a 'Horeca en gemeenten zijn te weinig betrokken bij Kamermuziekfestival' Voor opruimingsdienst is het granatenseizoen weer begonnen UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE O Kunstwerk granieten landkaart van eiland 1 N TROUWPLANNEN? 5 mei '95 dé krant van schouwen - duiveland! Gedeputeerde staten van Zeeland: Bezwaar Vanity ongegrond Diefstal EOD dit voorjaar dagelijks actief in Zeeland ZIERIKZEESCHE w «NIEUWSBODE K DINSDAG 2 MEI 1995 151e JAARGANG NR 25766 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 EEN GROTE KOLLEKTIE ORIGINELE TROUWKAARTEN VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 HET WEER Zonnig Heldere nacht en minimumtemp. ±8 graden. Overdag zonnig. Mid- dagtemp. ±22 graden, aan de kust bij wind van zee enkele gra den lager. Oost tot zuidoosten wind, matig, kracht 3. Aan de kust tegen de middag wind van zee. Advertentie Kaarten zijn verkrijgbaar bij de ING-bank te Zierikzee en Renesse.de Nutsspaarbank Zierikzee. de Rabobanken op Schouwen-Duiveland en Drukkerij Lakenman Ochtmsn. Zierikzee Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met deZierikzeesche Nieuwsbode, én neem een abonnement. JA, ik wil een O kwartaalabonnement a 51,00 O kwartaalabonnement met autom.afschr. af 48,50 jaarabonnement a 192,50 O jaarabonnement met autom. afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar q Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, m Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee ZZN 3 LICHTBAK Lichtbak aan gevel pand Havenpark moet weg op last gemeente Zierikzee. 5 CD-ROM Bibliotheken willen informatieve functie versterken met CD-rom. 6 KEVERDAGEN Komend weekend worden voor de tiende keer de Bru se Keverdagen gehouden. 8 SPORTPRIJZEN Sportprijzen voor Johnny Otte, Adrie en Aart de Looff in Bruinisse. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Met geweld kan men paleizen verwoesten, maar zelfs geen var kensstal opbouwen. Greulich Geplande inspraak publiek ging niet door ZIERIKZEE - Een granieten vorm van de landkaart van Schouwen-Duiveland met daarop een 'parel' op dè plek waar Zierikzee ligt met daar naast een afbeelding van een mensfiguur. Dat is in grote lij nen het uiterlijk va« het nieu we kunstwerk voor de gemeen te Zierikzee. Het granieten object is een ont werp van de kunstenares Teja van Hoften uit Burgh-Haam stede. Evenals 76 andere kun stenaars maakte zij een ont werp op het thema 'het karak ter, de geschiedenis en de ver bintenis van Zierikzee met het water. De commissie van des kundigen, die vorig jaar werd opgericht om op verantwoorde wijze een kunstwerk te kiezen, was unaniem in haar oordeel. Van de drie kunstwerken gaf de commissie de voorkeur aan het kunstwerk van Van Hoften. Aanvankelijk was het de be doeling om in de Vierschaar van het Zierikzeese stadhuis een tentoonstelling te houden van de kunstwerken die na de eerste selecties van de commis sie overbleven om een defini tieve keuze uit te maken. Op die manier zou ook het publiek zijn mening kunnen geven over de kunstwerken. Het-voor april aangekondigde evene ment heeft geen doorgang ge vonden. Gemeentevoorlichter T. Rigter kon niet zeggen waar om de tentoonstelling niet doorging. Op woensdag 10 mei komt de Zierikzeese advies commissie cultuur om 19.30 uur in de raadzaal van het stad huis bijeen om zich uit te spre ken over de voorkeur van de commissie. Naar verwachting neemt de raad eind deze maand een definitieve beslissing over het kunstwerk. Het is de be doeling dat het kunstwerk nog dit jaar wordt gemaakt en ge plaatst. De kunstenares heeft geadvi seerd om het kunstwerk op het plein voor de Nieuwe Kerk te plaatsen. ZIERIKZEE - Burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee heeft het bezwaar schrift van T. van Rees van Dancing Vanity ongegrond verklaard. Van Rees had be zwaar aangetekend tegen de tijdelijke algehele sluiting van drie