NIEUWSBODE EXTRA Palmen en tempels Humanitas zoekt bijzondere buren Symposium over hoogbegaafdheid op de Jacob van Liesveldt-school dier in het vizier onze puzzelrubriek tweehonderd gulden Expositie stadhuis Brouwershaven LOUISIANA RADIO Folder over kinderopvang Nationale Reddingbootdag KNRM op zaterdag 6 mei WAARDEBON bij aankoop van een bankstel DEURLOO INTERMEUBEL Foto-expositie in Rabobank Dempsey en Dizzy willen graag samen in een gezin WOENSDAG 3 MEI 1995 NIEUWSBODE EXTRA De prijswinnaars van de Extra-puzzel van woensdag 19 april zijn: De eerste prijs: Een waardebon van f 25,- W. T. de Vrieze, Grevelingenlaan 12, Haamstede De tweede prijs: Een waardebon van f 15,- A. Boogert, Teelinckstraat 26, Zlerikzee De derde prijs: Een waardebon van f 10,- Mevr. Jo Haameete, Zonhof 21, Oude-Tonge Het sleutelwoord van de puzzel van 19 april was: Puzzel ook mee De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De enveloppe kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jannewekken worden gedeponeerd. De Nieuwsbode Extra-puzzel verschijnt iedere veer tien dagen. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het woord Extra-puzzel te vermelden. Enveloppen waarop niet staat vermeld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 13 mei in ons bezit zijn. Denkt u aan de postzegel! Horizontaal: 6. regelmatig: 8. streek; 10. bekrompenheid: 11. plat vaartuig om zand in te vervoeren; 12. zonder medelijden; 13. diepgaand; 15. plantje; 18. boven hetgeen men verwacht; 21. verering; 23. groetformule; 24. onder richt; 25. telwoord. Verticaal: 1. neerslag; 2. tijdrekening; 3. gevuld; 4. wel; 5. stijf; 7. graan soort; 9. voorschrift; 14. personen aan wie het gezag is toevertrouwd; 15. er gens anders; 16. propvol; 17. als in een stad; 19. takel; 20. zeer oude; 22, het bevoelen. Het sleutelwoord wordt gevormd door de letters in de vakjes: 21, 8, 20, 6, 13, 23, 10, 2. BROUWERSHAVEN - Tot 7 ju ni is in het stadhuis van Brou wershaven een expositie te zien van werk van kunstenaar Ko de Jonge uit Middelburg. Meer dan twintig jaar is De Jonge betrokken bij bijzondere kunstprojecten. De expositie in het stadhuis toont de installatie '(geen) Bloed (geen) Tranen', oorlo gen in een eindeloze herhaling van overbekende beelden. De laatste projecten van De Jonge die ruime aandacht kre gen, waren de presentatie van het Art/Start archief in de Zeeuwse Bibliotheek in 1993 en de installatie Art for the milli ons, tijdens de manifestatie Pa pier als environment, in Aalst vorig jaar. De tentoonstelling wordt ge opend op vrijdag 28 april om 17.00 uur. De expositie is ge opend op maandag tot en met vrijdag van 9.00 uur tot 12.00 en van 13.30 uur tot 16.00 uur. Advertentie julianastraat 46 - zierikzee tel. 01110-15500 za 6 mei (Cajun-Zydeco) support HANGMAN JURY Oplage 29.860 Hét Huis-aan-huis blad voor Schouwen-Duiveland en Goeree - Overflakkee Verschijnt wekelijks huis-aan-huis in: Bruinisse/Zierikzee/Westerschouwen, Renesse. Burgh- Haamstede, Westenschouwen, Noordwelle, Serooskerke Middenschouwen, Kerkwerve, Scharendijke, Ellemeet Brouwershaven, Brouwershaven, Schuddebeurs, Dreischor, Zonnemaire, Noordgouwe Duiveland, Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Sirjansland, Oosterland, Goedereede, Goedereede, Goedereede-Havenhoofd, Ouddorp, Stellendam Oostflakkee, Achthuizen, Den Bommel, Ooltgensplaat, Oude- Tonge Middelharnis, Middelharnis, Sommelsdijk, Nieuwe Tonge, Stad aan 't Haringvliet