'Een mensenlichaam is gemaakt om te bewegen, dat kun je zien' Zierikzee betaalt Binnenhof 19 mille Knelpunten bij woningaanpassing en vervoersvoorziening gehandicapten Dag van de Verpleging heeft dit jaar thema bewegen Overschot van miljoen bij uitvoering nieuwe wet in 1994 Theater Hardcore in Brogrim Schroebrug Middelburg gestremd Hoorzitting herinrichting van de Brouwse Markt DINSDAG 9 MEJ 1995 NR 25769 3 Fysiotherapeut Brul: ,,Ons werk kan het verschil uitmaken tussen afhankelijkheid of zelfstandigheid van een oudere." (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Rust roest. Dat geldt voor iedereen, maar vooral voor ouderen en voor bedlegerige patiënten. Te weinig beweging betekent voor hen al snel achteruitgang van hun conditie of zelfs gevaar, bijvoorbeeld op trombose. „Een mensenlichaam is gemaakt om te bewegen. Dat kun je zien aan de manier waarop het is opgebouwd met onder meer spieren, gewrichten en botten." zegt fysiotherapeut G. Th. Brul uit Zierikzee. Hij is hoofd van de afdeling fysiotherapie en ergotherapie van verpleeghuis Corneliastichting. Een afdeling die ook actief is in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis en (via het subsistutie-project) in de verzorgingshui zen Duinoord in Burgh-Haamstede, Borrendamme in Zierikzee en In 't Opper in Bruinisse. De medewerkers van de afdeling zijn dagelijks bezig om met hun therapie chronisch zieken, ouderen en ziekenhuispatiënten aan te zetten tot meer en beter bewegen. ZIERIKZEE - Ook voor het jaar 1996 moet de ge meente Zierikzee rekening houden met een bijdrage in het negatieve exploitatietekort van Werkvoorzie ningsschap Binnenhof in Middelharnis. Het geraam de bedrag is 19.000 gulden. Zierikzee draagt bij in het tekort omdat de gemeente twee SW-plaatsen in het Binnenhof heeft. De kwestie komt donderdag 11 mei aan de orde in de vergadering van de commissie financiën. Werkzaamheden die perfect passen binnen het thema van de Dag van de Verpleging dit jaar: In beweging. Brul en zijn collega's vormen dan ook on derdeel van de groep verzor gend en behandelend personeel van instellingen in de gezond heidszorg die zaterdag 13 mei in het zonnetje wordt gezet. Dat gebeurt door middel van een sportdag in het Zierikzeese sportcentrum Onderdak. Hoe wel hij daar met plezier aan gaat deelnemen is fysiothera peut Brul ervan overtuigd dat regelmatige 'huis-, tuin- en keukenbewegingen' eigenlijk veel beter zijn dan af en toe sporten, al dan niet op hoog ni veau. „Niet te hard fietsen, een eind wandelen, zwemmen of geregeld in de tuin werken is veel beter. Vooral wanneer het regelmatig wordt gedaan en gevarieerd." De 45-jarige fysiotherapeut kwam zes jaar geleden naar Zierikzee om hier tè werken met oudere en bedlegerige mensen. Werkzaamheden die hem goed bevallen. „In veel ge vallen blijkt dat mensen met fysiotherapie erg goed zijn te helpen. De werkzaamheden die je doet kunnen precies het verschil uitmaken of iemand van 85 wel of niet zelfstandig de trap in zijn eigen huis op en af kan. Het verschil tussen zelf standigheid en afhankelijk heid." Tijdens de vaak lange en intensieve begeleiding ontstaat tussen de oudere en fysiothera peut vaak een intensief per soonlijk contact, dat voor Brul heel belangrijk is. „Mensen die een lang leven achter de rug hebben, beschik ken vaak over een grote levens wijsheid en hebben veel te ver tellen." Het contact tussen fysi otherapeut en oudere heeft daarom ook een sociale func tie. Ook lichamelijk hebben de oe feningen verschillende aspec ten. „Bewegen doe je niet al leen om slecht functionerende lichaamsdelen op te knappen. Het stimuleert