dan wordt daar het jaarlijkse Bluesfestival gehouden in een tent op het voetbalveld. Het festival trekt elk jaar liefhebbers uit Nederland en België. Dit jaar geven zes bands acte de présence. Begroting te laat ingediend NIEUWERKERK - Het Duivelandse college van b en w is niet tevreden over de begroting 1995 van het Re gionaal Educatief Centrum (REC).- Het festival gaat om 18.00 uur van start met de regionale bluesband Busted. Het reper toire van de band omvat covers van werk van John Mayall, Walter Trout, Buddy Guy en ZZ Top. Rond 19.00 uur is het podium voor een van de beste Belgische Bluesrockbands, Ba by Langston. Deze band laat zich inspireren door bluesar tiesten als Johnny Winter, Ste- vie Ray Vaughan en Dr. Feel good. Swing Voor swingende blues uit de ja ren '50 wordt tijdens het Blues festival in Kwadendamme ge zorgd door BB The Bluesfac- tory uit Amsterdam. Het gaat hier om een negenmans swing- bluesformatie die volgens de kenners zeker tot de top in Ne derland gerekend mag worden. Zij brengen rhythm blues swing uit de jaren '50 in de stijl van T-Bone Walker en Otis Redding en dampende Chicago blues a la Luther Johnson. Rond 22.15 uur wordt het po dium vrijgemaakt voor Mr. Boogie Woogie, een van Euro pa's beste boogie woogie- pianisten. Zijn optreden tij dens de onlangs in Middelburg gehouden bluesroute was een van de hoogtepunten van dat evenement. Mr. Boogie Woogie speelde eerder meerdere keren op het Amsterdamse Blues festival en brengt topklasse boogie in de stijl van Big Joe Turner en Ray Charles. Na de boogie 'is het tijd voor een optreden van Zeelands Top waar het gaat om rhythm and blues: The Juke Joints. Deze peerterreinen, moet dat via een artikel 21-procedure en een artikel-19 procedure. Tijdens de vergadering op maandag 15 mei zal blijken hoe de Brouwse adviescommissie over de plannen denkt. Ook het publiek kan zijn mening naar voren brengen. Tijdens de ver gadering wordt ook gesproken over de structuurvisie Zuid rand Zonnemaire. Het gaat om een eerste aanzet om de ruimte lijke ontwikkeling van het ge bied ten zuiden van het dorp vast te leggen. Het college gaf onlangs opdracht daarvoor een formatie stond vorig jaar nog samen met BB King op het po dium tijdens een tour door Amerika. In Kwadendamme speelt de band een thuiswed strijd. Als afsluiter van het Blues festival in Kwadendamme staat de man die ook wel de Ne derlandse Rory Gallagher wordt genoemd: Julian Sas. De pas 24-jarige gitarist speelde vorig jaar op het Ospel Blues festival een indrukwekkende set. De Julian Sas Band brengt uitstekend gitaar- en slidegi- taarwerk in de beste Gallag her/Walter Trout-stijl, met een dikke knipoog naar het Chicago-werk van Albert Col lins en Albert King. Voor men sen die willen overnachten in Kwadendamme is een plekje ingeruimd waar tenten gezet kunnen worden. structuurvisie op te stellen. Op de agenda van de commis sievergadering staat verder de voortgang van de voorberei dingen voor herindeling van Schoüwen-Duiveland tot één gemeente en het voorraadbe- heerplan van de woningbouw vereniging Beter Wonen. De vergadering begint om 19.30 uur en kan door iedere belang stellende vanaf de publieke tri bune worden gevolgd. Het pu bliek heeft qok het recht haar mening naar voren te brengen over de onderwerpen die wor den besproken. In memoriam M. J. van de Velde In de leeftijd van 71 jaar over leed op vrijdag 5 mei vrij on verwacht de heer Mattheus Jo hannes van de Velde. Van de Velde (een man van het rechttoe rechtaan principe) stond in Bruinisse bekend als pleitbezorger voor degenen die in de verdrukking dreigden te raken. De alom bekende en door velen gewaardeerde so ciaal