Meester ijsbereider Arco Kruik chef d'equipe bij jaardiner SVH 'De tirannie verdrijven is meer dan de geschiedenis herschrijven' Halve liter ijs dagelijkse kost Zierikzee en Maore ondertekenen oorkonde Drie mannen aangehouden met hulp van speurhonden Diefstal op camping Fiets terug na acht jaar Auto brandt uit door kortsluiting Bromfietser aangereden Kampenaar aangehouden Vernieling auto en afvalbakken Vrouw krijgt trap in gezicht Man trapt deur in Illegaal kamperen Schouwen-Duiveland herdenkt zijn doden MAANDAG 8 MEI 1995 NR 25768 3 Arco Kruik: ..Bi] het ijsbereiden komt het met name aan op creativiteit". (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Voor meester-ijsbereider Arco Kruik uit Zierikzee breken er spannende dagen aan. Zondag en maandag staat hij als chef d'equipe in de keuken van hotel Huis ter Duin in Noordwijk om samen met twee collega-ijsbereiders het dessert te verzorgen voor kopstukken uit onder meer politiek en bedrijfsleven. Deze schuiven aan aan de feestdis van de Stichting Vakopleiding Horeca, die dit jaat haar vijftigjarig be staan viert. Vriendschap officieel bekrachtigd ZIERIKZEE - De werkgroep Ontwikkelingssamen werking Zierikzee (WOZ) en het uitwisselingscomité van het Tanzaniaanse dorp Maore bevestigen vrij dag 12 mei officieel hun vriendschap. Dit gebeurt in de Vierschaar van het stadhuis door het onderteke nen van een oorkonde door de ambassadeur van Tan zania de heer Mshangama en mevrouw M. E. C. Ge- leijnse van de WOZ. BRUINISSE/RENESSE - Op de Grevelingendam in Bruinisse zijn in de nacht van zaterdag op zondag drie Amsterdammers aangehouden die kort daar voor een inbraak hadden gepleegd in de sportzaak op Aquadelta. In Renesse werd een man uit Rotter dam aangehouden nadat hij ingebroken had in een winkel. Het is voor de 28-jarige Arco Kruik niet de eerste keer dat hij zijn steentje bijdraagt aan de bereiding van het jaardiner van de SVH. Nog nooit deed hij dat echter als chef d'equipe. Dit betekent dat hij twee meester koks onder zich heeft. In dit ge val zijn dat twee heren die de veertig reeds gepasseerd zijn. „En om die dan leiding te ge ven is toch wel een beetje vreemd", aldus Kruik. Reeds op 24-jarige leeftijd behaalde hij de titel meester-ijsbereider. Nog steeds is hij de jongste van de zestien meester-ijbereiders in Nederland. Het jaardiner van de SVH heeft als doel te tonen wat er als hoogste te bereiken is op het culinair gebied. Om deze reden wordt er ook zeer veel Volgens Asselbèrgs is het mo ment van het herdenken van het leven in vrijheid voor een periode van vijftig jaar, vooral een moment om vooruit te zien. Dan gaat het met name om het behouden van de vrijheid. Dat kan volgens hem alleen zolang we deze vrijheid mogelijk ma ken en geen dag langer. Boven- tijd in de voorbereiding gesto ken. Al in november is de eer ste bijeenkomst van meester koks, -schenkers, -gastheren, - ijsbereiders en wijnmeesters. „Er mag natuurlijk niets fout gaan tijdens het diner. Alles moet perfect zijn. Iets hogers is er niet", aldus Kruik. Als chef d'equipe heeft Kruik de taak het idee van het dessert te bedenken, in overleg met de beroemde kok Cas Spijkers, die de algehele, leiding van het jaardiner in handen heeft. Als echte Zeeuw heeft hij een pro vinciaal tintje aan dit dessert gegeven in de hoedanigheid van echte Zeeuwse zwarte bes sen uit de Zak van Zuid- Beveland. Voor Kruik geldt het aloude gezegde dat de appel niet ver dien is er pas sprake van echte vrijheid, wanneer iedere bur ger in de huidige samenleving telt. ,,Als deze herdenking ons ieder jaar inspireert om daar mee voort te gaan dan zijn de doden niet voor niets geweest", aldus Asselbergs. Volgens Asselbergs is het be langrijk om wakker te blijven; van de boom valt. Als achttien jarige deed hij zijn eerste