m Geen subsidie voor Vluchtelingenwerk MEI AK Zierikzeese Paardenmarkt verplaatst van Balie en omgeving naar centrum Verkeersspel VVN in Oosterland r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE i II EXTRA VOORDELIG ABONNEMENT openbare vergadering Taak van de rijksoverheid Eerste steen jeugdsoos De Pul Dreistenaar onder invloed dé krant van schouwen - duiveland! 'V/Ddp' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ondercentrale Schouwen-Duiveland 16 mei 1995 20.00 uur in het dorpshuis te Dreischor Voor u spreekt de heer D. Bruijnooge PvdA gedeputeerde provincie Zeeland over landbouw en provinciale politiek Deze vergadering is voor iedereen toegankelijk. I DINSDAG 9 MEI 1995 151e JAARGANG NR 25769 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 'Voor marktlieden én publiek aantrekkelijker Een paar ja ar geleden werden de paarden weer teruggehaald naar de Paardenmarkt. Nu - anno 1995 - wordt de markt verplaatst naar het centrum. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Voor het eerst in de geschiedenis wordt de Paardenmarkt op woensdag 31 mei in Zierikzee niet op de Balie en omgeving gehouden maar krygt zijn beslag op Havenplein, Havenpark en Oude Haven. „Ik denk dat het voor zowel de marktkooplieden als voor het publiek aantrekkelijker is", aldus markt meester G. de Masier van Zierikzee. Van hem is het idee afkomstig om - zij het bij wijze van experiment - te breken met een eeuwenoude traditie. De Paardenmarkt wordt al sinds mensenheugenis gehou den op de locatie Balie en om geving. Straatnamen als Varre- markt en Lammermarkt herin neren eraan. De plaats was ook een logische omdat men in de vorm van de Varreput een drenkplaats voor het vee voor handen had. Toch kleven er vol gens De Masier een aantal na delen. Smal Zowel Varremarkt als Lam mermarkt worden tijdens de Paardenmarkt aan weerszij den volgezet met marktkra men. Dat betekent niet alleen dat sommige bewoners van die straten nog nauwelijks de deur uit kunnen, maar ook dat de voor het winkelend publiek resterende ruimte krap te noe men is. Zeker als het goed weer is trekt de Paardenmarkt heel wat publiek en dan wordt het daar waar de straten toch al niet al te breed zijn schuifelen geblazen. Daar komt bij dat de jaar markt altijd gecombineerd wordt met een kleine kermis en die staat dan weer op het Havenplein opgesteld. Door het verplaatsen van de Paar denmarkt naar het centrum slaat De Masier twee vliegen in één klap: Paardenmarkt en kermis worden 'herenigd' en zowel marktkooplieden als pu bliek krijgen meer ruimte. Het Havenplein wordt op woensdag 31 mei in tweeën gesplitst. De helft is bestemd voor de kermis en de andere helft is .bestemd voor markt kramen. De marktkramen-rij gaat 'verder aan weerszijden van het Havenpark, waarbij de kramen op het verbrede trot toir komen te staan en de rij baan het domein van het pu bliek wordt. Langs de Oude Haven komen ook marktkramen en wel aan de bomenzijde. Voordeel daar van is volgens De Masier dat de marktkooplieden hun auto achter de kraam kwijt kunnen en men derhalve reserve koopwaar bij de hand heeft. De kramenrij loopt door tot vlak voor het poortencomplex waar ook de paarden komen te staan. Bezoekers van de Paarden markt gaan dus het complete centrum door en daarbij hoeft men niet bang te zijn van de sokken gereden te worden want de binnenstad wordt ter gelegenheid van de Paarden markt afgesloten voor alle ver keer. „Daar komt bij dat er in de buurt van het centrum van Zierikzee veel meer parkeerge legenheid is dan in de buurt van de Balie", aldus De Masier. Alles bij elkaar komen er zo'n 142 marktkramen naar Zierik zee ter gelegenheid van de Paardenmarkt. „Op deze nieu we locatie kan ik zo'n twintig kramen meer kwijt dan op de oude locatie", aldus De Masier. „Dat is een bijkomend voor deel". Om geen 'gaten' te laten vallen in de kramenrij staat verspreid over de gehele Paar denmarkt een aantal stand werkers. Belangstelling groot De belangstelling onder marktkooplieden voor