Honderden miljoenen aan bezuinigingen bij defensie Chirac en Mitterrand vieren de bevrijding Doden en gewonden bij aanval op Tuzla Start onderzoek naar tekort orgaandonatie Schoonmaak beklad monument onmogelijk agenda Werkgroep wil 06-meldpunt voor kindermishandeling Hardste klappen bij opleidingen en logistiek Nipkowschijf voor Van Ditshuyzen Fiets Komende en gaande man 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE SARAJEVO/BELGRADO (RTR/AFP) - Bij beschie tingen op Tuzla zijn maandag vier mensen gedood en zeven personen gewond geraakt. Woordvoerders van het plaatselijke ziekenhuis hebben dat meege deeld. De VN-vredesmacht telde ze ker twee inslagen omstreeks het middaguur, maar kon geen mededelingen doen over het aantal slachtoffers. Luitenant Karlsen van de plaatselijke VN-basis zei dat één granaat was ingeslagen bij het stadhuis en een ander bij een kazerne van het Bosnische regeringsle ger. Volgens bronnen in Tuzla voerden de Bosnische Serviërs de aanvallen uit. Tuzla ligt in het noorden van Bosnië en is door de Verenigde Naties uitgeroepen tot veilige zone. Sarajevo heeft een soort gelijke status, maar is desal niettemin herhaaldelijk het doelwit van artillerie- en gra- naataanvallen. Zondag kwa men bij beschietingen op het voorstadje Butmir tien mensen om het leven. Het aantal ge wonden liep maandag na nieu we beschietingen en aanvallen op Butmir op tot ruim veertig. VN-waarnemers hebben van de Bosnische regering noch van de Bosnische Serviërs toestem ming gekregen de plaatsen in Sarajevo te bezoeken waar de slachtoffers vielen. VN-woordvoerder Alexandr Ivanko verklaarde maandag dat de blauwhelmen een mili tair antwoord op de Servische aanvallen uitsluiten. De vre desmacht zal volgens hem de NAVO niet vragen Servische stellingen te bombarderen in een poging nieuwe aanvallen te voorkomen. De VN hadden in het weekeinde wel gesugge reerd de hulp in te roepen van de NAVO. Knelpunten in kaart brengen DEN HAAG (ANP) - De Nierstichting start een on derzoek naar de reden waarom van de overledenen in Nederland zo weinig organen en weefsel beschik baar komen. De Nierstichting wil de knelpunten in kaart brengen en kijken of er mogelijkheden zijn meer organen en weefsel te krijgen. Het project is een initiatief van chirurg R. Ploeg en transplan tatiecoördinator J. Kranen burg van het transplantatie- team Academisch Ziekenhuis Groningen. Het onderzoek duurt twee jaar en er werken 25 ziekenhuizen aan mee. De arts van zo'n ziekenhuis die het overlijden vaststelt, zal naast de wettelijk verplichte gegevens een aantal vragen over weefsel en orgaandonatie moeten beantwoorden. Zo moet duidelijk worden wat de redenen zijn waarom er geen organen of weefsel worden af gestaan. Dat kan zijn doordat nabestaanden weigeren, de overledene voor zijn dood heeft aangegeven het niet te willen, de mening van de overledene onbekend is of omdat het zie kenhuis er niet naar heeft ge vraagd. Nederland kent een tekort aan organen en weefsel. Een wet moet het tekort terugbrengen, maar de politiek is al jaren be zig over hoe dit nu moet. De Tweede Kamer spreekt zich waarschijnlijk voor de zomer uit over de wet op de orgaando natie. Iedere Nederlander zal in de tpekomst waarschijnlijk, moeten laten registreren of hij na zijn dood zijn organen wil afstaan. Prof. Hessing van de Erasmus Universiteit Rotterdam bere kende vorig jaar dat er min stens zeven miljoen mensen in principe bereid moeten zijn hun organen na hun dood af te staan, wil de wachtlijst kleiner worden. Volgens hem is het van slechts 1,8 procent van alle overledenen mogelijk organen uit te nemen. Mensen moeten namelijk sterven in een zieken huis, kort na het ovèrlijden moet de beslissing „donoren of niet" worden genoemn en de organen moeten van een goede kwaliteit zijn. In 1993 overleden in Nederland ongeveer 138.000 mensen. On geveer 230 van hen waren or gaandonor en 1707 weefseldo nor. DEN HAAG (ANP) - Er moeten één centraal en 25 tot 30 regionale meldjpunten voor kindermishandeling komen. Via een centraal 06-nummer worden bellers doorverwezen naar de regionale hulpverlening. Dat adviseert de