schreden in de ijs wereld in de ijshandel van zijn vader in Zie rikzee. Voordat hij in 1991 het predikaat meester behaalde volgde hij de basisopleiding ijsbereider en de opleiding tot ijsspecialist in Zoetermeer en Arnhem. Tegenwoordig werkt hij op de afdeling produktont- wikkeling van een grote ijspro- ducent in Melissant. Zijn werk bestaat uit het ver nieuwen en verbeteren van be staande produkten, het ont wikkelen van nieuwe produk ten en het onderzoeken van nieuwe potentiële grondstof fen. De weg die een ijsje aflegt voordat het bij de consument terecht komt is een lange. Vol gens Kruik zit er zo'n ander- om te waken voor ontwikkelin gen die de vrijheid bedreigen. Het te veel bekommeren om de eigen vrijheid, de tirannie van het egoïsme, zoals Asselbergs het omschreef, is een van deze ontwikkelingen. Te snel leidt dit volgens hem tot oordelen. ,,En onze oordelen verworden tot vooroordelen en van voor- half jaar tussen het idee en de daadwerkelijke produktie van een nieuw soort ijs. Volgens hem komt het met na me aan op het bezitten van een flinke dosis creativiteit en ken nis van grondstoffen. Kennis van grondstoffen -valt hierbij aan te leren, „maar de creativi teit moet in je zitten." Daar naast is een goede smaak van groot belang. Alle soorten ijs die in de fabriek geproduceerd worden moeten immers ge proefd. „Ik eet zelf ongeveer een halve liter ijs ter dag. Je kunt het niet uitspuwen als je moet proeven. Sinds ik in Me lissant werk ben ik acht kilo aangekomen. Ik ben nu aan het lijnen, want ik wil toch een beetje fatsoenlijk over het strand kunnen lopen." oordelen komt het tot ongelij ke behandeling* tot discrimi natie. Laten we ervoor waken dat discriminatie niet opnieuw opdoemt." Voorafgaand aan de herden kingsbijeenkomst in Zierikzee werden er kransen gelegd bij het joods monument aan de Grachtweg. Enkele scholieren van de protestants christelijke basisschool Johan Louis de Jonge legden een krans na mens de schooljeugd. Verder werden er kransen gelegd na mens het gemeentebestuur van Zierikzee en van de nabestaan den van de joodse slachtoffers. Vervolgens werd er een stille tocht gehouden naar de kerk. Strijdbaar Ook burgemeester A. Vogelaar van Bruinisse keek bij de her denkingsplechtigheid in de toekomst. Volgens hem luidt de opdracht voor de komende jaren voor iedereen dat iets dergelijks nooit meer mag ge beuren. In verband met deze opdracht deed het hem goed te zien dat er ook jongeren aan wezig waren bij de herden kingsplechtigheid. „Zij moe ten zich strijdbaar opstellen te gen het vertrappen van de grondrechten van het individu, tegen een ongelijke behande ling vanwege iemands persoon lijke identiteit." Vogelaar omschreef de Tweede Wereldoorlog als „de inktzwar te jaren 1940-1945. Nooit zullen er pennen en inkt genoeg zijn om alle menselijk lijden en leed te kunnen beschrijven. De gebeurtenissen van 1940- 1945 mogen zich nooit herha len. Daarvoor is inspanning, ieders persoonlijke inspanning nodig." Burgemeester H. Ttees van Wes- terschouwen waarschuwde bij het oorlogsmonument aan de Oude Moolweg in Renesse te gen de ideeën van de fascisten. Want ook al zijn de fascisten in Met het ondertekenen van de oorkonde willen de werkgroe pen uit beide plaatsen hun vriendschap niet alleen offi cieel bekrachtigen maar ook kenbaar maken bij een groter publiek. Het contact tussen Maore en Zierikzee bestaat al enkele jaren. Beide groepen willen van elkaar leren door el- kaars cultuur beter te leren kennen. Op deze manier kun nen ze bijdragen aan een beter wederzijds begrip. De WOZ or ganiseert daartoe voorlich- De drie mannen, van 20, 25 en 26 jaar oud, hadden in de sport zaak een deur opengebroken en kleding weggenomen. Tben de politie, gewaarschuwd door het stil alarm, arriveerde na men de mannen te voet de vlucht. De gestolen kleding lie ten ze achter in een auto. Met behulp van speurhonden zette de politie de achtervolging in. De mannen werden aangetrof fen in de bossen langs de Gre- HAAMSTEDE - Uit de voor tent en een vouwwagen op een camping in Haamstede zijn op donderdag 4 mei sieraden en' sportschoenen gestolen. De diefstal werd gepleegd op een camping aan de Jonge Jan Boeijesweg in Haamstede. Ze is gepleegd tussen 11.00 en 13.00 uur. De spullen waren ei gendom van een 31-jarige man uit Tilburg. Ze vertegenwoor digen een waarde van ongeveer 800 gulden. 