maanden die de burge meester in februari oplegde in verband met het gebruik van soft drugs in Vanity. Asselbergs heeft met het onge grond verklaren het advies van de commissie bezwaar- en be roepschriften overgenomen. Omdat de president van de rechtbank in Middelburg een voorlopige voorziening had ge troffen, waarin het besluit van af 21 maart geschorst was, heeft deze commissie zich niet inhoudelijk uitgesproken, maar zich toegespitst op de for mele aspecten van het besluit. Volgens de commissie was de sanctie niet gericht op het op zettelijk toevoegen van leed aan Van Rees, maar gericht op het wegnemen voor het gevaar voor verstoring van de openba re orde en volksgezondheid. Daarnaast is volgens de com missie gebleken uit het oordeel van de president van de recht bank dat het besluit op goede gronden is genomen. De com missie adviseerde Asselbergs het bezwaarschrift ongegrond te verklaren. Dit advies is dus overgenomen. Consequenties voor Van Rees in de bedrijfsvoering van Vani ty heeft dit besluit niet. Vrij dag 24 maart gingen de deuren weer open van de dancing. SCHARENDIJKE - Uit de auto van een 65-jarige vrouw uit Ratingen (D.) is afgelopen weekeinde kleding gestolen. De auto stond vanaf vrijdag avond 28 april geparkeerd aan de Achthoek in Scharendijke. De waarde van de kleding is onbekend. De pas gerestaureerde Sint Nicolaaskerk was de locatie waar Hare Majesteit Koningin Beatrix het Kamermuziekfestival opende. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Gedeputeerde staten van Zeeland willen de horecabedrijven en de gemeenten op Schouwen- Duiveland meer betrekken bij het Kamermuziekfestival dat, in het kader van de Zeeland Cultuurmaand, ook dit jaar wordt gehouden op Schouwen-Duiveland. Gs zijn van mening dat de interesse van de plaatselij ke horeca voor het evenement gering is en dat de gemeenten weinig creatief zijn in het profileren van zich zelf en hun regio bij het festival. Dat blijkt uit het evaluatieverslag van de Zeeland Cultuurmaand 1994. In het kader van het Kamermu ziekfestival werden vorig jaar in de periode van 3 tot en met 10 september op Schouwen- Duiveland vier concerten ge houden van klassieke muziek. Het vijfde concert was in Tho- len. In totaal bezochten 565 be langstellenden het concert; aanzienlijk meer per concert dan in 1993 toen tien concerten 620 bezoekers trokken. Op Schouwen-Duiveland waren al le concerten uitverkocht. Bij het concert in Tholen was dat niet het geval. Volgens gs waren de reacties op het festival uitsluitend posi tief. „De kwaliteit van de pro grammering was van hoog ni veau, de historische lokaties, waar de concerten werden ge houden, waren goed gekozen en het programmaboekje was zeer goed verzorgd." De enige kritiek van gs betrof dan ook de plaatselijke horeca en de ge meenten. „De interesse van de plaatselijke horeca voor het festival was gering. Bij herha ling was het niet mogelijk om na afloop van de concerten nog een drankje te gebruiken. Ook moest de organisatie verschei dene keren zelf zorgen voor koffie-faciliteiten in de pauze." Verder vond het dagelijks pro vinciebestuur het opvallend dat de gemeenten op Schou wen-Duiveland, in tegenstel ling met die in Zeeuwsch- Vlaanderen, weinig creatief waren, in het profileren van zichzelf en hun regio bij het festival. Daarom proberen gs de gemeenten meer bij het festival te betrekken. Ook gaat men meer inspanningen ver richten om sponsors voor het' Kamermuziekfestival te inte resseren. De totale kosten van het festi val bedroegen vorig jaar 35.500 gulden. Daarvan betaalden de gemeenten 12.000 gulden. Uit het provinciale budget voor de Zeeland Cultuurmaand kwam 25.000 gulden, terwijl sponsors zo'n 10.000 gulden bijdroegen aan het evenement. Met het po sitieve saldo dat hierdoor ont stond werden de tekorten ge dekt die het Kamermuziek festival 1993 veroorzaakte. Gs willen de opzet van het Ka