algemene li chaamsfuncties als ademha ling, spijsvertering en de wer king van het hart." De oefenin gen kunnen tot doel hebben de bestaande conditie van een, bijvoorbeeld demente, patiënt, te handhaven of de lichamelij ke toestand te verbeteren van mensen die kans maken vanuit het verpleeghuis weer naar huis te kunnen. Bijvoorbeeld ouderen van wie de motoriek, en daarmee zelfredzaamheid, na een beroerte of been amputatie, toch weer terug kan komen. Voor die laatste groep ZIERIKZEE - Bij de uitvoering van de Wet voorzieningen gehandicapten heeft de uitvoerende instantie de Intergemeentelijke Sociale Dienst Schouwen-Duiveland, in 1994 een aantal problemen geconstateerd op het gebied van de vervoersvoorziening en de woningaanpassing. Belangrijk knelpunt noemt de Sociale Dienst bijvoorbeeld het feit dat vanwege de verandering in wetgeving de bewoners van de Corneliastichting in Zie rikzee geen door de Wet voorzieningen gehandicapten vergoed vervoer meer kunnen krijgen. In de Wet die per 1 april vorig jaar in werking is getreden, staat namelijk vermeld dat ge handicapten die verblijven in een Algemene Wet Bijzondere Ziektekosteninstelling niet vallen onder de zorgplicht van de gemeente. Volgens chef buitendienst van de Sociale Dienst F. Babijn, is de instel ling inmiddels al aangeraden bij de betreffende minister aan te kloppen. Verder buigt de Ge handicaptenraad zich over dit probleem. Volgens het evaluatierapport over de uitvoering van de wet in 1994 verdient het aanbeve ling om een ander knelpunt, de verordening rond de inkomens grenzen bij het collectieve ver voerssysteem, regionaal aan de orde te stellen om een en ander aan te passen. Met ingang van de nieuwe wet krijgt een ge handicapte geen individuele vervoersvergoeding meer als hij of zij boven een bepaalde in komensgrens zit. Het collectie ve vervoerssysteem, in dit ge val de Tele-taxi Oosterschelde- regio, blijft dan over als ver- voersmogelijkheid. Daar geldt geen inkomensgrens. Maar sommige gehandicapten kunnen gewoonweg geen ge bruik maken van dit collectie ve systeem. Mensen uit een in stelling komen snel boven de voor hun vastgestelde lage in komensgrens uit doordat ze vaak nog iets erbij verdienen. Op grond van de verordening in de wet kan dan geen indivi dueel vervoer worden toege kend op het moment dat er een medische indicatie is. Het erbij verdiende bedrag is weer niet genoeg om volledig de kosten van het leefvervoer te kunnen voorzien. In het rapport wordt verder on der meer aanbevolen na te gaan of voor het gebruik van een rolstoeltaxi hogere inko mensgrenzen gehanteerd moe ten worden. De inkomensgren zen voor financiële tegemoet komingen voor de kosten van het gebruik van een taxi zijn gelijk aan die voor de kosten van het gebruik van een is sinds een jaar in de Cornelia stichting een aparte observa tie/reactiveringsafdeling. De loopoefeningen en algeme ne arm- en beenoefeningen die Brul en zijn collega's met oude ren doen lijken vaak heel een voudig. „Ik probeer op het rit me van een liedje of op tel met iemand door de zaal te lopen of ritmisch heen en weer te bewe gen. Het heeft iets weg van dansen." Ook worden wel oefe ningen gedaan met ballen die op verschillende manieren, hoog, laag, links of rechts ge vangen moeten worden. „Het is opvallend dat zelfs diep de mente mensen nog weten wat ze met een bal moeten doen. Ze vangen hem op en gooien hem terug en soms vertroetelen ze hem." Door al deze bewegingen worden mensen niet alleen li chamelijk, maar ook geestelijk geactiveerd. „Je merkt dat mensen door de oefeningen in een andere stemming komen, opgewekter worden." Bij