Ere-medaille in zilver voor L. J. J. Verton uit Burgh Dronken Duitsers op het dievenpad Zilveren ere-medaille voor Bruse 'werker' A. Lagendijk Bestuurder Bal geëerd voor inzet en werk op achtergrond Gewonden bij aanrijding in polder Inbraak in vrachtauto's Auto's beschadigd in Zierikzee Aow 'Een kroon op het werk 'Een dijk van een medewerker MAANDAG 1 MEI 1995 NR 25765 3 Verwachting t/m vrijdag 5 mei WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 70% Kans op neerslag 10% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht zuido. 3 Donderdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht variabel 3 Vrijdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht noordo. 3 ZON- EN MAANSTANDEN 2 mei Zon op 06.09, onder 21.03 Maan op 07.47, onder 23.48 Eerste Kwartier: 7 mei (23.45) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het mooie weer houdt ook de komende dagen aan. We gaan een paar zonovergoten dagen tege moet met zelfs nog iets hogere tem peraturen. De middagtemperatuur ligt tussen 18 en 21 graden. Alleen langs de Noordzee en grote water oppervlakken is het koeler doordat de temperatuur van het water nog vrij laag is. De Noordzee heeft op dit moment een temperatuur van circa 10 graden. Doordat er slechts een zwakke oostenwind 'waait' voelt het buiten nog warmer aan. Het fraaie voorjaarsweer wordt veroorzaakt door een hogedrukgebied boven Scandinavië. Het hogedrukgebied bouwt zich nog verder op en be weegt tegelijkertijd zuidwaarts. Waar het hoog dan komt te liggen is nog niet helemaal duidelijk, maar wel belangrijk. Trekt het namelijk te ver naar het oosten of westen dan krijgen wolkenvelden de kans om ons land te bereiken. Voorlopig heb ben we daar echter nog geen last van. Zowel morgen als overmorgen is het zonnig en warm. DREISCHOR - Bij een fronta le aanrijding-op de Zuiddijk in het poldergebied tussen Drei- schor en Noordgouwe zijn drie inzittenden zodanig gewond dat ze naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. Een personenauto en een be stelauto werden zwaar bescha digd. Het ongeluk gebeurde zaterdag om ongeveer 13.10 uur ter hoog te van de Roterijdijk en de Dreischorsedijk. Een 18-jarige man uit Nieuwerkerk reed met een bestelauto vanaf de Rote rijdijk rechtsaf de Zuiddijk op. Door de hoge snelheid waar mee dit gebeurde kwam hij met het voertuig op de linker helft van de weg uit. Daar na derde juist een personenauto die werd bestuurd door een 57- jarige vrouw uit Brouwersha ven. Er volgde een frontale bot sing waarbij drie inzittenden werden gewond en die zware materiële schade tot gevolg had. Fransman dronken achter het stuur ZIERIKZEE - Twee Duitse toeristen, die met een boot in de haven van Zierikzee lagen werden in de nacht van vrijdag op zaterdag door de politie aange houden omdat ze zich schuldig maakten aan dief stal. Beide mannen deden dat terwijl ze dronken wa ren. Tijdens de surveillance trof de politie in de Nieuwe Bo- gerdstraat twee mannen die het met elkaar aan de stok had den. Het waren een 30-jarige Zierikzeeënaar en een 33-jarige man uit het Duitse Duren die dronken was. De Zierikzeeë naar had de Duitser betrapt met zijn sporttas, die kort tevo ren uit een café was meegeno men. De Duitser werd overge bracht naar het politiebureau waar hij een boete van 150 gul den moest betalen. Even later deed daar een 20-jarige Zierik zeeënaar aangifte van diefstal van zijn fiets. De gegevens van het rijwiel kwamen overeen met de fiets waarmee de sur- OUDEWATER - Een 85-jarige bewoner van een verzor gingstehuis in Oudewater is zondag omgekomen bij een korte, felle brand. De man, die slecht ter been was, zat alleen op zijn kamer toen de brand uitbrak. OOSTERLAND - Op de par keerplaats voor vrachtwagens aan de Molenweg in Ooster- Iand werden in de nacht van vrijdag op zaterdag vijf vrachtwagens open gebroken. Daarbij werden de laadruim tes van alle voertuigen door zocht, onder meer door de do zen open te snijden die zich in de laadruimtes bevonden. Een vrachtwagen die om preventie ve redenen met zijn achterzijde tegen die van een andere vrachtwagen stond gepar keerd, werd eerst twee meter vooruit gereden. Om dit te kunnen doen werd het slot van het cabineportier met geweld geforceerd en een ruit ingesla gen. Het contactslot werd ver volgens doorverbonden om de