Dirksland, Dirksland, Herkingen, Melissant. Uitgave en druk Druktechniek Sluitingstijd advertenties Advertentie-verkoop Bezorging/Lezersservice Redaktie Drukkerij Lakenman Ochtman bv Jannewekken 11, 4301 HH Zierikzee Postbus 1, 4300 AA Zierikzee Telefoon 01110-16551 Telefax 01110-14315 Offsetrotatie Dinsdag 11.30 uur voor Schouwen-Duiveland Frits Koster na 18.00 uur 01119-1941, voor Goeree-Overflakkee Ad de Gans na 18.00 uur 01870-82554 01110-17314. Tijdens kantooruren 01110-16551 toestel 225. Na 18.00 uur Madeion Lagendijk 01110-16065. De Nieuwsbode Extra maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis blader) in Zeeland. Totale oplage 169.585. AMSTERDAM - In het Allard Pierson Museum,.Ar cheologisch Museum van de Universiteit van Am sterdam zal tot en met 28 mei de tentoonstelling Pal men en Tempels, de fotografie in Egypte in de negen tiende eeuw te zien zijn. Mevrouw dr. Agnes Rammant- Peeters (oudheidkunde en kunstgeschiedenis, Karholieke Universiteit Leuven) heeft de tentoonstelling samengesteld aan de hand van foto's uit haar eigen verzameling, het Egypt Prints Archive, en bruiklenen uit andere collecties. Verder zullen ook platenboeken, teke ningen en andere reisherinne ringen uit de negentiende eeuw te zien zijn. De rode draad door de tentoon stelling wordt gevormd door het negentiende eeuwse reis verhaal Voyage en Oriënt van Jean-Baptiste van Moer. De kern van deze tentoonstel ling kan samengevat worden in drie begrippen: fotografie, Egypte en de negentiende eeuw. De fotografie was een kunstvorm die in haar begin periode in zonnige Bijbellan- den werd uitgetest vanwege het goede-licht en de vele beziens waardigheden. Egypte, het land van piramiden en palmen, van tempels en farao's, oefende hierbij een bijzondere aantrek kingskracht uit. De negentien de eeuw was de periode waarin Egypte herontdekt werd door de ontcijfering van het hiërog liefenschrift door Jean- Frangois Champollion in 1822 en de ontdekking van de foto grafie door Louis Daguerre in 1839. Glasnegatieven Het Allard Pierson Museum bezit een collectie van ongeveer zeshonderd glasnegatieven da terend uit het begin van deze eeuw. Het overgrote deel van de foto's is gemaakt in Egypte en geeft een goed tijdsbeeld van het land. De herkomst van deze negatieven is niet meer te achterhalen, ook wie de foto's heeft gemaakt, is onduidelijk. De»foto-tentoonstelling Palen en Tbmpels wordt aangevuld met enkele foto's uit de collec tie van het Allard Pierson Mu seum. De collectie glasnegatie ven is op micro-fiche versche nen en zal binnenkort ook op CD-ROM verkrijgbaar zijn. Onlangs is in het archief van het Allard Pierson Museum het persoonlijke foto-album van de familie Cadbury (de bekende Engelse chocolade-fabrikant) gevonden. Het album bevat ge kochte en zelf gemaakte foto's van hun Egyp'te-reis in de jaren 1897-1899. Dit album zal een plaats krijgen op de tentoon stelling. Openingstijden: dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur; zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur; maandag gesloten. ZIERIKZEE - Kinderopvang, de eerste stappen. Dat is de ti tel van een voorlichtingsfolder van de Stichting Ondersteu ning Kinderopvang Zeeland en de Zeeuwse kinderopvangor ganisaties. De folder is bedoeld om aan staande ouders gerichte infor matie te geven over de gang van zaken bij het huren van een kindplaats in een kinderdag verblijf. De organisaties spe len daarmee in op de trend dat steeds meer ouders in Neder land de zorg voor hun kinderen combineren met het verrichten van betaalde arbeid. Op Schou wen-Duiveland zijn momenteel twee kinderdagverblijven, de Petteflet in Zierikzee en Me neer de Koekepeer in Burgh- Haamstede. Verder is het mo gelijk gebruik te maken van een gastoudergezin. In de fol der wordt informatie gegeven over de kosten van kinderop vang en de manier waarop ge bruik gemaakt kan worden van die voorzieningen. