Muzikaal onderonsje vanwege bronzen ere-medaille De Wit Koninklijk zilver voor Bruse ex-landarbeider Goud en zilver voor jarenlange werkzaamheden in bouw en kerk A. P. de Wit zestig jaar muzikant Politiek, maatschappelijk en kerkelijk actief GROOT I. Lemsom en L. C. de Feiter verrast Zilver voor oud-PTT'er M. Kloet MAANDAG 1 MEI 1995 NR 25765 S BRUINISSE - Oud-landarbeider J. de Bruine uit Bruinisse werd vrijdag voor zijn inspanningen op maatschappelijk, politiek en kerkelijk gebied beloond met een ere-medaille in zilver. Terecht, zo stelde burgemeester A. Vogelaar van Bruinisse tot De Bruine. ,,U hebt uw talenten niet begraven. Integendeel. U hebt er mee gewoekerd. Met een optimistisch gemoed, met een zekere blijheid die van u afstraalt". De muzikanten van ConAmore verrasten hun onderscheiden collega met een serenade voor zijn woning in de Pauwstraat. (Foto: Joop van Houdt). NOORDGOUWE - ,,De Wit is niet zo'n gemakkelijk persoon in de muziek. Wanneer het op de repetitieavond vijf over acht is vraagt hij direct of we nog gaan beginnen. En wanneer een stuk enkele keren gespeeld moet worden omdat een muzikant het met ónder de knie kan krijgen zegt hij: 'Ben je daar nu muzikant voor om iets drie keer te moeten herhalen.' Maar geen gek zonder gebrek. Het is een geweldig fijne vent. Daarom zijn we als muziekvereniging heel blij met de koninklijke onderscheiding die hem is toegekend". Dat zei de voorzitter van de muziekvereniging Con Amore, D. P. Korstanje. Het bestuur van Con Amore droeg A. P. de Wit uit Noordgouwe voor een koninklijke onderscheiding voor omdat hij reeds zestig jaar actief is als muzikant. Een voordracht die door Hare Ma jesteit werd gehonoreerd. Na mens koningin Beatrix speld de de burgemeester van Brou wershaven, L. N. Labruyère de 71-jarige muzikant de ere medaille in brons óp die is ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Dat gebeurde vrijdagmorgen in het Verenigingsgebouw aan De Ring in Noordgouwe, waar de familie De Wit en de muzi kanten van Con Amore bijeen kwamen voor de plechtigheid. De Wit werd ook uitgenodigd voor 'een feestje'. Daar had hij niet zo'n zin in, zodat het me vrouw De Wit nog de nodige overtuigingskracht kostte om haar man mee te tronen naar het Verenigingsgebouw. „Ik ben er ingeluisd", was zijn reactie toen het doel van 4? bij- eenkopist hem duidelijk werd. Burgemeester Labruyère schetste de levensloop van de geboren Noordgouwenaar, die als brood- en banketbakker in Zonnemaire, Haamstede en Dreischor werkte. Tben hij daarmee moest ophouden van wege een huidaandoening ver huisde hij terug naar zijn ge boortedorp. Ruim veertig jaar geleden, op zijn tiende of elfde jaar, kwam hij bij het muziek gezelschap Con Amore. Als ge volg van de verhuizingen, die zijn werkzaamheden met zich meebrachten, was hij ook mu zikaal actief bij muziekgezel schappen Witte van Haemstede en Crescendo in Dreischor. Bij dat laatste muziekgezelschap was hij drie jaar actief als vice- voorzitter en vier jaar als voor zitter. In 1978 keerde De Wit terug naar Noordgouwe én daarmee naar Con Amore. Volgens La bruyère is hij een zeer trouw lid, dat steeds actief deelneemt aan de repetities, uitvoeringen en andere evenementen. „Het is ongelooflijk dat iemand zo lang bij een muziekgezelschap is", zei de burgemeester voor hij De Wit de versierselen opspeldde die bij de onder scheiding horen. Zaterdagavond werd de onder scheiden muzikant door zijn collega-muzikanten verrast met een serenade voor zijn wo ning in de Pauwstraat. maakt Lemsom zich ongetwij feld met het feit dat hij op zestigjarige leeftijd een studie Theologie is begonnen. „Deze studie houdt me al van af mijn tienertijd bezig. Toen is het er niet van gekomen. Dat