Zierikzee wil overstappen op ecologisch groenbeheer Af Stijging Nederlandse vakanties in Zeeland Rijden onder invloed en gordel niet om BEZET Wethouder De Rijke: Geen sprake van verwaarlozing Inbraken in auto's MAANDAG 8 MEI 1995 NR 25768 S Door ecologisch beheer langs oevers en waterkanten vormt zich in de beplanting een kruid.enlaag en zoombeplanting, die van belang zijn voor de natuurontwikkeling ter plaatse. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Het openbaar groen in de gemeente Zierikzee moet op termijn op een ecologisch verantwoor de manier worden beheerd. Chemische bestrijdingsmiddelen moeten uitgebannen worden. Dat is althans de wens van het college. Bij dit ecologisch groenbeheer worden echter wel een paar kanttekeningen ge plaatst door wethouder P. de Rijke. Er mag volgens hem geen sprake zijn van verwaarlozing waardoor de stad vervuilt en bovendien mogen er geen onveilige situaties ontstaan omdat er onkruid tussen de straatste nen groeit. Op dit moment wordt het open baar groen in Zierikzee al op diverse plaatsen zonder be strijdingsmiddelen beheerd. Dat geldt onder meer voor de bosplantsoenen bij Poortam bacht, de ijsbaan en de sport velden, de oevers en waterkan ten en een aantal grasvelden in Poortambacht. Bij andere groenobjecten en bestratingen wordt zo weinig mogelijk ge bruik gemaakt van chemische bestrijdingsmiddelen. Volgens J. J. Doeswijk, hoofd van de plantsoenendienst, moet men voorzichtig zijn met het opplakken van het etiket ecologisch groenbeheer. Hij spreekt liever over een zo na tuurlijk mogelijk groenbeheer. ,,De term ecologisch groenbe heer wordt te pas en te onpas gebruikt. Maar één keer maai en en verder de natuur zijn gang laten gaan is niet ecolo gisch. Dat is de boel belazeren. Het gaat om de samenhang in het totale beheer." Voorwaarden Volgens Doeswijk, die op ver zoek van het college van burge meester en wethouders een no ta over ecologisch groenbeheer opstelde, is het daarbij niet mogelijk en soms ook niet zin vol om overal over te stappen op ecologisch beheer. Dat is bij voorbeeld het geval op kleine stukjes groen en op gazons in de binnenstad zoals het HaVen- park. ,,Je kunt dat' wel een ver waarloosde indruk getfen,1 maar dan voldoet het natuur lijk niet meer aan bepaalde voorwaarden." Een aantal van deze voorwaar den is onder meer dat de open bare ruimte doelmatig inge richt moet zijn, esthetische kwaliteit moet bezitten en moet voldoen aan gestelde on- derhoudsnormen. Op plaatsen waar het openbare groen grenst aan tuinen van be woners is ecologisch beheer volgens Doeswijk vrijwel niet mogelijk. Onkruid houdt geen rekening met grenzen en steekt al snel de kop op in het mooi onderhouden voortuintje. ,,Dat is zelfs al het geval bij een niet- natuurlijk beheer. En alle ver halen over ecologisch groenbe heer zijn dan prachtig, maar op het grensgebied ontstaan vaak irritaties en problemen", aldus Doeswijk. Al is dat volgens hem ook wel eens ten onrechte. „Mensen in Zeeland zijn bij voorbeeld allergisch voor een paardebloem, die echter on schuldig is." Kleigrond Een ander probleem geldt voor de hele gemeente: de klei grond. Deze is voedselrijk en in staat om veel water vast te hou den. Op deze gronden ontwik kelen zich ruige vegetaties die verarming van de flora tenge volge hebben. Op deze gronden gaan volgens Doeswijk bij voorbeeld grassen en kweek- grassen overheersen. Kruid- achtigen die bloem geven krij gen daardoor geen kans. Oplos sing voor dit probleem is onder meer het strooien van zand. Dit wordt soms ook