auto te starten. Volgens de po litie werd veel schade aange richt. Vermoedelijk zijn geen goederen gestolen uit de vrachtwagens. veillerende politieagenten kort daarvoor een dronken man door de Sint Domusstraat za gen lopen. Zij gingen er op uit en konden de man aanhouden in de Lange Sint Janstraat. Het bleek een 35-jarige man uit het Duitse Norvenich, die even eens met een boot in de Zierik- zeese jachthaven lag. Ook hij kreeg 150 gulden boete. In de Julianastraat trof de politie een 43-jarige Fransman die een auto bestuurde terwijl hij te veel had gedronken. Op het po litiebureau bleek dat hij 535 microgram alcohol per liter bloed in zijn lichaam had. Hij kreeg een boete van 750 gul den. ZIERIKZEE - Vrijdag om on geveer 19.00 uur werden in de Nieuwe Bogerdstraat in Zie rikzee twee personenauto's be schadigd door een aanrijding. Het ongeluk gebeurde toen een 26-jarige man uit Rotterdam vanaf het parkeerterrein de Nieuwe Bogerdstraat inreed in de richting van de Nieuwe Ha ven. Hij zag daarbij een auto over het hoofd die komende vanaf de Sint Domusstraat door de Nieuwe Bogerdstraat reed. Dit voertuig werd be stuurd door een 37-jarige man uit Zierikzee. Er volgde een aanrijding waarbij beide voer tuigen werden beschadigd, maar niemand gewond. DEN HAAG - De PvdA-fractie wil dat er deze kabinetsperio de duidelijkheid komt over de toekomst van dé aów. Zij zal nog deze week de ouderen, de kerken en de vakbeweging uit nodigen voor een discussie hierover. ZIERIKZEESCHEÜ NIEUWSBODES Uitgever Drukkerij Laken man Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. L. J. J. Verton krijgt door burgemeester H. Tees de versierselen opgespeld behorende bij de ere-medaille in zilver. (Foto: Marijke Fol- kertsma). BURGH-HAAMSTEDE - In de veronderstelling dat zijn woning die morgen het toneel zou vormen voor een bijeenkomst van de Ondernemersvereniging Burgh-Haamstede, keek L. J. J. Verton uit Burgh vrijdagmor gen zeer verbaasd toen burgemeester H. Tees van Westerschouwen voor zijn deur stond. Pas toen drong het door Vertons familie en vrienden zo goed bewaarde geheim tot hem door: er wachtte hem een koninklijke onderscheiding, namelijk de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Verton kreeg de onderschei ding vanwege zijn werk voor de Ondernemersvereniging Burgh-Haamstede. Hij was zelf ook ondernemer. Drie jaar ge leden droeg Verton zijn fietsen- zaak/schoenhandel annex slij terij, over aan zijn oudste zoon. Verton werd op 20 oktober 1954 bestuurslid van de onderne mersvereniging, en is dat gedu rende een periode van veertig jaar onafgebroken geweest. Hij vervulde binnen het be stuur de functie van penning meester en heeft die taak vol gens zijn mede-bestuursleden, altijd met de grootst mogelijke nauwgezetheid verricht. Verton, in eerste instantie ge schrokken van de onverwachte belangstelling voor zijn per soon, was bijzonder blij met de koninklijke blijk van waarde ring voor zijn inzet en activitei ten. „Een kroon op het werk", aldus Verton. „Het is goed te weten dat onze invloed als ver eniging rij kt tot op Soestdijk", voegde hij gekscherend toe. Verton kreeg de ere-medaille verder omdat mede dankzij zijn inzet, de ondernemerver eniging in de kern Burgh- Haamstede een niet meer weg te denken organisatie is. In 1954 telde de ondernemers vereniging 35 leden. Dat leden aantal is nu gegroeid tot 75 aangesloten ondernemers. De vereniging is een actieve, die zich behalve met het adviseur schap aan het gemeentebe stuur en met belangenbeharti ging, ook bezig houdt met de organisatie van promotionele activiteiten als de vijf brade- riedag'en in Haamstede en de Folkloristische Dag in Burgh. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W. BRUINISSE - Toen A. Lagendijk uit Bruinisse afscheid nam van de Rotterdam se Droogdok Maatschappij (RDM) verloor men daarmee een dijk van een mede werker. Dat stelde burgemeester A. Vogelaar van Bruinisse vast in een toe spraak tot Lagendijk die vrijdag uit handen van de burgemeester de versierse len behorende bij een ere-medaille in zilver kreeg opgespeld. Lagendijk heeft, zo stelde Vo gelaar, een bijzondere band met Bruinisse. Hij werd gebo ren in Rotterdam, maar was de zoon van een in Bruinisse gebo ren moeder en trouwde in 1963 ook weer met een rasechte Bru se. Elf jaar later vestigden La gendijk en zijn echtgenote zich in Bruinisse. Veertig jaar lang werkte hij bij één en dezelfde baas: de RDM. Een feit dat vol gens Vogelaar uniek mag wor den genoemd. „Het is een, A. Lagendijk. (Foto: Marijke Folkertsma). denk ik, uitstervend verschijn sel", aldus de Bruse burge meester. Vakman Vogelaar schetste in het kort de loopbaan van Lagendijk. Die begon op 15-jarige leeftijd te werken bij de RDM en ontwik kelde zich in de loop der jaren tot een uitstekende vakman die naast het werk ook de stu die niet schuwde. Lagendijk was betrokken bij grote projec ten als de nieuwbouw van pas sagiersschip Rotterdam dat destijds voer op de Holland- Amerikalijn en werd ook inge schakeld bij de bouw van on derzeeboten. „Bijzonder veel genoegen zal het u gedaan hebben, zo ver moed ik, dat u ook betrokken was bij de bouw van de cylin ders ten behoeve van de Storm vloedkering in de Oosterschel- de. Iets dat ongetwijfeld vaak bij u in herinnering zal ko men", aldus burgemeester Vo gelaar. Hij stelde dat Lagen dijk zowel vaktechnisch als in het leiding geven een uitste kend medewerker was. Veiligheid „Een zeer belangrijke taak die op uw schouders rustte was de verantwoording die u droeg voor de veiligheid van uw me dewerkers. Een taak die uit sluitend in volstrekt betrouw bare, deskundige handen kan liggen als men zich realiseert wat er in geval van onzorgvul dig handelen kan misgaan op een dergelijk bedrijf", aldus Vogelaar. Hij omschreef Lagen dijk als iemand die van zeer bijzondere waarde is geweest voor zijn werkgever. „Veertig jaar werken in dienst van een en dezelfde baas is een uniek feit dat een zeer grote waarde ring verdient". veau actief geweest. Voor de CHU was hij van 1954 tot 1961 gemeenteraadslid in Ooster- land en hij was secretaris- penningmeester van de Land- bouwvereniging Door Een dracht Sterk van 1958 tot 1991. Daarnaast heeft Bal verschil lende functies bekleed binnen de ZLM en was hij onder ande re secretaris-kerkvoogd in de Nederlandse hervormde ge meente in Oosterland, voorzit ter van de christelijke kleuter school en regionaal rubriek- schrijver voor het tuinbouw blad Tuinbouwklanken. Geweldige ontwikkeling Maar de bank springt in de loopbaan van Bal toch met kop en schouders boven de rest uit. Hij heeft er een geweldige ont wikkeling meegemaakt. Bij zijn eerste jaar als bestuurslid werkte de bank met een ba lanstotaal van vijf miljoen, zo wist Bal zich te herinneren. In 1991, bij zijn vertrek, was dat honderd miljoen meer. Gelijk tijdig zag hij het personeels bestand groeien van 1 tot 24. En ook al was het niet altijd ro- zegeur en maneschijn, het is juist de opbouw van een „ge weldig mooi bedrijf" geweest, waar Bal met genoegen op te rug kijkt. Niet op de voorgrond Bij al de door hem beklede functies viel Bal op als een man die niet graag op de voor grond treedt, maar met volle inzet zijn werkzaamheden uit voerde. En niemand deed ooit tevergeefs een beroep op zijn kennis en ervaring. Dat reali seerde Bal zichzelf maar al te goed, getuige zijn dankwoord. „Achteraf gezien ben ik ook nog al eens op stap geweest. Daar is nooit veel commentaar op geweest. En als ik dan thuis kwam kroop ik weer achter mijn bureau, want de notulen moesten uitgewerkt worden. Dan denk ik toch dat ik mijn familie wel eens te kort heb ge daan. Dat is de andere kant van de medaille.". Minder trots met de kort daarvoor opgespel de gouden ere-medaille was hij er echter niet om. BRUINISSE - Burgemeester G. Hokken van Duive- land had zich er 's morgens speciaal goed voor ge kleed. „Ik moest immers naar de republiek Bruinis se." De reden van zijn bezoek was het opspelden van de ere-medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, bij de heer A. Bal uit Oosterland. Bal is 35 jaar bestuurslid geweest van de RABO- bank Oost-Duiveland, vandaar dat hij in de Bruse vestiging van de bank de loftuitingen onderging. „Het is onvoorstelbaar dat één persoon al deze functies ver vuld heeft. Het is eigenlijk te veel om op te noemen", aldus Hokken. Behalve langdurig bestuurslid van de RABO- bank is hij bij tal van andere instellingen op bestuurlijk ni- A. Bal: Binnen het bestuur heb ik met de moderne ontwikke ling het meeste moeite gehad'\ (Foto: Marijke Folkertsma).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3