mensen met een specifiek lichaamsgebrek worden de oe feningen daarop afgestemd. „Bij iemand die na een beroer te halfzijdig is verlamd pro beer ik de spierspanning zo te reguleren dat normaal bewe gen mogelijk wordt. Deze the rapie is vooral gericht op de meest elementaire handelin- rolstoeltaxi. Alleen is een rolstoeltaxi veel duurder in het gebruik dan een gewone taxi. Ook wat betreft de vergoeding bij woningaanpassing schort er een en ander aan de verorde ning in de wet. Volgens de eva luatie is gebleken dat de vast gestelde percentages van ver goeding tot vreemde situaties kunnen leiden. Bij een dure woningaanpassing kan het ge beuren dat de eigen bijdrage kleiner is dan bij een goedko pere. De Sociale Dienst zou het een goede zaak vinden als voor de te vergoeden percentages een andere schaal wordt geko zen met een minimum van 25 procent. Overschot Het project Wet voorzieningen gehandicapten heeft over 1994 een overschot van een miljoen opgeleverd. Volgens Babijn moet goed in het oog worden gehouden dat 1994 een aan loopjaar is geweest en er pas gen, zoals draaien in bed, ko men tot zit, komen tot stand, evenwicht bewaren en zo moge lijk lopen. Zo wordt de basis gelegd voor dagelijkse hande lingen als wassen, kleden, eten en communiceren. Het oefenen van deze specifie ke vaardigheden ligt meer op het terrein van de ergothera peuten, de verpleegkundigen en verzorgenden en de logope disten. De twee part-time ergo therapeuten van de afdeling spelen met hun werkzaamhe den in op het ontwikkelen en stimuleren van de conditie van ouderen. Zij leren mensen om gaan met hun handicap, al dan niet met behulp van aanpassin gen en hulpmiddelen. Verder zijn er twee part-time logope disten die mensen helpen spraak- of slikstoornissen te overwinnen. Ook zij ze bezig met audiometrie, het helpen van mensen met spraakstoor nissen. Fysiotherapeut Brul koos heel bewust voor zijn werk. „Ik maak de keus om als fysiotherapeut in een verpleeg huis te werken omdat ik hier veel voor mensen kan doen. Ik vind het belangrijker dat een oudere zijn onafhankelijkheid terug krijgt dan wanneer een sprinter enkele tienden van een seconde harder rent." een reëel beeld zal ontstaan wat betreft het financiële rei len en zeilen onder de wet. „De doelgroep 65-plus moet nog groeien. Vooral in de vervoers voorziening zullen onder hen de aanvragen stijgen. Ook heb ben veel mensen in het half jaar voordat de nieuwe wet in werking trad, aanvragen ge daan. Je zit nu dus in een dip", aldus Babijn. Hij zegt dat het overschot van ruim een miljoen straks goed gebruikt kan worden. In het rapport wordt onder meer ge steld dat het nu niet duidelijk is hoe het aantal aanvragen zich in de komende jaren zal gaan ontwikkelen en er daar om geen voorbarige conclusies moeten worden getrokken. Babijn noemt het belangrijk dat het overschot beschikbaar blijft voor de Wet voorzienin gen gehandicapten en niet voor andere zaken wordt gebruikt. Hij oppert besteding van een deel van het geld aan preven tieve maatregelen ten behoeve van gehandicapten als een mo gelijkheid voor lagere kosten Het Binnenhof kampt de laat ste jaren met een groot tekort op de begroting. Begin dit jaar «'werd Zierikzee een rekening gepresenteerd van 40.000 gul den als zijnde het deel waar voor de gemeente bij moest dragen in het negatieve saldo van het Flakkeese werkvoor zieningsschap over de jaren 1992 en 1993. Het tekort, dat sinds 1992 bestaat, was toen al opgelopen tot boven de tien miljoen gulden. Het gemeentebestuur was zeer verbolgen over het feit dat ze pas achteraf met het grote te kort werd geconfronteerd. In een boze brief