wel gedaan. „Maar na verloop van tijd vind je van dat zand niets meer te rug", aldus Doeswijk. Wethouder P. de Rijke is het in grote lijnen eens met Does wijk. Ook hij hecht er groot be lang aan dat geen sprake mag zijn van vervuiling wanneer er niet meer met chemische be strijdingsmiddelen wordt ge werkt. Wanneer dit wel het ge val is moeten er volgens hem meer mensen bij. Belangen Als portefeuillehouder milieu én verkeer zit hij in een moei lijke positie. „Ik moet reke ning houden met belangen die met elkaar in strijd kunnen ko men. Ik heb problemen met het gebruik van chemische bestrij dingsmiddelen als wethouder van milieu. Als wethouder van verkeer heb ik er echter proble men mee wanneer er gras tus sen de straatstenen gaat groei en, waardoor er levensgevaar lijke situaties kunnen ont staan." De nota ecologisch groenbe heer komt vanavond aan de or de in de vergadering van de commissie openbare werken en milieu. Deze vergadering wordt gehouden in de grote commissiekamer van het stad huis en begint om 19.30 uur. ZIERIKZEE Jeugd-EHBO Aan de J. W. van den Doel- school in Zierikzee deden 42 leerlingen van groep 8 mee aan het examen jeugd-EHBO dat werd verzorgd door de afdeling Zierikzee/Kerkwerve van het Rode Kruis. De lessen werden gegeven door de dames T. van Hoewijk, M. J. C. Schot, J. Ra- via en A. M. van Oeveren. Het examen werd afgenomen door kaderinstructeurs mevrouw A. Boot, mevrouw A. Kooman en de heer H. Bontekoe. Alle kin deren slaagden en kregen hun getuigschrift uitgereikt. Thema-avond De provinciale diakonale orga nen van de Nederlandse Her vormde Kerk, de Gereformeer de Kerken en de Christelijke Gereformeerde Kerken in Zee land, organiseren in samen werking met de Protestants Christelijke Ouderenbond een bijeenkomst met als thema Mantelzorg: Meer dan zorg. De avond wordt gehouden in de Hervormde kerk Achter de Beuze in Zierikzee op dinsdag 16 mei, aanvang 19.30 uur. Het onderwerp wordt ingeleid door mevrouw drs J. M. G. van den Hul, staffunctionaris ouderen werk Stichting Gereformeerde Raad voor Samenlevingsaan gelegenheden in Leusden. De uitnodiging is bestemd voor di akenen, leden van ouderenbon den en geïnteresseerde perso nen die belangstelling hebben voor of werken in de mantel zorg. Voorjaarsverkoping Dameskrans Tryféna houdt za terdag 13 mei van 10.00 tot 16.00 uur een voorjaarsverko ping in de zaal van de Christe lijke Gereformeerde kerk in de Zevengetijstraat. Er zijn onder meer kaas, fruit, bloemen, koek, lingerie, handwerk en tweedehands boeken te koop. De opbrengst is bestemd voor de gehandicaptenzorg Adul- lam. La Leche League La Leche League houdt woens dag 10 mei een informatie avond over borstvoeding bij Lydia de Raad aan de Mast gatstraat 90. De aanvang is 20.00 uur. Het thema van de avond is de kraamtijd. Er ko men zaken aan de orde als het zorgen voor voldoende melk en het voorkomen van tepelklo- ven. RENESSE Collecte Hartstichting De collecte voor de Nederland se Hartstichting in Renesse heeft een bedrag van 2.188,10 gulden opgeleverd. Vorig jaar bracht dezelfde collecte 2.090 gulden op. SCHARENDIJKE Collecte De onlangs gehouden Zonne- bloemcollecte heeft in Scharen- dijke 869,40 opgebracht. Collecte De collecte die in Scharendijke en omgeving werd gehouden ten bate van de Nederlandse Hartstichting heeft 1479,05 opgebracht. KERKWERVE Collecte De collecte voor de Nationale Hartstichting heeft in Kerk- werve 1.118,35 gulden opge bracht. Oud papieractie Leden van de sportvereniging WIK houden zaterdag 13 mei een oud papieractie