Price-off Brouwershaven herdenkt bevrijding met tentoonstelling in de Sint Nicolaaskerk Cv* *Bf Lauwerkransen in Ouwerkerk voor twee 'Snelle Duivelandse meiden' O 1 DAKA CENTRUM UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Laatste week, laatste kans! Wethouder Van de Velde: Stilstaan bij realiteit van toen v WÊm Tjitske 17 en Mina 184b leverden beide 100.000 kilo melk van 59 O 4 5 6-7 8 Renesse en Zonnemaire ontlopen degradatie 5 mei '95 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Daka Centrum is overgenomen door B en G, alles en dan ook alles moet weg. Zie ook onze advertentie elders in deze krant. Nieuwe Soogerdstraat 2 Zierikzee MAANDAG 1 MEI 1995 151e JAARGANGj NR 25765 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 BROUWERSHAVEN - Een omhulsel voor het persoonsbewijs, een pilotenjas, een stuk van een bommen- richter uit een Duitse Heinkel, een helm van de Nederlandse luchtbeschermingsdienst, de aankondiging van een bliksembezoek van Hare Majesteit Prinses Juliana en Prins Bernhard na de bevrijding in 1946 aan Brouwershaven. Het zijn onderdelen van de Bevrijdingstentoonstelling die tot en met 15 juli is te zien in de Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven. De expositie omvat vier afdelingen: Nederland tijdens de Tweede Wereldoorlog. Nederland bevrijd. Brouwershaven tijdens de Tweede Wereldoorlog. Brouwershaven bevrijd. Ze werd vrijdagavond officieel geopend door de Brouwse wethouder van cultuur, G. J. van de Velde-de Wil de. 's Middags ging in de hal van het Brouwse stadhuis de tentoonstelling 'Geen bloed geen tranen van start. Objecten van de Middelburgse kunstenaar Ko de Jonge, die eveneens de oorlog en bevrijding als the ma hebben. X SS .y*ï; ;i Een van de vitrines van de bevrijdingstentoonstelling in de Brouwse Sint Nicolaaskerk. (Foto: Marijke Folkertsma). De opening van de bevrij dingstentoonstelling in de Sint Nicolaaskerk werd letterlijk ingeluid door de klokken van de kerk, die hun eigen oorlogs verhaal hebben. De Duitsers haalden ze in de oorlog uit het dakruiter van de toren en zet ten ze op het nabij gelegen schoolplein. Dit in afwachting van vervoer naar Duitsland waar de klokken zouden wor den omgesmolten. Zover kwam het niet, zodat ze in augustus 1946 terug in de toren konden worden gehangen. Voor die tijd waren de klokken het doelwit van de Brouwse schooljeugd, die met stenen gooide en sloeg om het volume van de klokken uit te proberen. Op de tentoon stelling is een gedicht te zien, dat een Brouwenaar op de oude en weerloze klokken bevestig de om hen daartegen te be schermen. De Bevrijdingsexpositie kwam voort uit een idee van de Oran jevereniging Zonnemaire, die contact zocht met het Brouwse gemeentebestuur. Ook de Oranjeverenigingen uit de drie andere Brouwse kernen Drei-, schor, Noordgouwe/Schudde- beurs en Brc- vershaven, de Nederland*" ervormde ge meente Bi-rshaven en het Streekarchivariaat Schouwen- Duiveland werden bij het ini tiatief betrokken. Samen vormden zij de werkgroep '5 meiherdenking' die begin dit jaar begon met de organisatie van de tentoonstelling. Werkgroepvoorzitster K. C. Kristalijn-Heyboer vertelde dat men aanvankelijk 'een kleine tentoonstelling' wilde maken. Then bleek dat de expo sitie in de Sint Nicolaaskerk zou komen koos men voor een grotere opzet. Het materiaal daarvoor werd bijeen gebracht via de archieven en verzame lingen van het streekarchiva riaat en materiaal dat particu lieren en antiquairs beschik baar stelden. Op die manier werd een schat aan bijzondere vervolg pagina 2 OUWERKERK - Voor Tjitske 17 en Mina 184b was het vrijdag een bijzondere dag, maar nadat hen de kransen waren omgehangen waren ging de rest van de feestvreugde een beetje aan hen voorbij. De twee melkkoeien van het ras Holstein Friesian werden vrijdag gehuldigd omdat ze beide 100.000 kilo melk hadden geleverd. „De meeste halen net de 75.000 of 80.000 kilo. Maar Mina En Tjitske hebben de 100.000 al gehaald en ze zien eruit alsof ze nog wel tien jaar meekunnen", aldus D. P. Korstanje, voorzitter van de fokkersclub Schouwen- Duiveland en Goeree-Overflakkee. Hij stak uitgebreid de loftrompet over 'de twee snelle Duivelandse meiden'. Hoewel het volgens de kenners gemeengoed dreigt te worden is het halen van de magische 100.000 kilogrens nog steeds een mijlpaal. „Tjitske en Mina zijn de tweede en derde die die grens op Schouwen-Duiveland halen. Het gebeurt niet zo heel vaak. Op Schouwen-Duiveland werd de 100.000 kilo voor het eerst gehaald", vertelt Olivier de Vlieger uit Ouwerkerk. Samen met broer Sam drijft hij een gemengd bedrijf in de polder bij Ouwerkerk: 40 melkkoeien en 30 hectare ak kerland. Mina 184b werd tien jaar geleden op het bedrijf van de gebroeders De Vlieger gebo ren. De vader is Tbps Monitor Legend, een goede fokstier. „Tbch weet je nooit van tevoren hoe het uit zal pakken", aldus De Vlieger. „Goede voeding en een goede verzorging zijn be langrijk". Dat laatste beaamt T. den Ou den, bedrijfsleider op het be drijf van J. J. Stols en de vaste 'begeleider' van prijskoe Tjits ke 17 en uiteraard de overige le den van de uit 70 koeien be staande veestapel van