werkgroep Meldpunt Kindermishande ling onder leiding van hoogleraar opvoedkunde aan de Universiteit van Amsterdam, dr. J. Hermans, dinsdag aan staatssecretaris Schmitz van justitie. Vorig jaar bleek uit onderzoek dat veel burgers en hulpverle ners die de indruk hebben dat een kind wordt mishandeld, niet weten waar ze dat moeten melden. Bovendien werd een groot verschil in afhandeling van de meldingen geconsta teerd. Staatssecretaris Schmitz stelde een werkgroep samen die de opdracht kreeg voorstellen te ontwerpen, waardoor de mel ding van kindermishandeling en de afhandeling van de mel ding beter kan verlopen. De werkgroep bestaat uit zes le den afkomstig van het open baar ministerie, de politie en de wetenschap. Op dit moment zijn de elf bu reaus voor vertrouwensartsen en de Raden voor de Kinderbe scherming de aangewezen in stanties om kindermishande ling te melden. „Dat is bij de mensen onvoldoende bekend", aldus Hermans. Hij wijst daar bij ook op het onderzoek van drs. C. Hoefnagels van de Vrije Universiteit in Amsterdam van twee weken geleden. Daar uit bleek dat driekwart van de waarnemingen van volwasse nen van kindermishandeling nergens toe leiden. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP WEMELDINGE Springtij 16 mei Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 10 mei 12.25 135 05.55 -145 18.35 -125 11 mei 00.50 117 07.05 -152 13.30 150 19.35 -132 10 mei 11.15 129 05.25 -136 23.40 114 17.50 -117 11 mei 12.15 149 06.00 -144 18.30 -126 10 mei 12.25 146 06.10 -149 18.45 -132 11 mei 00.50 128 07.15 -158 13.30 161 19.45 - 140 10 mei 12.25 142 06.00 -148 18.40 -129 11 mei 00.55 124 07.05 -156 13.35 157 19.45 -137 DEN HAAG (ANP) - Defensie bezuinigt vanaf 2000 jaarlijks 116 miljoen op de opleidingen, waardoor 430 functies verdwijnen. Meer doelmatigheid in de sector onderhoud en logistiek moet 150 miljoen aan besparingen opleveren en gaat ten koste van 1100 functies. Bij de Centrale Organisatie en de staven in Den Haag komen 450 beleidsfuncties te vervallen. Staatssecretaris Meijling kon digt deze en een aantal andere „ingrijpende en onorthodoxe" maatregelen aan in een brief, die disndag naar de Tweede Kamer gaat. Meijling lichtte maandag al vertrouwelijk de hogere commandanten en mili taire bonden in over zijn plan nen. De doelmatigheidsopera tie vloeit voort uit de extra be zuinigingen op defensie, waar toe in november al is besloten. Meijling haalt de 450 miljoen gulden aan besparingen in 2000 en komt zelfs 10 miljoen hoger uit. Volgend jaar leveren de maatregelen al 80 miljoen op. Tevens verwacht hij dat de maatregelen 3300 functies doen verdwijnen in plaats van de 4000 waarvan eind vorig jaar nog sprake was. De staatssecre taris tekent daarbij in zijn brief wel aan dat het om een tussenstand gaat. De 3300 functies die nu verval len, komen bovenop de 4000 uit eerdere plannen (de zogeheten Prioriteitennota). Destijds werden ongeveer duizend ge dwongen ontslagen voorzien. Meijling verwacht dat overtol lig personeel ditmaal makke lijker herplaatsbaar is. Hij hoopt dan ook dat er niet méér gedwongen ontslagen hoeven te vallen. De brief bevat nog geen verdeling naar militaire en burgerfuncties. Wel schrijft de staatssecretaris, dat meer dan voorheen overtollige mili tairen op burgerfuncties moe ten worden geplaatst en omge keerd. De leerstof bij de opleidingen wordt met 20 procent teruge- bracht. „Zo veel mogelijk" ont ziet Meijling daarbij de scho ling in elementaire militaire vaardigheden. De staatssecre taris komt tegemoet aan de wens van landmacht bevelhebber Couzy, om de basi sopleiding van beroeps met een tijdelijk contract (BBT'ers) niet te verkorten. Ook de opleiding voor vredesoperaties wordt ontzien. In het algemeen zal er een verschuiving komen van het leren in diensttijd naar het leren in eigen tijd. De doelmatigheidsoperatie moet voorkomen dat moet wor den gesnoeid op de operatione le capaciteit van de krijgsmacht. Staatssecretaris Meijling zegt in zijn brief dat er niet eerder zo'n grote opera tie is geweest om Defensie te „ontkokeren". De uitvoering van de operatie zal volgens hem nog een heel karwei