in de ker nen Kerkwerve, Noordgouwe en Schuddebeurs. De sporters rijden vanaf 9.30 uur rond om het papier op te halen. Inwo ners van de betreffende kernen wordt verzocht hun oud papier voor die tijd gebundeld aan de wegrand gereed te zetten. BRUINISSE Hartstichting De collecte voor de Hartstich ting heeft in Bruinisse het mooie bedrag van 3.479,80 op gebracht. Gevers en collectan ten hartelijk dank. Sport gehandicapten De opbrengst van de collecte voor het Nationaal fbnds Sport Gehandicapten bedroeg in Bruinisse 1.404,-. SOESTERBERG (ANP) - De vliegdag Vleugels der Victorie in Soesterberg is een groot suc ces geworden. Het evenement trok zaterdagmiddag volgens de politie 225.000 bezoekers. ZIERIKZEE - Vrijdag en zater dag is in diverse geparkeerde personenauto's op Schouwen- Duiveland ingebroken. Gesto len werden onder meer kle dingstukken, een surfplank en een fototoestel. Een 32-jarige inwoner van Ter- neuzen deed aangifte van dief stal uit zijn auto die vrijdag middag stond geparkeerd op de Gasthuisboomgaard in Zie rikzee. Weggenomen zijn een fototoestel en kledingstukken. Aan de auto ontstond schade aan een portier. Ook uit een auto aan de Kijk- uitsedijk in Brouwershaven werden vrijdagmiddag spullen ontvreemd. Een 27-jarige vrouw uit Maassluis deed aan gifte van diefstal van een tas met diverse papieren. De waar de van de spullen is niet be kend. Aan de Rampweg in Scharen dijke is zaterdag ingebroken in de auto van een 24-jarige man uit het Duitse Seibersbach. Uit de wagen werden een minidisc player, een telefoon en leren jassen gestolen. De waarde van de goederen bedraagt ruim 1000 gulden. Een 23-jarige inwoner van het Duitse Duisburg raakte vrij dagavond zijn surfplank kwijt. De plank werd gestolen van het dak van zijn auto, toen de wagen een uur geparkeerd stond aan de Jan van Renesse- weg in Renesse. Het gestolen goed heeft een waarde van 1600 gulden. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Genemuiden: dr. P. Vermeer te Huizen; te Moor drecht (deelgemeente Bethel): A. J. van den Herik, kandidaat te Strijen; te Soest (part-time: M. R. Limburg-Klokke te 's- Gravenhage-Loosduinen (part time). Bedankt voor Nijkerkerveen: J. van Dijk te Tholen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Vijfhuizen als geestelijk verzorger van het In stituut voor Epilepsiebestrij- ding te Heemstede: W. J. E. Jansen, kandidaat te Amster dam, die dit beroep heeft aan genomen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Zuidhorn: K. P. A. de Moedt te Brunssum- Treebeek. Aangenomen naar Dokkum: W. Dijksterhuis, kandidaat te Kampen, die bedankte voor Barendrecht, voor Brouwers haven, voor Lutten en voor Wijnjewoude i.c.m. Oosterwol- de. Kandidaat W. Dijksterhuis bedankt voor beroep BROUWERSHAVEN - De heer W. Dijksterhuis, kandidaat te Kampen heeft bedankt voor het beroep dat door de Gerefor meerde Kerk Vrijgemaakt te Brouwershaven op hem was uitgebracht. Hij heeft het be roep van de kerk van Dokkum aangenomen. In Brouwersha ven was hij beroepen in de va cature die daar in 1993 ont stond door het vertrek van dr. W. J. Wisselink als zen dingspredikant naar Zaïre. Gereformeerde Gemeente NIEUWERKERK - Woensdag 10 mei, 19.30 uur ds. H. Paul, Oostkapelle. - Gereformeerde Gemeente OOSTERLAND - Dinsdag 9 mei, 19.30 uur dhr. F. Mulder, Elspeet. MIDDELBURG - Vergeleken met 1993, zijn er in 1994 in Zeeland 22 procent meer binnenlandse vakanties doorgebracht dan in 1993. Dit blijkt uit het landelij ke Continu Vakantie Onderzoek (CVO), waar ook de provincie Zeeland