4 MAANDAG 1 MEI 1995 NR 25765 7 Hoewel de activiteiten touwtrekken en kussengevecht in Renesse werden afgelast vanwege gebrek aan belangstelling, ontstonden spontane gevechten' op het grasveld naast de kerk. Survival ofwel overleven was het thema van de zeskamp die werd gehouden op het Havenplein. Gekostumeerde volleybalwedstrijd in Noordwelle. en tafeltjes. Op het podium een paar kinderen. De play- backwedstrijd blijkt wegens gebrek aan belangstelling af gelast. „Ja, dat is zeker jam mer", erkent D. P. A. de Graaf, beheerder van het dorpshuis en voorzitter van de dorpsraad El- lemeet. Het feit dat het Konin ginnedagprogramma in het dorp een beetje magertjes is uitgevallen is volgens De Graaf een gevolg van onenigheid tus sen het Oranjeeomité en de mensen van OBS 't Mêêtje. „Nou ja, eigenlijk is het de schuld van de gemeente", stelt De Graaf. „Vroeger kregen wij als Oranjecomité een subsidie van driehonderd gulden en dan organiseerden wij samen met de school de koninginnedag viering. Nu krijgen wij 150 en de school 150". Op zich geen ramp ware het niet dat het niet zo wil vlotten met de samenwerking tussen het Oranjecomité en de school. „Maar we proberen het hier ge woon toch gezellig te maken hoor", aldus De Groot. Muzi kaal dorpsduo De Stamgasten zorgde 's ochtends voor muziek en een gezellige sfeer in het dorpshuis. „Er is nu een fiets- puzzeltocht aan de gang en vanavond spelen de Stam gasten hier weer", aldus De Graaf. Op de school werd een eigen Koninginnedagprogram ma, .compleet met kinderspe len, afgedraaid. Ook in Scharendijke lijkt op het eerste gezicht niet zoveel te beleven. Op het plein voor de kerk staat een container met schuim, waarschijnlijk onder deel van een zeskamp, maar deelnemers zijn niet te beken nen. Een stel kinderen vindt het wel prima zo en vermaakt zich uitstekend in de schuim- container. Het strijdtoneel van één van de onderdelen van de zeskamp blijkt zich in de Ak- kerbloemstraat te bevinden, voor de oppervlakkige be schouwer aan het zicht ont trokken door de bouwwerk zaamheden aan gemeenschaps centrum De Putmeet. Hier be strijden de buurtvereniging Dauwnetelpad en de IJsvereni ging Scharendijke elkaar op een hindernisbaan die op stel ten genomen dient te worden. Lang niet iedereen blijkt be dreven in het zich op deze wijze voortbewegen. Terwijl de een zonder aarzelen de stelten be klimt en zelfverzekerd begint te stappen blijkt een andere deelnemer voor het eerst van zijn leven plaats te nemen op het aloude speelwerktuig. Het geen tot acrobatische toeren leidt wat weer op de lachspie ren van de omstanders werkt. Ene Kees, die de grootste moei te heeft om de stelten de baas te blijven, wordt hartstochte lijk aangemoedigd door zijn teamgenoten..„Je haalt 't Kees, je haalt 't". En Kees haalt het, zij het met de nodige vertra ging. „We hebben alle vereni gingen gevraagd om zelf een spel voor de Zeskamp te verzin nen. En dit is het resultaat", vertelt P. Oosterling. Gewa pend met een megafoon roept zij de deelnemers af en houdt het spel verloop in de gaten. Op het programma van de zes kamp staan nog onder meer een containerrace en een ten nisspel. „Er wordt heel veel water bij gebruikt", weet Oosterling. „Dus we hopen maar dat het zulk mooi weer blijft". Het Oranjecomité be gon in januari dit jaar met de voorbereidingen van het Oran jefeest in Scharendijke. „Ik ben blij dat er hier toch aardig wat mensen op af zijn geko men. Dan doe je het allemaal toch niet voor niets". In Renesse is het gezellig druk, maar er is zeker geen sprake van topdrukte. In plaats van - zoals in voorgaande jaren wel gedaan werd - een zeskamp op het grasveld bij de kerk - staat hier een touwtrekwedstrijd en een kussengevecht op het (mid dagprogramma. De balk voor het kussengevecht staat er ech ter verlaten bij. Later wordt de balk 'ontdekt' door een aantal kinderen die spontaan een ei gen kussengevechtcompetitie opzetten. „Ja, dat hebben we wegens gebrek aan deelnerfiers af moeten gelasten", vertelt E. Kroon van de Oranjevereni ging Juliana uit Renesse. Hij tekent daar wel meteen bij aan dat voor een ander onderdeel van het Oranjefeest - de fiets- puzzeltocht - wel voldoende be langstelling is. „Daar hebben zo'n tachtig mensen zich voor aangemeld en voor de lampion optocht vanavond hebben we 70 aanmeldingen binnen", al dus Kroon. Hij stelt dat be wust gekozen is voor een touw trekwedstrijd en een kussenge vecht in plaats van een zes kamp. „Daar krijg je op den duur de mensen ook niet meer warm voor", aldus Kroon. Hij constateert dat het tijdens Ko ninginnedag op Renesse on danks de aanwezigheid