ik dit nu nog kan doen vind ik bij zonder", aldus Lemsom. Een woord van dank ging hierbij ook uit naar zijn vrouw Jannie. „Het komt op je weg. Het is niet iets wat je zelf zoekt, maar zonder haar had ik het alle maal niet kunnen doen." Daar van was ook de familie over tuigd. Zij hadden daarom voor Jannie Lemsom een eigen on derscheiding meegenomen. BREDA - De oud-medewerker van de PTT, M. Kloet uit Burgh-Haamstede kreeg vrij dag iri het PTT-kantoor in Bre da de ere-medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau opgespeld. Zoals gebruikelijk worden alle PTT'ers die een lintje krijgen op één centrale plaats geëerd. Dit jaar was dat in het PTT- kantoor in Breda, waar Paul Verburgt, directeur PTT Tble- com van het district Breda de lintjes uitreikte. Kloet kwam in 1957 in dienst van de PTT. Hij werd tewerk gesteld als medewerker aanleg en onderhoud lokale kabels, luchtlijnen en huisaansluitin gen. Tbt 1983 is hij actief ge weest in de Dienstkring Zee land (OR). Gereformeerde Gemeente OOSTERLAND - Dinsdag 2 mei, 19.30 uur ds. A. J. Gunst. Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland ZÏERIKZEE - Woensdag 3 mei, 19.30 uur ds. A. P. v. d. Meer. Het journaal opent er zelfs mee. Na de 'leader', die we terwille van het onderwerp van vandaag maar 'inleidingsmuziekje' zul len noemen, begint de nieuwslezer te vertel len dat de schrijver Willem Frederik Hermans is overleden. Je moet wel heel bijzonder zijn, wil het journaal met jouw verscheiden aanhef fen. Weinigen van ons zullen op deze opval lende wijze het journaal halen. Maar Hermans was dan ook bijzonder. Hij kreeg het voor el kaar om met iedereen overhoop te liggen. 'Meester van de polemiek' heet zoiets in de li teratuur. Vanuit Parijs of Brussel boorde hij met priemende gifpen ieder naderend ver dacht obstakel meedogenloos de grond in. En dat veroorzaakte nogal wat deining. Met liefdesverklaringen als 'Gereanimeerd fos siel, brontosaurus uit Vaticaanstad' val je el kaar niet in de armen en met vriendelijkheden als 'aasgier en lijkbezorger' kuh je moeilijk samen het glas heffen. Hij was een van de 'grote drie van na de oorlogvindt de nieuws lezer. En wie die andere twee zijn wordt on middellijk duidelijk uit het vervolg. Aan Gerard Reve en Harry Mulisch wordt om een reactie gevraagd. En het is zonneklaar dat we in onze huiskamer op de beeldbuis de overgebleven 'grote twee' van de Nederlandse literatuur nog steeds in levende lijve kunnen aanschou wen. 'Ze reageerden geschokt' schreef het ANP en het werd braaf overgenomen door de Zierik- zeesche Nieuwsbode. Jaja, of bedoelen ze: ze reageerden schokkend? Dankbaar grijpen ze voor het journaal de gelegenheid aan om nog eens een keer flink uit te halen. Eerst ver schijnt Gerard Reve met een lodderige blik in beeld. Deze begint te vertellen dat iedere kunstenaar eigenlijk gek is, waar hij in één adem aan toevoegt dat hij zelf manisch de pressief is. Na deze interne mededeling van huishoudelijke aard begint hij een verward verhaal op te hangen dat een aantal jaren ge leden plaats vond. Hermans was blijkbaar flink bezopen geweest, want toen hij in Den Haag op een terrasje zat, was hij naar Reve toegewankeld. Deze zat een onschuldig glaasje Seven Up te drinken. Maar Hermans wilde het niet geloven. 'Nee hoor' lalde Her mans. Jij zit aan een glas jenever!' En daar mee eindigt het In Memoriam van Gerard Reve. Dan komt zijne ijdeltuit Harry Mulisch in beeld. Kuif keurig in de plooi, op weg naar de zeventig, maar onder zijn jasje nog steeds een spijkerbroek. 