democraat had vanaf 1961 tot 1990 zitting in de Bruse ge meenteraad, waarvan de laat ste dertien jaar als wethouder en loco-burgemeester. De eer ste jaren van zijn politieke loopbaan verdedigde hij de be langen van de inwoners na mens de Partij van den Arbeid. In 1974 kwam de vrijgezelle po liticus voor het eerst uit met een eigen lijst onder de naam Lijst Van de Velde. Als gevolg van de ontstane burgemees tersvacature door het vertrek van burgemeester G. Hokken werd Van de Velde in 1974 tot derde wethouder benoemd. Na de verkiezingen in 1978 beman de Van de Velde samen met wij len C. Jumelet elk een wethou- derspost. Van de Velde fungeer de in die raadsperiode tevens als loco-burgemeester. In de wandelgangen was 'Theuw', zo als hij het liefst werd aan gesproken, voor iedereen be reikbaar. De posten openbare werken en sociale zaken nam hij jarenlang en met gevoel en respect voor de medemens voor zijn rekening. Tijdens Van de Velde's laatste wethoudersperi ode van 1986 tot 1990 werd zijn portefeuille nog uitgebreid met volkshuisvesting en perso neelszaken. In het dagelijkse leven was Van de Velde als op zichter bij Rijkswaterstaat tot zijn pensionering nauw be trokken bij het aanleggen van de Grevelingendam, de Brou- wersdam en de Stormvloedke ring in de Oosterschelde. De begrafenis zal morgen (woensdag) plaatsvinden op de algemene begraafplaats in Bruinisse. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar De Bilt: M. van Duijn te Langerak; naar Elim: drs. L. P. J. van Bruggen, kandidaat te Zevenhoven. Christelijke Gereformeerde Kerken Tweetal te Middelburg: C. van Alten te Aalsmeer en H. J. Th. Velema te Ermelo. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Randburg (Zuid- Afrika): T. M. van Dijk te Veen. Bedankt voor Krimpen aan den IJssel: C. A. van Dieren te Stolwijk. Ds. L. Boer 80 jaar HAAMSTEDE - Ds. L. Boer, Hervormd emeritus predikant te Katwijk (ZH), wordt dins dag 16 mei tachtig jaar. Leendert Boer werd geboren te Vlaardingen op 16 mei 1915. Hij bezocht de Christelijke HBS in zijn geboorteplaats en studeerde aan de Zendingsho geschool te Oegstgeest. Op 12 april 1953 werd hij te Silvolde in het ambt bevestigd. Vervol gens was hij predikant te Haamstede (1957), Almkerk (1964), Hazerswoude (1968) en Katwijk aan Zee (1973). Hier ging hij in 1980 met emeritaat. Ds. G. E. Huizing 75 jaar DREISCHOR/HAAMSTEDE - Ds. G. E. Huizing, Hervormd emeritus predikant te Spijke- nisse, wordt woensdag 10 mei vijfenzeventig jaar. Gerardus Evert Huizing werd 10 mei 1920 in Hendrik-Ido- Ambacht geboren. Hij bezocht de HBS en het Gymnasium in Dordrecht en studeerde aan de Rijksuniversiteit in Utrecht. Na enige tijd hulpprediker in De Groote Lindt geweest te zijn verbond hij zich op 12 decem ber 1948 aan de gemeente van Dreischor. Vervolgens ging ds. Huizing in 1956 naar Waarde. In 1965 deed hij intrede in Haamstede. Van 2 mei 1971 tot aan zijn emeritaat, op 1 mei 1986, diende hij Spijkenisse. Ds. Huizing was onder andere lid van de Provinciale Kerk vergadering Zeeland en van de Generale Synode. Van zijn hand verschenen artikelen in onder meer In de Waagschaal en Woord en Dienst. BRUINISSE/ZIERIKZEE - De visserij op mosselzaad in de diepe delen van de Waddenzee en de Vuilbaard op de Ooster schelde wordt geen vetpot. De zaadvisperiode begint volgens planning op dinsdag 16 mei. Tijdens de vier weken durende voorjaarszaadvisserij kunnen er onder de 89 vergunninghou ders hooguit 240.000 brutoton- nen verdeeld worden. Voor de eerste week (week 20) staat 100.000 ton op het programma. De tweede week zal de totale vloot gezamenlijk 75.000 ton In de sectorvisie Ei-land in zicht van de