financieel aan deel neemt. Het doel van dit onderzoek is het continu in kaart brengen van het vakantiegedrag van de Nederlandse bevolking. De doelgroep van het onderzoek wordt gevormd door alle Ne derlandse mannen en vrouwen, levend in huishoudens, dus ex clusief buitenlanders en exclu sief personen die in een instel ling leven. Wat betreft de voornoemde stijging van 22 procent: door dat de gemiddelde verblijfs duur daalde van 8,6 dagen in 1993 naar 7,4 dagen in 1994, nam het aantal overnachtingen met veel minder toe, namelijk met 2,9 procent. In totaal wer den in 1994 in Zeeland 1,30 mil joen binnenlandse vakanties doorgebracht. Het aantal vakanties in Zee land varieerde in de periode 1988-1994 van 1,2 miljoen tot 1,3 miljoen. In 1993 werd met 1,07 miljoen een dieptepunt be reikt. Volgens het onderzoek is er in 1994 een duidelijk herstel opgetreden. Ook bereikte het aandeel van Zeeland in het lan delijke totaal weer een nor maal niveau. Met een overnachtingsaantal van 8,37 miljoen scoorde Zee land beter dan in 1992 en 1993, echter wel duidelijk lager dan in de periode 1989-1991. Het on derzoek stelt dat het herstel voornamelijk is veroorzaakt door de mooie zomer van 1994 die tot relatief meer vakanties van vaste standplaatsbezitters heeft geleid. Dat Zeeland op de binnenland se markt veel terrein zou heb ben teruggewonnen, is hier door volgens het onderzoek deels maar schijn. Op vaste standplaatsen vonden 580.000 overnachtingen meer plaats, terwijl er op toeristische plaat sen in 1994 in totaal juist min der overnachtingen plaats had den. Het aantal daalde met 342.000. Dat is vijf procent minder. Het strandbezoek tijdens in Zeeland doorgebrachte vakan ties, staat met 78 procent op de eerste plaats als meest uitge voerde activiteit. De in de lan delijke top tien voorkomende voornaamste activiteit wande len, komt in Zeeland op de tweede plaats. Strandbezoek en surfen vindt 3,5 keer zo veel plaats dan ge middeld landelijk. Naast strandbezoek en surfen zijn ook zonnebaden en een tocht met een rondvaartboot, activi teiten die meer dan twee keer zo frequent voorkomen als ge middeld landelijk. Vissen komt bijna twee keer zo vaak voor. ZIERIKZEE - Een dagvaar ding en een rijverbod voor vier uur vielen donderdag een 65- jarige inwoner van Ouddorp ten deel. De man werd 's morgens om 10.30 uur aangehouden aan de Nieuwe Kooiweg in Zierikzee tijdens een controle in het ka der van het GVT, gericht ver keerstoezicht. Hij droeg geen gordel en bleek ook onder invloed van alcohol houdende drank. De man blies 405 ugl en kreeg een dagvaarding uitgereikt. Ook werd hem een rijverbod voor vier uur opgelegd. Bij het weggaan legt hij zijn hand op mijn schouder. 'Ze hebben het vandaag steeds over bevrijding, maar wat ik meegemaakt heb, daar hoor je niets over.' De andere be woners van De Wieken gaan weer terug naar hun kamer. Het was een gezellige morgen ge weest waarin Hollands vlag nog steeds onze glorie is. Maar de man laat me niet gaan. 'Voordat de Duitsers ons land binnen vielen, waren ze er al. We hebben ze gezien. In verze gelde Rijnaken werden ze binnengesmok keld. Honderden soldaten op weg naar Rot terdam. We woonden toen langs de rivierdijken en we zagen dat de luiken om hoog gingen. Er moest frisse lucht komen, want het was in die aken om te stikken. Toen al zagen we die helmen van de moffen, maar niemand durfde het hardop te zeggen. We waren als de dood voor de NSB. Het kon je de kop kosten. Maar geloof mij, voordat het oor log werd, was de vijand al in ons land. Want die wist