'Meneer Mulisch? Wat vindt u het mooiste boek van Hermans?Dat is een moeilijke vraag want meneer Mulisch heeft eerder te kennen gegeven nauwelijks boeken van collega's te lezen. Na enige hape ring komt hij op 'De donkere kamer van Da mocles', een titel waar elke HAVO 5-leerling ook op zou zijn gekomen. Maar dan komt de uitsmijter. Wanneer was het hoogtepunt in het werk van Hermans? Ach, oordeelt Mu lisch, het hoogtepunt van het oeuvre van Her mans was zijns inziens in de jaren zestig ge weest en daarna is het alleen maar achteruit gehold. En met deze opmerking zegt hij niets meer van Hermans maar alles over meneer Mulisch. Nu Hermans niet meer terug kan schieten ziet hij zijn kans schoon om zijn col lega op elegante wijze definitief in de modder te duwen waardoor je dan vanzelf nog hoger komt te staan. De afgelopen weken zijn de namen van Her mans, Mulisch en Reve heel wat keren over de schoolbanken gegaan. Jongens en meis jes van een jaar of achttien kwamen één voor één met hun beduimelde boekenlijstje het klaslokaal binnen in en werden door twee le raren gepijnigd met vragen over bedoelingen van schrijvers die ze nooit gehad hebben. De leraren geeuwden eens achter de hand en goten zich vol met zwarte koffie. Het valt niet mee om na honderd tentamens ovér 'Kaas' en het 'Bittere Kruid' nog de waarde van lite ratuur in te zien. 'Noem eens drie grote schrij vers van na de oorlog'. Ja, dat Hermans, Mu lisch en Reve belangrijke schrijvers zijn willen ze voor een halve punt extra best opdreunen. Dat hebben ze een jaar lang gehoord en bo vendien hebben ze zes jaar lang naar hun saaie grijs-zwarte koppen aan de muur ge staard die als goden op hen neerkeken. Maar wat is eigenlijk een groot schrijver? Het is voor onze Nederlandse taal een zegen dat er ook vandaag nog auteurs zijn die met die taal wonderen verrichten. Daar behoren de 'grote drie' ook toe. Het probleem begint als ze dat ook zelf in de gaten krijgen en dat regelmatig in woorden en daden laten blijken. Het NOS journaal bracht het feilloos in beeld. Wat stelt die grootheid eigenlijk nog voor als de lezers van morgen zien dat de groten van geest vandaag zo klein van ziel zijn? Of om het maar gewoon te zeggen: Waarom doen knappe mensen soms zo ongelooflijk kinder achtig? BURGH-HAAMSTEDE - Die hebben we mooi tuk moet L. C. de Feiter uit Re- nesse vrijdagmorgen gedacht hebben toen hij zijn vroegere baas, I. Lemsom, verbouwereerd naar alle aanwezigen in de zaal zag kijken. Lemsom kwam een karweitje opnemen, maar moest zich snel in het nette pak hijsen waarop burge meester H. Tees van Westenschouwen even later een ere-medaille in goud ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau opspeldde. Eerst was echter De Feiter aan de beurt. De Bruine werd geboren in Oosterland, trouwde in 1956 met een Bruse. „En ik kan mij niet aan de indruk onttrekken dat dit laatste feit er uiteinde lijk de oorzaak van was dat u zich in 1963 in Bruinisse vestig de", aldus Vogelaar. Gedurende het werkzame deel van zijn le ven oefende De Bruine het be roep van landarbeider uit. Maatschappelijk „Zeker in vroeger jaren bete kende dit hard werken, waar bij een werkweek van 60 uur of meer gewoon was", aldus Voge laar. „Ondanks het feit dat dit werk veel energie van u vergde hebt u zich reeds vele jaren on vermoeid op maatschappelijk terrein verdienstelijk weten te maken. En ondanks het feit dat u halverwege tussen de leeftijd der sterken en zeer sterken ver keert gaat u nog altijd door met uw vele activiteiten". De Bruine is, zo stelde Voge laar, een zeer gelovig mens. Een trouw lid van de Gerefor meerde Gemeente. Binnen de kerk heeft De Bruine zich op bijzondere wijze weten te on derscheiden. Reeds 31 jaarlang is hij ouderling van de kerk en omdat de Gereformeerde Ge meente in Bruinisse niet over een vaste predikant beschikt kreeg De Bruine in zijn functie van ouderling extra taken op de