Produktschappen Vee, Vlees en Eieren (PVE) wor den enkele strategieën aange reikt waar bedrijven in de eier- sector zich in de komende jaren op kunnen- gaan richten. De toekomstverkenning schetst kansen en bedreigingen van de Nederlandse eiersector. Plussen Er zijn in Nederland nauwe lijks nog mogelijkheden om te' profiteren van schaalvoorde len. Ook zijn de kosten van ar beid, grond, kapitaal en mi lieumaatregelen verhoudings gewijs vrij hoog. Hierdoor boet het prijswapen aan betekenis in. Als basisstrategie moet daarom worden gekozen voor een beleid dat is gericht op lage kosten met duidelijke plussen in de sfeer van kwaliteit. Hierbij kan bijvoorbeeld ge dacht worden aan Integrale Ke ten Beheersing (1KB). Dit be leid wordt in het rapport aan geduid als de 'lage kosten plus' strategie. Daarnaast zal overi gens ook in de toekomst nog een markt blijven bestaan voor eieren en eiprodukten, die al leen op het aspect prijs worden De eerste reden van de ont stemming is het feit dat de be groting te laat werd ingediend bij de gemeente Duiveland. Maar het college heeft vooral bezwaar tegen de gemeentelij ke bijdrage van 1,19 per in woner die het REC vraagt voor haar activiteiten in 1995. Het REC is gevestigd in het vroege re schoolgebouw aan het Jan- newekken, waar de organisatie allerlei cursussen aanbiedt voor volwassenen. Vorig jaar vroeg het REC een gemeentelijke bijdrage van 1,13 per inwoner; een bedrag dat het Duivelandse gemeente bestuur toen al hoog vond. De raad ging node akkoord met de opmerking dat het REC diende te bezien of besparingen moge lijk zijn. De financiële bijdrage die het REC nu vraagt is echter weer hoger. Daarom wil het Duivelandse Het Souburgs Koperkwintet bestaat uit muzikanten van de fanfare Vlijt en Volharding uit Souburg. Grote drijfveer voor het vijftal is de propaganda van de kopermuziek en het ei- gén spelplezier. Het repertoire van het kwintet bestaat uit ori ginele composities voor koper- quintet en bewerkingen van klassieke en moderne werken. Het Vocaal Ensemble St. Lau rens bestaat uit elf mannen. Onder leiding van Hans van den Broeke zingen zij a capella meerstemmige muziek. Vorig jaar trad het ensemble met suc- proberen te vangen. Daarna volgt een evaluatie. Voor insiders stond het al enke le weken als een paal boven water dat het eindresultaat van de bestandsopnames op de Waddenzee (uitgevoerd door RIVO-bioloog drs. M. van Stra len) niet om over naar huis te schrijven zou zijn. Ook de lief hebbers van oude mosselban- ken moeten hierdoor opnieuw fikse teleurstellingen incasse ren, omdat de stormen met na me op de droogvallende ban ken een spoor van vernielingen hebben achtergelaten. beoordeeld. Een aanpak, die volgens de samenstellers van de structuurvisie eveneens per spectief biedt, is produktdiffe- rentiatie. Dit wordt de 'unieke prestatie' strategie genoemd. Hierbij gaat het om het op de markt brengen van hoogwaardige produkten, die zich bijvoor beeld onderscheiden door het ras van de leghennen, het hou- derijsysteem, de voeding van de hennen, de produktieregio of door extra kwaliteitszorg. Deze strategie kan ook door de eiproduktenindustrie worden uitgewerkt. Bedrijven kunnen op eigen kracht of in samen werking met andere producen ten nieuwe produkten ontwik kelen en produceren. Professionele communicatie- inspanningen zijn nodig om er voor te zorgen, dat de speciale eieren en eiprodukten bij de consument onder de aandacht worden gebracht. Bij het reali seren van nieuwe strategieën is bundeling van de krachten bij de ruim 400 pakstations abso luut noodzakelijk. Samenwer king met buitenlandse bedrij ven moet daarbij zeker niet worden uitgesloten. In de