Stols. „Als een koe het niet in zich heeft kun je doen wat je wil, maar dan lukt het nooit", al dus Den Ouden. Hij vertelt dat de produktie van een melkkoe kan variëren van 20 tot 50 kilo per dag. Een melkkoe die meer dan 50 kilo per dag haalt is een héle beste. Burgemeester G. Hokken van Duiveland stelde in een korte toespraak ter gelegenheid van de huldiging van Mina en Tjits ke dat vrijdag'voor de gemeen te Duiveland wel een heel bij zondere dag is geweest. „In het kader van de lintjesregen heb ben twee inwoners van de ge meente een koninklijke onder scheiding gekregen en nu wor den deze twee dames ook nog eens gehuldigd. En dat deze koeien de 100.000 kilo hebben gehaald is niet alleen een pres tatie van hen, maar ook van hun eigenaren en verzorgers", aldus Hokken. Fokkersclub-voorzitter D. P. Korstanje stelde in zijn toe spraak dat het ook voor de fok kersclub een bijzondere dag is. Hij omschreef Tjitske en Mina als 'twee snelle meiden'. „En Nelli Cooman is ook snel en die woont in Nieuwerkerk", aldus Korstanje. Hij ziet het succes van Tjitske en Mina als symbo lisch voor de manier waarop de landbouw op Schouwen-Dui veland na de Watersnoodramp van 1953 er weer bovenop is ge krabbeld. „Toen dachten we dat op het land nooit meer iets zou groeien", aldus Korstanje. Dat pakte anders uit. De land bouw bleef overeind en een aantal bedrijven ontwikkelde zich volgens Korstanje tot be drijven die in hun branche tot de top behoren. „Maar het word je niet in de schoot gewor pen. Je moet er hard voor wer ken. Je moet aanvoelen wat de koe kan en daarop inspelen". Niet kunstmatig Korstanje maakte van de gele genheid gebruik om te bena drukken dat serieuze melkvee houders er niet over piekeren om melkproduktiestimuleren- de middelen te gebruiken bij hun veestapel. „Die rommel willen wij hier niet en die hebben we hier ook helemaal niet nodig", aldus Korstanje. Tijdens de bijeen komst in De Vierbannen in Ouwerkerk werd verder het woord gevoerd door vertegen woordigers van melkvee organisaties en de zuivelsector. Advertentie HOFBURG BIER blik 0,33 liter Hoffelijk gebrouwen bier voor de laagste prijs: Aanbieding geldig van ma 1 mei t/m wo. 3 mei 1995. A&P Services B V. tel. 02154-83333. ELKE DAG GOED NIEUWS Vrij te willen zijn betekent vrij zijn. Börne Zonnig HET WEER Heldere nacht en in het zuiden kans op een mistbank. Minimum temperatuur ongeveer 7 graden. Overdag zonnig en droog. Middag- temperatuur ongeveer 20 graden. Oostenwind, zwak tot matig, rond kracht 3. WATERVERFSCHILDERIJEN In de Bewaerschole is een expositie van waterverf schilderijen van A. Nieuwenkamp-Midavaine. ONDERSCHEIDINGEN Voor de meeste onderscheidenen was de Koninklijke ere-medaille die zij kregen een volkomen verrassing, KONINGINNEDAGVIERING De belangstelling voor de viering van Koninginnedag was in een aantal kernen minder dan gebruikelijk. DOELPUNTENFESTIVAL Zierikzee won met niet minder dan 9-0 van de Viis- singse degradant Zeelandia. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Succesvol voetbalseizoen ZIERIKZEE - Het voetbalseizoen op Schouwen- Duiveland is ten einde. Zelden zal een jaargang voor de clubs op het eiland zo voorspoedig zijn verlopen. Dat Bruse Boys, Zierikzee en Ouwerkerk met een kampioenschap kunnen pronken was al bekend, maar dit weekeinde werden ook aan de staart van de diverse ranglijsten successen geboekt. Renesse hield het gisteren lang spannend maar in een ze nuwslopend duel tegen Dom burg werd een 2-0 overwinning behaald. Het werd in Renesse wel een feest met een rouw- randje. Het was namelijk de laatste competitiewedstrijd van Ed van Lent. Hij moet ver trekken bij de club. Zijn opvol ger is overigens al bekend. Zonnemaire was door een on duidelijke degradatieregeling nog niet helemaal zeker van behoud van het derdeklasser schap. Eén punt moest nog bij het totaal worden gevoegd. Het werden er zelfs twee. SKNWK kan het succes nog vergroten. De club gaat door de behaalde periodetitel de ko mende weken op jacht naar promotie. De derde klasse za terdag lonkt. Het succes van Zierikzee, dat kampioen werd in de derde klasse, sorteert ook met het oog op volgend seizoen effect. Een flink aantal goede voetbal lers komt het volgend seizoen het team versterken. Hierdoor heeft het elftal het in zich om een blijvertje te worden in de derde klasse. Aan de clublei ding de taak om de rust te be waren. De komst van de nieu welingen zal namelijk enkele spelers die dit jaar hard voor •het succes hebben geknokt, hun plaats in het elftal kosten. Sport op pagina 8 en 9. Advertentie Kaarten zijn verkrijgbaar bij de ING-bank te Zierikzee en Renesse. de Nutsspaarbank Zierikzee, de Rabobanken op Schouwen-Duiveland en Drukkerij Lakenman Ochtman, Zierikzee Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, metdeZierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 48,50 jaarabonnement a 192,50 jaarabonnement met autom, afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr,/mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: -y Zend de bon In open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, m Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1