Plan voor strandenquête Onderzoek mogelijkheid fietspaden langs doorgangsroutes Poortambacht 'Misschien gaan de mensen nu nadenken' Niks te doen Volle container Soort gif Vermoeiend Molen- en Fietsdag op 13 mei DINSDAG 9 MEI 1995 NR 25769 Obs De Kirreweie BURGH-HAAMSTEDE - „Het is heel slecht wanneer mensen hun afval overal neergooien. Vooral wanneer het batterijen zijn of andere spullen waar gif in zit. Dat is gevaarlijk voor de dieren. Een klein visje eet het gif op van afval dat in zee terecht komt. En dat visje wordt weer opgegeten door een grotere vis. Zo raakt heel de kringloop in de natuur vergiftigd. Daarom is het goed dat wij het strand schoonmaken. Dan gaan de mensen die zomaar afval in zee of op de grond gooien er misschien over nadenken hoe slecht dat is voor de natuur." De elf-jarige Emilia Verhulst en de andere leerlingen van de groepen zes en zeven van de openbare basisschool De Kirreweie blijken zich goed bewust te zijn van de gevaren van zwerfafval. Aan de hand van een lespakket over zwerfafval op het strand gingen ze op school naden ken over mogelijke oplossingen voor dat probleem. Het opruimen van het strand was een van die oplossingen, het zelf niet meer neergooien van afval een andere. Daarom was De Kirreweie een van de drie basisscholen die deelnamen aan de landelijke sttandschoonmaakdag. Vanaf De Punt bij Westenschouwen gingen de leerlingen van de groepen zes en zeven op stap om zwerfafval te verzamelen. Hoewel het strand op dat moment smal was omdat de zee met vloed heel hoog kwam, vonden de kin deren van alles. Stukjes schuimplastic, een lege, platge trapte bal, een leeg medicijnflesje, stukken touwen veel verpakkingsmateriaal. „Ik gooi ook wel eens wat op de grond, daar denk ik niet bij na. Kauwgom en papiertjes van een ijsje en snoepjes. Maar nu doe ik dat niet meer want het verteert niet en het maakt de omgeving zo rommelig", aldus de elfjarige Desiree Voshart. „Heel soms gooi ik ook wat weg, wan neer ik nergens een prullenbak kan vinden. Maar het wordt wel een zootje wanneer iedereen dat doet", vindt Jaco van der Jagt (elf jaar). In het kader van het lespakket over zwerfafval maakten de kinderen ook de omgeving van hun school schoon. „In de klas hebben we alles gesorteerd. Afval dat niet ver teert, zoals bierflesjes en blikjes, papierafval en schadelijk afval zoals batterijen." Het afval dat niet verteert kan heel gevaarlijk zijn voor dieren weten de kinderen. „Wanneer een hert een plastic zakje opeet dat achteloos is neerge gooid gaan zijn darmen daardoor dicht zitten. Dan gaat hij dood. Dat is heel zielig", vindt de tien-jarige Rick den Bakker. „In batterijen die zomaar worden neergegooid zit kwik. Het is heel gevaarlijk wanneer dat in de natuur komt. Daarom hoop ik dat de mensen die zulke dingen doen eens gaan nadenken. De natuur wordt toch al bedreigd door de zure regen en de ozonlaag die steeds dunner wordt", aldus de elf-jarige Emilia Verhulst. Desondanks zien de kinderen lichtpuntjes. „Er zijn ook mensen die het wel goed doen. Ze zijn niet allemaal slecht." ZIERIKZEE - Er komen vooralsnog geen fietsstroken in de Scheldestraat en Haringvlietstraat in Zierikzee. Een voorstel hiervoor werd gisteren unaniem afgewezen door de leden van de commissie openbare werken en milieu. Alle fracties sloten zich aan bij de mening van de heer R. W. A. M. Pessers (D66). Volgens hem wordt er met dergelijke stroken slechts een schijnveiligheid gecreëerd. Volgens de commissie moet er eerst onderzoek worden gedaan naar de alternatieven. Het was niet de eerste keer dat D66 sprak van een schijnveilig heid met betrekking tot de fietsstroken in de straten in