structuurvisie worden de pakstations in Frankrijk als college niet akkoord gaan met de begroting. Tijdens haar ver gadering op donderdag 11 mei brengt de Duivelandse com missi e financiën advies uit over de REC-begroting. De ver gadering begint om 16.30 uur in het gemeentehuis in Nieu- werkerk en kan door iedere be langstellende worden bijge woond. Het publiek heeft ook inspreekrecht. De commissie brengt ook ad vies uit over een gemeentelijke bijdrage van honderd gulden voor het nationaal Dachau Mo nument, een wijziging van de gemeentelijke legesverorde ning waarbij een tarief wordt opgenomen voor een sloopver gunning, de begroting 1996 van de Stichting Welzijn Ouderen en de begroting 1996 van het sa menwerkingsverband Wel zijnszorg Oosterschelderegio. ces op voor Musi Voca tijdens het kerstconcert. Het concert van beide ensem bles begint om 20.00 uur. In de concertreeks van Musi Voca treedt op 23 juni het Hoeksche Waards* Symphonieorkest op. Het traditionele orgelconcert van Sander van Marion staat gepland op 25 juli. Dit keer wordt Van Marion vergezeld van een saxofoniste. Het afslui tende concert op 30 september wordt verzorgd door het Zeeuws Politie Mannenkoor, afgewisseld met muziek van Oosterlands Fanfare. De kwekers mogen evenals in voorgaande jaren het toegeme ten vangstaandeel opkorren, na meting van de lading door medewerkers van het Produkt- schap Vis. Het individuele vangstaandeel is gerelateerd aan het totale produktie- aandeel op de veiling in de af gelopen 23 jaar. Afgesproken is om de droogvallende banken dit voorjaar in het geheel niet te bevissen. Volgens mossel voorman J. Louwerse uit Yerse- ke zijn, de bestandsopnames daar 'geweldig veel tegengeval len'. voorbeeld genomen. De vijf grootste bedrijven verwerken daar samen 60 procent van alle gesorteerde eieren. In Neder land is de topvijf goed voor slechts 33 procent. Hiertegeno ver staat een sterke concentra tie in de detailhandel. In 1993 hadden drie winkelketens ge zamenlijk een marktaandeel van 40 a 45 procent van de eier- verkopen via de levensmidde- lenbedrijven. De pakstations functioneren als schakel tussen de legpluimveehouders ener zijds en de groot- en detailhan del, alsmede de eiproduktenin dustrie anderzijds. Veel aanbieders Het betrekkelijk groot aantal aanbieders van eieren staat re latief zwak tegenover een groep afnemers, die steeds kleiner wordt. Schaalvoorde len blijven hierdoor onbenut. Een ander probleem is de over capaciteit bij de pakstations. Die is ontstaan, omdat steeds meer eieren ongesorteerd wor den geëxporteerd, terwijl in het verleden vaak grote sor- teermachines zijn aangeschaft. De samenstellers van de struc tuurvisie stellen het inschake len van een onafhankelijke in termediair voor, die zou moe ten proberen samenwerking tussen pakstations op gang te brengen. De structuurvisie Ei land in zicht biedt de onderne mers in de eiersector handvat ten bij het kiezen van een stra tegie voor de toekomst. DREISCHOR - Het nieuwe seizoen van de Stichting Musi Voca start zondag 14 mei met een jubileumcon cert van het Souburgs Koperkwintet en het Vocaal Ensemble Sint Laurens. Beide bestaan dit jaar tien jaar. Zoals alle concerten in de reeks wordt dit con cert gehouden in de Nederlandse Hervormde kerk in Dreischor. ZIERIKZEE - De Nederlandse eiersector moet de koers drastisch bijstellen om ook in de toekomst de sterke internationale marktpositie te kunnen hand haven. De tot nu toe gehanteerde lage kostprijs stra tegie moet plaats maken voor een aanpak waarbij kwaliteitsbeheer, produktveiligheid en produktdif- ferentiatie meer aandacht krijgen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 7