wor den, dat onder zjin permanent toezicht zal staan. HILVERSUM (ANP) - De Zil veren Nipkowschijf 1995 is toe gekend aan televisieproducen- te Ireen van Ditshuyzen voor haar gehele werk en in het bij zonder voor de documentaire Vergeten. De KRO heeft dit programma, dat handelt over dementie, in drie delen in augustus en sep tember vorig jaar uitgezonden. Voor de documentaire volgde Van Ditshuyzen vier jaar lang een aantal mensen met demen tie. De Zilveren Reissmicrofoon voor het beste radioprogram ma gaat naar Paul de Bondt voor de documentaire Een Angstig Verlangen. De Bondt maakte die voor de KRO- rubriek Damokles en voor Het Voordeel van de Twijfel van de Humanistische Omroep Stich ting. Het is een programma over een vrouw die zelfmoord wilde plegen. De jury kende voorts posthuumeen ere- Zilveren Reissmicrofoon toe aan de eerder dit jaar overle den Ischa Meijer voor al zijn ra diowerkzaamheden. De documentaire tv-series Na de Oorlog van de NPS en Nederland-Turkije uit de VPRO-reeks Marco Polo kre gen eervolle vermeldingen. De Zilveren Nipkowschijf en de Zilveren Reissmicrofoon zijn de oudste tv- en radioprij zen van Nederland. Zij worden jaarlijks toegekend door een jury van journalisten. De uit reiking heeft op 12 juni in Am sterdam plaats. DELFT (ANP) - Dertig teams van studenten werktuigbouw kunde van de Technische Uni versiteit in Delft demonstreren woensdag 10 mei hun zelf ont worpen en uitgevoerde fiets met twee wielen naast in plaats van achter elkaar. Op dracht van de ontwerp wedstrijd Monas (mono-as) was dat de nieuwe fiets niet al leen kan rijden maar ook ten minste één persoon tussen de wielen kan dragen'en vervoe ren. door Jan van Etten, ANP PARIJS (ANP) - Enkele uren na zijn verkiezing tot president van Frank rijk heeft Jacques Chirac samen met de zittende president Francois Mit terrand een militaire parade afgenomen bij de viering van de vijftigste verjaardag van het einde van de Tweede Wereldoorlog. Bij de parade op de Place Charles de Gaulle (Etoile) in Parijs waren verder de complete Franse regering en 79 staatshoofden en regeringsleiders of hun vertegen woordigers aanwezig. Prins Willem-Alexander was er voor Nederland. Voor Mitterrand was het de laatste grote ceremonie in eigen land van zijn veer tienjarig presidentschap, en daarmee eigenlijk „zijn" afscheidsfeest. Chirac heeft van de gelegen heid duidelijk gebruik ge maakt om „zaken" te be spreken, waarschijnlijk de datum van de machtsover dracht en de manier waar op. Hij zat op de officiële tribune naast Mitterrand, en was voortdurend met hem in gesprek. Tbt tweemaal toe was Chi rac ook in geanimeerde dis cussie met de Duitse bonds kanselier Kohl. De tandem Bonn-Parijs is heel belang rijk voor Europa, maar er bestaan vraagtekens om trent Chiracs Europese ge voelens. Na de ceremonie onderhield de gekozen1 pre sident zich ook lang met president Omar Bongo van Gabon, wiens betrekkingen met Frankrijk op het ogen blik ronduit slecht zijn. Bongo is betrokken in een proces rond een organisatie van call-girls in Frankrijk. Hij is daar zo boos over dat hij zijn ambassadeur in Pa rijs twee weken geleden te rugriep.11101- Conclusie experts: VUGHT (ANP) - Het is maandag niet gelukt om een methode te vinden waarmee het bekladde monu ment op de fusilladeplaats in Vught kan worden schoon gemaakt. Diverse experts zijn de hele dag in de weer geweest. „Sommige middelen losten de teer- achtige substantie maar ten dele op, terwijl anderen hele gaten in het monument veroorzaakten", aldus een woordvoerder van de gemeente. Het gemeentehuis is volgens hem overspoeld met telefoon tjes van mensen met tips. Het betrof niet alleen deskundigen die zich aanboden, maar ook particulieren met huis-tuin-en- keuken-tips, zoals het gebruik van roomboter of margarine. De gemeente heeft het daarmee geprobeerd maar het leverde evenmin resultaat op. Zondagmorgen ontdekte een wandelaar dat de gedenksteen was beklad met een teerhou- dende substantie. De viezig heid is als het ware opgezogen door de zachte en poreuze kalk zandsteen waaruit het monu ment is opgetrokken. Daar door is de reiniging vrijwel