liet het college weten voortaan in een eerder stadium geïnformeerd te wil len worden. De deelnemende gemeenten hebben afgespro ken met het Binnenhof dat twee keer per jaar informatie verstrekt wordt over de finan ciële positie van het werkvoor zieningsschap. Volgens een woordvoerder van de gemeente Zierikzee zijn er op dit moment nog geen exacte bedragen bekend. Voor de ja ren 1994 en 1995 wordt reke ning gehouden met respectie velijk 20.000 en 19.000 gulden. Daar wordt vanaf 20.00 uur een openbare hoorzitting gehou den waarbij de twee mogelijke varianten voor herinrichting worden toegelicht. Bij de ene variant verdwijnt de muziek tent en wordt rondom het standbeeld van Jacob Cats een pleintje gecreëerd, terwijl het overige gedeelte van het Marktplein en de zijranden daarvan grotendeels wordt ge bruikt voor parkeerplaatsen en terrassen. In de andere va riant wordt het grootste deel van het Marktplein ingericht als verblijfplaats voor voet gangers 1 met sierbestrating, terrassen en brede plateaus oplopend naar de muziektent. Het Marktplein wordt in beide AMSTERDAM (ANP) - Het Sa rajevo Festival Ensemble, dat sinds april in Londen vastzit, komt eind deze week naar Ne derland. Het grootste deel van de uit zestien personen be staande theatergroep heeft in middels visa gekregen voor een bezoek aan ons land. Het ensemble hoopt op een aantal plaatsen te kunnen optreden. op langere termijn. Onder pre ventieve maatregelen kan bij voorbeeld worden verstaan de aanpassing van niet een wo ning apart maar een aantal te gelijk omdat dit nu relatief goedkoper is. Hans Noordhoek, voorzitter van afdeling Schouwen-Duive land van de Bond voor Gehan dicapten en arbeidsongeschik ten (ANIB), vindt dat het hui dige overschot aafi geld de be leidsmakers er niet van mag weerhouden iets te doen voor deze groep mensen. „Als er een afrit voor een rolstoel gemaakt moet worden dan is dat een zaak voor de pot gemeentewer ken. Er mag dus wat ons be treft geen geld van dit over schot gebruikt worden, want dan is het eind zoek", meent hij. Het college stelt nu voor een "bedrag in dezelfde orde van grootte te reserveren voor 1996. Tijdens de commissievergade ring wordt ook gesproken over de vervanging van materialen die onlangs gestolen werden uit de gemeentewerkplaats aan de Boerenweg. Bij deze in braak werd voor bijna 22.000 gulden aan materialen wegge nomen. Het pand is in verband met de hoge verzekeringspre mie niet verzekerd. Volgens de heer A. J. Geleijnse van de af deling financiën van Zierikzee is er in het verleden voor geko zen om het pand niet te verze keren. „Er is toen een afweging gemaakt. Gezien de forse pre mie en het feit dat er zelden in gebroken wordt is er toen voor gekozen het pand niet te verze keren tegen inbraak", aldus Geleijnse. Volgens hem is dat een goede afweging geweest, want de in braak die onlangs gepleegd werd, was de eerste sinds vijf tien jaar. De vergadering van de commis sie wordt donderdagavond ge houden in de raadzaal van het stadhuis. De aanvang is 19.30 uur. varianten voorzien van een rij bomen, terwijl aan de kop van de Oude Haven een verlaagd zitgedeelte is gepland. Naast de trottoirs voor de gevels zijn brede loopstroken voor voet gangers voorzien en naast het stadhuis. komt ook een terras. Na een toelichting op deze plannen kunnen de aanwezi gen tijdens de hoorzitting vra gen stellen en opmerkingen maken. Vanaf 15 mei kan iede re belangstellende op werkda gen tussen 9.00 en 12.00 uur in het Brouwse stadhuis de teke ningen bekijken waarop beide mogelijkheden voor herinrich ting staan. De hoorzitting in het Tonnenmagazijn begint om 19.30 