Poortambacht. Eerder deed de fractie dit tijdens de algemene beschouwingen in november. Toen sloot geen van de overige fracties zich bij de democraten aan. Gisteren deden ze dit wel. Unaniem welteverstaan, het geen bij wethouder P. de Rijke (CDA) grote verbazing wekte. De schijnveiligheid waar Pes sers gisteren over sprak ligt volgens hem met name in het feit dat ook auto's over de fietsstroken kunnen rijden. Fietsers hebben daardoor geen enkele vorm van zekerheid dat de wegen veilig zijn, zo zei hij. „Er zijn bovendien auto's die daar zeventig kilometer per uur rijden. Ik pleit voor echte fietspaden aan de kant van de ze wegen." Aan ruimte is er vol gens hem geen gebrek, al moe ten wel de bossages worden op geofferd. Onaangenaam Alle fracties waren op de hand van Pessers, inclusief De Rij- ke's eigen CDA. Zij pleitten voor een onderzoek naar de mogelijke alternatieven. De Rijke was onaangenaam ge troffen door deze gang van za ken, al zei hij blij te zijn met de unanimiteit in de afwijzing van het voorstel van het college om fietsstroken aan te leggen. „Dat maakt het voor mij mak kelijker het voorstel terug te nemen. Maar dan vertrouw ik ook op de bereidheid om straks akkoord te gaan met het toe kennen van voldoende midde len op de begroting en de fietspaden op de prioriteiten- BURGH-HAAMSTEDE - Als het aan het college van b en w van Westerschouwen ligt wordt komend zomerseizoen een enquête gehouden onder strandbezoekers. Dat voorstel komt aan de orde. tijdens de ge meenteraadsvergadering van maandag 15 mei. De vergadering wordt gehou den in het gemeentehuis in Burgh-H aamstede en begint om 19.30 uur. Het Wester- schouwse college wil nog dit seizoen de verdeling van het strand in verschillende zones invoeren. Middels het plaatsen van informatieborden wil men de recreant duidelijk maken welk stuk strand waarvoor be doeld is. Daar moet dan wel na drukkelijk bijstaan dat het om een experiment gaat. Tijdens en na het seizoen wil men bekijken hoe de recreant reageert op de zonering en de gevolgen daarvan. Men wil ook bekijken of het al dan niet no dig is om strak de hand te hou den aan de zonering en zo no dig mensen te dwingen een an der strandgedeelte op te zoe ken. „Tijdens dit onderzoek kan ook nog andere nuttige en rele vante informatie worden ver zameld. Onder andere over het voorzieningenniveau", aldus het college. Na analyse van de uitkomsten van het onderzoek wordt dan vervolgens een definitief voor stel aan de raad gedaan met be trekking tot de zonering van het strand. Het plaatsen van de informa tieborden kost naar schatting 70.000,-. Met de strandenquê te is een investering van 20.000,- gemoeid. We zaten in de klas want de kinderen hadden niks te doen. Maar de meester wist wel wat. Hij zei hier is een boekje over zwerfafval we moesten naar bui ten afval opruimen. Felicia! Ik heb een blikje gevon den, vuil hé, stom hé, dat hoort hier helemaal niet thuis! Wij allemaal vinden toch dat zwerfafval niet meer mag voorkomen. Dat is toch zo! Wij willen dat jullie begrijpen dat er ook prullebakken zijn. Bewaar alles toch even, tot je een prullebak tegen komt. Een beter milieu begint bij jezelf. Marlies de Feiter en Felicia Stal, groep S/6 Woensdag 36 april zijn we begonnen met een werk boekje. Dat ging over zwerfafval. We hebben er van geleerd dat we geen afval weg mogen gooien. Donderdag 37 april gingen we met de fiets naar het strand van Westenschouwen. Toen begon om half 3 de strandschoonmaakdag. Toen we op het strand waren ging het haast niet door door de hoge vloed. De gemeente was er ook nog niet. Het was een half uur uitgesteld. Eindelijk begonnen we. De fotogra fen waren