een plaatsje op de Zierikzeese Paardenmarkt is volgens De Masier groot. „Ik heb zo'n drie honderd aanvragen binnen ge kregen, maar zoveel kan ik er gewoon niet kwijt". Sinds wan neer er in Zierikzee jaarlijks een Paardenmarkt wordt ge houden is niet exact bekend. Wel staat vast dat het gebruik stamt uit de Middeleeuwen. Ook is bekend dat er al in 1389 sprake is van een jaarmarkt. Die jaarmarkt werd in juli ge houden, duurde destijds twee weken en werd de St. Ja- cobsmarkt genoemd. De later uit die jaarmarkt ont stane Paardenmarkt werd van oudsher gehouden op de Balie en omgeving. Anders dan de naam doet vermoeden ging het om een veemarkt waarbij niet alleen paarden, maar ook rundvee werd verkocht. Brou- wershaven heeft volgens de an nalen ooit eens geprobeerd om net als Zierikzee een paarden markt te houden. Toenmalig machthebber Willem van Oranje stak daar een stokje voor. In het verleden is het enkele keren voorgekomen dat de Paardenmarkt afgelast moest worden, maar dat deed men al leen in tijden van oorlog, wa tersnood of als er - bijvoor beeld - een pestepidemie uitge broken was. Ook in het verle den al was er sprake van de combinatie jaarmarkt en ker mis. Eigenlijk is volgens streekarchivaris H. Uil tver plaatsing van de Paarden markt naar Havenplein, Ha venpark en Oude Haven histo risch niet verantwoord. Maar daar staat tegenover dat de Paardenmarkt voortkomt uit de jaarmarkt en die werd in vroeger tijden wel op het Ha venplein gehouden. SCHAKENDIJKE - Als het aan het college van b en w van Middenschouwen ligt krijgt de Stichting Vluchtelingenwerk AZC Burgh-Haamstede geen gemeente lijke subsidie. Het college vindt financiering van de stichting een taak van de rijksoverheid. De kwestie komt aan de orde tijdens de gemeenteraadsvergade ring van donderdag 18 mei. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis in Scharendijke en begint om 19.30 uur. De gesprekken die mensen van de Stichting Vluchtelingenwerk met asielzoeker» voeren gaan vaak in het Engels. Soms is een tolk nodig. (Foto: Joop van Houdt). Het bestuur van de Stichting Vluchtelingenwerk AZC Burgh-Haamstede heeft de ge meenten op Schouwen-Duive land verzocht om een subsidie cq garantstelling voor het kun nen behouden van een betaalde (deeltijd)coördinator. Deze coördinator is sedert begin 1994 aan het werk en wordt be taald met een subsidie van de Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland. Bezuinigen De Landelijke Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland (VVN) ziet zich echter genood zaakt om in 1995 sterke bezui nigingen door té voeren, het geen onder meer betekent dat er met ingang van 1 juli 1995 geen geld meer is voor de coör dinator. Daarom vraagt de stichting aan de gemeente Mid denschouwen een garantiesub sidie van 2165,-. Het verzoek in kwestie is be sproken binnen het portefeuil- lehoudersoverleg. De porte feuillehouders zijn van mening dat de rijksoverheid verant woordelijk is voor de opvang en ondersteuning van asielzoe kerscentra). Het college van b en w van Middenschouwen kan zich vinden in die opvatting. „Wij staan op het standpunt dat de Stichting Vluchtelingen werk alles op alles moet zetten om de gewenste middelen van elders bij elkaar te krijgen. Mocht dit niet tot het gewenste resultaat leiden dan kan het verzoek alsnog in heroverwe ging worden genomen", aldus het college. Verder komt tijdens de ge meenteraadsvergadering aan de orde het voorstel van het college tot vaststelling van de planningslijsten nieuwbouw en woningverbetering 1996- 1999. Die planningslijsten ver schaffen de provincie informa tie met betrekking tot het door haar uit te brengen advies aan de staatssecretaris van volks huisvesting en milieubeheer. Tijdens de gemeenteraadsver gadering komt ook het voorstel aan de orde om 43.000,- uit te trekken voor de aanschaf van een nieuwe maaimachine. De huidige machine functioneert niet langer naar tevredenheid. De machine stond eigenlijk pas voor 1997 op de nominatie om te worden