schouders. Ook op politiek terrein is De Bruine actief. Hij is al twintig jaar lang lid van het bestuur van de plaatselijke kiesvereni- L. C. de Feiter. ook had hij niet raar opgeke ken toen hem werd gevraagd een karweitje te komen bekij ken. Hij had 's ochtends wel ge lezen dat er iemand geridderd was, maar was zonder bijge dachte in zijn werkkleding op pad gegaan. Zeer verbaasd was hij dan ook toen hij een zaal vol mensen zag, waaronder het burgemeestersechtpaar. Toen ging er ook een lichtje bij hem branden. Overigens zal hem de grap er niet van weerhouden zich op de werkvloer te laten zien. „Dat moet, want ik vind het gewoon leuk." Behalve in de bouw heeft Lem som zich op kerkelijk terrein verdienstelijk gemaakt. Hij bekleedt al vanaf 1963 het ambt van ouderling in de Ne derlandse Hervormde Kerk in Renesse. Voor die tijd was hij leider van de jongensclub van deze kerk en organist van de Nederlandse Hervormde Kerk in Haamstede en in Renesse. Maar het meest bijzonder De Feiter dacht slechts als ge nodigde aanwezig te zijn, maar stond plotseling in het middel punt van de belangstelling toen hij een ere-medaille in zil ver kreeg opgespeld. Bijna der tig jaar is De Feiter werkzaam geweest in de bouw en al die tijd was hij als metselaar ver bonden aan het bedrijf waar over Lemsom meer dan vijftien jaar de scepter zwaaide. Daarnaast heeft De Feiter zich 32 jaar verdienstelijk gemaakt in de vrijwillige brandweer van Westerschouwen. In de cember 1992 verliet hij het korps vtegens het bereiken van de 55-jarige leeftijd. Op dat moment was De Feiter bevel voerder/brandmeester van de bluseenheid Renesse. Dat hij in al die jaren opgeklommen was tot bevelvoerder was volgens de huidige commandant S. L. de Feiter, kenmerkend. „Je was een echte De Feiter: nors, weerbarstig en standvastig. Maar dat was tevens je grootste verdienste." Behalve trouw brandweerman is De Feiter ook trouw muzi kant. Inmiddels speelt hij, met een korte onderbreking, al 46 jaar zijn partijtje mee in de muziekvereniging Luctor et Emergo uit Renesse. Sjaak Lemsom is nog langer in de bouw werkzaam geweest; 43 jaar, waarvan 34 jaar als lei dinggevende van het bedrijf. In 1950 trad hij in dienst bij het aannemers/metselaarsbedrij f van zijn vader. Negen jaar later fuseerde dit bedrijf met tim merbedrijf Braber en werd Lemsom mede-directeur. Dat bleef hij tot 1993. Tben maakte Lemsom gebruik van de VUT en nam zijn zoon het roer over van het inmiddels Braber Re nesse geheten bouwbedrijf. Ondanks dat hij zich heeft te ruggetrokken komt hij nog ie dere dag op de zaak. Daarom Na een snelle verkleedpartij kon burgemeester Tees de onder scheiding opspelden bij I. Lemsom. (Foto: Marijke Folkertsma). ging van de Staatkundig Gere formeerde Partij (SGP). In 1972 werd hij vice-voorzitter en vijf jaar later ruilde hij het vice- voorzitterschap in voor het voorzitterschap. „Kerk, poli tiek en onderwijs. Het is een maatschappelijke driehoek waarin een aantal levensbe schouwelijke lijnen met elkaar verbonden zijn. Die verbon denheid geldt ook voor u", al dus Vogelaar. ,,U heeft immers een zeer groot aandeel gehad in de oprichting van de Ds. Pieter van Dijkeschool." „Met de totstandkoming van deze school ging ook voor u persoonlijk een zeer grote wens in vervulling. U liet het niet bij wensen alleen, u trok de kar ook", aldus Vogelaar. Hij om schreef De Bruine als een man die ondanks zijn hoge leeftijd nog steeds levenskracht en en thousiasme uitstraalt. „Een betrouwbaar mens op wie men kon vertrouwen wanneer hij zich voor een taak inzette. Daarvoor verdient u veel dank en waardering van de Bruse ge meenschap". J. de Bruine. (Foto: Marijke Folkertsma).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5