1945 verslagen, volgens Ttees zijn daarmee hun ideeën niet verdwenen en ook tegenwoor dig valt te constateren dat de haat tegen joden nog steeds be staat. Bij het monument wer den kransen gelegd door leer lingen van de openbare basis school 't Staepel'of en namens de gemeentebesturen van Zie rikzee, Westerschouwen en Brouwershaven en het voorma lig verzet. Volgens Ttees is het de taak van een ieder oorlog tot iedere prijs te voorkomen. Alleen op deze wijze kan volgens hem de her wonnen vrijheid gediend wor den. „Ook onze democratie vertoont een aantal onvolko menheden. De oude idealen (vrijheid en gerechtigheid, red.) zijn nog steeds niet gerea liseerd. Maar zij zijn waard er gezamenlijk, ouderen en jonge ren, voor te blijven strijden, ter verbetering en versterking van de democratie zelf. Pas dan zullen we niet alleen de her denking maar ook de bevrij ding werkelijk inhoud geven." ZIERIKZEE -Een inwoner van Zierikzee heeft zaterdag zijn acht jaar geleden gestolen fiets teruggekregen. De fiets dook op in Bruinisse. In 1987 deed de man aangifte van diefstal van zijn fiets, een ATB. Tben leverde de zoektocht niets op. Omdat de postcode in het frame gegraveerd stond kon de fiets zaterdag bij recht matige eigenaar worden afge leverd. ZIERIKZEE - In Zierikzee is vrijdag een bestelauto uitge brand door kortsluiting bij de accu. De auto stond geparkeerd aan de Schouwenbank in Zierikzee. De brandweer van Zierikzee heeft de brand geblust, maar kon niet voorkomen dat de auto goeddeels uitbrandde. tingsbijeenkomsten, scholen projecten, tentoonstellingen en Tanzaniaanse optredens. Het programma begint om 17.30 uur in de Vierschaar van het Zierikzeese stadhuis. Na het ondertekenen van de oor konde presenteert de WOZ haar nieuwe brochure. Voor het avondprogramma verplaatst men zich naar het Huis van Nassau in Zierikzee. Hier treedt vanaf 21.15 uur de band Yama Yama uit Ghana op. velingendam. Ze zijn ingeslo ten. De auto is in beslag geno men. In Renesse werd zaterdag een 59-jarige man aangehouden na dat hij ingebroken had bij Delta-warenhuis aan de Hoge Zoom. De man had voor 9,25 gulden aan goederen gestolen. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt. Ttegelijkertijd kreeg hij een boete van 200 gul den. ZIERIKZEE - Een 19-jarige bromfietser uit Middenschou- wen liep vrijdagavond lichte schaafwonden op bij een aan rijding niet een 54-jafige auto mobilist uit Westenschouwen op het kruispunt van de N59 en de Öudéweg. Tben de automobilist de Oude- weg in wilde slaan gaf hij daar bij geen voorrang aan de brom fietser. Deze reed in dezelfde richting over het fietspad van de N59. De bromfietser kwam ten val en liep lichte schaaf wonden op. Beide voertuigen raakten licht beschadigd. ZIERIKZEE - In een café in Zierikzee is vrijdag een 34- jarige man uit Kampen aange houden wegens flessentrekke rij. De man werd landelijk gezocht omdat hij ook elders in den lande drank bestelde en er niet voor betaalde. De man is met enige dwang naar het bureau in Zierikzee gebracht. Nadat hij daar was verhoord voor een aantal zaken op Schouwen- Duiveland is hij overgedragen aan de politie in Roosendaal voor verder onderzoek. ZIERIKZEE/OOSTERLAND - In Zierikzee werd in de nacht van 3 op 