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Op zaterdag 6 mei vindt weer de Nationale Reddingbootdag plaats, ge organiseerd door de Koninklijke Nederlands Red ding Maatschappij (KNRM). Op deze dag zijn alle boothui zen van de KNRM geopend voor bezichtiging en kunnen de ruim 50 in gebruik zijnde red dingboten van binnen en bui ten bekeken worden. Tevens kunnen donateurs van de KNRM en zij die ter plaatse do nateur van de KNRM worden, afhankelijk van de lokale en weersomstandigheden, een vaartocht maken met de op het reddingstation gestationeerde reddingboot. Regelmatig wordt de Redding Maatschappij door donateifrs en andere belangstellenden be naderd met de vraag of red dingboten en of boothuizen be zichtigd kunnen worden. He laas is het lang niet altijd mo gelijk voor individuen en klei ne groepen een boothuis of red dingboot open te stellen voor bezichtiging. Met het organiseren van de Na tionale Reddingbootdag hoopt de Redding Maatschappij een antwoord te geven op deze vaak voorkomende vraag en te voldoen aan de behoefte van veel donateurs van de KNRM eens van dichtbij te kunnen zien welk reddingmaterieel he den ten dage gebruikt wordt. Daarom zijn 6 mei in het bij zonder de donateurs van de KNRM, maar natuurlijk ook anderen die geïnteresseerd zijn in het werk van de Redding Maatschappij, van harte wel kom op één van de 36 red dingstations van de KNRM. Daar kunnen zij het in gebruik zijnde reddingmaterieel bekij ken, kennismaken met de be roeps en vrijwillige redders die de gehele dag aanwezig zijn om uitleg te geven en vragen te beantwoorden en kan een vaar tocht met een reddingboot ge maakt worden. In en rond de boothuizen wordt het reddingmaterieel ten toon gesteld en worden door de red ders demonstraties gegeven. Daarnaast zijn allerlei activi teiten te zien waarmee redders en de Redding Maatschappij in de dagelijkse praktijk te ma ken hebben. Tbnslotte kunnen in de boot huizen artikelen uit de Red dingwinkel gekocht worden. De reddingstations en redding boten zijn open voor bezichti ging van 10.00 tot circa 16.00 uur. Advertentie t.w.v. geldig tot 31 mei 1995 HARINGVLIETPLEIN 4 4301 XG ZIERIKZEE TELEFOON 01110-12946 31 mei Nationale Burendag: ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Op 31 mei bestaat de Nederlandse vereniging voor maatschappelijke dienstverlening en samenlevingsopbouw Humani tas precies 50 jaar. Humanitas organiseert daarom de Nationale Burendag. Een evenement dat mensen duidelijk wil maken dat zij elkaar nodig hebben, dat zij iets (en vaak veel) voor elkaar kunnen beteke nen omdat zij eikaars buren zijn. De stichting zoekt voorbeelden uit de praktijk. Iedereen die weet hoe belang rijk het is goede buren te heb ben en daar een sprekend voor beeld van heeft kan dat aan Humanitas melden. Met een briefje, waarin kort en duide lijk wordt aangegeven wat er is gebeurd, wat mensen voor el kaar hebben gedaan. Die brie ven gaan eerst naar een jury van leden van Humanitas. De meest bijzondere voorbeelden van 'goed buurschap' worden vervolgens voorgelegd aan een jury