on mogelijk. De Duitse bezetters hebben in 1944 kort voor de bevrijding op de Vughtse Hei ruim 360 men sen doodgeschoten. Het waren Nederlanders die gevangen za ten in het concentratiekamp Vught. In 1948 onthulde ko ningin Wilhelmina op de fusil ladeplaats het monument dat nu is besmeurd. Vorig jaar herfst kalkten onbe kenden enkele hakenkruisen op een ander monument in Vught, dat herinnert aan de Nederlandse slachtoffers van het concentratiekamp in Sach- senhausen. Dat gebeurde daags nadat het was onthuld. De jaarlijkse dodenherden king in Vught is altijd op de fu silladeplaats. Wanneer het mo- mument daar inderdaad onher stelbaar is beschadigd, moet er een ander voor in de plaats ko men, liet burgemeester De Graaf al eerder weten. Suske en Wiske "de begeerde berg Qenerahes lanf zi/n uy puf afstammelingen van. puf een nomadenvolk dat zien puf. looo jaar toledenpuf verspreid heeft puf over het ..pufvasteland rszzsaie; Onze, puf komnl en uy. zun,puf onderdanen zyn de laatste overbluvenden puf Uy hebben ons w de [puffllpen feveshfd en de taak op pufons penomen. 7 f7 7~r\fc. v^o>-v 13 S- door Willy Vandersteen i De fllpen mooi puf houden en aldaar voor het puf milieu te puf zorfen 1 Dinsdag 9 mei Zierikzee Gespreksgroep Ouders van Druggebruikers. MFC (Multi functioneel Centrum). 19.30 uur. Vergadering adviescommissie bestuurszaken. Stadhuis. 19.30 uur. Kerkwerve Bejaardensoos. Laatste soos- middag. Dorpshuis 't Zuudèn- de. 14.00 uur. Zonnemaire Ophalen oud papier door Nut en Uitspanning. Vanaf 18.30 uur. Dreischor Bijeenkomst NBvP. Dorps huis. 20.00 uur. Woensdag 10 mei Zierikzee Vergadering Waterschap, 's Landskamer. 09.00 uur. Tbarten trakteren door Euro- peesche. Havenplein. 14.00 uur. Vergadering adviescommissie cultuur. Stadhuis. 19.30 uur. Informatie-avond borstvoe ding van La Leche League bij Lydia de Raad, Mastgatstraat 90. 20.00 uur. Commissievergadering ruimte lijke ontwikkeling. Raadzaal van het stadhuis. 20.30 uur. Dreischor Algemene ledenvergadering afdeling Brouwershaven Rode Kruis. Dorpshuis. 20.00 uur. Sirjansland Streekbijeënkomst Gerefor meerde Bijbelstichting. Donderdag 11 mei Zierikzee Vergadering commissie finan ciën in de raadzaal van het stadhuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Vergadering adviescommissie financiën. Gemeentehuis. 16.30 uur. Bruinisse Praktijk verkeersexamen scho lieren. In het dorp. Vanaf 08.45 Vrijdag 12 mei Zierikzee Dagvan de Verpleging in de zorginstellingen. Ondertekening vriendschaps oorkonde Ziërikzee Maore in de Vierschaar van het stadhuis. 17.30 uur. Burgh-Haamstede Bevestiging en intrede ds. J. C. Hardeman. Christelijke Gere formeerde kerk. 19.30 uur. Bruinisse Eerste steen legging nieuw soosgebouw. De Pul, Stenen pad 1. 15.30 uur. Zaterdag 13 mei Schouwen-Duiveland Landelijke fietsdag. Routes re gio Westenschouwen, Scharen - dijke. Tussen 09.00-13.00 uur af te halen op VVV Haamstede, Renesse en Scharendijke. Zierikzee Sportdag in sportcentrum On derdak voor medewerkers van de eilandelijke zorginstellin gen van 10.00 tot 16.00 uur. Workshop Werken met dromen. Multifunctioneel Centrum. Van 10.00 tot 16.00 uur. Verkoping Gehandicaptenzorg Adullam in de Christelijke Ge reformeerde kerk aan de Ze vengetij straat. Van 10.00 tot 16.00 uur. Kerkwerve/Noordgouwe/ Schuddebeurs Oud papier actie. Huis-aan- huis. Vanaf 09.30 uur. Bruinisse Fancyfair CJV. Verenigingsge bouw. Van 10.00 tot 16.00 uur. Dreischor Toneelstuk Vaderland in dorpshuis door Gezelschap van de Zee. 20.00 uur. Oosterland Concert christelijke gemengde zangvereniging VZOS in Ne derlandse Hervormde kerk. 20.15 uur. Zondag 14 mei Dreischor Vocaal Ensemble St. Laurens en het Souburgs Koper Quin tet. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Nieuwerkerk Kinderdienst. Jacobuskerk Ooststraat. 10.00 uur. Maandag 15 mei Zierikzee Kennismakingsmiddag stijl dansen voor ouderen. Multi functioneel Centrum. 13.30 tot 15.30 uur. Wijkbijeenkomst bewoners Poortambacht in RSG Prof. Zeeman. 19.30 uur. Vergadering postzegelvereni ging Schouwen-Duiveland. Scoutinggebouw. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2