vervangen, maar het college stelt de raad voor om nog dit jaar tot vervanging over te gaan. BBUINISSE - Aan het Stenen pad in Bruinisse wordt vrijdag 12 mei de eerste steen gelegd voor het nieuwe gebouw van de Bruse jeugdsoos de Pul. De plechtigheid is om 15.30 uur. De eerste steen wordt gemet seld door Dik Spelt uit Brui nisse, die al vele jaren actief lid is van het ouderbestuur van de jeugdsoos. Op de fundamenten van het oude soosgebouw ver rijst de komende maanden een totaal nieuw onderkomen voor De Pul, dat onder meer wordt voorzien van zeer goede ge luidsisolatie. De leden van de jeugdsoos verrichten zelf een groot deel van de werkzaamhe den. Alleen de ruwbouw wordt ♦gedaan door een aannemer. Naar verwachting wordt het nieuwe gebouw in september in gebruik genomen. Voordat een oude traditie sterft moet men haar nog vele malen doden. Otto Weiss Enkele buien HET WEER Wisselend bewolkt en een enkele bul. Minimumtemperatuur om streeks 5, middagtemperatuur ongeveer 12 graden. Noordwesten wind, zwak tot matig, rond kracht 3. BEWEGEN De Dag van de Verpleging staat dit jaar in het teken van bewegen. o 5 FIETSPAD Er komt een onderzoek naar fietspaden langs de door gangsroute Poortambacht. 6 STRAATKINDEREN Dorkashulp Internmationaal start een ectie voor straat kinderen. 9 ATLETIEK Ruim 200 kinderen deden mee aan de schoolatletiek- dag op sportpark Bannink. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Op vrijdag 19 mei OOSTERLAND - In de Sporthal naast obs Ooster burcht in Oosterland wordt vrijdag 19 mei het ver keersspel 'Kijk goed uit' gehouden. Het gaat om een evenement waarbij op speelse wijze de verkeersken- nis wordt getest van de leerlingen van de hoogste groepen van de basisscholen in Duiveland en Brui nisse. De afdeling Duiveland van Vei lig Verkeer Nederland (VVN) neemt om de twee jaar het ini tiatief een dergelijk evenement te organiseren. Tijdens het ver keersspel krijgen kinderen de gelegenheid om hun kennis van verkeerstekens en ver keersregels te tonen. Tijdens de vorige editie van het ver keersspel werd de theoretische verkeerskennis onder meer ge test door middel van multiple choice vragen. Die werden ge steld via dia's die werden ge projecteerd op een groot scherm en bordjes met ant woorden waar de kinderen heen konden rennen. Hun praktische vaardigheid wordt getest via de opdracht een maquette te maken van een gevaarlijke verkeerssituatie in de omgeving, compleet met de oplossing die zij daarvoor be denken. Via een hindernisbaan konden kinderen zelf een stuk je rijden door een denkbeeldi ge verkeerssituatie. Het ver keersspel wordt geleid door de VVN-regiocoördinator van Noord-Holland. De deelnemers zijn de oudste leerlingen van de basisscholen Op Dreef en De Meerpaal uit Bruinisse, obs 't Stoofje uit Ouwerkerk, de openbare basisschool in Sir- jansland en de beide basisscho len uit Nieuwerkerk. Het eve nement is van 13.00 tot 16.00 uur. SIRJANSLAltfD - Een 45- jarige man uit Dreischor is gis teren op de Dillihgweg in Sir- jansland aangehouden wegens het rijden onder invloed van alcohol. Bij de ademanalyse blies de man 240 ug/1, 20 ug/1 meer dan de limiet. De man kreeg van de politie een dagvaarding uitge reikt. Als u in de maand mei een abonnement neemt c|s\s\Uf q fIR op de Zierikzeesche Nieuwsbode betaalt u vl/l I ld J OvjUv voor de eerste drie maanden. Daarna betaalt u f 48,50 per kwartaal bij een abonnement met automatische afschrijving of u kiest voor een van onderstaande betaalwijzen. kwartaalabonnement kwartaalabonnement met autom.afschr. jaarabonnement jaarabonnement met autom.afschr. h f 51,-- f 48,50 f 192,50 f 182,50 JA, ik wil zo'n extra voordelig abonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode. Ik betaal nog niet maar wacht eerst uw bericht af. postcode telefoon Bij automatische afschrijving uw bank/giroriummer vermelden: handtekening:.. SE Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie fiQ Antwoordnummer 12 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1