met bekende Nederlan ders. Die jury kiest de 'beste buren van Nederland'. Op 31 mei wordt bekend gemaakt wie dat zijn. Zij ontvangen een oorkonde en worden ook op an dere wijze beloond als blijk van waardering van heel Hu manitas en velen daarbuiten. Humanitas is gericht op het or ganiseren van hulp- en dienst verlening in eigen land, eigen streek, eigen buurt. Vrijwilli gers van Humanitas werken vooral in de eigen woonplaats of daar dicht bij. Het gaat er vooral om mensen in de eigen omgeving te helpen als dat no dig is. De jubileumcommissie hoopt dat véél waardevolle tips bin nenkomen over mensen die zich bijzonder goede buren hebben getoond. Die tips wor den (op die éne na over de 'beste buren van Nederland') voorgelegd aan de besturen van de afdelingen van Humani tas. Die afdelingsbesturen kunnen dan de beste buren van de eigen woonplaats kiezen. Op 31 mei heeft Humanitas dan ook plaatselijk de gelegen heid mensen te eren, die heb ben laten zien hoe waardevol goede buren zijn. Al die plaat selijke 'beste buren' komen bo vendien op een erelijst. Zo hoopt Humanitas een nieuwe impuls te geven aan wat de po litiek bedoelt met het begrip 'sociale vernieuwing'. En een nieuwe impuls aan dat wat Hu manitas bedoelt met het motto 'Aandacht voor Anderen'. Brieven kunnen tot 1 mei wor den gestuurd aan het Landelijk Bureau Humanitas, Sarpha- tistraat 4, 1017 WS Amsterdam. Alle brieven worden voorge legd aan de 'interne' jury. Na men van inzenders worden niet aan derden doorgegeven. Hu manitas krijgt het recht om de voorbeelden van goede buur schap naar aanleiding van uw brief te publiceren. Uit privé-archief DIRKSLAND - Gedurende de maand mei wordt in de vesti ging Dirksland van de Rabo bank West-Flakkee een kleine expositie gehouden van foto's welke gedurende de periode 1940-1945 in en rond Dirksland zijn gemaakt. De foto's zijn afkomstig uit het privé-archief van de heer R de Man, directeur van de bank, en zijn gemaakt door diens vader en door de bezetters zelf. De expositie geeft geen volle dig beeld van Dirksland in oor logstijd, daarvoor was onvol doende materiaal voorhanden. Er zijn onder meer beelden te zien van het wegvoeren van paarden, een parade voor het gemeentehuis, de legering van Duitse soldaten in de scholen en de inundatie. De bank is gevestigd aan de Burg. C. Zaaijerlaan 2 te Dirks land. De expositie is te bezichtigen van 1 tot en met 31 mei tijdens de normale openingsuren van de bank: maandag tot en met vrijdag van 09.00-12.00 en van 13.00-16.00 uur en op vrijdag avond van 18.00-19.30 uur. In het Dierenasiel Schouwen-Duiveland in Zierikzee zitten ka ter Dempsey en poes Dizzy. Ze zijn broer en zus en erg aan elkaar gehecht. Dempsey en Dizzy willen dan ook samen geplaatst wor den in een gezin. Ze kunnen eventueel wel bij andere katten on der één dak, maar honden zijn ze niet gewend. Dempsey kan het niet goed vinden met jonge kinderen. Dempsey is cypers wit en zusje Dizzy is zwart van kleur. Beide zijn ongeveer zes jaar oud. Ze hebben twee totaal uiteenlopende karakters. Dizzy is heel ge makkelijk, maakt gelijk contact en geeft spoedig kopjes. Demp sey echter heeft het helemaal niet naar z'n zin in het asiel aan de Zandweg. Hij is nogal angstig, kruipt in zijn schulp. Wat Demp sey nodig heeft is een rustige, vriendelijke benadering, zodat hij zich weer op zijn gemak gaat voelen. Als dit in acht wordt geno men krijg je er leuke huisgenoten bij. Wie zich over Dempsey en Dizzy wil ontfermen, kan