uur. ZIERIKZEE - Podium Brogum viert de Dag van de Muziek 1995 op zaterdag 20 mei met een hardcoreparty. Vanaf 18.00 uur treden achtereenvolgens op: Kalaslinikov, Victe'm, OKD en Beltane. Het festival begint om 18.00 uur met een optreden van de Kempense band Kalashnikov. Beïnvloed door de Newyorkse hardcorebeweging is de band het best te vergelijken met Lee way, hetgeen met name te dan ken is aan het stemgeluid van zanger Frank de Bauw. Victe'm is een Goese hardcore band, die het beste te vergelij ken is met bands zoals Life of Agony. OKD werd in 1988 opge richt als Opel-KaDeath. Omdat deze naam niet serieus over kwam is de naam in 1992 ver anderd in OKD. De band speelt in de zoge naamde New York hardcore- stijl; een ruige agressieve stijl die garant staat voor een dave rende podium-act. De afterpar ty wordt verzorgd door Belta ne; een drie-vrouwsformatie, waarin invloeden van onder andere Biohazard en Rage against the machine te be luisteren vallen. Verwachting t/m zaterdag 13 mei WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht noord 4 Zonneschijn 20% Kans op neerslag 30% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 14 graden Windkracht noordo. 5 Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht noord 7 ZON. EN MAANSTANDEN 10 mei Zon op 05.54 onder 21.17 Maan op 15.52, onder 03.38 11 mei Zon op 05.53, onder 21.18 Maan op 17.07, onder 04.02 Volle Maan: 14 mei (22.49) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Voor de komende dagen is er weinig nieuws onder zon. Stapel wolken blijven onverminderd vanaf de Noordzee het land binnendrijven en produceren op veel plaatsen een bui. Doordat de stroming noordwest tot noord is, komt Zeeland er het beste af, terwijl in het noordoosten van het land de buien het langst doorgaan. De middagtemperatuur ligt rond 12 graden en er waait een matige noordwestenwind. Donder dag en vrijdag lijkt de buiigheid iets af te nemen. Een rug van hoge druk zorgt voor een iets minder onstabiele lucht. Ook de temperatuur gaat iets omhoog en komt rond 14 graden te liggen. Tijdens het weekeinde wordt de kleine weersverbetering weer to taal ongedaan gemaakt. Een de pressie zorgt dan voor erg veel wind en geruime tijd regen. Met een noordoostelijke stroming komt de temperatuur zelfs onder de 10 gra den te liggen. MIDDELBURG - In verband met een schilderbeurt is de Schroebrug in Middelburg ge sloten voor het wegverkeer van woensdag 17 mei tot don derdag 18 mei van 20.00 tot 6.00 uur. Via omleidingsborden wordt het verkeer omgeleid via de Stationsbrug. Hier moet met enig oponthoud re kening worden gehouden. Om de moeilijk bereikbare de len te kunnen schilderen moet de balans van de brug rechtop worden gezet. Het reguliere schilderwerk aan de brug is half april begonnen. De werk zaamheden duren tot 1 juli. De bedieningstijd van de brug is afgestemd op de werkzaamhe den. Tussen 7.00 en 17.00 uur gaat de brug alleen 24 minuten over het hele uur voor de scheepvaart open. De bedie ning van de Stationsbrug sluit hierop aan. Voor de recreatie vaart is de bloktijd van 12.40 tot 13.31 uur op deze brug ver vallen. ZIERIKZEESCHEtëS NIEUWSBODEÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Jnlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur. Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vz% B.T.W. BROUWERSHAVEN - Inwoners van Brouwersha ven die willen meepraten over de manier waarop het j gemeentebestuur de Brouwse Markt een nieuw uiterlijk laat geven kunnen maandag 22 mei terecht in het Tonnenmagazijn in Brouwershaven. Vrijdag Zaterdag

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3