er ook. We hadden heel veel afval opge ruimd. De container zal helemaal vol. Kwart voor drie kregen we sinas. Later gingen we weer naar huis. Het strand is nu helemaal schoon. Marcel Steine en Mark Vreke, groep 6 We zijn 5 over 1 vertrokken van school. Groep 6 en 7. We moesten in groepjes met een paar kinderen. We zijn in een groepje van 3 gegaan (Kim, Wicolet en Stephanie), we hebben 3 lege vuilniszakken gevuld. We hebben een soort gif in een buisje gevonden. Het was een beetje oranje. En het zat half vol. We moesten kwart voor drie weer bij het strandhuis wezen. We kregen daar te drinken toen we dat op hadden gingen we weer naar huis op de fiets. Nicolet Rademaker en Kim Speelman, groep 7 Op 27 april hadden wij de nationale strandschoon maakdag. Dat was heel vermoeiend maar leuk we hadden van alles gevonden, flessen, piepschuim, noem maar op. We moesten alles opruimen en in vuilniszakken doen. Op het laatst gingen we maar een café lekker wat drinken, want je wordt er heel moei van! Rosco Nap, groep 7. F. u_ Opruimen van het strand, getekend door Fabian Stuit, groep 7. lijst te zetten voor 1996." Vol gens De Rijke kost het aanleg gen van fietspaden zeker twee ton, in plaats van de tiendui zend gulden die voor de fietsstroken nodig is. Dat ging de commissie echter iets te ver. M. R. de Jong-van Loo vond de reactie van De Rij ke „onjuist". „Ik weiger ge dwongen te worden. We kiezen voor veiligheid. Daar moet een oplossing voor komen. D66 kiest voor een dure oplossing. Dat is visueel aantrekkelijk, maar er zijn ook tussenwegen. Vanuit die verschillende opties kan de gemeenteraad straks een keuze maken." De Rijke verklaarde met name verbaasd te zijn over het feit dat de fracties pas nu hun be zwaren kenbaar gemaakt heb ben tegen de fietsstroken. „Ik weet ook wel dat een fietspad een betere oplossing is. Maar ik heb daar bij de algemene be schouwingen alleen D66 over gehoord. Wakker liggen doe ik hier niet van, maar ze hadden dit eerder moeten doen." Vol gens De Rijke laat de oplossing van het verkeersprobleem nu nog zo'n anderhalf jaar op zich wachten. De commissie ging akkoord met het houden van een ver volgonderzoek naar de te tref fen maatregelen aan de open bare basisschool Theo Thijs- sen, om de geluidoverlast in deze school terug te dringen. Door de ligging van de school tussen de N59 en de Calandweg hebben met name de klassen in de onderbouw last van voorbij razend verkeer. Om de lokalen aan te passen aan de normstel ling zijn ingrijpende voorzie ningen noodzakelijk. Welke maatregelen dit zijn moet door derden worden onderzocht. Zaterdag 13 mei wordt voor de 23ste keer de landelijke Molen- en Fietsdag gehouden. Molen Het Hert in Ellemeet is één van de molens die die dag geopend is voor het publiek en ook draait als er wind is. De molen staat aan de Weelweg, is gebouwd in 1748 en staat zaterdag voorde liefhebbers open van 9.00 uur tot 17.30 uur. Vanuit verschillende plaatsen op Schouwen-Duiveland kan za terdag een route worden verreden. Zo heeft bijvoorbeeld Zierik zee voor de landelijke Molen- en Fietsdag een tocht georgani seerd onder leiding van een deskundige gids. Om 13.00 uur start deze ongeveer drie uur durende molentocht over Duiveland, van af het VVV-kantoor in Zierikzee. 1Fietsstroken creëren schijnveiligheid, De maximale geluidnorm voor scholen (35 decibel) wordt in sommige lokalen van de Theo Thijssenschool ruimschoots overschreden. Met name bussen zijn een voortdurende bron van ergernis. (Foto: Joop van Houdt). Een strandtent met op de achtergrond de Stormvloedkering, getekend door René Stol uit groep 7

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5