bellen met het asiel, telefoon 01110- 17013. Er zitten 33 katten en drie honden. De hond Boris is nog niet geplaatst. (Foto: Marijke Folkertsma). met name als dit fenomeen niet herkend wordt. (Archieffoto). Het leven van een hoogbegaafd kind kan heel eenzaam zijn, HELLEVOETSLUIS - „Is hoogbegaafdheid aan te duiden met de grens tussen de laatste die wordt toe gelaten, en de eerste die wordt afgewezen aan de school voor bollebozen?" Deze woorden gebruikte J. S. Westerveld, rector van de S. G. Jacob van Lies- veldt in Hellevoetsluis, bij de opening van een sym posium over hoogbegaafdheid. Dit symposium werd woensdag 26 april gehouden op bovengenoemde scholengemeenschap. De rector gaf aan dat hoogbe gaafdheid een onderwerp' is dat steeds meer in de belang stelling staat. Ook van scholen en diegenen, die aan scholen ■i.verbonden zijn. De aandacht richt zich dan vooral op de pro blemen, die bij leerlingen ont staan als hun hoogbegaafdzijn niet herkend wordt. Spreker op het symposium was de heer Peters van het Centrum voor Begaafdheidsonderzoek, dat verbonden is aan de Uni versiteit van Nijmegen. Na zijn boeiende verhaal over wat we verstaan onder hoogbegaafd heid, en in wat voor vormen het bij kinderen voorkomt, was er in een pauze gelegen heid schriftelijk vragen te for muleren waar Peters na de pau ze een antwoord op probeerde te geven. Problemen Deelnemers aan het symposi um waren voornamelijk leer krachten van het basisonder wijs uit de regio, die allen een uitnodiging hadden ontvan gen, docenten van de Jacob van Liesveldt zelf, en een enkele belangstellende ouder. Peters: „Hoogbegaafdheid is meer dan een hoog IQ. Er is ook motiva tie en creativiteit bij nodig om tot de conclusie te komen dat er bij een kind sprake is van hoogbegaafdheid. Het Cen trum voor Begaafdheidsonder zoek houdt zich niet bezig met het opsporen van hoogbegaaf de kinderen alsof het een soort talentenjacht betreft. Zij wor den vaak te hulp geroepen door scholen en/of ouders als hét desbetreffende kind proble men oproept." Eén van de taken is dus advies geven aan scholen en ouders. Een andere taak is wetenschap pelijk onderzoek naar hoogbe gaafdheid, onderzoek dat nog in de kinderschoenen staat. Zo als Peters al aangaf leidt hoog begaafdheid, en vooral het niet herkennen ervan, vaak tot pro blematisch gedrag bij kinde ren. Peters: „Er is een aantal typen hoogbegaafde kinderen te schetsen, zoals: de uitdagen de leerling, die altijd alles be ter weet en daardoor vaak irri tatie oproept, en de onderdui kende leerling, die eigenlijk zelf niet wil weten dat hij of zij zo knap is. Deze kinderen wor den vaak voor 'stuudje' uitge scholden. Om die reden houden ze zich veel dommer dan hij of zij is." Een aantal voorbeelden van de ze en nog andere typen hoogbe gaafde kinderen maakte veel duidelijk wat voor problemen er zoal kunnen zijn, en waar dit toe kan leiden. De aanwezi gen stelden vooral praktische vragen. Bijvoorbeeld naar pestgedrag onder hoogbegaaf den, of vanaf welke leeftijd er aan de bel getrokken wordt. Om een beetje een beeld te ge ven over hoeveel kinderen het nu eigenlijk gaat, gaf de spre ker een percentage aan van zo'n 2,5 procent, wat neerkomt op een aantal van zo'n 25 a 30 op een scholengemeenschap van 1200 leerlingen. Voor vra gen over hoogbegaafdheid en hoe dit te begeleiden, kan men terecht bij het CBO, Montesso- rilaan 3 6500 HE Nijmegen. 1b- lefoon: 080-616146.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 11