mermuziekfestival handhaven en een meerjarige beleidsvisie ontwikkelen. In het algemeen is het provinciaal bestuur te vreden over de ontwikkeling van de Zeeland Cultuurmaand, die een stijgende lijn vertoont. „Het programma was in 1994 evenwichtiger dan voorheen en de kwaliteit van de verschil lende festivals en evenementen was goed. Het weglaten van al lerlei incidentele en niet direct in het kader van de Cultuur maand georganiseerde zaken leverde een helder en overzich telijk totaalbeeld op." Het jaarlijkse provinciale bud get voor de Zeeland Cultuur maand groeide vorig jaar naar ruim een miljoen gulden. De gezamenlijke bijdrage van de Zeeuwse gemeenten was 135.000 gulden, terwijl het be drijfsleven 315.000 gulden mee betaalde aan het evenement. In haar evaluatie schrijven gs dat de Cultuurmaand inmiddels een vaste plaats heeft verwor ven in Zeeland en ook naam be gint te maken binnen de lande lijke culturele evenementen. Oppassen WESTENSCHOUWEN - Zes in Vlissingen, twee in Breskens, verder nog wat in de buurt van Oostburg en Terneuzen. En tot slot een artillerie-granaat in de dui nen van Westenschouwen. Voor de Explosieven Opruimingsdienst (EOD) is het granatenseizoen weer begonnen. De dienst is dit voorjaar dagelijks actief langs de Zeeuwse kust. De elfjarige Geert van Eersel was gistermorgen, maandag, aan het spelen in de duinen bij de Rotonde in Westenschouwen toen hij het roestige projectiel vond. „Ik wilde kijken wat het was. Ik dacht eerst dat ik een kogel gevonden had," vertelt de jongen enigszins beduusd in het bijzijn van politie en I£OD. De op camping Duinrand ver blijvende jongeman meldde zijn vondst allereerst aan zijn vader die - als ex-militair - oor deelde dat hier de politie bij moest komen. De agenten be groeven het stuk roest achter het prikkeldraad tussen twee strandhuisjes en waarschuw den de EOD. Voor de sergeant-majoors H. van der Slik en A. Verhoeven was de vondst van de granaat gistermiddag niet meer dan routinewerk. Of het aan de zware duinafslag van afgelo pen winter ligt, wisten ze niet. Maar de EOD is dit voorjaar dagelijks actief langs de Zeeuwse kust. „Westenschou wen is onze vijfde melding van daag. Als het in Vlissingen laat was geworden, hadden we deze gewoon tot morgen laten lig gen." Een diagnose is snel gemaakt. De vondst van Geert van Eersel betreft een Duitse artillerie granaat met het kaliber van drie centimers. Het bescheiden oorlogstuig is gevuld met springstoffen voorzien van een goeddeels weggeroest ontste- kingsm ech anism e. Slag-pin Van der Slik: „Kijk, hier zit de slagpin nog. Als je het ding weggooit en het valt op deze punt, dan gaat ie af." Bij het horen van deze mededeling doet een van de politieagenten respectvol een stapje achteruit. De EOD-ers zijn minder onder de indruk. Thmelijk achteloos, alsof het om een bijzondere schelp gaat, neemt Verhoeven het projectiel over. Zandkist „Echt gevaarlijk spul demon teren we of brengen we op de vindplaats tot ontploffing," vertelt Van der Slik. „Maar de ze gaat in een zandkist achter in de auto. Op onze basis Gilze- Rijen hebben we een speciaal terrein waar we dergelijke jon gens laten klappen." Bovenop het duin komt de moeder van Geert het gezel schap tegemoet. „Ik zag bene den de auto's van politie en luchtmacht staan. Het is dus toch echt. Ja, Geert komt wel meer met rare dingen thuis. Jongens van zijn leeftijd vin den kogelhulzen prachtig." Sergeant-majoor H. van der Slik van de EOD: .Dagelijks actief langs de Zeeuwse kust." (Foto: Joop van Houdt). Even lijkt het erop of de vrouw boos wordt, maar dan kiest ze voor de pedagogische weg. Geert heeft goed gehandeld, maar moet toch oppassen met wat er allemaal in de duinen ligt: „En je hebt hem nog wel in het zand gegooid." Een opvallend grote meeuw slaat zijn vleugels uit en klap wiekt weg over de duinrand. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1