van be hoorlijk wat toeristen vrij rustig is. „Ik heb het idee dat het minder druk is dan vorig jaar". Boerenkapel De Noten- kluvers zorgde in Renesse tij dens Koninginnedag voor mu ziek op straat. Traditiegetrouw werd de viering van Koningin nedag om 08.00 uur ingeluid door herauten te paard, ge volgd door koraalmuziek van af de toren van de kerk. De Bruse jeugd beschilderde op Koninginnedag een aantal sloopauto's. In Kerkwerve reed een optocht rond met drie wagens op het thema sprookjes. In Noordwelle speelt de konin ginnedagviering zich groten deels af op het veldje achter het dorpshuis. In de ochtenduren was er een spelcircuit dat in het teken stond van de bevrij ding, gevolgd door een play- backshow in het dorpshuis. In Noordwelle tekent het Oranje comité - onderdeel van de dorpsgemeenschap Noordwel le - voor de organisatie van de feestelijkheden. „Dit keer is het eigenlijk allemaal een beetje op het laatste moment in elkaar gezet", aldus Katrien Beije van de dorpsgemeen schap. „Eerst was er sprake van dat we met alle kernen van de gemeente Westerschouwen iets gezamenlijks zouden gaan doen, maar dat is toch niet doorgegaan. Wij vonden het zo sneu dat er dan niets voor de mensen in Noordwelle zou zijn dat we toch nog iets in elkaar hebben weten te zetten". Dat iets is bijvoorbeeld het spelle tjescircuit voor jong en oud op het veldje achter het dorps huis. Tot grote hilariteit van de toeschouwers moeten volwas senen zich in veel te kleine wit te overalls wurmen, hun toilet verder afmaken met een nogal winters aandoende combinatie van das en wollen muts om ver volgens met een aardappel op een lepel een parcours met hin dernissen af te leggen. Wie dat zonder ongelukken het snelst voor elkaar krijgt wint de ver- kleedestafette. Mevrouw Beije constateert dat de belangstel ling voor de Koninginnedag festiviteiten in Noordwelle duidelijk minder is dan in voorgaande jaren. „Het komt denk ik vooral door die nieuwe vakantie. Die tulp-vakantie. Een heleboel mensen van het dorp zijn nu weg". Desondanks bleken er in Noordwelle nog voldoende sportievelingen voor de ge kostumeerde korfbalwedstrijd op het sportveld achter het dorpshuis. Een tour over- Schouwen- Duiveland leert dat lang niet overal moeite is gedaan om dorp, straat en huis een feeste lijke aanblik te geven. Vooral in de kleine kernen is men met vlaggen en slingers in de weer geweest, maar in Renesse bij voorbeeld heerst niet echt een Oranje-sfeer. In Ouwerkerk is de Ring versierd met vlaggen en wimpels en ook in Kerkwer ve zijn de Oranjevereniging- vrijwilligers - met behulp van een vorkheftruck - aan de gang gegaan om hun dorp te versie ren. In Zierikzee ziet de ene straat er bepaald kaal uit ter wijl de straten van de wijk Plan Buijse uitbundig versierd zijn. Nieuw in het Koninginnedag programma in centrumge meente Zierikzee is het door zes-horeca-ondernemers op po ten gezette 'evenetent': een gro te feesttent op het Havenplein. Voor het overige verschilt het programma in Zierikzee slechts op details van dat in voorgaande jaren. Tbrug van weg geweest is de Oranje- markt. De versierde en verlich te tent geeft het Havenplein in de avonduren een feestelijke aanblik en de belangstelling voor de muziek in de tent blijkt niet slecht. Ook de ver enigingen die een stand hebben veroverd op de Oranjemarkt in het Zierikzeese centrum heb ben over belangstelling niet te klagen. Koninklijke Harmonie Kunst en Eer maakt van de ge legenheid gebruik om via een Rad van Avontuur, een boe kenstand en een kleine rom melmarkt geld bijeen te sprok kelen.- „We hebben nieuwe trompetten nodiig en een goede trompet kost toch al snel zo'n 2500 gulden, dus we moeten nogal wat bij elkaar sparen", aldus een van de Kunst en Eer- vrijwilligers. Ook de nodige sportverenigingen geven acte. de présence op de Oranje- marlet. Korfbalvereniging All- Ready daagt de bezoekers uit om te proberen een bal in de korf te mikken, Voetbalvereni ging Zierikzee houdt het bij een loterij en ook het Rode Kruis probeert middels die me thode wat geld bij elkaar te sprokkelen. Bij de stand van Amnesty International is een vrouwelijke vuurspuwer. „Om een ieder te wijzen op het ge weld tegen vrouwen in de we reld en allen op te roepen voor hen op te komen". Ook in Zierikzee geen topdruk te, maar hier lijkt het in het centrum wel drukker dan in voorgaande jaren. Ibt in de late uurtjes klinkt muziek in de grote tent, maar dhn valt uit eindelijk ook hier het doek voor de editie 1995 van Koning innedag. Tekst Piet Kleemans Foto's Marijke Folkertsma

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 7