4 mei de koplamp van een auto ingeslagen. In Ooster- land werden twee afvalbakken van de Ds. J. Bogermanschool vernield. De auto, in eigendom van een 27-jarige man uit Zierikzee, stond geparkeerd in de De Jon- gestraat. De schade aan de auto bedraagt ongeveer drie honderd gulden. Onbekenden lieten in Oosterland de Ds. J. Bogermanschool met een scha de van achthonderd gulden achter. Bij de school werden tij dens de vakantie twee afval bakken vernield. BURGH-HAAMSTEDE - Een 29-jarige man uit Burgh is za terdag aangehouden nadat hij een vrouw (29) in het gezicht had geschopt. De man kwam tot zijn daad tij dens een woordenwisseling met de vrouw. De vrouw liep lichte verwondingen op. Ttegen de man is proces-verbaal opge maakt. Verwachting t/m vrijdag 12 mei WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht noordw. 4 Donderdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 40% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht noord 3 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht noord 4 ZON* EN MAANSTANDEN 9 mei Zon op 05.56, onder 21.15 Maan op 14.39, onder 03.14 Volle Maan: 14 mei (22.49) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Koude en onstabiele lucht heeft bezit genomen van Neder land. Uiteraard merken we dat voor al in de temperatuur. De middag- temperatuur ligt morgen rond 12 graden en er waait een matige noordwestenwind, kracht 3 4. Langs de kust en op het IJsselmeer waait het nog iets harder. Daar staat een krachtige tot harde wind, kracht 6 tot 7. Had het zuiden van het land vandaag nog flink wat zon, morgen is er duidelijk meer bewolking. En kele wolken groeien uit tot een bui. De komende dagen blijft dit weerty pe gehandhaafd. Wolkenvelden en zon wisselen elkaar af, waarbij de bewolking overheerst. Vooral in de kustprovincies vallen er buien en de middagtemperatuur schommelt tus sen 10 en 12 graden. Het koude en wisselvallige weer wordt veroor zaakt door een depressie die naar Denemarken koerst. Het lagedruk gebied blijft daar een aantal dagen liggen waardoor de noordwestelijke stroming niet verdwijnt en er dus nauwelijks iets in het weer veran dert. ZIERIKZEE - Een 39-jarige man uit Zierikzee heeft zater dagavond zijn woede bekoeld op de deur van de afdeling fi nanciën van de gemeente Zie rikzee aan de Verrenieuw- straat. De man trapte de voordeur in omdat hij het niet eens was met een beslissing van de gemeen te. De politie heeft proces verbaal opgemaakt. Na ver hoor werd de man weer vrijge laten. ZIERIKZEE - De politie be keurde afgelopen weekeinde in de Westhoek zes recreanten wegens illegaal kamperen. De politie trof tijdens de sur veillance zes overnachters aan op plaatsen waar dat niet is toegestaan. In alle gevallen werd proces-verbaal opge maakt. Door vier overtreders werd de boete van 150 gulden direct betaald. ZIERIKZEESCHES3 NIEUWSBODE SI Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vz% B.T.W. In Zierikzee werden kransen gelegd bij het joodse'monument aan de Grachtweg. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - „De tirannie verdrijven is meer dan de geschiedenis herschrij ven." Dat zei burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs donderdagavond tijdens de speciale Herdenkingsbijeenkomst in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Om de vrij heid waarvoor de gevallenen in de Tweede Wereldoorlog hebben gestreden in houd te geven, moeten, volgens Asselbergs, jong en oud zich ervoor inzetten dat ook zij, die momenteel nog niet in vrijheid leven bevrijd worden. „Pas dan ge bruiken wij onze herwonnen vrijheid goed". Zierikzee was naast Bruinisse en Renesse een van de plaatsen op Schouwen-Duiveland, waar donderdagavond de doden uit de Tweede Wereldoorlog werden herdacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3