Bevrijding is feest voor jong en oud ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - Gezeten op een authentiek legervoer tuig trokken de kinderen van Zonnemaire, voor de gelegenheid als echte bevrijders verkleed, vrijdag morgen in alle vroegte door het dorp. Kwistig strooi den zij kauwgom uit over de in groten getale aanwe zige dorpsbewoners. Bevrijdingsdag 1995 kon eigen lijk al niet meer stuk. Een feest voor jong en oud werd het. En niet alleen in Zonnemaire. Ook in de andere kernen van Schouwen-Duiveland hadden jong en oud het uitstekend naar hun zin. Optochten, markten, kinder spelen en muziek kenmerkten Bevrijdingsdag 1995. En zon; heel veel zon. De organisatoren mochten zich wat dat betreft gelukkig prijzen. Al verkozen misschien meer mensen dan gebruikelijk het strand boven de dorpsring. De jasjes konden in ieder geval uitblijven, zodat de oranje stropdassen, vlinder dasjes en bretels nog beter tot hun recht kwamen. In Noordgouwe ging het feest gedruis op de dorpsring in ie der geval voorbij aan de twee mannen die het braakliggend terrein aan de Heereweg met een metaaldetector afspeurden naar verborgen schatten. Cen timeter voor centimeter zoeken zij de bodem af. Bij de spelen op de ring heeft Kevin meer ge luk. Bij de levende fruitauto maat wint hij in korte tijd een knaak. Mooi meegenomen na tuurlijk, vooral wanneer er op korte afstand lekkere panne koeken met suiker te verkrij gen zijn. Het verenigingsleven in Oos- terland liet zich vrijdag weer van zijn beste kant zien. De in spanningen zijn niet voor niets geweest. Wanneer de praalwa gens door het dorp rijden staan de toeschouwers rijen dik langs de kant van de weg, om maar een glimp op te kunnen vangen van onder anderen pi raten, voetballers en turnsters. Ook het brandweerkorps doet van zich spreken. Met de stoomspuit, die voor deze gele genheid oranje rook produ ceert, zijn ze zeer hoorbaar aanwezig in de stoet. Op de praalwagen hebben ze nog een onderduikadres ter beschik king. Maar wellicht dat deze vandaag gebruikt wordt om op een discrete manier het over tollig vocht kwijt te raken. Ge zien de hoge temperaturen vloeit dit immers rijkelijk. Het avondprogramma bestond vrijwel overal uit muziek. Zo werd er in Brouwershaven een popconcert gegeven door Crosshead. In Zonnemaire wa ren het de dorpsbewoners zelf die een band hadden gefor meerd. In Zierikzee was er op twee plaatsen te genieten van muziek. Onder de Beuze op het Havenplein wordt een muzika le show gegeven van de Big Band van de Zeeuwse Muziek school, Koninklijke Harmonie Kunst en Eer en de Ministars. Onder leiding van dirigent An- ja Dekker verzorgen de leerlin gen van de muziekschool een vooral nostalgisch programma met nummers uit de jaren der tig en veertig. In de Nieuwe Kerk wordt tege lijkertijd het Bevrijdingscon cert gehouden met het West- land Koor Musica onder lei ding van G. Breas, en Marie Cé cile Moerdijk. Met medewer king van de sopraan Dorris van de Meerendonk en pianist Loek van der Leede werden de bezoekers op een prachtige kooravond getrakteerd; gelar deerd met de grappen en grol len van Marie Cécile Moerdijk, net als Breas van Zeeuwse komaf. Het Bevrijdingsconcert was een initiatief van de eilandelij- ke serviceclubs. Met de op brengst van de avond droegen zij een steentje bij aan de reali sering van een theetuin bij het Streek- en landbouwmuseum Goemanszorg in Dreischor. Leo Braai overhandigde namens de Stichting Interservice Schou wen-Duiveland een cheque van 7.500 gulden aan L. N. La- bruyère, voorzitter van Stichting Goemanszorg. de Bij de foto's: 1. In Zierikzee ging de kar met kinderen, die verschillende na tionaliteiten uitbeelden, verge zeld van een grote witte vre desduif. 2. Als bevrijders verklede kin deren deden al schreeuwend en juichend hun intrede in Zonne maire. 3. In Noordgouwe kon iedereen zijn geluk beproeven op een le vende fruitautomaat. 4. De sopraan Dorris van de Meerendonk bracht menig hart in vervoering tijdens het Be vrijdingsconcert van de eilan- delijke Serviceclubs in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. 5. Op de Hofweg in Oosterland streden de kinderen op het scherpst van de snede om het skeelerkampioenschap. Tekst Ad Hagesteijn Foto's Marijke Folkertsma

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 6