allang dat Rotterdam er aan zou gaan.' Op de zonnige bevrijdingsdag fiets ik terug naar huis en rijd door het feestarme Zierikzee. Ik denk terug aan die gekke droom die de hele nacht door mijn hoofd spookte. Een droom te waanzinnig voor woorden. Het ging over de dodenherdenking die ik de avond ervoor had meegemaakt: Voor het eerst waren de Air Miles pasjes ook geldig bij dodenherdenkin gen. Op een raadselachtige manier kon je de pas boven de grond houden en met een rood licht werd de kaart bestraald. Het monster verbond van bedrijven had gewetenloos bezit genomen van het laatste menselijke bastion: het rouwen om de doden. Ik ken de bron van de droom. Enkele dagen geleden las ik een artikel in de krant. Een toenemend aantal be drijven sluit zich aan bij het overwoekerende Air Miles-project. Andere acties maken geen kans meer. En het is nog maar een begin. De elektronische kaart is straks niet alleen een middel om te onthouden hoeveel ik besteed, maar ook wat ik besteed. Door koppelen van computergegevens ligt mijn hele consumen- tenziel voor het alziend oog open. Een bizar verhaal. Een monsterlijk verbond van bedrij ven probeert me in zijn web te drijven. Op de snelweg terg ik mijn reservetank omdat ik bij de volgende pomp Air Miles moet hebben. Ik voel me een opgejaagde pop die rusteloos op jacht is naar steeds meer Air Miles, ik ga elke dag meerop die miljoenen andere poppen lij ken omdat ik net zo moet kopen, handelen en denken als de rest. Eenmaal aangestoken door het Air Miles-virus kies ik niet meer, maar wordt voor mij gekozen. En 's avonds staar ik naar televisiereclames die bij tientallen op mijn netvlies komen en bezit nemen van mijn denkvermogen. Steeds meer commerciële televisiestations verdringen zich op mijn kabel en komen verleidend op me af om me als animeerdames met een liefdeloze om strengeling en een holle lach wurgend vast te houden tot het volgende reclameblokOp de golfslag van de willekeur laat ik me in de massa meestromen en het televisiebeeld be paalt wel of ik vandaag Bolkestein en morgen Kok of helemaal niks meer stem. Nadenken hoeft niet meer zo. Anderen kunnen het veel beter zeggen dan ik. Dat er veel geld aan de strijkstok blijft hangen zal wel waar zijn, dus kan ik beter in Air Miles investeren. Dat er te veel buitenlanders in Nederland komen zal ook wel waar zijn, dus daar moet ook maar eens een eind aan komen. En wat heb ik ei genlijk te maken met de mensen om me heen? Ik heb geen tijd, ik ben al....bezet. Hoe vaak komen er nog machten op, die erop uit zijn mensen in hun greep te krijgen? Hoe vaak nog maken systemen mensen fanta- siedood? Hoe vaak nog worden mensen door leuzen gehypnotiseerd? Hoe vaak nog vluch ten de mensen met hun Air Miles weg voor degenen die ze hadden moeten zijn? Ik fiets langs de Nieuwe Kerk. Er wordt een blauwe tent opgericht om een beetje te kunnen bor relen. Lang geleden was Zierikzee beroemd om de bruisende feesten die de hele bevol king op de been bracht. De arme mensen van de Oranjevereniging zien nu hun club ver kommeren, omdat er niemand meer te vinden is die uit zijn cocon wil kruipen. Om het nog iets te doen lijken moet er - o droefenis!- een koor van buiten komen, omdat we niet meer weten hoe je samen feest viert. Zonder het aloude zinderende vuurwerk hult de stad zich aan het einde van de dag stil in het duister. Maar misschien is het wel goed om maar heel bescheiden feest te vieren. Ook als het vrede lijkt kan de vijand soms al binnen zijn. A 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5